5-sinf o`zbek tili iii-chorak

PDF 6 sahifa 648,9 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 6
+99899-535-47-47 +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 5-sinf iii-chorak sana:______________ 5 - «_______» sinf 49-dars mavzusi:ta’til taassurotlari (o`tgan zamon aniq fe’li) darsning maqsadi: . ta’limiy maqsadi: o`zbek tilida o`tgan zamon aniq fe’lining qo`llanishi haqida umumiy ma’lumot berish. tarbiyaviy maqsadi: o`quvchilarga har bir daqiqani e’zozlash ni,vaqtdan unumli foydalanish kerakligini uqtirish. rivojlantiruvchi maqsadi: og`zaki va yozma nutqiy ko`nikmalarini rivojlantirish, mustaqil fikrlashga, o`z fikrini bayon etishga o`rgatish, xotira va tasavvurlarini rivojlantirish. kompetensiya: mavzu yuzasidan hosil qilingan bilim, ko`nikma, malakalarini kundalik hayotda qo`llay olish kompetentligi rivojlantiriladi. dars turi: yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi dars. dars uslubi: zamonaviy. dars jihozi: mavzuga oid rasmlar, tarqatmali materiallar. darsning borishi: i. tashkiliy qism. o`qituvchining o`quvchilar bilan salomlashishi, o`quv xonasining tozaligini, o`quvchilarning darsga tayyorgarligini (o`quv qurollari, tashqi ko`rinishi) ko`zdan kechirish, davomatni tekshirish. ii.o`tilgan mavzularni so`rash. o`tilgan darslar yuzasidan o`quvchilar bilimini savol-javob asosida aniqlash, uy vazifasini so`rash. “qishki ta’til ta’surotlari”mavzusida suhbatlashish. iii.yangi mavzu bayoni. 1.nutqiy mavzu: 1- topshiriq.tayanch so‘zlardan foydalanib „ta’til …
2 / 6
hilik va yovuzlik o‘rtasida kurash bo‘ldi. shum bola, hoshimjon, qizil qalpoqcha yaxshilik uchun kurashdilar. ular qorboboga yordam berdilar. yaxshilik yomonlikni yengdi.yovuz kuchlar o‘z xatolarini tushundilar. ular qorbobo va qorqizdan kechirim so‘radilar. tomosha hammamizga yoqdi. “ta’til taassurotlari” matni orqali o`quvchilar yangi mavzu bilan tanishadilar va quyidagi savollarga javob beradilar: 1.ta’til vaqtida siz qanday spektaklni tomosha qildingiz? 2.matndan foydalanib o`z taassurotingizni yozing. lug`at bilan ishlash. iv.mustahkamlash. 1- mashq.quyida berilgan so‘zlar ishtirokida rasmlarni izohlab, gaplar tuzing. 1. archa, bilan, o‘yinchoqlar, bezatmoq. 2. keyin, nonushtadan, sayr qilmoq, tabiat qo‘ynida. 3. o‘rgatmoq, ustozim, chizishni, menga, rasm. 4. do‘st, bilan, yasamoq, qushlarga, in. namuna: archani o‘yinchoqlar bilan bezatdik. v.darsga yakun yasash. o`qituvchi o`tilgan yangi dars mavzusi bo`yicha tushunmagan savollarga javob beradi, darsni mustahkamlashdagi o`quvchilar javobini muhokama qilib, o`quvchilar bilimini baholaydi va darsni yakunlaydi. vi.uyga vazifa. 1-mashqni bajarib kelish. o`ibdo`: +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 sana:______________ 5 - «_______» sinf 50-dars mavzusi: ta’til taassurotlari (o`tgan zamon …
3 / 6
rqatmali materiallar. darsning borishi: i. tashkiliy qism. o`qituvchining o`quvchilar bilan salomlashishi, o`quv xonasining tozaligini, o`quvchilarning darsga tayyorgarligini (o`quv qurollari, tashqi ko`rinishi) ko`zdan kechirish, davomatni tekshirish. ii.o`tilgan mavzularni so`rash. o`tilgan darslar yuzasidan o`quvchilar bilimini savol- javob asosida aniqlash, uy vazifa 1-mashqni tekshirish.yangi so`zlarni yod olish. iii.yangi mavzu bayoni. grammatik mavzu:harakat-holatning nutq jarayonidan biroz vaqt oldin bajarilgani yoki bajarilmaganligi fe’l o`zagiga –di qo`shimchasini qo`shish orqali ifodalanadi.bu fe’l shakli “nima qildi?”so`rog`iga javob bo`ladi.m:men o`qidim.sen o`qiding.u o`qidi.biz o`qidik.siz o`qidingiz.ular o`qidilar. yaqin o`tgan zamon fe’lining tuslanishi shaxs birlik ko`plik i shaxs o`qi+di+m o`qi+di+k ii shaxs o`qi+di+ng o`qi+di+ngiz iii shaxs o`qi+di o`qi+di+lar 2- mashq.jadvaldan foydalanib, berilgan fe’llarni yaqin o‘tgan zamonfe’li shaklida tuslang. kuylamoq, so‘ramoq, tug‘ilmoq, bajarmoq. 3- mashq.nuqtalar o‘rniga yaqin o‘tgan zamon fe’llaridan mosini qo‘yib gaplarni to‘ldiring. 1. bu kitobni do‘stimdan olib ... 2. mening akam universitetga o‘qishga ... 3. bahorgi ta’tilda samarqand shahriga ... 4. bog‘imizga har xil ko‘chatlar ... foydalanish uchun so‘zlar: ekmoq, o‘qimoq, …
4 / 6
ishpolvon-chi, uzatishar fasllar? kutar ekan o‘xshatib: fasllar bu, yil boboning u yerlarni dam oldirib, o‘g‘illari, qizlari. dalalarni uxlatib. har qadamda seziladi oppoq qordan ko‘rpa yopib o‘ziga xos izlari. oq bo‘yoqqa suvarkan, go‘yo ular bir-birining eng zararli mikroblarni qo‘llaridan ushlarlar. yo‘qotarkan — quvarkan. po‘lat mo‘min iv.mustahkamlash. lug`at bilan ishlash. v.darsga yakun yasash. o`qituvchi o`tilgan yangi dars mavzusi bo`yicha tushunmagan savollarga javob beradi, darsni mustahkamlashdagi o`quvchilar javobini muhokama qilib, o`quvchilar bilimini baholaydi va darsni yakunlaydi. vi.uyga vazifa. „bir-birin kuzatar fasllar“ she’rini yod oling. o`ibdo`: +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 sana:______________ 5 - «_______» sinf 51-dars mavzusi: ta’til taassurotlari (o`tgan zamon aniq fe’li) darsning maqsadi: . ta’limiy maqsadi: o`tgan zamon aniq fe’lining qo`llanishi haqida umumiy ma’lumot berish. tarbiyaviy maqsadi: o`quvchilarga har bir daqiqani e’zozlash ni,vaqtdan unumli foydalanish kerakligini uqtirish rivojlantiruvchi maqsadi: og`zaki va yozma nutqiy ko`nikmalarini rivojlantirish, mustaqil fikrlashga, o`z fikrini bayon etishga o`rgatish, xotira va tasavvurlarini rivojlantirish. kompetensiya: mavzu yuzasidan hosil …
5 / 6
i mavzu bayoni. 5- topshiriq.suhbatni rollarga bo‘lib o‘qing va davom ettiring. suhbat — dilbar, yaxshimisan? ta’til yaxshi o‘tdimi? — ha, rahmat. ta’til yaxshi o‘tdi. ta’tilda xolamlarnikida mehmon bo‘ldik. jiyanim aziza bilan qishki o‘yinlar o‘ynadim. — rashid, o‘zing qayerda bo‘lding? — men ... muomala odobi tasdiqlash — to‘g‘ri. — ha, eshitdim. — shunday bo‘lgandi. — tasdiqlayman. — aslida shunday. — o‘z ko‘zim bilan ko‘rdim. 4- mashq.yaqin o‘tgan zamon fe’li ishtirokida 4 – 5 ta gap tuzing. namuna: men bu kitobni o‘qidim. foydalanish uchun so‘zlar: tushunmoq, o‘ylamoq, o‘rganmoq,tayyorlamoq, so‘ramoq. +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 6- topshiriq.matnni o‘qing va savollarga javob bering. ta’tilda men qishki ta’tilni uyda o‘tkazdim. ta’til kunlari „sariq devni minib“ qissasini o‘qidim. asar menga yoqdi. asardagi voqealarni ukamga gapirib berdim. ukam rosa kuldi. endi u sehrli qalpoqchani qidiryapti. iv.mustahkamlash. savollar 1. ta’til vaqtida qanday kitob o‘qidingiz yoki kinofilm ko‘rdingiz? 2. o‘qigan kitobingiz yoki ko‘rgan filmingiz mazmunini yaqin o‘tgan zamonda …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 6 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"5-sinf o`zbek tili iii-chorak" haqida

+99899-535-47-47 +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 +99899-535-47-47 5-sinf iii-chorak sana:______________ 5 - «_______» sinf 49-dars mavzusi:ta’til taassurotlari (o`tgan zamon aniq fe’li) darsning maqsadi: . ta’limiy maqsadi: o`zbek tilida o`tgan zamon aniq fe’lining qo`llanishi haqida umumiy ma’lumot berish. tarbiyaviy maqsadi: o`quvchilarga har bir daqiqani e’zozlash ni,vaqtdan unumli foydalanish kerakligini uqtirish. rivojlantiruvchi maqsadi: og`zaki va yozma nutqiy ko`nikmalarini rivojlantirish, mustaqil fikrlashga, o`z fikrini bayon etishga o`rgatish, xotira va tasavvurlarini rivojlantirish. kompetensiya: mavzu yuzasidan hosil qilingan bilim, ko`nikma, malakalarini kundalik hayotda qo`llay olish kompetentligi rivojlantiriladi. dars turi: yangi tushunc...

Bu fayl PDF formatida 6 sahifadan iborat (648,9 KB). "5-sinf o`zbek tili iii-chorak"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 5-sinf o`zbek tili iii-chorak PDF 6 sahifa Bepul yuklash Telegram