dars ishlanma

DOC 10 sahifa 2,9 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 10
namangan viloyati uchqo’rg’on tumani xalq ta’limi bo`limiga qarashli 3-sonli umumiy o’rta ta’lim maktabi ona tili va adabiyot fani o’qituvchisi bekmirzayeva ma’muraxonning 5-sinflar uchun “uyushiq bo`lakli gaplar va ularda tinish belgilarining ishlatilishi” mavzusida bir soatlik namunaviy dars ishlanmasi mavzu: uyushiq bo`lakli gaplar va ularda tinish belgilarining ishlatilishi darsning maqsadi maqsadlar: ta’limiy: uyushiq bo`lakli gaplar va ularda tinish belgilarining ishlatilishi haqida nazariy ma’lumot berish. tarbiyaviy: o`quvchilarni ona tabiat va hayvonot olamiga muhabbat tuyg`usi bilan tarbiyalash. rivojlantiruvchi: o`quvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini, og`zaki va yozma nutqlarini rivojlantirish. o`quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: dars turi: yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi metod: suhbat, tushuntirish, izohli diktant, jadval, “kim topqir?”, “savatcha” interfaol o`yini shakl: jamoa, guruhlarda ishlash jihoz: darslik, videoproyektor va tarqatma materiallar baholash: o`quvchilar bilimi ishtirokiga ko`ra baholanib, dars oxirida e’lon qilinadi. dars jarayoni va texnologik xaritasi ishning borishi bajariladigan ish mazmuni metod vaqt 1-bosqich tashkiliy qism 1. o`quvchilar davomoti aniqlanadi. sinf o`quvchilarining darsga tayyorgarligi tekshiriladi. 2. …
2 / 10
fa qilib beriladi tushuntirish 2 daq darsning borishi: i. tashkiliy qism: 1. kirish suhbati: davomat, o`quvchilarning darsga tayyorligini tekshirish o`quvchilarga lola, atirgul, boychechak kabi gul nomlaridan birini tanlash aytiladi va tanlangan gulga ko`ra o`quvchilar guruhlanadi. (bunda guruhlarning bilim darajasi turli xil bo`lib qolishi mumkinligini e’tiborga olish kerak.) 2. kun yangiliklari uzoq o`tilgan mavzularni takrorlash uchun mavzulashtirilgan testlarni bo”boshqotirma” usulida beriladi va bu orqali kalit so`z – tashabbus so`zi topilib, o`zbekiston respublikasi prezidenti sh.m.miromonovich tomonidan ilgari surilgan 5 ta tashabbus bo`yicha qisqa suhbat quriladi. 1 2 3 4 5 6 7 8 t a sh a b b u s dars nooan’naviy usulda boshlanib, kirish suhbati va o`tilgan mavzularni takrorlash qismi o`zaro bog`lanib ketadi. ii o’tilganlarni takrorlash o`quvchilar daftaridan 163-mashqda berilgan jadval tekshiriladi, xatoliklarni to`g`rilash uchun slayd orqali to`g`ri to`ldirilgan jadval namoyish etiladi. kesim ega hol to`ldiruvchi aniqlovchi nima qildi? nima qilyapti? nima qilmoqchi? kim? nima? qayer? qachon? qayerda? qayerdan? qayerga? …
3 / 10
ar bir gap bo`lagining uyushishiga slayd orqali misollar ko`rsatilib, har biri izohlanadi va bog`lanish usuli – ohang yoki bog`lovchi vositalarga alohida e’tibor beriladi. 164-mashq shartiga ko`ra og`zaki bajartiriladi. she’r ifodali o`qitilib, uyushiq bo`laklarni topish topshiriladi, qaysi gap bo`laklari uyushganligiga e’tibor qaratiladi. igna bigiz sotuvchi, jayraga qon tortuvchi, o`lja poylab yotuvchi tipratikanga salom. jirafa-yu bo`taloq, zebra, maymun, ot, uloq, to`q yo`lbars-u, och timsoh, ayyor qoplonga salom. bulbul kabi izillar, tog`-toshlarda gizillar, yirtqichlardan bezillar do`stim jayronga salom. mashqni bajarish jarayonida uyushib kelgan hayvon nomlari alohida sanaladi, slayd orqali rasmlari ko`rsatiladi va zoologiya fanidan olingan bilimlarga asoslanib, qisqa ta’rif berilishi mumkin. shuningdek, fanlararo bog`lanishni kuchaytirish uchun bu hayvon yoki parrandalar badiiy adabiyotda kimning qaysi asarida uchraganligi so`ralishi mumkin. masalan, bulbul qushi hans kristian andersenning “bulbul” ertagida uchraydi. ertak soxta va samimiy insonlar, ularning xatti-harakatlari, insonga baho berishda uning faqatgina tashqi ko`rinishi muhim ahamiyat kasb etmasligi haqida hikoya qiladi. shu bilan birga slayd orqali …
4 / 10
rdagi nuqtalar o`rniga bilan, va, -u, -yu bog`lovchi vositalarini qo`yish topshirilig`i beriladi. vaqtdan yutish uchun bir paytda guruhlar uchun interfaol usuldagi o`yin o`takaziladi. guruhlarda mavzuni mustahkamlash uchun interfaol o`yin “savatcha” o`yini har bir guruhga oq va rangli qog`ozlar, qaychi va yelim beriladi. o`quvchilar bu mahsulotlar orqali savatcha yasashlari hamda slayd orqali namoyish etilgan gaplardan tarkibida uyushgan aniqlovchi, uyushgan to`ldiruvchi va uyushgan hol qatnashgan gaplarni o`z savatchalariga solish topshiriladi. topshiriqni tez va to`g`ri bajargan guruh g`olib hisoblanadi. bu o`yin bevosita estetika fanlari tarkibiga kiruvchi texnologiya fani bilan bog`liqligini, aprel oyida ana shu fan oyligi o`tkazilayotganini ham ta’kidlash mumkin. [image: image1.jpg] tarqatma materiallarning javoblari tekshirilgach, ularda berilgan gaplar haqida fikrlar va ularning mualliflari to`g`risida qisqa ma’lumotlar aytilishi mumkin. masalan, ko`plab mard va jasur o`g`lonlarimiz urushda halok bo`lganligi, bugun ularni xotirlash hamda e’zozlash uchun ii jahon urushi qatnashchilariga prezidentimiz tomonidan bir martalik 7,5 mln so`mlik pul mablag`lari ajratilganligi yoki hadis ilmining allomasi imom …
5 / 10
o`tgan shahar samarqand va boshqalar. ammo bunda vaqt mezonini hisobgaa olish hamda me’yordan oshirmaslik zarur. v. mustahkamlash 1. qanday bo`laklar uyushiq bo`laklar sanaladi? 2. uyushiq bo`laklar bir-biri bilan qanday bog`lanadi? 3. uyushiq bo`laklar orasiga qanday holatlarda vergul qo`yiladi? vi . o`quvchilarni baholash. o`quvchilar dars avvalida e’lon qilingan shartga muvofiq kitob rasmi tushirilgan kartochkalarni ishtiroklariga ko`ra yig`ganlariga qarab baholanadilar. rasmli kartochkalardan kutubxona tashkil etadilar va eng ko`p kitob to`plagan o`quvchilar yuqori baholanadilar. shuningdek, topshiriqlar asosida to`plagan ballari asosida guruhlar g`olibi aniqlanadi. guruh a’zolari uchun ballari qo`shib beriladi. bu mening kutubxonam, sizning kutubxonangiz qani? uyga vazifa sifatida 167-mashq beriladi. unga ko`ra o`quvchilar o`zbekiston respublikasi davlat madhiyasidagi uyushiq bo`lakli misralarni topib, daftarlariga ko`chiradilar. namuna: serquyosh hur o`lkam, elga baxt, najot sen o`zing do`stlarga yo`ldosh, mehribon. bir xil so`roqqa javob bo`lib, bir xil vazifada keladigan so`zlarga uyushiq bo`laklar deyiladi. masalan, dadam, oyim va men (kim?) hayvonot bog`iga bordik. sanash ohangi yordamida bog`langan uyushiq bo`laklar …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 10 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"dars ishlanma" haqida

namangan viloyati uchqo’rg’on tumani xalq ta’limi bo`limiga qarashli 3-sonli umumiy o’rta ta’lim maktabi ona tili va adabiyot fani o’qituvchisi bekmirzayeva ma’muraxonning 5-sinflar uchun “uyushiq bo`lakli gaplar va ularda tinish belgilarining ishlatilishi” mavzusida bir soatlik namunaviy dars ishlanmasi mavzu: uyushiq bo`lakli gaplar va ularda tinish belgilarining ishlatilishi darsning maqsadi maqsadlar: ta’limiy: uyushiq bo`lakli gaplar va ularda tinish belgilarining ishlatilishi haqida nazariy ma’lumot berish. tarbiyaviy: o`quvchilarni ona tabiat va hayvonot olamiga muhabbat tuyg`usi bilan tarbiyalash. rivojlantiruvchi: o`quvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini, og`zaki va yozma nutqlarini rivojlantirish. o`quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: dars turi: yangi tushuncha...

Bu fayl DOC formatida 10 sahifadan iborat (2,9 MB). "dars ishlanma"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: dars ishlanma DOC 10 sahifa Bepul yuklash Telegram