4-chorak 1-sinf o'qish konspekt 2021

DOCX 14 pages 3.5 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 14
[bookmark: _goback]sana_____________202__yil mavzu: kompyuter darsning maqsadi: ta`limiy: ifodali o`qish malakalarini mustahkamlash. tabiatda qushlarga mehrli , vatanparvarlik tuyg`ularini shakllantirish. mustsqil va ravon o`qish malakasini oshirish. tarbiyaviy: tabiatni asrab avaylash unga ozor bermaslik kabi mehribonlik tuyg`ularini mustahkamlash. o`quvchilarda estetik tarbiya berish. rivojlantiruvchi: matn orqali o`quvchilarni o`qishga bo`lgan qiziqishini oshirib borish. o`quv jarayoniga oid kompetensiya: tk4 - maktabda, oilada bo‘layotgan jarayonlarda ishtirok etish; odobli bo‘lish, kattalarni hurmat qilish. tk5 - milliy bayramlar va urf-odatlarni tushuna olish. fk2- o‘qilgan asar mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob bera oladi; dars shakli: yangi bilim beruvchi. dars jihozi: qushlar, gullar rasmlari yoki matnga mos plakat.@mehmonlarga telgram orqali 99-427-89-26 telefon orqali bog’laning dars metodi: ifodali o'qish, suhbat. darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami …
2 / 14
ematekadan misol va masalalarni bir zumda yechib beradi. kitob o’qimoqchi bo’lsangiz, unga ayting. u darhol sizga yordamga oshiqadi. biror narsani yozmoqchi bo’lsangiz, u tayyor. charchasangiz, musiqa tinglashingiz yoki kino ko’rishingiz mumkin. kompyuter siz bilan o’ynay oladi ham. u shaxmat, shashka o’yinlarini yaxshi biladi. matnni o’qib, mazmunini so’zlab berish. o’quvchilarni qiziqtirgan savollarga javob berish. o’quvchilar o’qish texnikasini kuzatish maqsadida navbat bilan o’qitish. o’qish texnikalarini o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash.. iv. yangi mavzuni mustahkamlash. savol va topshiriqlar. 1. kompyuter haqida nimalarni bildingiz?@mehmonlarga telgram orqali 99-427-89-26 telefon orqali bog’laning 2. kompyuter bilan do’stlashish mumkinmi? topshiriq: hikmatli so’zni o’qing va mazmunini so’zlab bering. hikmatli gap: ilm olsang dunyoda, aqling bo‘lar ziyoda. v. o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash.. dars yakunida umumiy ballar e’lon qilinadi va faol, bilimdon o’quvchilar rag’batlantiriladi. vi. uyga vazifa: o’qib o’rganish. o`ibdo`:__________________________________ sana_____________202__yil mavzu: kitobga mehr. mirkarim osim maqsad: o’quvchilarni mustaqil kitob o’qishga o’rgatish. tushungan holda o’qish ko’nikmasini oshirib boorish. ta’limiy: to’g’ri, ongli, ravon …
3 / 14
matnini hikoya qila olishga o’rgatish. darsning turi: yangi bilim berish. darsning metodi: ifodali o’qish darsning jihozi: mavzuga oid rasmlar. darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2@mehmonlarga telgram orqali 99-427-89-26 telefon orqali bog’laning o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i tashkiliy qism: salomlashish,davomatni aniqlash,tozalikni tekshirish. b)manaviyat daqiqasini o’tkazish kun yangiligi. d) ingliz tili daqiqasi ; friyend – do’st, friendship- do’stlik ii o’tgan mavzuni mustahkamlash o’quvchilar bilan savol-javob o’tkaziladi. dars davomida o’quvchilar rag’batlantirilib baholanadi. 1. o‘tgan darsni so‘rab o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. oldingi darslardagidek o‘tadi. o‘tgan mavzu yuzasidan quyidagicha savol-javob o‘tkaziladi. a) abu ali ibn sino kim bo‘lgan ekan? b) ibn sino qanday qilib mashhur hakim bo‘lgan? d) ibn sino kasallarga nima degan ekan? 2.o‘qituvchi: biz bugun ibn sinoning yoshligi haqidagi hikoyat …
4 / 14
ya, darsliklar yaratdi. 1940 yildan alisher navoiy hayoti va ijodi haqida hikoya qiluvchi “astrobod”, “alisher navoiy va darveshali”, “badargʻa”, “navoiyning xislatlari”, “ulugʻbek va navoiy” singari tarixiy qissa va hikoyalar yozadi.@mehmonlarga telgram orqali 99-427-89-26 telefon orqali bog’laning adib butun umri mobaynida tarixiy qissalar yozish bilan mashgʻul boʻldi; yosh avlodni tarixiy oʻtmish va uning mashhur kishilariga nisbatan hurmat ruhida tarbiyalab, vatanparvarlik, insonparvarlik gʻoyalarini ulugʻladi. mirkarim osim asarlarini mavzu yoʻnalishi boʻyicha uch katta guruhga ajratish mumkin: 1. tarixiy-qahramonlik mavzuidagi asarlar. 2. [image: https://saviya.uz/wp-content/uploads/2017/09/mirkarim_osim-640x400.jpg?x21921]tarixiy-maishiy mavzudagi asarlar. 3. tarixiy-biografik asarlar. qahramonlik mavzuidagi asarlar jumlasiga ijodkorning “oʻtror”, “temur malik”, “aleksandr va spitamen” kabi qissa va hikoyalarini kiritish mumkin. maishiy mavzudagilarga “mohlaroyim va xonposhsha”, “karvon qoʻngʻirogʻi”, “elchilar” kabi asarlari kiradi. uning “zulmat ichra nur” (navoiy haqida), “jayhun ustida bulutlar” (beruniy haqida), “ibn sino qissasi”, “aljabrning tugʻilishi” (al-xorazmiy haqida), “singan setor” (mashrab haqida) kabi qissalari esa tarixiy-biografik mavzudagi asarlar hisoblanadi. mirkarim osim 40-yillar shoʻro qatagʻoni qurbonlaridan biri boʻlib, …
5 / 14
i bilan mukofotlandi. kitobga mehr mirkarim osim husayn ertalab bozorni aylanib yurgan edi. ko'zi kitob ushlab turgan bir kampirga tushdi. [image: ] onajon, kitobingizni soturmisiz? ha, juda yaxshi kitob. · yigitcha bor puliga kitobni sotib oldi. uni varaqlay boshladi. bu kitobda hu- saynni qiziqtirgan savollarga javob bor edi. husayn bu kitobni kechasi bilan uxlamay o‘qib chiqdi. 4. mustahkamlash uchun quyidagicha suhbat o‘tkaziladi: — husayn bozordan nima sotib oldi? (kitob.) — kitob husaynga nimasi bilan yoqdi? (qiziqarli ma’lumotlar borligi bilan.) — onasi — sitorabonu nega xursand bo‘ldi? (chunki uning o‘g‘li kitobga mehr qo‘ygan edi.) kitobga mehr qo‘ygan bola bilimdon, odobli, aqlli bo’ladi. siz ham kitobga mehr qo‘ysangiz, ko‘p kitob o‘qisangiz, olim va dono boiib yetishasiz.@mehmonlarga telgram orqali 99-427-89-26 telefon orqali bog’laning 5. topishmoq topish mashqi. oldin kitobdagi topishmoq o‘qilib, javobi topiladi. keyin o‘quvchilarbilgan topishmoqlarni topish musobaqasi o’tkaziladi. g‘oliblar rag‘batlantiriladi. 6.o‘quvchilar matnni qismlarga bo’lib o‘qiydilar. mazmunini so‘zlaydilar. 7. mustahkamlash uchun test savollaridan …

Want to read more?

Download all 14 pages for free via Telegram.

Download full file

About "4-chorak 1-sinf o'qish konspekt 2021"

[bookmark: _goback]sana_____________202__yil mavzu: kompyuter darsning maqsadi: ta`limiy: ifodali o`qish malakalarini mustahkamlash. tabiatda qushlarga mehrli , vatanparvarlik tuyg`ularini shakllantirish. mustsqil va ravon o`qish malakasini oshirish. tarbiyaviy: tabiatni asrab avaylash unga ozor bermaslik kabi mehribonlik tuyg`ularini mustahkamlash. o`quvchilarda estetik tarbiya berish. rivojlantiruvchi: matn orqali o`quvchilarni o`qishga bo`lgan qiziqishini oshirib borish. o`quv jarayoniga oid kompetensiya: tk4 - maktabda, oilada bo‘layotgan jarayonlarda ishtirok etish; odobli bo‘lish, kattalarni hurmat qilish. tk5 - milliy bayramlar va urf-odatlarni tushuna olish. fk2- o‘qilgan asar mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob bera oladi; dars shakli: yangi bilim beruvchi. dars jihozi: q...

This file contains 14 pages in DOCX format (3.5 MB). To download "4-chorak 1-sinf o'qish konspekt 2021", click the Telegram button on the left.

Tags: 4-chorak 1-sinf o'qish konspekt… DOCX 14 pages Free download Telegram