5_sinf_tarbiya_o'zgalarga_yordam_berib_o'zingda_insoniylikni_kashf

PDF 28 pages 2.9 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 28
www.aim.uz surxondaryo viloyati uzun tumani xtb 38- umumiy o`rta ta`lim maktabining tarbiya fani o’qituvchisi xudoyberdiyev behzodning 5-sinflar uchun tarbiya fanidan o’zgalarga yordam berib,o’zingda insoniylikni kashf et mavzusi bo`yicha tayyorlagan dars taqdimoti www.aim.uz darsning maqsadi: ta`limiy o`quchilarga bugungi mavzuga oid bilim va tushunchalar berish. yuksak insoniy fazilatlar mohiyatini anglatish, ularga ongli munosabatda bo’lish, hamma millat vakillariga yaxshi munosabatda bo’lish bilimini shakllantirish tarbiyaviy: odob-inson ko’rki va ma’naviy boyligi ekanligini va mutafakkir ma’rifatparvarlar asarlaridagi hikmat, rivoyat va o’g’itlarini, milliy sharqona odob-axloq qoidalari, fazilatlarini, o’zbekona urf-odat va an’analarining millliy xususiyatlarni farqlash va amalga oshirish usullarini o’rgatish. rivojlantiruvchi: o`quvchilarning mavzuga oid bilim, ko`nikma , malakalarini rivojlantirish, matn bilan ishlash orqali fikrlash qobiliyatlarini, og`zaki nutqini o`stirish. www.aim.uz tayanch kompetensiyalar: tk2:axborot manbalari (televizor, telefon)dan to‘g‘ri foydalana olish fk1suhbatdoshni tinglash, sukut saqlash va o‘z fikrini to‘g‘ri bayon qilish ; tk4: davlat ramzlariga hurmat va ehtirom ko‘rsatish; fk1:o‘zbekistonda yashayotgan millatlar va elatlar haqida ma’lumot bera olish dars turi: dars …
2 / 28
ida ishlash. ( akt, kalit so’zlar ko’rgazmasi, rasmli va ashyoviy ko`rgazmalar va h.k.). darsga qo`yilgan talablar * o`zaro hurmat; *fikrni erkin va ravon ifodalash; *o`zgalar fikrini tinglash va hurmat qilish; *adabiy til me`yorlari asosida gapirish. n darsning bosqichlari vaqti 1 tashkiliy qism 5 daqiqa 2 o`tilgan mavzuni takrorlash 10 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 baholash 3 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa darsning borishi: i. tashkiliy qism. 1. salomlashish; 2. davomat bilan tanishish; ii. o`tilgan mavzuni va uy vazifasini so`rab, mavzuni mustahkamlash: 1-guruh “bilimdonlar” : “aqliy hujum” sharti orqali bilimilarii tekshiriladi. 1.nima uchun kattalar «o‘z oilasini sevgan inson mahallasini sevadi, mahallasini sevgan inson o‘z yurtini sevadi» deyishadi? 2.qanday insonni o‘z yurtini sevadigan inson deyish mumkin? 3.o‘z yurtiga bo'lgan sevgini nimalarda namoyon qilish mumkin? tezda o`ylang, tezda so`zlang! pedagogik texnalogiya-ma’lumotlarni o’zlashtirish uchun qulay shakl va usulda o’quvchiga yetkaza bilish jarayonidan iborat. pedagogik …
3 / 28
uz 3-guruh “kelajak” savollariga javob beradilar 1.«yurt tinchligi - el boyligi» iborasini qanday tushunasiz? 2.vatan ravnaqi uchun siz qanday hissa qo‘sha olasiz? 3.atrofingizdagi insonlardan kimlarni qahramon sifatida ko'rsata olasiz? “. yozuv taxtasi yoki monitorga internet rasmi tirkaladi. “rolli o‘yin”orqali topshiriqda berilgan dialog ikki o‘quvchi tomonidan o‘qiladi. o‘quvchilarda tinglab tushunish ko‘nikmasi ustida ishlanadi. internetning afzallik tomonlari haqida o‘quvchilar “bume rang” texnologiyasi elementidan foydalanib, “men internet haqida shuni bilaman, sen-chi?”qisqa muloqot uyushtiradilar. yangi mavzu bayoni: pedagogik texnalogiya-ma’lumotlarni o’zlashtirish uchun qulay shakl va usulda o’quvchiga yetkaza bilish jarayonidan iborat. pedagogik texnologiyaning eng asosiy negizi o’qituvchi va o’quvchining belgilangan maqsad sari intilish orqali kutilgan natijaga erishishda samarali usulni tanlash hisoblanadi. demak, pedagogik texnologiya o’quvchiga oldindan belgilangan maqsad bo’yicha ta’sir o’tkazish faoliyatidan iborat. o’quvchi o’zlashtirishi lozim bo’lgan bilim, malaka, ko’mikmalari innavatsion asosda amalga oshirishni taqozo etadi. 109-maktab hozirgi kunga kelib ta’lim- tarbiya sohasida rivojlanib borayotgan yonalishlardan biri zamonaviy-pedagogik texnalogiyalarni o’quv jarayonida qo’llash bo’lib, uni amalga …
4 / 28
sohasida rivojlanib borayotgan yonalishlardan biri zamonaviy-pedagogik texnalogiyalarni o’quv jarayonida qo’llash bo’lib, uni amalga oshirish dolzarb vazifalardandir. iv. mustahkamlash:mustaqil tayyorlash uchun yopshiriq www.aim.uz v. dars yakuni. o`quvchilar olgan ballar izohlanadi, darsda g`olib bo`lgan guruh rag`batlantiriladi. vi. uyga vazifa:berilgan topshiriqlarni bajarib kelish www.aim.uz e'tiboringiz uchun rahmat!
5 / 28
5_sinf_tarbiya_o'zgalarga_yordam_berib_o'zingda_insoniylikni_kashf - Page 5

Want to read more?

Download all 28 pages for free via Telegram.

Download full file

About "5_sinf_tarbiya_o'zgalarga_yordam_berib_o'zingda_insoniylikni_kashf"

www.aim.uz surxondaryo viloyati uzun tumani xtb 38- umumiy o`rta ta`lim maktabining tarbiya fani o’qituvchisi xudoyberdiyev behzodning 5-sinflar uchun tarbiya fanidan o’zgalarga yordam berib,o’zingda insoniylikni kashf et mavzusi bo`yicha tayyorlagan dars taqdimoti www.aim.uz darsning maqsadi: ta`limiy o`quchilarga bugungi mavzuga oid bilim va tushunchalar berish. yuksak insoniy fazilatlar mohiyatini anglatish, ularga ongli munosabatda bo’lish, hamma millat vakillariga yaxshi munosabatda bo’lish bilimini shakllantirish tarbiyaviy: odob-inson ko’rki va ma’naviy boyligi ekanligini va mutafakkir ma’rifatparvarlar asarlaridagi hikmat, rivoyat va o’g’itlarini, milliy sharqona odob-axloq qoidalari, fazilatlarini, o’zbekona urf-odat va an’analarining millliy xususiyatlarni farqlash va amalga oshi...

This file contains 28 pages in PDF format (2.9 MB). To download "5_sinf_tarbiya_o'zgalarga_yordam_berib_o'zingda_insoniylikni_kashf", click the Telegram button on the left.

Tags: 5_sinf_tarbiya_o'zgalarga_yorda… PDF 28 pages Free download Telegram