1_sinf_matematika_1_chorak_yangi_2021_2022_to`liq_hajmda_pechatga

DOC 18 pages 21.9 MB Free download

Page preview (6 pages)

Scroll down 👇
1 / 18
o`qituvchi: [image: image15.png][image: image16.jpg] ____________ viloyati __________ tumani xalq ta’limi bo’limi tasarrufidagi ____-umumiy o’rta ta’lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi _____________________________ning 1-sinflar uchun matematika [image: image17.png]fanidan i-chorak dars ishlanmalari sana__________________________ dars mavzusi: narsalarning to‘plamlari darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarni matematika darsligi bilan tanishtirish,narsalarning to’plamlari haqida tushuncha berish . b) tarbiyaviy maqsad : o’quvchilarda ahil jamoa bo’lib ishlash malakasini tarkib toptirish,miqdorlarni to’g’ri aniqlash ko’nikmasini shakllantirish. d) rivojlantiruvchi maqsad:o’quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog’ri va aniq hisoblash malakasini rivojlantirish . milliy va umummadaniy kompetensiya: hodisalarni matematik tilda ifodalash usullaridan foydalana olish va bu usullar samarali ekanligini tushuna olish; matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish kompetensiyasi: aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy rejalarni tuza olish; dars turi: yangi bilim,ko’nikma,malakalarini shakllantiruvchi dars dars metodi:an’anaviy, savol-javob,suhbat , tushuntirish , “g’aroyib xalta”, “futbol ” o’yinlari dars jihozi: darslik,tarqatma materiallar va testlar,ko’rgazmali qurollar , notebook,multimedia. darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa …
2 / 18
bduraxmonova, m.jumayevlar haqida tushunchalar berish . o’quvchilarga matematikadan birinchi dars ekanligi bu darslarda sanashni, cho’plardan shakllar yasashni , misollar , masalalar yechishni , geometrik shakllarni o’rganish tushuntiriladi . iii.yangi mavzu bayoni. o’quvchilarni yangi mavzu bilan tanishtiriladi. yurtboshimiz tomonidan 1-sinf o’quvchilariga berilgan o’quv qurollari va dars tartibi bilan tanishtirish . multimedia ilovalar orqali yangi mavzu haqida tushunchalar berish . rasmlar asosida o’quv qurollari tanishtiriladi va ular haqida tushuncha beriladi . o’quv qurollar nomini o’quvchilardan so’rab ularning sanog’i so’raladi .o’quvchilarga kitob , daftar to’g’ri to’rtburchak shaklida ekanligini tushuntirish . dam olish daqiqasi . kulrang g’ozlar uchdilar , ko’lmakchaga qo’ndilar . u-yon- bu yon qarashib , yana uchib ketdilar . 1 , 2 , 3 … [image: image1.png] iv. yangi mavzuni mustahkamlash. o`quvchilarga o`tilgan mavzular yuzasidan qiyinchilik tug`dirgan joylariga qo`shimcha to`ldirishlar beriladi v ava ularning savollariga javob beriladi misollar ishlanadi. v. dars jarayonida faol qatnashgan o’quvchilarni rajbatlantirish. o’quvchilarning darsdagi ishtiroki va ijodkorligi, faolligi, …
3 / 18
z fikrini aniq ifodalay olish; axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi: darslik va boshqa manbalardan foydalana olish; dars turi:yangi bilim,ko’nikma,malakalarini shakllantiruvchi dars dars metodi: an’anaviy, savol-javob,suhbat, “g’aroyib xalta ” o’yini . dars jihozi:darslik,mavzuga oid rasmlar,tarqatma materiallar, ko’rgazmali qurollar, notebook,multimedia darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i.taskiliy qism. a)o’quvchilar bilan salomlashish,davomatni aniqlash,navbatchi axborotini o’tkazish. b) ma’naviyat daqiqasini o’tkazish.vatanimiz haqida suhbat o’tkazish. ii.o’quvchilar bilan kirish suhbati o’tkaziladi. o’tgan darsda nimalarni o’rgandingiz ? prezidentimiz tomonidan qanday sovg’alar oldik ? berilgan o’quv qurollar nomini ayting . ular soni nechta ? [image: image18.png]iii.yangi mavzu bayoni. kitoblar stolning ustida. koptok stolning ostida. stol ustida yana nimalar ko’ryapsiz stol ostida-chi? [image: image19.png]bolalar suv havzasi ichida . qaysi yo’lakdagi eng oldinda? kim suv …
4 / 18
_ sana__________________________ mavzusi: narsalarning o‘zaro joylashuvi (yuqorida, pastda, oldida, orqasida) dars maqsadi: a) ta’limiy maqsadi: o’quvchilarda narsalarning o‘zaro joylashuvi (yuqorida, pastda, oldida, orqasida) haqida bilim berish b) tarbiyaviy maqsadi: o’quvchilarda dars berish jarayonida birodarlik, hozirjavoblik , topqirlik fazilatlarini tarbiyalash . d)rivojlantiruvchi maqsadi:o’quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog’ri va aniq hisoblash malakasini rivojlantirish . ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: boshqalar fikrini tinglab, tushuna olish va o‘z fikrini himoya qila olish; milliy va umummadaniy kompetensiya: matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish kompetensiyasi: murakkab bo‘lmagan hisoblashlarda hisoblash vositalardan foydalana olish. dars turi: yangi bilim,ko’nikma,malakalarini shakllantiruvchi dars dars metodi:an’anaviy, savol-javob,suhbat , “ nima o’zgardi? ”o’yini. dars jihozi: darslik,mavzuga oid rasmlar,tarqatma materiallar, ko’rgazmali qurollar, notebook,multimedia ilovasi. darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga …
5 / 18
.png][image: image23.png] qaysi biri eng pastda? qaysi biri eng yuqorida? qaysi biri qolganlarning orasida ananas va asalari eng yuqorida shaftoli va qushcha qolganlarning orasida lavlagi va kapalak eng pastda iv. yangi mavzuni mustahkamlash. o`quvchilarga o`tilgan mavzular yuzasidan qiyinchilik tug`dirgan joylariga qo`shimcha to`ldirishlar beriladi v ava ularning savollariga javob beriladi misollar ishlanadi. v. dars jarayonida faol qatnashgan o’quvchilarni rajbatlantirish. o’quvchilarning darsdagi ishtiroki va ijodkorligi, faolligi, topshiriqlarni bajarish darajasiga ko’ra o’qituvchi tomonidan rajbatlantirilib boriladi. vi.uyga vazifa berish: darsda yozilgan nuqta, chiziq, kataklarni mashq qilish. o`ibdo`:______________________________ sana__________________________ dars mavzusi: narsalarning o‘zaro joylashuvi (o‘ngda, chapda) dars maqsadlari: a)ta’limiy maqsadi: o’quvchilarga narsalarning o‘zaro joylashuvi (o‘ngda, chapda) haqidagi tushunchalar berish . b)tarbiyaviy maqsadi: o’quvchilarda ahil jamoa bo’lib ishlash malakasini tarkib toptirish,miqdorlarni to’g’ri aniqlash ko’nikmasini shakllantirish. d)rivojlantiruvchi maqsadi:o’quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog’ri va aniq hisoblash malakasini rivojlantirish kommunikativ kompetensiya: matematikaga oidturli axborotlarni tinglab, ko‘rib tushunish; o‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini (maqsadini) topa olish,ifodalay …
6 / 18
qiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i.tashkiliy qism. a)o’quvchilarning va sinfning darsga tayyorgarligini ta’minlash. b) o’quvchilar diqqatini darsga jalb etish . ii.o’tgan mavzu ustida takrorlash . o’tgan darsimizda nimalarni o’rgandik ? rasmda ko’rsatilgan narsa- buyumlarning uzun – qisqaligi , baland – pastligi , keng –torligi aniqlanadi . sinf xonasidagi buyum va o’quv qurollari o’lchamlari taqqoslanadi . iii.yangi mavzu bayoni. [image: image24.png][image: image3.png] qizning o’ng tomonida. qizning chap tomonida.. [image: image4.png] chapga chap qo’l o’ng qo’l o’ngga yuramiz yuramiz 3) qaysi biri o’ngda, chapga,orasida? [image: image5.png] kamaz chapda traktor o’rtada avtobus o’ngda iv. yangi mavzuni mustahkamlash. o`quvchilarga o`tilgan mavzular yuzasidan qiyinchilik tug`dirgan joylariga qo`shimcha to`ldirishlar beriladi v ava ularning savollariga javob beriladi misollar ishlanadi. v. dars jarayonida faol qatnashgan o’quvchilarni rajbatlantirish. o’quvchilarning darsdagi ishtiroki va ijodkorligi, faolligi, topshiriqlarni bajarish darajasiga ko’ra o’qituvchi tomonidan rajbatlantirilib boriladi. vi.uyga vazifa: kelgusi darsga tayyorlanib kelish . o`ibdo`:______________________________ sana__________________________ dars mavzusi: narsalarni taqqoslash …

Want to read more?

Download all 18 pages for free via Telegram.

Download full file

About "1_sinf_matematika_1_chorak_yangi_2021_2022_to`liq_hajmda_pechatga"

o`qituvchi: [image: image15.png][image: image16.jpg] ____________ viloyati __________ tumani xalq ta’limi bo’limi tasarrufidagi ____-umumiy o’rta ta’lim maktabi boshlang’ich sinf o’qituvchisi _____________________________ning 1-sinflar uchun matematika [image: image17.png]fanidan i-chorak dars ishlanmalari sana__________________________ dars mavzusi: narsalarning to‘plamlari darsning maqsadi: a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarni matematika darsligi bilan tanishtirish,narsalarning to’plamlari haqida tushuncha berish . b) tarbiyaviy maqsad : o’quvchilarda ahil jamoa bo’lib ishlash malakasini tarkib toptirish,miqdorlarni to’g’ri aniqlash ko’nikmasini shakllantirish. d) rivojlantiruvchi maqsad:o’quvchilarni mustaqil fikrlashga undash, tog’ri va aniq hisoblash mal...

This file contains 18 pages in DOC format (21.9 MB). To download "1_sinf_matematika_1_chorak_yangi_2021_2022_to`liq_hajmda_pechatga", click the Telegram button on the left.

Tags: 1_sinf_matematika_1_chorak_yang… DOC 18 pages Free download Telegram