jahon tarih 8 sinf

DOCX 70 стр. 197,3 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 70
sana: “__” ___________ 201__-yil. sinflar: 8-“_____”. o‘qituvchi: __________ mavzu: kirish darsning maqsadi: a) ta’limiy: o’quvchilarga yangi davrning boshlanishi haqida ma’lumot berish; b) tarbiyaviy: o‘quvchilarda dunyoda ro‘y berayotgan o‘zgarishlarga shaxsiy munosabat bildirish malakasini shakllantirish; d) rivojlantiruvchi: o‘quvchilarni o‘z-o‘zini rivojlantirishga o‘rgatish, mavzu yuzasidan olgan bilimlarini hayotiy vaziyatlarga qo‘llay bilishiga erishish. mavzuga oid shakllantiriladigan kompetensiyalar: a) tayanch kompetensiya(lar): tk1, tk2; b) fanga oid kompetensiya(lar): fk1. dars turi: yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi. dars uslubi: an’anaviy. dars jihozlari: darslik, tarixshunoslik atamalari lug‘ati, mavzuga oid ilmiy adabiyotlar, slaydlar, bukletlar, tarqatma materiallar, ko‘rgazmali qurollar (audio, video, fotolavhalar, jadvallar) jamlanmasi. dars rejasi № darsning tarkibiy qismi (bosqichlari) ajratiladigan vaqt (reglament) 1 tashkiliy qism 5 daqiqa 2 ma’naviyat daqiqasi 3 o‘tilgan mavzuni takrorlash 5 daqiqa 4 yangi mavzuni tushuntirish 25 daqiqa 5 mustahkamlash 5 daqiqa 6 o‘quvchilarni baholash 5 daqiqa 7 uyga vazifa berish darsning borishi: tashkiliy qism: o‘quvchilar bilan salomlashib, sinf xonasining darsga tayyorlik darajasini tekshirish, davomatni aniqlash. …
2 / 70
omonlari hisoblanadi. agrar sivilizatsiya insoniyat tarixida neolit davridan boshlanib, xviii asrning 60-yillaridagi sanoat inqilobi va uning asosida yangi jamiyat shakllanguncha davom etdi. o‘rta asrlarda ham kishilar qishloq x o ‘jaligiga tayangan iqtisodiyot va jamiyatda shakllangan an’analar asosida hayot kechirishni davom ettirdilar. shu sababli insoniyat tarixining bu davri agrar sivilizatsiya yoki an’anaviy jamiyat deb ataladi. bu jamiyatda kishilar tabaqalarga bo‘linib yashaydi va qadimdan saqlanib kelayotgan an’anaviy urfodatlar, diniy tasavvurlar ushbu sivilizatsiyaning xarakterli tomonlari hisoblanadi. agrar sivilizatsiya insoniyat tarixida neolit davridan boshlanib, xviii asrning 60-yillaridagi sanoat inqilobi va uning asosida yangi jamiyat shakllanguncha davom etdi. siz viii sinfda insoniyat taraqqiyotining keyingi bosqichi — yangi tarix voqealari bilan tanishishni boshlaysiz. yangi tarix kishilarning tabiiy tengligi, shaxsning erkinligi va sha’ni kabi demokratik tushunchalarga asoslangan yangicha dunyoqarashning shakllanishi bilan o‘rta asrlardan farq qiladi. yangi davrning eng xarakterli tomonlaridan biri dunyoni yangicha tushunish asosida insonning tashabbuskorligi, tadbirkorligi uchun keng imkoniyatlar ochilishida namoyon bo‘ldi. xvi asrdan boshlangan …
3 / 70
mehnat qurollari takomillashdi, sexlar o‘rnini manufakturalar egallay boshladi. yevropaliklarning hayotida ko‘plab yangiliklar, ishchanlik, intiluvchanlik kabi yangi belgilar paydo bo‘ldi, ularning bir qismi sharqdan kirib keldi. bundan tashqari, yangi davr rivojlangan shahar madaniyati, antik davr tarixiga bo‘lgan katta qiziqish, uni ideallashtirish, badiiy san’atning tez hayotiylashuvi kabilar bilan ham xarakterlanadi. aslida, ko‘pchilik hollarda fojiali oqibatlarni keltirib chiqargan urushlar, qo‘zg‘olonlar va inqiloblar emas, kishilarning yaratuvchanlik faoliyati, doimiy izlanish va intilish ma’naviyat va madaniyatda, ijtimoiy hayotda va iqtisodiy o ‘sishda katta ijobiy o ‘zgarishlarga olib keldi. mustahkamlash: darsning ushbu qismida o‘quvchilar dars yakunida quyida berilgan topshiriqlar va savollarga javob beradilar: 1. insoniyat tarixining qaysi davri agrar sivilizatsiya deb ataladi? 2. yangi tarix qanday xarakterli jihatlari bilan o ‘rta asrlardan farq qiladi? o‘quvchilarni baholash: o‘quvchilar darsdagi ishtirokiga ko‘ra belgilangan baholash mezonlari asosida baholanadilar. baholar o‘quvchilarning kundalik daftarlarida va sinf jurnalida aks ettiriladi. darsda faol ishtirok etmagan o‘quvchilar bilan ishlanadi. uyga vazifa: o‘quvchilarga uyga vazifa sifatida …
4 / 70
iladigan kompetensiyalar: a) tayanch kompetensiya(lar): tk1, tk2; b) fanga oid kompetensiya(lar): fk1. dars turi: yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi. dars uslubi: an’anaviy. dars jihozlari: darslik, tarixshunoslik atamalari lug‘ati, mavzuga oid ilmiy adabiyotlar, slaydlar, bukletlar, tarqatma materiallar, ko‘rgazmali qurollar (audio, video, fotolavhalar, jadvallar) jamlanmasi. dars rejasi № darsning tarkibiy qismi (bosqichlari) ajratiladigan vaqt (reglament) 1 tashkiliy qism 5 daqiqa 2 ma’naviyat daqiqasi 3 o‘tilgan mavzuni takrorlash 5 daqiqa 4 yangi mavzuni tushuntirish 25 daqiqa 5 mustahkamlash 5 daqiqa 6 o‘quvchilarni baholash 5 daqiqa 7 uyga vazifa berish darsning borishi: tashkiliy qism: o‘quvchilar bilan salomlashib, sinf xonasining darsga tayyorlik darajasini tekshirish, davomatni aniqlash. ma’naviyat daqiqasi: o‘quvchilar bilan kunning muhim iqtisodiy, ijtimoiy-siyosiy, ma’naviy-ma’rifiy, axloqiy-tarbiyaviy yangiliklari xususida qisqacha suhbat tashkil etish, ularga nisbatan o‘quvchilarning mustaqil yondashuvini tinglash, bahs-munozara uyushtirish. yangi mavzu bayoni: geografik kashfiyotlarning sabablari. xv—xvii asrlarda yevropalik sayyohlar tomonidan afrika, amerika, osiyo va okeaniyaga dengiz yo‘llarining ochilishi va bu hududlarda yangi yerlarning kashf etilishi …
5 / 70
gizchilik tajribasi portugaliyaliklarga buyuk geografik kashfiyotlarda yetakchilik qilish imkonini berdi. portugaliyaliklarning geografik kashfiyotlardagi muvaffaqiyatlari shahzoda genrix dengizchi nomi bilan bog‘liq. bu jasur dengizchi boshlab bergan yangi yerlarni kashf etish va o ‘zlashtirish jarayoni portugaliyaga katta shuhrat va boylik keltirdi. portugaliyaliklar afrika qirg‘oqlari bo‘ylab suzib, xv asrda madeyra, kanar va azor orollarini kashf etdilar. xv asr oxirida bartolomeu diash boshchiligidagi ekspeditsiya afrika janubidagi burunni aylanib o‘tdi va hind okeaniga chiqdi. hindistonga dengiz yo‘lining ochilishiga umid qilgan dengizchilar bu burunga yaxshi umid burni deb nom berdilar. garchi ular shu yerdan ortga qaytgan bo‘lishsa-da, b.diashning kashfiyoti afrikani aylanib o ‘tib, hindistonga dengiz orqali yo‘l ochish istiqbolini yaratdi. hindistonga dengiz yo‘lining ochilishi. yangi yerlarning kashf etilishi portugaliyaliklarda katta qiziqish uyg‘otdi. yana bir dengiz sayyohi vasko da gama boshchiligidagi ekspeditsiya 1497-yil afrikani janubdan aylanib o‘tib, hind okeaniga chiqdi. ular afrika qirg‘oqlari bo‘ylab suzib, arab dengizchisi ahmad ibn majid yordamida 1498-yili hindistonga yetib keldi. bu yerdan …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 70 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "jahon tarih 8 sinf"

sana: “__” ___________ 201__-yil. sinflar: 8-“_____”. o‘qituvchi: __________ mavzu: kirish darsning maqsadi: a) ta’limiy: o’quvchilarga yangi davrning boshlanishi haqida ma’lumot berish; b) tarbiyaviy: o‘quvchilarda dunyoda ro‘y berayotgan o‘zgarishlarga shaxsiy munosabat bildirish malakasini shakllantirish; d) rivojlantiruvchi: o‘quvchilarni o‘z-o‘zini rivojlantirishga o‘rgatish, mavzu yuzasidan olgan bilimlarini hayotiy vaziyatlarga qo‘llay bilishiga erishish. mavzuga oid shakllantiriladigan kompetensiyalar: a) tayanch kompetensiya(lar): tk1, tk2; b) fanga oid kompetensiya(lar): fk1. dars turi: yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi. dars uslubi: an’anaviy. dars jihozlari: darslik, tarixshunoslik atamalari lug‘ati, mavzuga oid ilmiy adabiyotlar, slaydlar, bukletlar, tarqatma materi...

Этот файл содержит 70 стр. в формате DOCX (197,3 КБ). Чтобы скачать "jahon tarih 8 sinf", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: jahon tarih 8 sinf DOCX 70 стр. Бесплатная загрузка Telegram