o'qish

DOCX 7 стр. 2,5 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 7
[image: timthumb] o’zbekiston respublikasi xalq ta'limi vazirligi namangan viloyati to’raqo’rg’on tuman xalq ta'limi bo`limi 36-umumiy o`rta ta`lim maktabi boshlang'ich sinf o`qituvchisi mamadaliyeva nigoraning 1-sinf o’qish fanidan “bahor keldi” mavzusidagi yozgan bir soatlik dars ishlanmasi [image: skanirovanie0032] to’raqo’rg’on shahri. mavzu: bahor keldi (vafo fayzulloh) darsning maqsadi: ta’limiy maqsad: o’quvchilarga bahor fasli haqida ma’lumot berish. ”bahor keldi” matni bilan tanishtirish. fk1: matnni ongli, ifodali o’qiy olish. tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarda tabiatga muhabbat, kuzatuvchanlik hislatlarini tarbiyalash. tabiat bilan do’stona munosabatda bo’lishga odatlantirish. tk4: matnda tasvirlangan go’zallik va ezgulikka intilish. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarni ifodali o’qish, mustaqil va ijodiy ishlash qobiliyatlarini, lug’at ustida ishlash malakalarini rivojlantirish. fk2: matndagi so’z ma’nolarini izohlay olish. dars turi: yangi tushuncha, bilimlarni shakllantirish. dars metodlari: tushuntirish, savol-javob, zanjir usuli, “matndan top” o’yini. dars jihozi: rag’bat gulchalari, bahor fasli tasvirlangan rasmli ko’rgazmalar, multimediya ilovalari. darsning borishi: 1) tashkiliy qism: salomlashish, o’quvchilarni darsga hozirlash. navbatchi axborotini tinglash. o’quvchilarni 3 guruhga bo’lish. [image: c:\users\acs …
2 / 7
ni mustahkamlash. o’quvchilarga o’tgan darsda zikrilla ne’matning “sakkizinchi mart” she’rini yod olib kelish berilgan edi. o’quvchilardan “sakkizinchi mart” she’ri “zanjir” usuli orqali so’raladi. har bir o’quvchi 4 qatordan she’rni ifodali yoddan aytadi. o’qituvchi o’quvchilarga o’tilgan mavzu yuzasidan savollar beradi. [image: c:\users\acs computers\appdata\local\microsoft\windows\inetcache\content.word\20200521_213748.jpg] 1. onajonlar bayrami qachon nishonlanadi? 2. siz onangizni qanday tabrikladingiz? 3. onalarni nima uchun qadrlanadi? 4. nima deb o’ylaysiz, onalarni qanday xursand qilish mumkin? javob bergan o’quvchilarga bahor malikasi rag’bat gulchalarni beradi. o’qituvchi 8-mart bayrami haqida ma’lumotlar berib, o’tgan mavzuni mustahkamlaydi. 3. yangi mavzu bayoni: (yangi mavzu e’lon qilinadi.) ”bahor keldi” (vafo fayzulloh) [image: c:\users\acs computers\appdata\local\microsoft\windows\inetcache\content.word\20200521_213630.jpg] o’qituvchi matnni ifodali o’qib beradi: bir kuni tongda maftunani uyqudan “qurey-qurey” ovozlar uyg’otib yubordi. u o’rnidan tura solib, derazadan tashqariga boqdi. osmonda arg’imchoq solib, turnalar uchib o’tar edi. u onasining oldiga borib so’radi: -oyijon, bular qanday qushlar? -turnalar, qizalog’im, turnalar. ular biz tomonga bahorni olib kelishdi. -bahor kelganini qanday bilsa bo’ladi, oyijon? …
3 / 7
obni topib ifodali o’qib beradilar. -onasi qanday javob berdi? -bahor kelganini qanday bilsa bo’lar ekan? o’quvchilar savollarga javob beradilar. yangi mavzu “bahor keldi” matni asosida sahna ko’rinish o’tkaziladi. o’quvchilar matn asosida sahna ko’rinish ko’rsatib beradilar. [image: c:\users\acs computers\appdata\local\microsoft\windows\inetcache\content.word\20200521_213711.jpg] lug’at ishi: 1) tura solib-o’rnidan turiboq 2) qiyg’os ochildi-baravariga ochildi dars davomida faol qatnashayotgan o’quvchi rag’bat gulchalariga ega bo’ladi. quvnoq daqiqa: [image: c:\users\acs computers\appdata\local\microsoft\windows\inetcache\content.word\20200521_213609.jpg] tez aytish. erkin egatga ekin ekdi. o’quvchilar tez aytishni bir nafasda aytadilar. bir nafasda eng ko’p tez aytush aytgan o’quvchi aniqlanadi va rag’bat gulchasi taqdim etiladi. 4.yangi mavzuni mustahkamlash. darslikdagi savollar ustida ishlanadi. 1. o’lkamizga bahor kelganini qayerdan bilamiz? 2. bahorda janubdan qanday qushlar uchib keladi? 5. darsga yakun yasash va o’quvchilarni baholash. o’rganilganlar yuzasidan savol-javob o’tkaziladi. o’lkamizga bahor fasli qachon kirib kelar ekan? dars xulosalanib, faol qatnashgan o’quvchilar baholanadi. har bir guruh daraxtining gulchalari sanaladi. qaysi guruxning daraxtidagi gulchalar ko’p bo’lsa o’sha guruh g’olibligi e’lon qilinadi. 6. …
4 / 7
o'qish - Page 4
5 / 7
o'qish - Page 5

Хотите читать дальше?

Скачайте все 7 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "o'qish"

[image: timthumb] o’zbekiston respublikasi xalq ta'limi vazirligi namangan viloyati to’raqo’rg’on tuman xalq ta'limi bo`limi 36-umumiy o`rta ta`lim maktabi boshlang'ich sinf o`qituvchisi mamadaliyeva nigoraning 1-sinf o’qish fanidan “bahor keldi” mavzusidagi yozgan bir soatlik dars ishlanmasi [image: skanirovanie0032] to’raqo’rg’on shahri. mavzu: bahor keldi (vafo fayzulloh) darsning maqsadi: ta’limiy maqsad: o’quvchilarga bahor fasli haqida ma’lumot berish. ”bahor keldi” matni bilan tanishtirish. fk1: matnni ongli, ifodali o’qiy olish. tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarda tabiatga muhabbat, kuzatuvchanlik hislatlarini tarbiyalash. tabiat bilan do’stona munosabatda bo’lishga odatlantirish. tk4: matnda tasvirlangan go’zallik va ezgulikka intilish. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarni ifodali ...

Этот файл содержит 7 стр. в формате DOCX (2,5 МБ). Чтобы скачать "o'qish", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: o'qish DOCX 7 стр. Бесплатная загрузка Telegram