8_sinf_iqtisodiy_bilim_asoslari_03_mehnat_taqsimoti_va_ixtisoslashuv

DOCX 24 стр. 1,3 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 24
@dars_ishlanma_yangi [bookmark: _goback]__ – umumiy o’rta ta’lim maktabi geografiya fani o’qituvchisi ____________________ning 8-sinfda “mehnat taqsimoti va ixtisoslashuv” mavzusida yozgan bir soatlik dars ishlanmasi “iqtisodiy bilim asoslari” fanidan “mehnat taqsimoti va ixtisoslashuv” mavzusi buyicha dars ishlanmasi.(darsning texnologik xaritasi). 5- mavzu mehnat taqsimoti va ixtisoslashuv.(8- sinf) maqsad, vazifalar maqsad: a)ta’limiy: mehnat taqsimoti va ixtisoslashuv to’g’risida tuhuncha berish; b) tarbiyaviy: o’quvchilarning iqtisodiyot fani orqali hayotni to’g’ri tasavvur eta olish malakasini o’stirish, hunarga mehr ko’zi bilan qarashga o’rgatish, xalq og’zaki ijodidan foydalanish orqali ta’lim –tarbiya berish. c) rivojlantiruvchi: dars jarayonida o’quvchilarning faolligini oshirish, og’zaki va yozma fikrlashini rivojlantirish, mavzu asosida bilim va ko’nikmalarini shakllantirish, mavzuga oid tarqatilgan materiallarni o’quvchilar guruh holida o’zlashtirib olishlari va suhbat- munozara orqali tarqatma materiallardagi matnlar qay darajada o’zlashtirilganligini nazorat qilish, ularning bilimini baholash. o’quv jarayonining mazmuni dars jarayonida faollahtiruvchi savol va tophiriqlardan foydalaniladi, mehnat unumdorligi, unga ta’sir etuvchi omillar, mahsuldorlik, texnologiya, mehnat taqsimotining salbiy va ijobiy tomonlari, ixtisoslashuv tushunchalari …
2 / 24
ol berish va javob berishga o’rganadi kelgusi rejalar (tahlil, o’zgarishlar) o’qituvchi: yangi pedagogik texnologiyalarni o’zlashtirish va darsda tadbiq etish, takomillashtirish. o’z ustida ishlash. mavzuni hayotiy voqealar bilan bog’lash. pedagogik mahoratni oshirish. o’quvchi: matn bilan mustaqil ishlashni o’rganadi. o’z fikrini ravon bayon qilaoladi, shu mavzu asosida qo’shimcha materiallar topadi, ularni o’rganadi. o’z fikri va guruh fikrini tahlil qilib, bir yechimga kelish malakasini oshiradi. sana: _____________ sinf: viii fan: “iqtisodiy bilim asoslari” mavzu: “mehnat taqsimoti va ixtisoslashuv” i. darsning maqsadi: ta’limiy: o`quvchilarga mehnat taqsimoti , mehnat unumdorligi, mahsuldorlik va ixtisoslashuv to’g’risidagi tuhunchalar ni berish. rivojlantiruvchi: mehnat taqsimotining afzalliklari va kamchiliklarini ayta olish, mehnat unumdorligini sodda misolda aniqlay olish ko`nikmalarini shakllantirish.. tarbiyaviy: o`quvchilarni darslikdan tashqari adabiyotlarni va internet ma`lumotlarini o`rganishga da`vat etish; o`z maqsadiga erishish ruhida tarbiyalash; jamoa bo`lib ishlash, ona vatanga muhabbat va ajdodlarga hurmat ruhida tarbiyalash; mavzu bo`yicha olingan bilimlarni hayotda qo`llay olish malakasini shakllantirish dars metodi (uslubi): ko`rgazmali-amaliy, og’zaki bayon …
3 / 24
i mustahkamlash 15 daqiqa 5 dars yakuni: 1.darsga xulosa yasash 2. g`olib guruhni aniqlash va o`quvchilarni baholash 3 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa darsning borishi: i. tashkiliy qism: a) psixologik iqlim yaratish (salomlashish, davomat, ob-havo, sana) b) darsning mavzusini va maqsadini e’lon qilish (o`rganiladigan bkm lar) d) o`quvchilarni guruhlarga ajratish, “dehqon bozori”, “qurilish bozori”, “tovar birjalari” hamda “intellektual tovarlar bozori” nomlari bilan nomlash va guruh sardorlarini tayinlash; e) baholash mezonlari haqida tushuncha berish (“ofarin”, “barakallo”, “harakat qil” so`zlari yozilgan shakllar); [image: sz093_l] dars boshlanadi. o`quvchilar bilan salomlashib, sana, fan, davomat, ob-havo, fasl haqida so`raladi. ( “zakovat” savollari tadbirkorlik layoqati va ishchi kuchi omili o ‘ rtasida qanday farq bor ? 2. o‘zbekistonda asaka zavodining ishga tushirilishi iqtisodiyotga qanday ta’sir ko‘rsatdi? paxta xomashyosi ni import qilingani afzalmi yoki eksportmi ? nima uchun? iqtisodchilar ishlab chiqarishni qanday sohalarga ajratadilar? ko‘ylak ishlab chiqarish uchun qanday omillar kerak bo`ladi? ) o`quvchilarning savollarga qay …
4 / 24
taqdirlanadi. o`qituvchi yangi mavzuni o`quvchilarga tushuntirish jarayonida darslik, “pul, bozor, kredit” jurnali, internet yangiliklari asosida yangi mavzuni tushuntirib beradi. faollashtiruvchi savol va topshiriqlar[image: ] 1. yuqoridagi rasmga qarab kulolchilik ustaxonasida mehnat qanday taqsimlanishi kerakligini so‘zlab bering. 2. nima uchun mehnatni bunday taqsimlagan ma’qul deb o‘ylaysiz? 3. mehnat taqsimoti va ixtisoslashuvni iqtisodiyot uchun qanday naïf bor? 4. har qanday tizimda mehnat taqsimotini bo‘lgani ma’qulmi? mahsuldorlik- resurs birligidan foydalanib ishlab chiqarilgan mahsulot miqdori. texnologiya- mahsulot ishlab chiqarishda qaysi resurslardan foydalanish, qanday usul va ketma- ketlikda ishlov berish yo’l- yo’rig’i. mehnat unumdorligi- vaqt birligi ichida bir birlik tesursdan foydalanib ishlab chiqarilgan tovar va xizmatlar miqdori. mehnat taqsimoti- mahsulot ishlab chiqarish jarayonining ishchilar o’rtasida ishni taqsimlash asosida tashkil qilinishi. ixtisoslashuv- biror mahsulot turini yoki mahsulotning bir qismini ishlab chiqarish bo’yicha korxonalar o’rtasida mehnat taqsimoti. hududiy ixtisoslashuv – sharoit, an’analar, mahalliy imkoniyatlar tufayli butun bir hudud mahsulotning biror turini ishlab chiqarishga moslashuvi. 3.amaliy ish [image: …
5 / 24
a tuting” o’qib kelish “iqtisodiy bilim asoslari” fanidan “soliqlar va ularning turlari” mavzusi buyicha dars ishlanmasi.(darsning texnologik xaritasi). mavzu soliqlar va ularning turlari darsning maqsad va vazifalari · o’quvchilarga soliqlarning mazmuni va turlari haqida ma’lumotlar berish. davlat va mahalliy miqyosdagi soliqlarni tushuntirish. · davlat va mahalliy miqyosdagi soliqlarni farqlay olish, soliqlar nimalar uchun sarflanishini ayta olish, ko`nikmalarini shakllantirish; · soliqlarni o`z vaqtida to`lash madaniyatini shakllantirish; o’quv jarayoning mazmuni · soliq haqida tushuncha · mamlakatda soliqlarni joriy etishdan ko`zlangan maqsad; · soliqlarning turlari · bevosita va bilvosita soliqlar · davlat va mahalliy soliqlar o’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi. usulubi:og’zaki bayon qilish, “ tushunca tahlili” uslubi. kichik guruhlar va jamoada ishlash. vosita: tarqatma materiallar.boshqotirma, ko`rsatmali material, darslik. nazorat:og’zaki nazorat, yozma nazorat, savol – javoblar, kuzatish,o’z- o’zini nazorat qilish. baholash. rag’batlantirish 5 balli tizim asosida . kutiladigan natijalar · o’quchilarning qisqa vaqt ichida mavzu bo’yicha ma’lumotlarni o’zlashtirishi; · soliqlarning mazmunini ayta olishi; · …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 24 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "8_sinf_iqtisodiy_bilim_asoslari_03_mehnat_taqsimoti_va_ixtisoslashuv"

@dars_ishlanma_yangi [bookmark: _goback]__ – umumiy o’rta ta’lim maktabi geografiya fani o’qituvchisi ____________________ning 8-sinfda “mehnat taqsimoti va ixtisoslashuv” mavzusida yozgan bir soatlik dars ishlanmasi “iqtisodiy bilim asoslari” fanidan “mehnat taqsimoti va ixtisoslashuv” mavzusi buyicha dars ishlanmasi.(darsning texnologik xaritasi). 5- mavzu mehnat taqsimoti va ixtisoslashuv.(8- sinf) maqsad, vazifalar maqsad: a)ta’limiy: mehnat taqsimoti va ixtisoslashuv to’g’risida tuhuncha berish; b) tarbiyaviy: o’quvchilarning iqtisodiyot fani orqali hayotni to’g’ri tasavvur eta olish malakasini o’stirish, hunarga mehr ko’zi bilan qarashga o’rgatish, xalq og’zaki ijodidan foydalanish orqali ta’lim –tarbiya berish. c) rivojlantiruvchi: dars jarayonida o’quvchilarning faolligini oshirish...

Этот файл содержит 24 стр. в формате DOCX (1,3 МБ). Чтобы скачать "8_sinf_iqtisodiy_bilim_asoslari_03_mehnat_taqsimoti_va_ixtisoslashuv", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 8_sinf_iqtisodiy_bilim_asoslari… DOCX 24 стр. Бесплатная загрузка Telegram