7_sinf_matematika_43_46_qisqa_ko’paytirish_formulalarining_tatbiqi+

DOCX 17 стр. 157,3 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 17
@dars_ishlanma_yangi ________________ viloyati ________________ tumani __ – umumta’lim maktabining matematika fani o’qituvchisi __________________________________________________________________________ 7 – sinflar uchun “qisqa ko’paytirish formulalarining tatbiqi” mavzusiga tayyorlagan 1 soatlik dars ishlanmasi darsning texnologik xaritasi darsning maqsadi a) ta’limiy: “yig’indining kvadrati”, “ayirmaning kvadrati”, “kvadratlar ayirmasi”, “yig’indining kubi”, “ayirmaning kubi”, “kublar yig’indisi va ayirmasi” formulalarining tatbiqi haqida tushuncha berish; b) tarbiyaviy: o’quvchilarni vatanparvarlik, mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash; c) rivojlantiruvchi: o’quvchilarni fikrlashga, mulohaza yuritishga o’rgatish. kvadratni yuzini, kubning hajmini topishda formulalarni qo’llay olish. dars turi aralash dars metodi tushuntirish, suhbat aqliy hujum, klaster, muammoli vaziyat, taqdimot. darsga oid ko’rgazmalar mavzuga oid ko’rgazma materiallar, taqdimot, tarqatmalar. dars jihozlari darslik, yozuv tahtasi, daftar, ruchka mel. darsning borishi tashkiliy qism salolashish, davoatni aniqlash, darsga tayyorgarlik ko’rish uyga vazifani so’rash savol – javob yangi mavzu bayoni qisqa ko’paytirish formulalarini tatbiq qila olish, misol va masalalarni yechish jarayonida to’g’ri qo’llay olish. yangi mavzuni mustahkamlash 5 balli tizimda uyga vazifa 7 – 8 – …
2 / 17
– bekat: har sohadan bir shingil, shoshilmay javob bergil. ushbu bekatda o’quvchilar har sohadan olib kelgan qiziqarli ma’lumotlarini aytib o’tishadi. dunyodagi eng kichik gulning nomi “volfiya” deb ataladi. uning uzunligi igna uchi bilan teng. misrdagi eng katta piramida xufu piramidasi hisoblanadi. uning balandligi 147 metr. 2 – bekat: savol – javob musobaqa, kim yutqizsa toshbaqa. ushbu bekatda har bir o’quvchilar savollar yozilgan tarqatmalarni tortishadi. savollar o’tilgan mavzular yuzasidan tuziladi. 1 – savol yig’indining kvadrati nimaga teng 2 – savol hisoblang 3 – savol ayirmaning kvadratini toping 4 – savol yig’indining kvadratini toping 3 – bekat: uyga berdim topshiriq, qilmang uni hom – pishiq. ushbu bekatda avvalgi darsda uyga berilgan vazifalar tekshiriladi. 4 – bekat: yangi mavzu bayoni, bilimlarning ayoni. ushbu bekatdan yangi mavzu bayoni boshlanadi. “aqliy hujum” metodi orqali ‘quvchilar olgan bilimlari sinaladi. o’quvchilar qisqa ko’paytirish formulalarini birma – bir yozuv taxtasiga yozishadi. yig’indining kvadrati ayirmaning kvadrati yig’indining kubi ayirmaning …
3 / 17
adi. 5 – bekat: mavzuni mustahkamlash, o’z – o’zini baholash. mavzuni yanada mustahkamlash uchun misollar ishlanadi. 1 – mashq. ikkihadning kvadrati ko’rinishida ifodalang. 1. 2. 3. 2 – mashq. 1. 2. 3 – mashq. tenglamani yeching. 1. 2. 4 – mashq. ko’paytuvchilarga ajrating: 5 – mashq. hisoblang: 1) 2) 3) 6 – bekat: bo’sh o’tirma, bosh qotir! bu bekatda o’quvchilar bilan qiziqarli o’yin o’ynaladi. bu o’yinning nomi “yomg’ir tomchilari” deb ataladi. bunda ifodalar orasida tushib qolgan hadlarni topib, mosini nuqtalar o’rniga joylaymiz. [bookmark: _goback][image: ] 7 – bekat: rag’bat oling har ishda, ayni damda o’qishda. darsning so’ngida o’quvchilar rag’batlantirilib, faol ishtirok etagan o’quvchilar baholanadi, so’ng uyga topshiriq beriladi. poyezd esa so’nggi bekatda to’xtaydi, o’quvchilar bilan xayrlashamiz. image1.png
4 / 17
7_sinf_matematika_43_46_qisqa_ko’paytirish_formulalarining_tatbiqi+ - Page 4
5 / 17
7_sinf_matematika_43_46_qisqa_ko’paytirish_formulalarining_tatbiqi+ - Page 5

Хотите читать дальше?

Скачайте все 17 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "7_sinf_matematika_43_46_qisqa_ko’paytirish_formulalarining_tatbiqi+"

@dars_ishlanma_yangi ________________ viloyati ________________ tumani __ – umumta’lim maktabining matematika fani o’qituvchisi __________________________________________________________________________ 7 – sinflar uchun “qisqa ko’paytirish formulalarining tatbiqi” mavzusiga tayyorlagan 1 soatlik dars ishlanmasi darsning texnologik xaritasi darsning maqsadi a) ta’limiy: “yig’indining kvadrati”, “ayirmaning kvadrati”, “kvadratlar ayirmasi”, “yig’indining kubi”, “ayirmaning kubi”, “kublar yig’indisi va ayirmasi” formulalarining tatbiqi haqida tushuncha berish; b) tarbiyaviy: o’quvchilarni vatanparvarlik, mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash; c) rivojlantiruvchi: o’quvchilarni fikrlashga, mulohaza yuritishga o’rgatish. kvadratni yuzini, kubning hajmini topishda formulalarni qo’llay olish. dars t...

Этот файл содержит 17 стр. в формате DOCX (157,3 КБ). Чтобы скачать "7_sinf_matematika_43_46_qisqa_ko’paytirish_formulalarining_tatbiqi+", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 7_sinf_matematika_43_46_qisqa_k… DOCX 17 стр. Бесплатная загрузка Telegram