o'nli kasrni qo'shish va ayirish

DOCX 9 sahifa 1,2 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 9
[image: logotip copy] namangan viloyati yangiqo’rg’on tumani xtb ga qarashli 39-maktabning matematika fani o'qituvchisi nuriddinov otabekning[image: geomtry][image: geomtry] bir soatlik dars [image: geomtry]ishlanmasi yangiqo’rg’on -2020 [bookmark: _goback] v– sinf mavzu: o’nli kasrlarni qo’shish va ayirish. darsning maqsadi: ta’limiy maqsad: o’quvchilarni matematikada o’rni, tadqiq etilish tarixi bilan tanishtirish, matematikaning asosiy xususiyatlarini ochib berish. tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni darslikdan tashqari adabiyotlarni o’qishga da’vat etish, hayotda tatbiqini o’rgatish asosida amaliy va nazariy dunyoqarashini kengaytirish. rivojlantiruvchi maqsad: guruhlarda ishlash orqali mustaqil ishlash ko’nikmasini rivojlantirish, matematik ob’ektlarga tafsif berishga o’rgatib boorish, nutq madaniyatini o’stirish, o’z- o’zini boshqarishga yo’naltirish, hozirjavoblik, topqirlik xususiyatlarini rivojlantirish. dars turi: yangi bilim beruvchi. dars shakli: individual va kichik guruhlarda ishlash. darsda foydalaniladigan metodlar: aqliy hujum, suhbat, hikoya, og’zaki bayon qilish, ajratish usuli. dars jihozi: 5- sinf darsligi, taqdimot, takrorlash fanolari,tarqatma kartochkalar va dars ishlanma. darsning texnik jihozi: kompyuiter, multimediya, 5- sinf elektron darsligi. t/r bosqichlar qo'llaniladigan metodlar o'quvchilarda rivojlanadigan ko'nikma va malakalar …
2 / 9
aning dastlabki n ta hadining yig'indisini hisoblash bo'yicha hayotiy misollarda qo'llay olish ko'nlikmalari oshadi 15 daqiqa 5 o'quvchilarni baholash nazorat metodi rag'batlantirish 2 daqiqa 6 uyga vazifa berish dialog metodi javobgarchilik hissi 2 daqiqa darsning borishi: tashkiliy qism. salomlashish, o’quvchilarning darsga tayyorgarligini davomat, sana va ob- havoni aniqlash , hozirgi paytdagi dalzarb yangiliklar. diqqatni tortish mashqi: so’z zanjiri mashqi o’tkaziladi. har bir guruh a’zolari 2 daqiqa ichida matematika atamalarni ketma –ket yozishlari kerak. masalan, kars , maxraj, noto’g’ri kasr , aralash son va hokazo. yurtboshimiz sh.m.mirziyayev 5 ta tashabbus bo’yicha tashabbus olib borilmoqda . har bir tashabbusni bajarilishini o’zimizda sinash . mana aziz o’quvchilar hozirgi paytda duyoda qanday yangilikar sodir bo’lmoqda ? xitoy davlatida karona virusi , bu kasallik davosi va olimlar bosh qotirishmoqda . bizning yurtimizda tinchlik va osoyishtalik hokum surmoqda , shuning uchun bunga shukrona keltirishimiz , bunga javoban yaxshi o’qib kelajakda vatanga foydasi tegadigan inson bo’lishimiz kerakligini …
3 / 9
gan bobil kasrlari, surat va mahrajlari turli sonlar bo‘lgan oddiy kasrlar, ularni yozish usullari, kasrlar ustida amallar bajarish, ularni bir ko‘rinishdan ikkinchi ko‘rinishga keltirish va boshqalar bayon etilgan. bunda j.koshiy mahrajlari 10, 100, 1000 va hokazo bo‘lgan kasrlarni, ya’ni o‘nli kasrlarni qaraydi, ularga ta’riflar beradi, «o‘ndan», «yuzdan», «mingdan» va hokazo atamalarini kiritadi. koshiy o‘nli kasrlarni yozishda butun qismidan so‘ng vertikal chiziq chizib, so‘ng kasr qismini yozadi yoki butun qismini bir xil siyoh bilan, kasr qismini boshqa siyoh bilan yozadi. o‘nli kasrlar ustida amallar bajarish qoidalarini beradi va ularni juda ko‘p misollar bilan tushuntiradi. shunday qilib, koshiy o‘nli kasrlar nazariyasini asoslovchi birinchi olim hisoblanadi. shuni ta’kidlash joizki, yevropada o‘nli kasrlar haqida birinchi asar yozgan oilm koshiy zamonidan bir yarim asr keyin yashagan gollandiyalik simon stevin (1548-1620) hisoblanadi va u koshiyning kashfiyotidan bexabar edi. yevropada esa s.stevindan fransiyalik bonfils ilgarilab ketgani to‘g‘risida ma’lumotlar mavjud. o‘nli kasrlarning hozirgi ko‘rinishda yozilishiga qadar butun qismidan …
4 / 9
; 4) ; 5) ; 6) 2-misol.kasrlarni o’nli kasr ko’rinishida yozing: 1) ; ; ; 2) ; ; 3) ; ; 4) ; o’nli kasrlarni maxrajsiz yozilganda verguldan o’ngdagi birinchi xonadagi raqam o’ndan birlarni, ikkinchi xonadagilari esa yuzdan birlarni va hokazolarni bildiradi. masalan, 6,732 o’nli kasrda verguldan keyingi sonlarni turgan o’rniga qarab kasr ko’rinishda quyidagicha ifodalash mumkin: o’nli kasrlar uchun quyidagi qoidalar o’rinlidir: 1. har bir o’nli kasr o’zidan oldingi o’nli kasrga nisbatan o’n marta kattadir. masalan, 2. o’nli kasrlarning maxrajlari 10 ning butun ko’rsatkichli darajalaridan, suratlari esa bir xonali sonlardan iborat kasrlarning yig’indisi shaklda ifodalash mumkin. 2 . o’nli kasrlarni qo’shish va ayirish. 1 - q o i d a. o’nli kasrlarni qo’shish uchun bir xil xonalari o’zaro butun sonlar kabi qo’shilib, yig’indida kasrlardagi vergulning tagiga to’g’ri keltirib butun qismi ajratiladi. m i s o l 25=32.582 demak , 25.382 va 7.2 o’nli kasr yig’indisi 32.582 ga teng .bu …
5 / 9
chunchi xona -mingdan birlar xonasi deb ataladi va hokazo . endi qo’shimcha ma’lumotlarni berishga harakat qilamiz . [image: 17-rasm] [image: ] [image: 18-rasm] [image: ] [image: 19-rasm] mustahkamlash : [image: ] o’quvchilarni darsda aktiv qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantiriladi va baholanadi . dars so’ngida oldimizga qo’yilgan barcha maqsadlarimizni bajarishga harakat qildik . baliq skaleti bo’yicha yechimlarni topishga intildik . muammo muammo muammo muammo hal qilish hal qilish hal qilish hal qilish uyga vazifa :20 va 21 –misollar . foydalanilgan adabiyotlar : 1.5-sinf drasligi .-2011yil 2.metodik qo’llanma 2015 yil 3.ziyonet saytlari. 4.malaka oshirish kurslaari va seminarlardan olingan bilimlar . image4.wmf 3 , 2 10 3 2 10 23 = = oleobject1.bin image5.wmf 71 , 0 100 71 = oleobject2.bin image6.wmf ; 10 7 7 , 1 = oleobject3.bin image7.wmf ; 100 12 12 . 0 = oleobject4.bin image8.wmf 100 7 100 07 07 , 0 = = oleobject5.bin image9.wmf 1000 7 1 007 …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 9 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"o'nli kasrni qo'shish va ayirish" haqida

[image: logotip copy] namangan viloyati yangiqo’rg’on tumani xtb ga qarashli 39-maktabning matematika fani o'qituvchisi nuriddinov otabekning[image: geomtry][image: geomtry] bir soatlik dars [image: geomtry]ishlanmasi yangiqo’rg’on -2020 [bookmark: _goback] v– sinf mavzu: o’nli kasrlarni qo’shish va ayirish. darsning maqsadi: ta’limiy maqsad: o’quvchilarni matematikada o’rni, tadqiq etilish tarixi bilan tanishtirish, matematikaning asosiy xususiyatlarini ochib berish. tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni darslikdan tashqari adabiyotlarni o’qishga da’vat etish, hayotda tatbiqini o’rgatish asosida amaliy va nazariy dunyoqarashini kengaytirish. rivojlantiruvchi maqsad: guruhlarda ishlash orqali mustaqil ishlash ko’nikmasini rivojlantirish, matematik ob’ektlarga tafsif berishga o’rgatib boorish, n...

Bu fayl DOCX formatida 9 sahifadan iborat (1,2 MB). "o'nli kasrni qo'shish va ayirish"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: o'nli kasrni qo'shish va ayirish DOCX 9 sahifa Bepul yuklash Telegram