5-sinf adabiyot 27.mirtemir 2

DOCX 2 стр. 19,6 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (2 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 2
@dars_ishlanma_yangi 5 “v”-sinf adabiyot sana: mavzu: mirtemir hayoti va ijodi. “bulut”she’ri darsning maqsadi: - mirtemir hayoti va ijodi hamda she’rlari matnini o’rganish; - o`quvchilarni tabiatni sevish,asrash ruhida tarbiyalash; - o`quvchilar dunyoqarashini shakllantirish, mustaqil fikrlash salohiyatini rivojlantirish. dars turi: yangi bilim beruvchi darsning jihozi: darslik,mirtemir suratlari darsning metodi: aqliy hujum, interfaol, suhbat darsning borishi: 1.tashkiliy qism.(5 daqiqa) a) salomlashish b) navbatchilik hisoboti, sinf tozaligi va davomatni nazorat qilish 2. o’tgan mavzuni so’rash.(10 daqiqa) a) individual - tarqatma materiallar, kartochka. b) uyga vazifani so’rash: savol – javob bo’lib o’tadi,o’quvchilar tayyorlagan test va boshqotirmalar ustida ishlanadi 1.usmon nosir she’rlarida tabiat manzaralari haqida gapiring. 2. “bolaligimga”she’rida bolalik nimalarga o’xshatiladi? 3. shoir o’zini nimaga qiyoslaydi? 4. “yurganmisiz birga oy bilan”she’ri qachon yozilgan? 5. bu she’rda oy shoirga nima hadya etadi? 6. she’rda shoir nima sababdan “sil o’pkamni rosa yayratdim”deb yozadi? 3. yangi mavzu: (15 daqiqa) mirtemir tursunov 1910-yilda qoratog’ etaklarida –turkiston shahrining iqon qishlog’ida tug’ilgan.avval …
2 / 2
nlab she’r va dostonlarini chop ettirdi: “och”, “surat”, “qoraqalpoq daftari”, “tingla ,hayot!”, “izlaganim”, “tog’day tayanchim”, “yodgorlik” mirtemir 1978-yil 24-yanvarda 68 yoshida vafot etadi. mustaqillik yillarida mirtemirning xalqimiz ma’naviyatini yuksaltirishdagi xizmatlari taqdirlanib, “buyuk xizmatlari uchun”ordeni berildi. so’ngra “bulut”she’ri ifodali o’qiladi. 4.mustahkamlash.(10 daqiqa) 1.mertemir qachon va qayerda tug’ilgan? 2.shoir qayerlarda tahsil olgan? 3.shoirning ilk she’ri va she’riy to’plami qachon,qanday nom bilan nashr qilingan? 4.mirtemir kimlarning asarlarini tarjima qilgan? 5.shoirning yana qanday she’r va dostonlari chop etilgan? 6.mirtemirga qanday orden berilgan? 7. “bulut” she’ri qanday taassurot qoldirdi? 5.baholash. (3 daqiqa) 6.uyga vazifa. (2 daqiqa) mirtemir hayoti va ijodini haqida ma’lumotlarni yozish, “bulut”she’rini yod olish. o’tibdo’

Хотите читать дальше?

Скачайте все 2 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "5-sinf adabiyot 27.mirtemir 2"

@dars_ishlanma_yangi 5 “v”-sinf adabiyot sana: mavzu: mirtemir hayoti va ijodi. “bulut”she’ri darsning maqsadi: - mirtemir hayoti va ijodi hamda she’rlari matnini o’rganish; - o`quvchilarni tabiatni sevish,asrash ruhida tarbiyalash; - o`quvchilar dunyoqarashini shakllantirish, mustaqil fikrlash salohiyatini rivojlantirish. dars turi: yangi bilim beruvchi darsning jihozi: darslik,mirtemir suratlari darsning metodi: aqliy hujum, interfaol, suhbat darsning borishi: 1.tashkiliy qism.(5 daqiqa) a) salomlashish b) navbatchilik hisoboti, sinf tozaligi va davomatni nazorat qilish 2. o’tgan mavzuni so’rash.(10 daqiqa) a) individual - tarqatma materiallar, kartochka. b) uyga vazifani so’rash: savol – javob bo’lib o’tadi,o’quvchilar tayyorlagan test va boshqotirmalar ustida ishlanadi 1.usmon nosir sh...

Этот файл содержит 2 стр. в формате DOCX (19,6 КБ). Чтобы скачать "5-sinf adabiyot 27.mirtemir 2", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 5-sinf adabiyot 27.mirtemir 2 DOCX 2 стр. Бесплатная загрузка Telegram