5-sinf adabiyot 33.dunyoning ishlari qissasi 1

DOCX 12 sahifa 1,1 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 12
@dars_ishlanma_yangi [image: img_20190123_090845][image: ] o’zbekiston respublikasi xalq ta’limi vazirligi qashqadaryo viloyati xalq ta’limi boshqarmasi g’uzor tumani xalq ta’limi bo`limiga qarashli 47-sonli umumiy o`rta ta’lim maktabining ona tili va adabiyot fani o`qituvchisi turdiyeva barnoning adabiyot fanidan o’tkir hoshimovning “dunyoning ishlari” asari mavzusida yozgan 5-sinflar uchun 1 soatlik dars ishlanmasi [image: d:\davron\davron\multfoto\0_cd1fa_68667641_xxxl.png] mavzu: “dunyoning ishlari” asari darsning maqsadi: ta’limiy: o`quvchilarda mavzuni to’liq yoritib berish, asarning adabiy-badiiy qimmatini tushuntirish va mavzuga oid bilim va ko’nikmani shakllantirish; tarbiyaviy: o`quvchilarning ma’naviy olamini boyitish,kitobsevarlik, vatanparvarlik va odamiylik ruhida tarbiyalash; ularning ongiga ota- bobolari bilan faxrlanish tuyg’ularini singdirish , ajdodlarga munosib bo’lishga o’rgatish,dunyoqarashini kengaytirish rivojlantiruvchi: o`quvchilarning bilimlarini zamonaviy pedagogika texnologiyalar orqali boyitish , mustaqil fikrlashga undash, nutq va muloqot madaniyatini rivojlantirish. ta’lim metodlari:ma’ruza , kichik guruhlarda ishlash,tushunchalar tahlili, bahs-munozara, aqliy hujum, vaziyatlar usuli , “teleloyiha” usuli,xayoliy sayohat” usuli [bookmark: 3154653]nutqiy kompetensiya (tinglab tushunish, so‘zlash, o‘qish, yozish): [bookmark: 3154657]berilgan topshiriq, sodda matnlarni tinglab tushuna oladi; axborotlar bilan ishlash …
2 / 12
xnologiya bo`yicha usullarni qo`llash, mavzu bo`yicha maqsadni tushuntirish, o`quvchilarda qiziqish uyg`otish, o`quvchilaning ma`rifiy va ma`naviy bilimini shakllantirish; o`quvchilar:mavzuning ilmiy jihatlarini o`zlashtiradilar, mavzuga taalluqli ma`lumotlarni qiziqish bilan qabul qiladilar, bilim va malakalarini hayotda qo`llay oladilar. yurt oldidagi burch va mas`uliyatlarini his etadilar va ma`naviy olamini boyitadilar. dars uslubi:noan’anaviy , innovatsion texnologiyalar asosida bilim berish dars jihozi: darslik, tarqatma materiallar, ko`rgazmali qurollar, kompyuter, 5-sinf darsligi foydalaniladigan adabiyotlar: «adabiyot» 5-sinf uchun darslik. dars shiori: dars – bu teatr, lekin siz tomoshabin emassiz… darsning texnologik xaritasi t/r dars bosqich- lari vaq ti ta’lim beruvchining faoliyati ta’lim oluvchi ning faoliyati texnologiya usul ta’lim vositasi 1. tashkiliy qism 4 salomlashish, yo’qlama, o’quvchilarning darsga tayyorgar ligini nazorat qilish, “zamon bilan hamnafas” qismini o’tkizish darsga tayyorgar lik ko’radilar. kuzatish adabiyot xonasi 2. o’tilgan mavzuni so’rash 12 kichik guruhlarga bo’linadi vao’tilgan mavzu yuzasidan savol-javob o’tkazish savollarga javob beradilar, fikr almashadi lar aqliy hujum, “qor xat”,“suratdagi sir” usuli tarqatma, rasmli …
3 / 12
mmati darsning borishi xona ko`rgazmalar, plakatlar bilan jihozlangan. i.tashkiliy qism. 1. o`quvchilar bilan salomlashuv: -assalomu alaykum. - va alaykum assalom. ilmga boydir hayot,darsimiz - adabiyot.odoblar xazinasi adabiyotdir, zamon hayot haqidagi bitik, bayotdir. xona ozodaligi tekshiriladi, davomat olingach, o`quvchilarning darsga tayyorgarliklari , salomatliklari, kayfiyatlari so’raladi. o`qituvchi dars boshlashdan oldin darsning oltin qoidalarini va dars shiorini eslatib o’tadi: m – ehnatkaashlik a – ql-zakovat q – at’iyat s – sinchkovlik a – dolat d – do’stlik dars shiori: dars – bu teatr, lekin siz tomoshabin emassiz… o’qituvchi darsni “zamon bilan hamnafas” qismi bilan boshlaydi .unda dekabr oyining muhim sanalari haqida ingliz tilida ma’lumot berib o’tadi. keyingi bosqichda o`qituvchi tomonidan prezidentimiz sh. mirziyoyev tomonidan qabul qilingan 5 ta tashabbus haqida qisqacha ma’lumot beriladi va o’quvchilar tomonidan shu mavzuga oid she’r aytiladi. o`qituvchi o`quvchilarni 3 guruhga bo`ladi va har biri o`z nomini va sardorini e’lon qiladi. 1-guruh “tinchlik” 2-guruh “mehr” 3-guruh “oqibat” dars musobaqa …
4 / 12
oshida ajralgan? 11. u tirikchilik ko’yida nima ishlar qilgan? 12. qayerlarda tahsil olgan? 13. texnikumni tamomlagach qanday ishlar qilgan? 14. bolaligi qaysi davrga to`g`ri kelgan? 15. “toshkent – non shahri” filmi rejissori kim? 16. g`.g`ulom qissalarini sanang. 17. “shum bola” asari qachon yozilgan? 18. qanday orden bilan taqdirlangan? 19. g`.g`ulomning yuz yilligi qachon nishonladi? 20. ijodkorning dastlabki mashqlari kimga bag’ishlangan? 21. g`.g`ulom qachon faning haqiqiy a’zosi etib tayinlangan? 2-shart: “suratdagi sir” o`yini o’tkaziladi. o`quvchilarga rasmli topshiriq beriladi. har bir guruh o`ziga berilgan rasm asosida ijodkorning “dunyoning ishlari” qissasida keltirilgan hikoya nomini topadilar. [image: c:\users\nazokat\desktop\ochiq dars\img_20191207_195733_071.jpg][image: c:\users\nazokat\desktop\ochiq dars\img_20191207_222635_749.jpg][image: c:\users\nazokat\desktop\ochiq dars\img_20191207_222630_203.jpg][image: c:\users\nazokat\desktop\ochiq dars\img_20191207_232914_007.jpg] har bir to’g’ri javob uchun guruh o’quvchilari rag’batlantiriladilar. iii.yangi mavzu bayoni: [image: c:\users\panda\desktop\novaya papka\o'. hoshimov\250822413_400564.jpg] iltijo oyi, men keldim... eshityapsizmi, oyi, men yana keldim... qarang, oyi, tag'in ko'klam kirdi. esingizdami, har yili bahor kirishi bilan sizni dalaga olib chiqardim. siz charaqlagan oftobni, tiniq osmonni, ko'm-ko'k maysalarni ko'rib quvonardingiz. esingizdami, …
5 / 12
i... ko'ryapsizmi... esingizdami, oyi, ukamga alia aytardingiz. men allaning ohangiga mast bo'lib uxlab qolardim. o'sha beshikda men ham yotganman. allangizdan men ham orom olganman. nima qilay, oyi, men alia aytishni bilmayman. qabringizni silab qo'ysam orom olasizmi... mana, oyijon, mana... yo'q, yo'q, yig'layotganim yo'q. hozir, hozir o'tib ketadi. esingizdami, oyi siz bir marta, atigi bir marta, o'shandayam hazillashib: «meniyam kitob qilib yozsang-chi, o'g'lim» degandingiz. men: «sizning nimangizni kitob qilaman, oyi?» degan edim. xafa bo'lmang, men ham hazillashgan edim. mana o'sha kitob. yo'q, uni men yozganim yo’q. uni siz yozdingiz. men uni qog'ozga tushirib, odamlarga tarqatdim, xolos. men uni dunyodagi hamma onalar o'qishini xohlayman. bilaman, dunyodagi hamma onalar yaxshi. shundoq bo'lsayam, ularning hammasi sizga o'xshashini xohlayman… [image: c:\users\panda\desktop\novaya papka\o'. hoshimov\255415388_124592.jpg] qarz bir kuni gapdan gap chiqib, aka-ukalar oyimga hazillashdik: · haroypensiyaolasiz. shunchapulniqayoqqaqo'yayapsiz? sandiqqa bosyapsizmi? · sandiq qatta, bolam? — deb kuldi onam. — qarzlarim bor. o'shanga beraman-da. akamning qovog'i osildi. — qarz? …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 12 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"5-sinf adabiyot 33.dunyoning ishlari qissasi 1" haqida

@dars_ishlanma_yangi [image: img_20190123_090845][image: ] o’zbekiston respublikasi xalq ta’limi vazirligi qashqadaryo viloyati xalq ta’limi boshqarmasi g’uzor tumani xalq ta’limi bo`limiga qarashli 47-sonli umumiy o`rta ta’lim maktabining ona tili va adabiyot fani o`qituvchisi turdiyeva barnoning adabiyot fanidan o’tkir hoshimovning “dunyoning ishlari” asari mavzusida yozgan 5-sinflar uchun 1 soatlik dars ishlanmasi [image: d:\davron\davron\multfoto\0_cd1fa_68667641_xxxl.png] mavzu: “dunyoning ishlari” asari darsning maqsadi: ta’limiy: o`quvchilarda mavzuni to’liq yoritib berish, asarning adabiy-badiiy qimmatini tushuntirish va mavzuga oid bilim va ko’nikmani shakllantirish; tarbiyaviy: o`quvchilarning ma’naviy olamini boyitish,kitobsevarlik, vatanparvarlik va odamiylik ruhida tarbiyalash...

Bu fayl DOCX formatida 12 sahifadan iborat (1,1 MB). "5-sinf adabiyot 33.dunyoning ishlari qissasi 1"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 5-sinf adabiyot 33.dunyoning is… DOCX 12 sahifa Bepul yuklash Telegram