3-4 mavzu

PDF 10 стр. 1,1 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 10
3-mavzu: ”sayroqi qushcha “. hikoya(zamira ibrohimova) darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni hikoya matni bilan tanishtirish, mazmunini tushuntirish, ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga qushlarga ozor bermaslikni, ularga g`amxo`rlik qilishni o`rgatish, o`quvchilarni tabiatga muhabbat ruhida tarbiyalash. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini , ijodiy va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi:yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish,”aqliy hujum“ metodi, savol-javob, ta’limiy o`yinlar. dars jihozi: mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar darsning borishi: i.tashkiliy qism:salomlashish. davomatni aniqlash. o`quvchilarni darsga hozirlash. ma’naviyat daqiqasi o`tkaziladi. ii.uy vazifasini so`rash va o`tilgan mavzuni mustahkamlash. uyga berilgan vazifa – ”buyuk mehring“ she’rini o`quvchilar yoddan aytib beradilar. buyuk bobolarimiz haqida savol-javob o`tkaziladi. ”klaster“ metodi. iii.yangi mavzu bayoni. chustiy qalamiga mansub bo‘lgan quyidagi hikmatli so‘zni izohlang. o`quvchilar hikmatli so`z haqida o`z fikrlarini bildiriradilar va mazmunini izohlaydilar. bugungi mavzu e’lon qilinadi:”sayroqi qushcha“ hikoyasi. yangi mavzu o`quvchilarga o`qituvchi tomonidan ifodali o`qib beriladi. mazmuni tushuntiriladi. muallif haqida ma’lumot beriladi. buyuk ajdodlar imiz alisher …
2 / 10
i mavzuni mustahkamlash. savollar: 1.xosiyatxonning dadasi nima olib keldi? 2.nima uchun qushcha qafasda tinmay sakray boshladi? 3.opa-singillar nimalar yig‘ib olib kelishdi? 4.onasi qafas ichini nima uchun „daraxtzor“ deb atadi? 5.qushlarning sayrashida qanday hikmatlar bor ekan? 6.hikoyadan kanareyka qushi haqida qanday ma’lumotlarni bilib oldingiz? ”mening loyiham“ mashqi. „qushlarni ko‘paytirish“ loyihasi ustida suhbat o`tkaziladi. buning uchun nimalarga e’tibor qaratish kerakligi haqida tushuntiriladi. ”topqirlik“ mashqi. o`quvchilar darslikda berilgan topishmoqlarning javobini topadilar. ”tinglang“ o`quvchilar musiqani tinglab, darslikda berilgan savollarga javob beradilar. mashq daftar bilan ishlash. 1-topshiriq. berilgan gaplarning to‘g‘ri yoki noto‘g‘ri ekanini aniqlang. to‘g‘ri gaplarga ✓, noto‘g‘ri gaplarga  belgisini qo‘ying. bugun xosiyatxonning dadasi qafasda sayroqi qush olib keldi. qushcha chiroyli, mayin patlari oq, jajji qanotlarining uchlari qora edi. opa-singil qushchani tomosha qilishmadi. opa-singil tezda shox-shabba yig‘ib kelishdi. qushcha sakrashda davom etardi. qushcha qizaloqlarni ko‘riboq sayrab ketdi. 2-topshiriq. darslikda berilgan topishmoqlarning javobini topib yozing. o`quvchilar topishmoqlarning javobini topib,yozadilar. 3-topshiriq. matn asosida bo‘sh o‘rinlarni to‘ldiring. …
3 / 10
opa-singillar sizlarga yoqdimi? –hikoyadan qanday xulosa qildingiz? darsda faol qatnashgan o`quvchilar baholab, rag`batlantiriladi. vi.uyga vazifa berish. hikoyani o‘qib, so‘zlab berishga tayyorlaning. 4-mavzu: ”vatan yoshlari“ she’ri(azim suyun) darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni she’r matni bilan tanishtirish, she’r mazmunini tushuntirish, ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga yosh avlod uchun yurtimizda yaratilayotgan imkoniyatlar haqida tushuntirish, ularni vatan uchun munosib farzand bo`lishga intiladigan qilib tarbiyalash. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini , ijodiy va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat,tushuntirish,”klaster“ metodi, ta’limiy o`yinlar. dars jihozi: rangli rasmlar,tarqatma materiallar darsning borishi: i.tashkiliy qism: salomlashish. davomatni aniqlash. o`quvchilarni darsga hozirlash. ma’naviyat daqiqasi o`tkaziladi. ii.uy vazifasini so`rash va o`tilgan mavzuni mustahkamlash. uyga berilgan vazifa – ”sayroqi qushcha “ hikoyasini o`quvchilar ifodali o`qib,mazmunini qayta hikoyalab beradilar. iii.yangi mavzu bayoni. bugun siz bilan ”vatan yoshlari“ she’ri bilan tanishamiz.muallifi –azim suyun haqida qisqacha ma’lumot beriladi. she’r o`quvchilarga o`qituvchi tomonidan ifodali o`qib beriladi.mazmuni tushuntiriladi. lug`at ishi: …
4 / 10
rat“ kabi dostonlari keng jamoatchilik orasida mashhur bo‘lgan. 2.sheʼrdagi asosiy mazmunni qisqa matnda izohlab bering. 3.sheʼrdan mazmuni sizga tushunarsiz bo‘lgan soʻzlarni ajrating va izohli lugʻat yordamida maʼnosini aniqlang. 4.uning ertasi oʻzimizdadir misralarini qayta oʻqing va vatan ertasiga qanday hissa qoʻsha olishingiz haqida fikrlang. 5.vatan ravnaqi uchun nimalar qilgan bo‘lardingiz? maqollarni yod oling va ma’nosini izohlang. mashq daftar bilan ishlash. 1- topshiriq. ushbu satrlar muallifini rasmlardan toping. vatanga falokat - o`zingga halokat. vatan qadrini bilmagan o`z qadrini bilmas. vatansiz inson - kuysiz bulbul. ushbu misralarning javobini topishda qaysi so‘zlar yordamga keldi? ushbu berilgan misralardan shoirlarning ismlari bor. 2-topshiriq. so‘zlarning ma’nodoshini toping. 1. sodiq 2. yuqori 3. gavda 4. ma’no 5. zumradga hadya qilingan sovg‘a 3-topshiriq. she’rning birinchi bandini ko‘chirib yozing. qofiyadosh so‘zlarning tagiga chizing. biz o‘zbek yoshlari, vatan yoshlari, vatan taqdiriga taqdirdosh nasl. millatning bir jon-u bir tan yoshlari, buyuk kelajakka daxldor, mas’ul! mardona-mardona tashlaylik qadam, ozod yurt, obod yurt bo‘lsin …
5 / 10
3-4 mavzu - Page 5

Хотите читать дальше?

Скачайте все 10 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "3-4 mavzu"

3-mavzu: ”sayroqi qushcha “. hikoya(zamira ibrohimova) darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni hikoya matni bilan tanishtirish, mazmunini tushuntirish, ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga qushlarga ozor bermaslikni, ularga g`amxo`rlik qilishni o`rgatish, o`quvchilarni tabiatga muhabbat ruhida tarbiyalash. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini , ijodiy va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi:yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish,”aqliy hujum“ metodi, savol-javob, ta’limiy o`yinlar. dars jihozi: mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar darsning borishi: i.tashkiliy qism:salomlashish. davomatni aniqlash. o`quvchilarni darsga hozirlash. ma’naviyat daqiqasi o`tkaz...

Этот файл содержит 10 стр. в формате PDF (1,1 МБ). Чтобы скачать "3-4 mavzu", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 3-4 mavzu PDF 10 стр. Бесплатная загрузка Telegram