5-6 mavzu

PDF 9 стр. 324,2 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 9
5-mavzu:”marvarid“(meri joslin) darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni hikoya matni bilan tanishtirish, mazmunini tushuntirish, hikoyani ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga saxiy, qo`li ochiq inson bo`lishni o`rgatish, o`zidagi bor narsalarni boshqalar bilan ham baham ko`ra olish kerakligini tushuntirish. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini , mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish,”sinkveyn“ metodi, savol-javob, ta’limiy o`yinlar. dars jihozi: mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar darsning borishi: i.tashkiliy qism: salomlashish. davomatni aniqlash. o`quvchilarni darsga hozirlash. ma’naviyat daqiqasi o`tkaziladi. ii.uy vazifasini so`rash va o`tilgan mavzuni mustahkamlash. uyga berilgan vazifa – ”vatan yoshlari“ she’rini o`quvchilar yoddan aytib beradilar. ”sinkveyn“ metodi. “vatan” so`ziga ta’rif beriladi. vatan muqaddas, yagona himoyalaydi, tarbiyalaydi, ulg`aytiradi vatan sajdagoh kabi muqaddasdir. o`zbekiston iii.yangi mavzu bayoni. o`quvchilarga savol bilan murojaat qilinadi: darslikda berilgan rasmlar orasidan marvarid tasviri keltirilganini topadilar. bugungi mavzu e’lon qilinadi:”marvarid “ hikoyasi. yangi mavzu o`quvchilarga o`qituvchi tomonidan ifodali o`qib beriladi. mazmuni tushuntiriladi. …
2 / 9
suhbatini topib o`qing. test savollari. 1.nima uchun ruben to‘rlarini suvga tashlaydigan baliqchilarni izladi? a).u yangi baliq sotib olishni xohladi. b). baliqchilarning qayig‘ida suzishni xohladi. d). kichik marvaridlarini sotmoqchi edi. e). chig‘anoq ichidagi marvaridni topishni xohladi. 2.dengizchilar marvaridlarni qanday qilib topar edilar? a). dengizga sho‘ng‘ir edi. b). ular marvaridlarni sotib olishar edi. d). ular marvaridlarni dengiz bo‘yidagi shaharlardan izlar edi. e). ular marvarid izlab sayohat qilar edi. mashq daftar bilan ishlash. 1-topshiriq. testlarni yeching. o`quvchilar hikoya asosida berilgan test savollarining javobini belgilaydilar. 2-topshiriq. savollarga javob yozing. 1. ruben qanday qilib boy odamga aylandi? ruben dengizning eng sara marvaridlar topish mumkin bo‘lgan yerlarigacha sayohat qildi, u yerlarda suvning tubi ko‘pincha kumush va pushti rangda tovlanib turardi. vaqtlar o‘tib, u badavlat odamga aylandi. 2. nima uchun qiz marvarid haqiqatdan ham joshniki deb aytdi? chunki marvaridni josh topgan edi. 3. nima uchun josh rubenga marvaridni olishi mumkinligini aytdi? “ruben, marvaridni sen olaqol, – dedi …
3 / 9
lab, rag`batlantiriladi. vi.uyga vazifa berish. hikoyani o‘qib, so‘zlab berishga tayyorlaning. bizning o‘lkamizda marvaridlar bor deb o‘ylaysizmi? marvarid haqida qiziqarli beshta ma’lumot topib keling. 6-mavzu: toshbag`ir. hikoya (jabbor razzoqov) darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni hikoya matni bilan tanishtirish, mazmunini tushuntirish, hikoyani ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga tabiatni va uning ne’matlarini asrashni o`rgatish, ularni tabiatga muhabbat ruhida tarbiyalash. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini , mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish,”venn“ diagrammasi, savol-javob,ta’limiy o`yinlar. dars jihozi: mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar darsning borishi: i.tashkiliy qism: salomlashish. davomatni aniqlash. o`quvchilarni darsga hozirlash. ma’naviyat daqiqasi o`tkaziladi. ii.uy vazifasini so`rash va o`tilgan mavzuni mustahkamlash. uyga berilgan vazifa – ”marvarid“ hikoyasini o`quvchilar ifodali o`qib, mazmunini so`zlab beradilar. o`quvchilar ikki do`stga ta’rif beradilar. ”venn“ diagrammasi. iii.yangi mavzu bayoni. bugungi mavzu e’lon qilinadi:”toshbag`ir“ hikoyasi. yangi mavzu o`quvchilarga o`qituvchi tomonidan ifodali o`qib beriladi. mazmuni tushuntiriladi. lug`at ishi: najot – …
4 / 9
loqning fusunkor tabiati tasvirlangan qismini topib yozing. qishloq tog‘ yonbag‘rida joylashganligi bois, xushhavo, sersuv, ajib bir manzilgoh bo‘lib, u yerda oq qayin, archa, yovvoyi jiyda, do‘lana kabi daraxtlar juda ko‘p edi. ayniqsa, oq qayinning tangaday mayda-mayda yaproqchalari, do‘lananing sap-sariq munchoqdek mevalari yiltillab, kishini maftun etar, tabiatning butun go‘zalligi qalbga ko‘chib, beixtiyor o‘tloqlar, zangori osmon rangiga singib, qorishib ketging keladi. qushlarning sayrashi esa biram yoqimliki, biri qo‘yib, biri xonish qiladi... 2-topshiriq. darslikda berilgan qushlarning nomini yozing. tuyaqush, ukki, qaldirg`och, tovus,kaklik,laylak, kaptar. 3-topshiriq. berilgan gaplarning to‘g‘ri yoki noto‘g‘ri ekanini aniqlang. to‘g‘ri gaplarning yoniga , noto‘g‘risining yoniga  belgisini qo‘ying. uch o‘rtoq kun bo‘yi tabiat qo‘ynida sayr qilib, qosh qorayganda uyga qaytishdi. ular avval ham bugungidek miriqib uxlashganini eslashdi. ravshan ismli yigit uyda qoldi. hamrohlari xonaga kirib kelishganda ravshan juda xafa edi. qushcha polda, qanotlarini yozgancha jonsiz yotardi... mehmonlar minnatdorchilik bildirishmadi. ravshan gangib qolgan, uning nazarida butun qishloq yig‘layotgandek edi. 4-topshiriq. testlarni yeching. …
5 / 9
5-6 mavzu - Page 5

Хотите читать дальше?

Скачайте все 9 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "5-6 mavzu"

5-mavzu:”marvarid“(meri joslin) darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni hikoya matni bilan tanishtirish, mazmunini tushuntirish, hikoyani ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga saxiy, qo`li ochiq inson bo`lishni o`rgatish, o`zidagi bor narsalarni boshqalar bilan ham baham ko`ra olish kerakligini tushuntirish. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini , mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish,”sinkveyn“ metodi, savol-javob, ta’limiy o`yinlar. dars jihozi: mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar darsning borishi: i.tashkiliy qism: salomlashish. davomatni aniqlash. o`quvchilarni darsga hozirlash. ma’naviyat daqiqasi o`tk...

Этот файл содержит 9 стр. в формате PDF (324,2 КБ). Чтобы скачать "5-6 mavzu", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 5-6 mavzu PDF 9 стр. Бесплатная загрузка Telegram