9-10 mavzu

PDF 10 стр. 915,5 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 10
9-mavzu: tabiat darsi. ona tili darsi(“o‘g‘limga darsliklar” turkumidan) halima ahmedova darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni she’r matni bilan tanishtirish, mazmunini tushuntirish, o‘quvchilarni to‘g‘ri, ravon va ifodali o‘qishga, she’r mazmunini tahlil qila olishga o‘rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga ilm olishga qiziqtirish, ularni vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini,og`zaki nutqini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish,”topib o`qi!“ ”kim hozirjavob“ ta’limiy o`yinlari. dars jihozi: mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar darsning borishi: i.tashkiliy qism: salomlashish. davomatni aniqlash. o`quvchilarni darsga hozirlash. ma’naviyat daqiqasi o`tkaziladi. ii.uy vazifasini so`rash va o`tilgan mavzuni mustahkamlash. uyga berilgan vazifa – ”ona tilim“ she’rini o`quvchilar yoddan aytib beradilar. ”kim hozirjavob?“ o‘yini. 1.she’rning muallifi kim? 2. she’rda ona tilimiz qanday ta’riflangan? 3.til haqidagi maqollardan ayting. 4.yurtimizda til bayrami qachon nishonlanadi? iii.yangi mavzu bayoni. o`quvchilar quyidagi savollarga javob beradilar: bugungi mavzu e’lon qilinadi:”tabiat darsi“, ”ona tili darsi“ she’rlari (“o‘g‘limga darsliklar” turkumidan). muallif haqida ma’lumot beriladi. maktabda …
2 / 10
ishi: olis – uzoq parvoz – uchish ajib – ajoyib she’r o`quvchilarga zanjir usulida o`qitiladi. iv.yangi mavzuni mustahkamlash. ”kim hozirjavob?“ o`yini. 1. “tabiat darsi” she’rida vatanni ulug‘lovchi qanday misralardan foydalanilgan? 2. muallif she’rda dunyoga qanday ta’rif bermoqda? 3. siz ham nega aynan “ona tili”, “ota tili” emas, degan savolni berganmisiz? 4. nima uchun shoira oʻgʻliga qarab: “endi ertaklar ham seni aldamas”, demoqda? 5. “tinglasang keladi har soʻz qatidan, navoiy bobongning oʻtli nafasi” misralarini izohlashga harakat qiling. 6. ona tilimizni ulug’lovchi misralarni toping. darslikda berilgan topshiriq bajariladi. tabiat darsi va ona tili darsi she’rlarini bir-biriga bog‘lab turgan mavzularni ustun qilib yozing. ”topib o`qi“ o`yini. o`quvchilar ”tabiat darsi“ she’ridan vatanidan ketganlar haqida aytilgan misralarni topib oqiydilar. mashq daftar bilan ishlash. 1-topshiriq. savollarga javob yozing. o`quvchilar berilgan savollarga javob yozadilar. 2-topshiriq. “tabiat darsi” va “ona tili darsi” she’rlarini bir-biriga bog‘lab turgan mavzularni ustun shaklida yozing. topshiriq daftarga ustun shaklida yoziladi. 3-topshiriq. berilgan she’rlardan …
3 / 10
sh. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish,”venn“ diagrammasi metodi, savol- javob,ta’limiy o`yinlar. dars jihozi: mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar darsning borishi: i.tashkiliy qism: salomlashish. davomatni aniqlash. o`quvchilarni darsga hozirlash.ma’naviyat daqiqasi o`tkaziladi. ii.uy vazifasini so`rash va o`tilgan mavzuni mustahkamlash. uyga berilgan vazifa – ”ona tili darsi“ she’rini o`quvchilar yoddan aytib beradilar. ”venn“ diagrammasi iii.yangi mavzu bayoni. ”quvnoq daqiqa“ o`yini. o`quvchilar berilgan rebusni yechadilar. b a y r o q bugungi mavzu e’lon qilinadi:”baxtimizning timsoli “ she’ri. muallif temur ubaydullo haqida ma’lumot beriladi. mazmuni tushuntiriladi. yangi mavzu o`quvchilarga o`qituvchi tomonidan ifodali o`qiladi. lug`at ishi: boqiy – abadiy matonat – qattiq bardosh,chidam shijoat – mardlik,jasorat temur ubaydullo temur ubaydullo – bolalar adabiyotining ko‘zga ko‘ringan namoyondalaridan biri. u o‘z ijodini bolalarga sheʼr, doston, hikoyalar yozishdan boshlagan. uning “telefon”, “qirlar toʻla qizgʻaldoq”, “hayot guli” kabi yigirmaga yaqin kitoblari chop etilgan bo‘lib, bolalar tomonidan sevib o‘qiladi. ”baxtimizning timsoli “ she’ri o`quvchilarga zanjir …
4 / 10
uzadilar. mashq daftar bilan ishlash. 1-topshiriq. rebusni yeching. berilgan rasmlarni bosh harfi bilan yozing. davlatimiz ramzlari bayroq gerb madhiya konstitutsiya b a y r o q 2-topshiriq. tez o‘yla, qisqa javob yoz! mashq daftarida berilgan savollarga javob yozadilar. 3-topshiriq. “davlatimiz ramzlari” mavzusida klaster tuzing. 4-topshiriq. so‘zlarni hosil qiling va she’rdan shu so‘z ishtirok etgan misralarni o‘qing. osmon, ma’no, bayroq, o`g`lim, qizim, yurtim, bo`lsin, tovus. o`quvchilar shu so`zlarni hosil qiladilar va she’rdan shu so`z ishtirok etgan misralarni o`qiydilar. v.darsni yakunlash va o`quvchilarni baholash. savol-javob o`tkaziladi. – yurtimiz bayrog`i haqida nimalarni bilib oldingiz? darsda faol qatnashgan o`quvchilar baholab, rag`batlantiriladi. vi.uyga vazifa berish. she’rni ifodali o`qing. “bayrog‘imiz – g‘ururimiz” mavzusida matn yozing.
5 / 10
9-10 mavzu - Page 5

Хотите читать дальше?

Скачайте все 10 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "9-10 mavzu"

9-mavzu: tabiat darsi. ona tili darsi(“o‘g‘limga darsliklar” turkumidan) halima ahmedova darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni she’r matni bilan tanishtirish, mazmunini tushuntirish, o‘quvchilarni to‘g‘ri, ravon va ifodali o‘qishga, she’r mazmunini tahlil qila olishga o‘rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga ilm olishga qiziqtirish, ularni vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini,og`zaki nutqini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish,”topib o`qi!“ ”kim hozirjavob“ ta’limiy o`yinlari. dars jihozi: mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar darsning borishi: i.tashkiliy qism: salomlashish. davomatni aniqlash. o`quvchilarni darsga hozirlash. ma’na...

Этот файл содержит 10 стр. в формате PDF (915,5 КБ). Чтобы скачать "9-10 mavzu", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 9-10 mavzu PDF 10 стр. Бесплатная загрузка Telegram