9-10 mavzu

PDF 8 sahifa 376,6 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 8
9-mavzu: ”tog‘lar “ she’ri (azim suyun) darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni she’r matni bilan tanishtirish, she’r mazmunini tushuntirish, ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga tabiatni asrashni ,tabiat ne’matlaridan oqilona foydalanishni, uning go`zalliklaridan bahra olishni o`rgatish, tabiatga muhabbat ruhida tarbiyalash. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini , ijodiy va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish, “bbb” metodi , aqliy hujum“ usuli, ”rasmli rebus“,”sirli raqamlar“ ta’limiy o`yinlari,”bu so`z meniki” o`yini. dars jihozi: rangli rasmlar, tarqatma materiallar,videolavha darsning borishi: i.tashkiliy qism. salomlashish. o`quvchilarni darsga hozirlash. ma’naviyat daqiqasi o`tkazish. ii.uy vazifasini so`rash va o`tilgan mavzuni mustahkamlash. uyga berilgan vazifa – ”bir-birin kuzatar fasllar“ she’rini o`quvchilar ifodali o`qib beradilar. ”aqliy hujum“ metodi. 1.she’r nima haqida yozilgan? 2.yil fasllari nechta? 3.ularning nomlarini ayting? 4.har bir fasl necha oydan iborat? 5.fasllarning inglizcha nomini ayting. dam olish daqiqasi o`tkaziladi. tabiat manzaralari videolavhasi ko`rsatiladi. iii.yangi mavzu bayoni. ”rasmli rebus“ o`yini rasmdagi narsalar nomini …
2 / 8
borganingizda nimalarni his qilgansiz? 3.tog`larni tasvirlash taklifi berilsa, nimalarni aks ettirasiz? 4.fasllarda tog`larning o`zgarishi haqida nimalarni bilasiz? sizningcha, kuz faslida tog`lar qanday tusga kiradi? 5.tasavvur qiling, siz tog`ga ketyapsiz.o`zingiz bilan nimalarni olib ketgan bo`lar edingiz? 6.u yerda ovqatlanmoqchi bo`lsangiz , gugurtdan foydalangan bo`larmidingiz? tez aytish musobaqasi o`tkaziladi. osmonning osti yermi, yerning usti osmonmi?! mashq daftar bilan ishlash. 1-topshiriq. “sirli alifbo” raqamlar ortiga harflar yashirilgan. harflarlarni alifbo tartibida to`g‘ri qo`yib chiqsangiz, o`zbek xalq maqollaridan birini bilib olasiz. 19 14 24 1 7 1 21 14 - 3 1 17 3 6 1 3 1 21 14 2-topshiriq. savollarga javob bering. mashq daftarida berilgan savollarga javob yoziladi. 3-topshiriq. bilasizmi? qiziqarli ma’lumotlar o`quvchilarga o`qitiladi. “bu so`z meniki” o`yini. bu o`yinni o`tkazish uchun she’rni ifodali,yoddan aytgan 10 nafar o`quvchi tanlab olinadi.boshqa o`quvchilar o`z faolliklarini namoyish qilishlari mumkin.she’r tarkibida uchragan so`zlarni tarqatmalar ortida yozilgani bo`yicha o`qiydilar hamda izohlab o`tadilar.o`quvchilar so`zni to`g’ri izohlab o`tsalar so`z yozilgan …
3 / 8
rmat ruhida tarbiyalash. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini , mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat,tushuntirish metodi,savol-javob, ta’limiy o`yinlar. dars jihozi: mavzuga oid rangli rasmlar, tarqatma materiallar darsning borishi: i.tashkiliy qism. salomlashish. o`quvchilarni darsga hozirlash. ma’naviyat daqiqasi o`tkaziladi. ii.uy vazifasini so`rash va o`tilgan mavzuni mustahkamlash. uyga berilgan vazifa – ”tog`lar“ she’rini o`quvchilar yoddan aytib beradilar. ”klaster“ usuli iii.yangi mavzu bayoni. rasmdagi hayvonlar nomini ayting. uy va yovvoyi hayvonlarni alohida guruhlarga ajrating. savol-javob orqali bugungi mavzu e’lon qilinadi: ”karim polvon“ hikoyasi. hikoya muallifi abdulla saidov haqida ma’lumot beriladi. yangi mavzu o`quvchilarga o`qituvchi tomonidan ifodali o`qib beriladi. mazmuni tushuntiriladi. lug`at ishi: atrofimizda gi tabiat tog`la r daryola r o`rmonla rbog`lar cho`llar tahsin – maqtov,tasanno sayhonlik – keng maydon taqimi – oyoqning tizza osti bukiladigan joyi ”karim polvon“ hikoyasi o`quvchilarga zanjir usulida o`qitiladi. dam olish daqiqasi o`tkaziladi. iv.yangi mavzuni mustahkamlash. savollar: 1.kuz kelishi bilan …
4 / 8
un oddiy bir kun. butun fikr-u xayoli jiyron qashqasida. g‘alabaning yuki yengil bo`ladi. u bir piyola choy ichar-ichmas, o`rnidan qo`zg‘aldi. to`y-hashamlar esa to`xtatib turiladi. uning uloqni mahkam tutib kelayotgani ko`rinmay qoldi. 2-topshiriq. “karim polvon” hikoyasida qaysi ot zotlarining nomi keltirilgan? ularni topib yozing. to`riq, buyruq, qamishquloq, oqqoptol, chavkar. 3-topshiriq. bo`sh joylarni matn asosida to`ldiring. bu paytda qishloqlarda turli tantana, marosim va to`y-hashamlar bir-biriga ulanib ketadi. odamlarning xursandchiligi va shod-xurramligining chek- chegarasi yo`q. sayhonlikda xalqimizning iftixori bo`lgan milliy o`yinlar hamda uloq-ko`pkari bahslariga hozirlik ko`rila boshlanadi. mana, bir necha kundirki, karim polvon jilvalarga boy jiyron qashqasini mehr bilan yuvib-tarab, parvarishlaydi. uch otliq bir yon bo`ldi, karim polvon bir tomon. 4-topshiriq. “ma’nodoshini top!” o`yini. berilgan so`zlarga ma’nodosh so`zlar topib yozing. suvoriy – otliq, sovrin – yutuq, davangir – , murosasiz – . 5-topshiriq. karim polvonga ta’rif bering. karim polvon qanday odam? karim polvon og`ir-vazmin, mard, jasur hamda mohir chavandoz edi. v.darsni yakunlash va …
5 / 8
9-10 mavzu - Page 5

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 8 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"9-10 mavzu" haqida

9-mavzu: ”tog‘lar “ she’ri (azim suyun) darsning maqsadi: a)ta’limiy: o`quvchilarni she’r matni bilan tanishtirish, she’r mazmunini tushuntirish, ifodali o`qishni o`rgatish. b)tarbiyaviy: o`quvchilarga tabiatni asrashni ,tabiat ne’matlaridan oqilona foydalanishni, uning go`zalliklaridan bahra olishni o`rgatish, tabiatga muhabbat ruhida tarbiyalash. c)rivojlantiruvchi: o`quvchilarning ifodali o`qish ko`nikma va malakalarini , ijodiy va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. dars turi: yangi tushuncha,bilimlarni shakllantiruvchi dars metodi: suhbat, tushuntirish, “bbb” metodi , aqliy hujum“ usuli, ”rasmli rebus“,”sirli raqamlar“ ta’limiy o`yinlari,”bu so`z meniki” o`yini. dars jihozi: rangli rasmlar, tarqatma materiallar,videolavha darsning borishi: i.tashkiliy qism. salomlashish....

Bu fayl PDF formatida 8 sahifadan iborat (376,6 KB). "9-10 mavzu"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 9-10 mavzu PDF 8 sahifa Bepul yuklash Telegram