7_sinf_o'zbekiston_tarixi_40_41_qoraxoniylar_davlati_va_movarounnahr

DOCX 15 стр. 3,7 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 15
@dars_ishlanma_yangi [image: bayrok va gerb] o’zbekiston respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi __________________ viloyati ______________ tuman __-umumiy o’rta ta’lim maktabi tarix fani o’qituvchisi _______________________________ning 7-sinf o’zbekiston tarixi fanidan 1 soatlik mavzu: qoraxoniylar davlati va movarounnahr i.darsning maqsadi: darsning texnologik xaritasi o’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: metod:suhbat, tushuntirish,”savol-javob” metodi,”rasmli boshqotirma”, “eng vijdonli o’quvchi” o’yinlari. shakl:jamoa,guruhda ishlash,hamma o’zi uchun. jihoz:darslik,rangli ko’rgazmalar,harakatli ko’rgazmalar,tarqatma testlar,plakatlar. nazorat:o’quvchilarning darsda faolligi kuzatilib,hisobga olib boriladi. baholash:o’quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida baholanib,dars oxirida e’lon qilinadi. darsning maqsad va vazifalari o‘quvchi shaxsini fikrlashga, o‘zgalar fikrini anglashga, o‘z fikrini og‘zaki hamda yozma shaklda savodli bayon qila olishga qaratilgan nutqiy kompetensiyani rivojlantirish; o‘quvchilarda grammatikaga oid bilimlarni (fonetika, leksikologiya, so‘zning tarkibi, so‘z yasalishi, morfologiya, sintaksis, yozuv va imlo, tinish belgilari, nutq uslublariga oid tushunchalarni) shakllantirish va rivojlantirish hamda ona tilining keng imkoniyatlaridan unumli foydalangan holda fikrini to‘g‘ri va ravon bayon eta olish ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan lingvistik kompetensiyalarni shakllantirishdan iborat. tayanch kompetensiyalar: k-1:ko‘rgan lavhalaridan …
2 / 15
bilish; kundalik faoliyatida turli chizmalarni chiza olish; tejamkorlikka rioya qilish. a)ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzu to’g’risida bilimlar berish. b)tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash c)rivojlantiruvchi maqsad: o`quvchilarning darslik va qo`shimcha adabiyotlar ustida mustaqil ishlash ko`nikmalarini rivojlantirish. d) shakllantiriladigan tayanch va fanga oid kompetensiyalar: tk-1, tk-2, tk-3, tk-4, tk-5, tk-6, xk-1, xk-3 [image: ]ii.darsning turi: amaliy, nazariy, aralash, noan`aviy, ananaviy. iii.darsning usuli: . aqliy hujum, savol-javob, guruhlarda ishlash. iv.darsning jihozi: darslik ,ko’rgazmali qurollar. v.didaktik jihoz: tarqatma materiallar, slaydlar ,bukletlar. vi.texnik jihoz: kadoskop,kampyuter, diaproyektor ekran. vii.darsuchun talab etiladigan vaqt: 45 minut: darsning texnik chizmasi: dars bosqichlari vaqt tashkiliy qism. yangi mavzuni boshlashga hozirlik yangi mavzuni yoritish guruhlarda ishlash. yangi mavzuni tahlil qilish darsni yakunlash uyga beriladigan topshiriqlar darsning borishi darsning tashkiliy qismi: · o’quvchilar bilan salomlashish; · o’quvchilar davomatini aniqlash; · sinfni darsga tayyorgarligini tekshirish darsning maqsadi: ta’limiy – o’quvchilarga yangi mavzu yuzasidan bilim berish. tarbiyaviy – nutq rang-barangligi va go’zalligiga erishishga tarbiyalash …
3 / 15
darsning borishi (reja): 1.tashkiliy qism: a)salomlashish, b)tozalikni aniqlash, d)davomatni aniqlash c) darsga tayyorgarlik ko`rish va dars rejasi mana bugun ochiq dars, xush kelibsiz, azizlar. dars o’tib xushnud qilay, tahlil qiling ustozlar. *** agarda qilsam xato xulosaga shoshilmang. beayb parvardigordir, bunga hech shubha qilmang. *** darslarga kirsangiz gar, haftasiga bir bora. shunda balkim bizlarni, bosmas hayajon sira. *** marhamat kiring do’stlar, doim darsga tayyormiz. ko’taramiz tanqidni, biz axir ustozlarmiz. so`zlarning eng shirini, ochiq aytay sirini, odob bog`in sharbatin, qalb gavharin qimmatin, qo`l berib shu so`z bilan, dillar qulfin ochamiz. aql nurin sochamiz. qaysi shirin so`z ekan? assalomu alaykum! ____bolajonlar omonmisiz? bugun darsga tayyormisiz? ____ ha, ustozjon, omonmiz, bugun darsga tayyormiz! sinf 2 guruhga bo'lib olinadi 1. ____________ 2._____________ ii.o’tilgan mavzu so’rovi o’tgan mavzuni takrorlash: o'tilgan mavzu "qora quti "usuli yordamida so'raladi. [image: c:\users\javohir mirzo\onedrive\rabochiy stol\kitob.png] bu usul 2 bosqichda amalga oshiriladi.1- bosqichda o''qituvchi darsni boshlashdan oldin o'tilgan mavzular yuzasidan turli atamalar …
4 / 15
foydalandilar. chunki, x asrning ikkinchi yarmiga kelib bu hududlardagi qarluq, chig‘il, yag‘mo kabi turkiy qabilalar o‘zlarining kuchli davlatlarini tuzishga muvaffaq bo‘lgan edilar. shu davrda isfijob (sayram) hokimi bilgakul o‘zini xoqon deb atab, oliy hukmronlikka da’vo bilan chiqdi. lekin somoniylar isfijobni zabt etishdi. ismoil somoniy tarozni egallaganidan so‘ng turkiy qabilalar g‘arbiy qoshg‘ar yerlari tomonga chekinishga majbur bo‘lishdi. bilgakulning «qora» degan laqabi bo‘lgan. tarixchilar qoraxoniylarning nomi bilgakulga nisbatan «qoraxon» deyilsa kerak, deb taxmin qiladilar. bilgakulning avlodlari tomonidan bir necha marotaba movarounnahrga hujumlar bo‘lib turadi. qoraxoniylarning movarounnahrga to‘liq hukmronligi x asrning 40-yillarida qaror topdi. sotuq bug‘roxon hukmronligi davrida qoraxoniylar sulolasi islomni qabul qilgan. butun tyan-shan va yettisuvni egallab bo‘lgandan so‘ng, qoraxoniylar somoniylar davlati tarkibida bo‘lgan movarounnahrga ham harbiy yurishlar uyushtiradilar. ular tez orada farg‘ona va isfijobni bosib olishga erishadilar. ular somoniylarga tegishli bo‘lgan mulklarning kattagina qismini, xususan, samarqand va buxoroni ham egallaydi. [image: ]qoraxoniy ibrohim nasr 1066-yili samarqanddagi bir shifoxona ixtiyoriga butun imoratlari, …
5 / 15
[image: ] x asr ikkinchi yarmi davomidagi sa’y-harakatlar natijasida qoraxoniylar sharqiy yo‘nalishda balxash ko‘li — cherchen daryosigacha (sharqiy turkiston) bo‘lgan yerlarni bo‘ysundirishga muvaffaq bo‘lishdi. g‘arbiy yo‘nalishda esa isfijob, o‘zgand, murg‘ob daryosi quyi oqimlarigacha bo‘lgan hududlarni ular o‘z ta’sir doiralariga kiritib oladilar. 1005-yildan qoraxoniylar buxoro, samarqand va amudaryogacha bo‘lgan hududlarni o‘z tasarruflariga kiritadilar. [image: ] yettisuv viloyatida yuksalishni boshlagan qoraxoniylar janub, g‘arb yo‘nalishlarida o‘z hukmronlik doiralarini kengaytirib borganlar va buning natijasida cherchen daryosidan xorazmgacha bo‘lgan hududni boshqarganlar. siyosiy markaz sifatida esa o‘z tarixiy makonlaridagi katta shaharlardan bo‘lmish bolosog‘un va nisbatan undan uzoqda bo‘lmagan qoshg‘arni tanlaganlar. demak, asosiy siyosiy markaz shu hududda mujassamlashgan. buxoro, samarqand, chag‘oniyon, farg‘ona va boshqalar tabiiy ravishda yangi siyosiy markazga nisbatan viloyat (mulk) o‘rnida bo‘lgan. qoraxoniylar do‘stona munosabatlar o‘rnatish tarafdori ekanligini bildirib, qo‘shnisi g‘aznaviylar bilan elchilik aloqalarini o‘rnatadi. ammo, bunday munosabatlar uzoqqa cho‘zilmadi. qoraxoniylar g‘aznaviylar tasarrufidagi hududlarga bir necha marotaba bosqinchilik hujumlarini uyushtiradilar. lekin bu yurishlar muvaffaqiyatsizlik bilan …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 15 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "7_sinf_o'zbekiston_tarixi_40_41_qoraxoniylar_davlati_va_movarounnahr"

@dars_ishlanma_yangi [image: bayrok va gerb] o’zbekiston respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi __________________ viloyati ______________ tuman __-umumiy o’rta ta’lim maktabi tarix fani o’qituvchisi _______________________________ning 7-sinf o’zbekiston tarixi fanidan 1 soatlik mavzu: qoraxoniylar davlati va movarounnahr i.darsning maqsadi: darsning texnologik xaritasi o’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: metod:suhbat, tushuntirish,”savol-javob” metodi,”rasmli boshqotirma”, “eng vijdonli o’quvchi” o’yinlari. shakl:jamoa,guruhda ishlash,hamma o’zi uchun. jihoz:darslik,rangli ko’rgazmalar,harakatli ko’rgazmalar,tarqatma testlar,plakatlar. nazorat:o’quvchilarning darsda faolligi kuzatilib,hisobga olib boriladi. baholash:o’quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida ba...

Этот файл содержит 15 стр. в формате DOCX (3,7 МБ). Чтобы скачать "7_sinf_o'zbekiston_tarixi_40_41_qoraxoniylar_davlati_va_movarounnahr", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 7_sinf_o'zbekiston_tarixi_40_41… DOCX 15 стр. Бесплатная загрузка Telegram