perpendikular to‘g ‘ri chiziqlar 3-chorak 3-sinf

PDF 12 стр. 1,6 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 12
___________________viloyati _______________tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi tasarrufidagi ___-umumiy o`rta ta`lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi __________________________________________ning 3-sinflar uchun matematika fanidan sana:________________________________ mavzu: perpendikular to‘g ‘ri chiziqlar darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarni perpendikular to‘g ‘ri chiziqlar bilan tanishtirish, bilim ko`nikma hosil qilish. f.k.1. o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi; tarbiyaviy: sport bilan shug`ullanishni targ`ib qilish, ish bajarishda tozalikka, ozodalikka, tartibga rioya qilishga o`rgatish. t.k.3. o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini qismlarga ajrata olish; o‘qituvchi bilan birgalikda masala yechimiga yaqinlashish darajasini baholay olish va zarur hollarda o‘z faoliyatini to‘g‘irlay olish; rivojlantiruvchi: o’quvchilarda matematik nutq, xotira, tafakkurni, yozuv ko’nikmalarini rivojlantirish. o’quvchilarning faolligini oshirish, olingan bilimlarini hayot bilan bog’lash f.k.3: sodda real hodisalarni matematik tilda ifodalash usullarining samarali ekanligini tushuna olish. darsning turi:yangi bilim beruvchi: darsning metodi: savol javob, tushuntirish darsning jihozi: mavzuga oid ko’rgazma, tarqatmalar.kitob kutiladigan natijalar. o`qituvchi: mavzuni qisqa vaqt ichida barcha o`quvchilar tomonidan o`zlashtirishiga erishadi. o`quvchilar …
2 / 12
a ega bo`ladi. darsning borishi: t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i.tashkiliy qism: salomlashish, davomatni aniqlash. darsning shiori navbatchi axborotini tinglash (bu jarayon ingliz tilida quyidagicha o`tkazilishi mumkin ). o`qituvchi:- good morning pupils! o`quvchilar-:good morning! o`qituvchi: -who is on duty today? o`quvchi:- i am on duty today.my name is _____________. o`qituvchi:- who is absent? o`quvchi: -all pupils are here. -bolajonlar, matematika fani nimani o‘rgatadi? -sanashni, hisoblashni fikrlashni, o‘ylashni masalalar yechishni noma’lumni topishni. og‘irlik, uzunlikni vaqt, masofa, tezlikni ko‘paytirish, bo‘lishni perimetr, yuzani topishni, taqqoslashni burchak, tomon, shaklni o‘rgatar matematika bel bog‘lab doim tikka. matematika faniga xissa qo’shgan olimlar ii. o`tgan mavzuni mustahkamlash.o’quvchilarni bilim va ko’nikmalari tekshiriladi savollar orqali uyga berilgan vazifa so’ralib o’quvchilar baholanadi. fikrni to’liq …
3 / 12
va ad ab va dc lm va kn kl va nm perpendikular chiziqlar bular kesishib burchaklarni hosil qilgan chiziqlardir yani har bir burchakda kesishgan chiziqlar perpendikular chiziqlar 4. uzunligi 10 cm bo'lgan gorizontal ab kesma yasang. uning o'rtasida o nuqtani belgilang. o nuqtadan perpendikular to'g'ri chiziq o'tkazing. bu to'g'ri chiziqni qanday o'tkazganingizni tushuntirib bering. 5. to'g'ri to'rtburchakning ichiga bir xil radiusli doiralar joylashtirilgan. har bir doiraning radiusi 2 cm. bu to'g'ri to'rtburchakning tomonlari va perimetrini toping. doiraning diametrini topamiz 2 + 2=4 doira diametri 4 sm to’rtburchak uzunligini topish uchun 3 ta doiraning diametrini qo’shamiz 4 + 4 + 4 =12 cm bo’yini topish uchun 2 ta doirani qo’shamiz 4 + 4 =8 cm perimetrini topamiz p=(8 + 12) • 2=40 cm 6. qo'shiqchilik tanlovida 75 kishi qatnashyapti. ularning uchdan bir qismi musiqa maktabida o'qiydi, qolganlari esa havaskor qo'shiqchilar. tanlovda havaskorlar professional qo'shiqchilardan necha marta ko'p? 75 : 3 = …
4 / 12
hangchi qiz esa seshanba, payshanba va shanba kunlari kelishadi. aziza chaladigan musiqa asbobi rubobdan kichikroq, umida esa chaladigan musiqa asbobi katta bo'lgani uchun, u darsga faqat notalarini ko'tarib keladi. har bir qizning qaysi cholg'u asbobini chalishini toping. naychi - aziza g’ijjakchi – komila rubobchi – madina changchi - umida iv.yangi mavzuni mustahkamlash: bajarilishi yuzasidan ko`rsatma beriladi: doskada va mustaqil bajariladi. mavzu yuzasidan o’quvchilarga tarqatmalar berilib savol javoblar o’tkaziladi. musiqachiga barabanlarda yozilgan misollarni javobini topishda yordam bering javobi topilgan barabanlarni musiqachi oldiga joylashtiring. topshiriqni guruhlarga bo’lingan holda musobaqa tarzida tashkil eting. qaysi guruh barcha barabanlarni musiqachi oldiga to’plasa shu guruh g’olib bo’ladi. misollarning to’g’ri bajarilishi ham inobatga olinadi. vi.uyga vazifa: 11. amallar tartibiga rioya qilgan holda hisoblang. bu yerda qaysi musiqiy atama yashiringan? uning ma’nosi nima? 532 - (1092 - 336) : 4 + 26 • 41=1409 a 1 066 i 189 o 1 409 p 756 v 1 036 l …
5 / 12
perpendikular to‘g ‘ri chiziqlar 3-chorak 3-sinf - Page 5

Хотите читать дальше?

Скачайте все 12 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "perpendikular to‘g ‘ri chiziqlar 3-chorak 3-sinf"

___________________viloyati _______________tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi tasarrufidagi ___-umumiy o`rta ta`lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi __________________________________________ning 3-sinflar uchun matematika fanidan sana:________________________________ mavzu: perpendikular to‘g ‘ri chiziqlar darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarni perpendikular to‘g ‘ri chiziqlar bilan tanishtirish, bilim ko`nikma hosil qilish. f.k.1. o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi; tarbiyaviy: sport bilan shug`ullanishni targ`ib qilish, ish bajarishda tozalikka, ozodalikka, tartibga rioya qilishga o`rgatish. t.k.3. o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini qismlarga ajrata olish; o‘qituvchi bilan birgal...

Этот файл содержит 12 стр. в формате PDF (1,6 МБ). Чтобы скачать "perpendikular to‘g ‘ri chiziqlar 3-chorak 3-sinf", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: perpendikular to‘g ‘ri chiziqla… PDF 12 стр. Бесплатная загрузка Telegram