mq o'qish savodxonligi 3-sinf (3) 9-10-darslar

PDF 8 sahifa 4,5 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 8
10-mavzu: nazorat ishi darsning maqsadi: taʼlimiy maqsad: oʻquvchilarga ona tabiatni asrash yuzasidan koʻnikmalar berish. tarbiyaviy maqsad: oʻquvchilarni tabiatga ehtiyotkorona munosabatda boʻlishga oʻrgatish. rivojlantiruvchi maqsad: oʻquvchilarning ogʻzaki va yozma nutqini rivojlantirish, fikrlash qobiliyatlarini oshirish. dars turi: nazorat darsi dars jihozlari: tarqatmalar, testlar darsning borishi: tashkiliy qism: - salomlashish. - oʻquvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish. - oʻquvchilar diqqatini darsga jalb qilish. ✅rasmga asoslangan savollar. rasmlarda nima tasvirlangan? ✅ boʻlim yuzasidan va rasmlar yuzasidan muhokama: tabiatning ahamiyati haqida gaplashish: oʻquvchilarga tabiatning qanday elementlaridan foydalanayotganimizni (oʻsimliklar, daraxtlar, havo, suv, hayvonlar) tushuntirib bering. masalan, "biz havodan nafas olamiz, daraxtlar esa bizga kislorod beradi, suv esa hayotimiz uchun zarur". tabiatga zarar yetkazishning oqibatlari haqida soʻzlashish: “agar daraxtlar kesilsa yoki ifloslanadigan suvda yashaydigan hayvonlar oʻlmasa, tabiatning qanday oʻzgarishini tasavvur qiling. buning oqibatida havoning sifati yomonlashadi, yerda hayvonlar kamaya boshlaydi.” notabiiy ravishda yoʻqolishning tabiatga taʼsiri: "agar insonlar oʻsimliklarni, hayvonlarni va tabiatni himoya qilmasa, tabiat bizni oʻz usulida jazolashi mumkin. …
2 / 8
o suvi toʻsiqlarga duch keldi? a) odamlar suvni toʻxtatgani uchun b) chiqindilarga toʻlganligi uchun d) suvi kamligi uchun 3. ekologiyaning buzilishi qanday oqibatlarga olib keladi? a) ekologiyaning buzilishi hech qanday oqibatlarga olib kelmaydi b) yomgʻir koʻp yogʻishiga sababchi boʻladi d) turli xil kasalliklarni keltirib chiqaradi 4. “nega” hikoyasining muallifi kim? a) zahro hasanova b) hamza imonberdiyev d) rauf tolib 5. ruhi tetik, sogʻlom odam esa yaxshi oʻqiydi, ezgu ishlarga qoʻl uradi. berilgan gap qaysi matndan olingan? a) “nega?..” b) “tabiat bebaho neʼmat” d) “daraxtlar tabiat moʻjizasi” 6. oʻqigan boʻlimingiz nomini toping. a) “tabiat zanjiri” b) “tabiat bebaho neʼmat” d) “tabiatni asraylik” 7. kamon oʻqi yoʻlida ilk bor nimaga duch keldi? a) ona jayronga b) keksa chinorga d) yerga 8. nima uchun daraxtlar tabiat moʻjizasi hisoblanadi? a) daraxtlar bizga toza havodan nafas olishimizda yordam bergani uchun b) daraxtlar koʻp boʻlgani uchun d) daraxtlar inson koʻmagisiz oʻzi oʻsadi 9. “tugʻdona” soʻzining maʼnosi …
3 / 8
n beruniy» matni (pirmat shermuhammedov) darsning maqsadi: taʼlimiy maqsad: oʻquvchilarni “abu rayhon beruniy” hikoyasi bilan tanishtirish, ifodali oʻqish, topshiriqlar ustida mustaqil ishlash koʻnikmalarini shakllantirish, ularda hikoyani tinglab tushuna olish malakasini oshirish; tarbiyaviy maqsad: oʻquvchilarda ahillik, birodarlik, hamjihatlik fazilatlarini oʻstirish, hikoyada aks etgan goʻzallik va ezgulikdan oʻrnak olishga intilish hissini rivojlantirish; rivojlantiruvchi maqsad: oʻquvchilarning mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini kengaytirish. oʻquv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: dars turi: yangi bilim beruvchi dars metodi: savol-javob, interaktiv oʻyinlar dars jihozi: tarqatma materiallar, multemedia ilovalari darsning blok chizmasi: 1.kirish qismi(tashkiliy qism va oʻtilganlarni takrorlash): -oʻquvchilar yangi kun bilan qutlanadi. -mavzu nomi eʼlon qilinadi. -tashkiliy savollar beriladi. -oʻtilganlarni takrorlash: “oʻzingni yelpi” taʼlimiy oʻyini oʻynaladi. buning uchun bir oʻquvchi taklif etilib, unga yelpigʻich beriladi. oʻquvchilar unga savol beradi. doskadagi oʻquvchi savolga tez javob berishi lozim. javob bera olmasa, yelpigʻich bilan oʻzini yelpiydi. agar yelpigʻichda oʻzini yelpish esidan chiqsa, magʻlub boʻlib, oʻyindan chiqadi. javob berolmasa ham oʻzini yelpisa, …
4 / 8
lanadi: 1. asar qahramoni haqida nima deya olasiz? 2. bolaning abu nasr ishiga qiziqishiga sabab nima deb oʻylaysiz? 3. sizningcha, yulduzlarning tili boʻladimi? 4. hikoyani mustaqil davom ettiring. ✅topshiriq: 1. hikoyadan abu nasr va muhammadning suhbatini oʻqing. 2. qahramonlarning tashqi koʻrinishi tasvirlangan gaplarni topib oʻqing. 3. hikoya qahramonlariga taʼrif bering. 4. “nayza boʻyi” iborasini izohlang. abu rayhon beruniy xorazmning qadimiy poytaxti kot (kat) shahrida tugʻilgan. yoshligidanoq ilm-fanga juda qiziqqan. ayniqsa, matematika, astronomiya, geografiya va tabiiyot fanlariga doir koʻp risolalarni oʻqib chiqqan. qadimgi xorazmiy, turkiy, fors va arab tillarini puxta oʻrgangan. u 75 yil umr koʻrgan. shu davr ichida 160 ga yaqin kitob va risolalar yaratgan. qoramagʻiz – qorachadan kelgan; usturlob – yulduzlarni kuzatish imkonini beruvchi asbob; dadillanib – oʻziga ishongan. mashq daftari bilan ishlash. 1-topshiriq. berilgan gaplarning toʻgʻri yoki notoʻgʻriligini aniqlang. toʻgʻri gaplarga  , notoʻgʻri gaplarga  belgisini qoʻying.  quyosh nayza boʻyi koʻtarilgan.  uning yuzi, koʻzi va …
5 / 8
bajarish.

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 8 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"mq o'qish savodxonligi 3-sinf (3) 9-10-darslar" haqida

10-mavzu: nazorat ishi darsning maqsadi: taʼlimiy maqsad: oʻquvchilarga ona tabiatni asrash yuzasidan koʻnikmalar berish. tarbiyaviy maqsad: oʻquvchilarni tabiatga ehtiyotkorona munosabatda boʻlishga oʻrgatish. rivojlantiruvchi maqsad: oʻquvchilarning ogʻzaki va yozma nutqini rivojlantirish, fikrlash qobiliyatlarini oshirish. dars turi: nazorat darsi dars jihozlari: tarqatmalar, testlar darsning borishi: tashkiliy qism: - salomlashish. - oʻquvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish. - oʻquvchilar diqqatini darsga jalb qilish. ✅rasmga asoslangan savollar. rasmlarda nima tasvirlangan? ✅ boʻlim yuzasidan va rasmlar yuzasidan muhokama: tabiatning ahamiyati haqida gaplashish: oʻquvchilarga tabiatning qanday elementlaridan foydalanayotganimizni (oʻsimliklar, daraxtlar, havo, suv, hayvonlar)...

Bu fayl PDF formatida 8 sahifadan iborat (4,5 MB). "mq o'qish savodxonligi 3-sinf (3) 9-10-darslar"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: mq o'qish savodxonligi 3-sinf (… PDF 8 sahifa Bepul yuklash Telegram