milliy yumshoq o’yinchoqlar dars ishlanma

PPT 128,5 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1
1480617446_64853.ppt fan: algebra sinf: 7 mavzu: algebraik kasr. kasrlarni qisqartirish. dars tipi: yangi bilim va tushunchalarni hosil qilish. darsning maqsadi: tarbiyaviy: o`zaro hamkorlik, hurmat, faollik, tartiblilik va madaniyatlilikni o`rganish. ta`limiy: algebraik kasr, kasrlar ustida asosiy amallarni bajarish va ularni qisqartirishni o`rganish,algebraik ifodalarni ko`paytuvchilarga ajratishning har xil yo`llarni egallash va ularni qo`llay olish to`g`risida bilim, ko`nikma, malaka hosil qilish(dts). rivojlantiruvchi: tafakkur, xotira, idrok mashqi, qiziqishini rivojlantirish, muloqot madaniyatiga o`rgatish. kasbga yo`llovchi: tadbirkor, vositachi, hisobchi kasblarining ayrim qirralari bilan tanishtirish. mafkuraviy: milliy qadriyatlar, san`at, ulug` mutaffakkirlarning matematika rivojiga qo`shgan hissalaridan o`quvchilarni xabardor qilish, vatanparvarlik, milliy g`ururini toptirish, rivojlantirish. dars uslubi: aralash dars usuli: “aqliy hujum”, “tayanch signallar”, “kimoshdi savdosi” usullari yig`indisi. dars didaktikasi: darslik, tayanch signallar, savollar, testtopshirig`i, yangi axborot texnologiyalari, interaktiv usullariga oid osma materiallar. darsning borishi: i.tashkiliy qism, psixologik iqlim yaratish: tashkiliy qism “milliy yumshoq o’yinchoqlar” mavzusida bir soatlik d a r s i sh l a n m a …
2
aqliy hujum”, “tayanch signallar”, “kimoshdi savdosi” usullari yig`indisi. dars didaktikasi: darslik, tayanch signallar, savollar, testtopshirig`i, yangi axborot texnologiyalari, interaktiv usullariga oid osma materiallar. darsning borishi: i.tashkiliy qism, psixologik iqlim yaratish: a)tashkiliy qism darsning tipi: yangi bilim va tushuncha hosil qilish. darsning uslubi: amaliy, aralash. darsning usuli: ko’rsatmali va amaliy mashg’ulot, suhbat, aqliy hujum. darsning jihozi: har-xil gazlama, karton, qaychi, ip, igna, bo’r, qalam, angishvona, paxta, tugma, munchoqlar. darsning borishi: tashkiliy qism yoki psixologik iqlim yaratish. darsga tayyorgarlik yangi mavzuni bayon qilish. o’quvchilar bilan salomlashish, navbatchi va davomatni aniqlash. guruh o’quvchilarining tartib-intizomiga, darsga tayyorgarligiga qarab, o’quvchilarni darsga chorlash. asosiy qism: o’tilgan mavzuni yani mavzu bilan bog’lab tushuntirish. to’qish usullari, sharif, nimchalarni to’qilishini tekshirib baholash. 1. uyinchoqlarning tayyorlash halq san’atining qadimiy turlaridan biri bo’lib, buni kattalar ham, bolalar ham yaxshi ko’radilar. bolalar uchun bir ertak o’yin bo’lsa, kattalar uchun bolalar qalbiga yo’l topishdir. uyinchoqlar yasash bolalarning fikrlash qobiliyatini rivojlantiradi, saviyasini qengaytiradi, ijodiyotga …
3
gan. bu topilmalar ovchi qurollari, o’qlar, boltalar, ko’zalar, idishlar, tovoqlar bo’lgan. boshqa har xil topilma uyinchoklar egipti, gresiya, xitoyda saqlanmoqda. bu uyinchoklar yog’ochdan, gazlamadan, charmlardan, hayvonlar suyaklaridan, yunilgan yumshoq toshlardan bo’lgan. uzoq asrlar o’tishi davomida gazlama bo’laklari, mexlardan, charmlardan yumshoq uyinchoqlar tikish an’anasi kirib kelgan. vaqt o’tishi natijasida har bir xalq o’z uyinchoqlarini tikib chiqara boshlagan. hunarmandlar bu uyinchoqlarni avloddan-avlodga etkazmoqda. 3. yumshoq uyinchoq shakllarini chizma va andozalarini tayyorlash. avvalo qog’ozga yumshoq uyinchoqning qismlari chizib olinadi. uyinchoq katta-kichikligi aniqlanib, uning hajmi, rangi aniqlanishi lozim. dast avval shakl qora qalam bilan qog’ozga chizib olinadi va shakl chizmasi qaychi bilan qirqib olinadi. shaklning ayrim egri qismlarini bo’laklarga bo’lib tayyorlash va sonini aniqlash lozim. masalan: kafti 4 qismli, qorni 2 qismdan, quloqlari 4 qismdan qirqilishi lozim bo’ladi.shaklni kattalashtirishda katakchalar chizib ularni chizmadagi katakchalarga bir xil sonlar bilan belgilanadi. so’ng har bir katakcha ichidagi chizma chizib chiqiladi. shunda chizma kerakli o’lchamda kattalashadi. kartondan tayyorlangan …
4
dan foydalaniladi. asosan jun, mexdan tayyorlanadigan uyinchoqlar qo’lda tikiladi. agar katta detalli yubqa matodan bo’lsa mashinada tikish mumkin. matoning chap tomonidan, so’ngra rostlanadi. agarda surilib ketadigan mato bo’lsa unda yuza qismidan, chekkalaridan qatlam, mulina iplari bilan tikib chiqiladi. sherst, mexli uyinchoqlarni ters tomonidan chetlari tikib chiqiladi va rostlanadi. tikib tayyorlangan shaklni to’ldirish uchun paxta, qiyqim bo’laklari, gupkalar solish mumkin. shaklni to’ldirish ruchka yoki qalam bilan tiqib joylanadi va tiqib to’ldiriladi. 5. yumshoq uyinchoqlarni badiiy bezash. yumshoq uyinchoqlarni bosh qismini bezatish uchun ko’z va burun qismlari asosan qora yoki malla tugmalardan, munchoqlardan, klyonka bo’laklaridan, junlardan qilinadi. tepa qismi ayrim uyinchoqlarga ip, lentalar qo’yib biriktiriladi, uni ilib qo’yish uchun. quyon chizmasi. matolar: pushti, sariq, havo rang paxmoq satin, chit, patli mato olinadi. chizma asosida andoza tayyorlanadi. quyidagi detallar qirqiladi. bosh 2 ta tumshug’i uchun yopgich 1 ta tana 2 ta pastki lab 2 ta yuqori oyoq 4 ta burun 1 ta quloq …
5
mustahkamlash. o’quvchilardan bugungi dars yuzasidan fikrlarini bilib, bajargan ishlari baholanadi. dars davomida faol qatnashgan o’quvchilar rag’batlantirilib, faol qatnashganlar ogohlantirladi. tugallanmagan uyinchoqlarni uyda tugatib kelish aytiladi. darsni yakunlash: o’tilgan dars yuzasidan o’quvchilarga savollarga javob berish va o’quvchilar fikr mulohazalarini eshitib o’z fikrini bildirish, uyga vazifa berish, o’tilgan mavzu yuzasidan takrorlab, mustahkamlab, tugallanmagan ishlarni bitkazib, kelgusi darsda tayyorlanib kelish. nazorat savollar . a) yumshoq uyinchoqlar nimalardan tikiladi. b) yumshoq uyinchoqlarni tikishda qaysi tikishlardan foydalaniladi. v) yumshoq uyinchoqlar nimalar bilan to’ldiriladi. g) yumshoq uyinchoqlar nima bilan bezatiladi. d) qanday uyinchoqlar mavjud. uyga vazifa: tuvgatilmagan ishlarni yakunlab kelish. kelgusi darsga gazlama, ip, igna, qaychi olib kelish.

Хотите читать дальше?

Скачайте полный файл бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "milliy yumshoq o’yinchoqlar dars ishlanma"

1480617446_64853.ppt fan: algebra sinf: 7 mavzu: algebraik kasr. kasrlarni qisqartirish. dars tipi: yangi bilim va tushunchalarni hosil qilish. darsning maqsadi: tarbiyaviy: o`zaro hamkorlik, hurmat, faollik, tartiblilik va madaniyatlilikni o`rganish. ta`limiy: algebraik kasr, kasrlar ustida asosiy amallarni bajarish va ularni qisqartirishni o`rganish,algebraik ifodalarni ko`paytuvchilarga ajratishning har xil yo`llarni egallash va ularni qo`llay olish to`g`risida bilim, ko`nikma, malaka hosil qilish(dts). rivojlantiruvchi: tafakkur, xotira, idrok mashqi, qiziqishini rivojlantirish, muloqot madaniyatiga o`rgatish. kasbga yo`llovchi: tadbirkor, vositachi, hisobchi kasblarining ayrim qirralari bilan tanishtirish. mafkuraviy: milliy qadriyatlar, san`at, ulug` mutaffakkirlarning matematika riv...

Формат PPT, 128,5 КБ. Чтобы скачать "milliy yumshoq o’yinchoqlar dars ishlanma", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: milliy yumshoq o’yinchoqlar dar… PPT Бесплатная загрузка Telegram