matematika fanidan “qo’shish va ayirish” mavzusida dars ishlanmasi

DOCX 1 стр. 16,7 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (4 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 1
boshlang’ich sinf matematika fanidan ochiq dars ishlanmasini tayyorlash uchun bir nechta muhim qadamlar bor. quyida 2-sinf uchun “qo’shish va ayirish” mavzusida namunaviy dars ishlanmasi berilgan: fan: matematika sinf: 2-sinf mavzu: ikki xonali sonlarni bir xonali songa qo’shish va ayirish (xona birliklaridan o’tish bilan) darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarga ikki xonali sonlarni bir xonali songa qo’shish va ayirish usullarini o’rgatish, ularning hisoblash ko’nikmalarini rivojlantirish. rivojlantiruvchi: mantiqiy fikrlash, diqqatni jamlash va muammolarni yechish qobiliyatlarini shakllantirish. tarbiyaiviy: matematikaga qiziqishni oshirish, tartib-intizomga rioya qilishga o’rgatish. dars turi: yangi bilimlarni berish. dars usuli: aqliy hujum, tushuntirish, amaliy mashg’ulot, o’yin. dars jihozi: darslik, doska, bo’r, rasmlar, kesma materiallar (sonlar, belgilar), tarqatma materiallar, interfaol doska. darsning borishi: i. tashkiliy qism (5 daqiqa) salomlashish, davomatni aniqlash. o’quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish. psixologik tayyorgarlik: “matematika olamiga sayohat” shiori ostida darsni boshlash. ii. o’tilgan mavzuni mustahkamlash (10 daqiqa) “aqliy hujum” savollari: bir xonali sonlar qaysilar? ikki xonali sonlar qaysilar? o’nlik va birlik …
2 / 1
i kesma materiallar yordamida o’nlik va birliklarni qo’shish/ayirishni ko’rsatish. iv. yangi mavzuni mustahkamlash (10 daqiqa) darslik bilan ishlash: darslikdagi 1-2 ta misolni doskada o’qituvchi bilan birgalikda yechish. “zanjir” o’yini: bir o’quvchi misol aytadi, ikkinchisi javob beradi va keyingi misolni aytadi. tarqatma materiallar bilan ishlash: har bir o’quvchiga 2-3 ta misol beriladi, ular mustaqil yechadi. v. dam olish daqiqasi (3 daqiqa) jismoniy mashqlar yoki qisqa she’r aytish. vi. darsni yakunlash (5 daqiqa) o’quvchilarning darsdagi faolligini baholash. yangi mavzuda nimalarni o’rganganliklari haqida savol-javob. uyga vazifa: darslikdagi tegishli mashqlarni bajarish. vii. refleksiya (2 daqiqa) o’quvchilar darsdan olgan taassurotlarini bildir
3 / 1
matematika fanidan “qo’shish va ayirish” mavzusida dars ishlanmasi - Page 3
4 / 1
matematika fanidan “qo’shish va ayirish” mavzusida dars ishlanmasi - Page 4

Хотите читать дальше?

Скачайте все 1 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "matematika fanidan “qo’shish va ayirish” mavzusida dars ishlanmasi"

boshlang’ich sinf matematika fanidan ochiq dars ishlanmasini tayyorlash uchun bir nechta muhim qadamlar bor. quyida 2-sinf uchun “qo’shish va ayirish” mavzusida namunaviy dars ishlanmasi berilgan: fan: matematika sinf: 2-sinf mavzu: ikki xonali sonlarni bir xonali songa qo’shish va ayirish (xona birliklaridan o’tish bilan) darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarga ikki xonali sonlarni bir xonali songa qo’shish va ayirish usullarini o’rgatish, ularning hisoblash ko’nikmalarini rivojlantirish. rivojlantiruvchi: mantiqiy fikrlash, diqqatni jamlash va muammolarni yechish qobiliyatlarini shakllantirish. tarbiyaiviy: matematikaga qiziqishni oshirish, tartib-intizomga rioya qilishga o’rgatish. dars turi: yangi bilimlarni berish. dars usuli: aqliy hujum, tushuntirish, amaliy mashg’ulot, o’yin. dar...

Этот файл содержит 1 стр. в формате DOCX (16,7 КБ). Чтобы скачать "matematika fanidan “qo’shish va ayirish” mavzusida dars ishlanmasi", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: matematika fanidan “qo’shish va… DOCX 1 стр. Бесплатная загрузка Telegram