biologiya darsi

DOC 7 pages 54.5 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 7
biologiyani o’qitishda o’quvchilarda mustaqil va ijodiy faoliyatni tarkib toptirish. darsning maqsadi va vazifalari: a) ta’limiy: o’quvchilarda mustaqil va ijodiy fikrlashni rivojlantirish yo’llari, o’quv munozaralari, bahslar, fikrlarni asoslash, o’z o’zini baholash, o’zaro nazorat qilish. dialog, polilog o’quv muloqotlari. o’quvlar jamoasida ijodiy izlanish ishlarini tashkil etish bosqichlari xaqida tushunchalar berish. b) tarbiyaviy. fikr inson faoliyati, uning o’z kuchi, qudrati va bilimini tashkil etuvchi ma’naviy insoniy sifatlarni shakllantirish orqali talabalarning estetik, ekologik, iqtisodiy , ilmiy dunyoqarashini rivojlantirish. v) rivojlantiruvchi: o’quvchilarning mustaqil va ijodiy fikr yuritish ko’nikmalarini rivojlantirish uchun, ta’lim tarbiya jarayonida rivojlantiruvchi ta’lim texnologiyasini qo’llash zarur. darsning turi: ma’ruza. dars uchun ajratilgan vaqt: 80 min. dars o’tish joyi: № 536 xona. darsning jixozlanishi: adabiyotlar, tablitsa. fanlar bilan bog’lab o’tish: psixologiya, pedagogika, . xayot bilan bog’lab o’tish: insonga o’qitish, tushuntirish asosida nazariy bilim berish; tarbiya nazariy fazilatlarni, ma’lum hunarni egallash uchun zarur bo’lgan xulq normalarni va amaliy malakalarini o’rgatishdir, darsning texnologik xaritasi. darsning borishi: …
2 / 7
n) yangi mavzu bayoni: reja: 1. o’quvchilarda mustaqil va ijodiy fikrlashni rivojlantirish yo’llari. 2. o’quv munozaralari, bahslar, fikrlarni asoslash, o’z o’zini baholash, o’zaro nazorat qilish. 3. dialog, polilog o’quv muloqotlari. 4. o’quvlar jamoasida ijodiy izlanish ishlarini tashkil etish bosqichlari. fikr inson faoliyati, uning o’z kuchi, qudrati va bilimini tashkil etuvchi ma’naviy insoniy sifatidir. fikr rivoji ijtimoiyiqtisodiy taraqqiyotning asosiy harakatlantiruvchi kuchi bo’lganligi uchun, biologiyani o’qitish jarayonida o’quvchilarning mustaqil va ijodiy fikr yuritish ko’nikmalarini rivojlantirish zarur. biologiyani o’qitishda o’qituvchi o’quvchilarning mustaqil va ijodiy fikr yuritish ko’nikmalarini rivojlantirish uchun avvalo: o’quvchilarning darsda mustaqil ishlashlari uchun o’quv topshiriqlarini tuzishi; biologik ob’yektlar, tabiatdagi mavsumiy o’zgarishlarni o’rganish maqsadida tajriba va kuzatish o’tkazish yuzasidan ko’rsatmalar tayyorlashi:o’quvchilarning qiziqishlarini hisobga olgan holda ularning mustahkam ta’limi uchun qo’shimcha adabiyotlar va multimedialarni tanlashi lozim.o’quvchilarning mustaqil va ijodiy fikr yuritish ko’nikmalarini rivojlantirish uchun, ta’lim arbiya jarayonida rivojlantiruvchi ta’lim texnologiyasini qo’llash zarur. rivojlantiruvchi ta’lim texnologiyasining asosiy g’oyasi o’quvchilarni har tomonlama rivojlantirish sanaladi. mazkur …
3 / 7
sh sanalada. fikr yuritishning bu ikki tipi birbirini to’ldiradi va taqozo etadi. tanqidiy fikr yuritish shaxsning voqea va hodisalar haqidagi munosabati va fikrini vujudga keltirib, uning tarkibiga quyidagilar kiradi: taxliliy fikr yuritish (axborotni tahlil qilish, zarur faktlarni tanlash, taqqoslash, faktlar va xodisalarni o’quvchilarda tahliliy fikr yuritish ko’nikmalarini shakllantirish uchun biologiya o’qituvchisi har bir darsda avval o’rganilayotgan ob’yektlar bilan o’rganilgan ob’yekt o’rtasidagi bog’lanishlarni aniqlaydigan topshiriqlarni berishi kerak. o’quvchilar darslikda berilgan o’quv axborotini tahlil qiladi, organlar sistemasi haqidagi faktlarni tanlaydi, ularni avvalgi ob’yektlar bilan taqqoslab, xulosa chiqaradi. demak, daryo qichqichbaqasining ichki tuzilishini taxlil qilib, avval o’rganilgan yomg’ir chuvalchangi, suv shilliq qurti bilan takqoslab o’rganadi. o’quv materiallarining bu tarzda o’rganilishi o’quvchilarda taxliliy fikr yuritish ko’nikmalarining tarkib toptirishga zamin tayyorlaydi. bog’lanishli (assotsiativ) fikr yuritish (avval o’rganilgan bilimlar, faktlar orasidagi bog’lanishlarni aniqlash, tanish ob’yekt va hodisalarning yangi xususiyatlari va sifatlarini topish). bog’lanishli fikr yuritish o’quvchilarning avval o’zlashtirgan bilim, ko’nikma va malakalarini kutilmagan, noodatiy vaziyatlarda ko’llab …
4 / 7
surish. iii. avval o’zlashtirgan bilim, ko’nikma va malakalarni yangi vaziyatlarda qo’llab, yangi bilim, ko’nikma va malakalarni egallash. iv. o’z fikrini dalillash. v. javobning to’g’riligini tekshirib ko’rish. o’quvchilarda mustaqil fikr yuritishni rivojlantirishi uchun o’qituvchi har bir mavzuni o’rganishda muammoli vaziyatlarni vujudga keltirishi va o’quvchilarning bilish faoliyatini muammoli vaziyatlarni hal qilishga yo’llashi lozim. tizimli fikr yuritish (o’rganilgan ob’yektni qismlarga ajratish, uning yaxlitligi, o’zaro bog’liqligini aniqlash va tavsiflash ko’nikmasi). tizimli fikr yuritish o’quvchilarning o’rganilayotgan ob’yektni qismlarga ajratish, uning yaxlitligini, o’zaro bog’liqligini aniqlash va tavsiflash ko’nikmalarini rivojlantirishga asoslanadi. o’qituvchi o’quvchilarda tizimli fikr yuritishni rivojlantirish uchun muayyan mavzularda o’quvchilarning mustaqil ishlarini tashkil etishi va tegishli o’quv topshiriqlarini tuzishi lozim, shunday qilib, tanqidiy fikr yuritish taxliliy, bog’lanish, mustaqil, mantiqiy, tizimli fikr yuritishni mujassamlashtirib ular o’rtasida ichki va tashqi, muayyan va nisbiy bog’lanishlar mavjud. o’quvchilarda, ijodiy fikr yuritish ko’nikmalarni rivojlantirishda o’qituvchi yuqorida qayd etilgan taxliliy fikr yuritishning tarkibiy qismlaridan, xususan, mustaqil fikr yuritish ko’nikmalaridan foydalanishi mumkin. o’quvchilarda …
5 / 7
: i. tanish ob’yektlarning yangi xususiyatlari va vazifalarini topishi; ii. tanish vaziyatlardagi muammolarni mustaqil ravishda hal etish; 111.bilim va ko’nikmalarni yangi kutilmagan vaziyatlarda qo’llash orqali muammoni hal etish; iv.o’zlashtirgan bilim va ko’nikmalarni amaliyotda ijodiy qo’llashni o’rganishi mumkin. o’quvchilarda mustaqil va ijodiy fikr yuritish ko’nikmalarini rivojlantirishning muhim sharti, o’quvchilarning o’z fikrlarini dalillash va asoslash sanaladi. shu sababli, o’quvchilarning mustaqil va ijodiy fikr yuritish ko’nikmalari asosan, o’quv munozaralari va bahslar orqali rivojlantiriladi. o’quv munozaralari va bahslarni tashkil etish quyidagi bosqichlardan iborat bo’ladi: 1.o’quv munozaralari va bahslarni keltirib chiqaradigan o’quv topshiriqlari bilan tanishish. ii. o’quv topshiriqlaridagi muammolarni hal etish yo’llarini belgilash; iii. axborot manbai yoki darsliklardagi o’quv materialini o’rganish, taxlil qilish va undagi asosiy g’oyani ajratish; iv. muammolarni hal etish bo’yicha javoblarni tayyorlash; i. javoblarni ko’rgazmali vositalar yordamida dalillash; ii. javoblarning to’g’riligini tekshirib ko’rish; iii. o’zo’zini nazorat qilish, o’zaro nazoratni amalga oshirish; o’quv munozaralarining ikki turi mavjud, agar ikki o’quvchi o’zaro hamkorliqda yoki …

Want to read more?

Download all 7 pages for free via Telegram.

Download full file

About "biologiya darsi"

biologiyani o’qitishda o’quvchilarda mustaqil va ijodiy faoliyatni tarkib toptirish. darsning maqsadi va vazifalari: a) ta’limiy: o’quvchilarda mustaqil va ijodiy fikrlashni rivojlantirish yo’llari, o’quv munozaralari, bahslar, fikrlarni asoslash, o’z o’zini baholash, o’zaro nazorat qilish. dialog, polilog o’quv muloqotlari. o’quvlar jamoasida ijodiy izlanish ishlarini tashkil etish bosqichlari xaqida tushunchalar berish. b) tarbiyaviy. fikr inson faoliyati, uning o’z kuchi, qudrati va bilimini tashkil etuvchi ma’naviy insoniy sifatlarni shakllantirish orqali talabalarning estetik, ekologik, iqtisodiy , ilmiy dunyoqarashini rivojlantirish. v) rivojlantiruvchi: o’quvchilarning mustaqil va ijodiy fikr yuritish ko’nikmalarini rivojlantirish uchun, ta’lim tarbiya jarayonida rivojlantiruvchi ta...

This file contains 7 pages in DOC format (54.5 KB). To download "biologiya darsi", click the Telegram button on the left.

Tags: biologiya darsi DOC 7 pages Free download Telegram