biologiyani o’qitish shakllarining sistemasi

DOC 6 стр. 50,5 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 6
biologiyani o’qitish shakllarining sistemasi. darsning maqsadi va vazifalari: a) ta’limiy: o’qitishning shakllari. o’qitish shakllarining o’zaro bog’lanishi. b) tarbiyaviy. o’tkazilgan ishning natijasi mexnat madaniyatini tarbiyalaydi, uning rasmiylashtirilishi estetik tarbiyaga , o’rtoqlik kollektivining tashkil kilinishi esa etik tarbiyaga yordam beradi. v) rivojlantiruvchi: bilimlarni takkoslash, xulosalar va xal kilinishini talab kiladigan, o’ylab tuzilgan tegishli savollar mustaqil tafakkurning rivojlanishiga yordam beradi darsning turi: ma’ruza. dars uchun ajratilgan vaqt: 80 min. dars o’tish joyi: № 536 xona. darsning jixozlanishi: adabiyotlar, tablitsa. fanlar bilan bog’lab o’tish: psixologiya, pedagogika, . xayot bilan bog’lab o’tish: insonga o’qitish, tushuntirish asosida nazariy bilim berish; tarbiya nazariy fazilatlarni, ma’lum hunarni egallash uchun zarur bo’lgan xulq normalarni va amaliy malakalarini o’rgatishdir, darsning texnologik xaritasi. darsning borishi: 1. tashkiliy qism: salomlashuv, davomat, yangiliklar. (2 min) 11. o’tilgan mavzuni so’rash va mustaxkamlash: (30 min) 1. o’quvchilarda mustaqil va ijodiy fikrlashni rivojlantirish yo’llarini o’rganing. 2. biologiyani o’qitishda o’quv munozaralari, bahslar o’tkazish usullarini o’rganing. 3. o’quvchilarda …
2 / 6
shi. «sistema» yunon tilida narsalar, xodisalar, tushunchalarning ma’lum mantiqiy tartibdagi bir butun birikmasini ifodalaydi. metodikada sistema tarbiyaviy ta’lim jarayoni va uning tarkibiy elementlarining bir butunligi hamda rivojlanish prinsiplari bilan taqozo qilinadi. maktabda o’quvchilarga ta’lim va tarbiya berish o’quv ishlarining muayyan shakllarida amalga oshiriladi. o’qitishning shakli - bu tarbiyaviy ta’lim jarayonida o’qituvchi tomonidan foydaanidigan o’quvchilarning o’quv idrok qilish faoliyatini uni o’tkazilish sharoitlariga muvofiq holda tashkil qilinishidir. maktabda o’rganiladigan barcha predmetlar uchun o’quv ishlarining asosiy shakli darsdir. dars – ma’lum fanlarni, ma’lum xajmdagi bilimlarni ma’lum yoshdagi o’quvchilar guruxiga, maxsus tayyorgarligi bo’lgan mutaxassis tomonidan berilishi tushuniladi. darslarda davlat dasturi va ma’lum darajada darslik belgilagan o’quv materiali o’qitiladi. darslarga qatnashish o’quvchilar uchun majburiydir. biologiya o’qitishning asosiy shakli -darslarga qo’shimcha holda maktab amaliyotida o’qituvchining o’quvchilar bilan olib boradigan o’quv ishlarining boshqa shakllari tarixan vujudga kelgan. dastlab majburiy bo’lmagan sinfdan tashqari va maktabdan tashqari mashg’ulotlar, ekskursiyalar o’qitish sistemasiga qo’yilgan. hozirgi vaqtda metodika va maktab amaliyotida biologiya …
3 / 6
ta’minlovchi muayyan izchilligida joylashadi. darslarda o’qituvchi barcha o’qitish metodlarini: ogzaki, ko’rgazmali, amaliy metodlarni qo’llaydi. u o’simlik va hayvonlarni namoyish qiladi va amaliy ishlar bajarish yo’li bilan o’quvchilarni ayrim organizmlarning tashqi hamda ichki tuzilishi bilan tanishtiradi. lekin darsda tirik organizmlarning rivojlashini, biotsenozlarda har xil organizmlarning birgaliqda ishlashini ko’rsatib bo’lmaydi. shuning uchun ham biologiya o’qitish metodikasida darslarni to’ldiruvchi maxsus shakllar qo’llaniladi. darsning strukturasi. darsning strukturasi, uniig rejasi butunlay mazmun va metodlarga bog’liqdir. dars rejasi dars mazmunining strukturasini — asosiy qismlarini, metodlarni va dars o’tish uchun kerak bo’lgan qurollarni aniq ifodalashi kerak. asosiy masala — dars mavzusi xususiy masalalarga — dars mazmuni o’zaro mantiqiy izchillikda bog’langan asosiy qismlarga ajratiladi. dars yoki uning qismi: o’qituvchining xikoyasi, suxbat, demonstratsiya, amaliy ish muammoli tuzilishi mumkin. ekskursiyalar o’quvchilarni tabiatda tabiiy guruhlar, fermer xo’jaliklar yoki muzeylarda, o’simlik va hayvonlar bilan tanishtiradi. ekskursiyalar dars bilan uzviy bog’liqdir. ekskursiyada o’rganilgan ob’yektlar kurs davomida ko’p marta esga olinadi, to’rejagan narsalar namoyish …
4 / 6
ashqari ishlar uy ishlariga nisbatan murakkabroq bo’lib, ularni bajarish uchun tegishli o’simliklar, maxsus asboblar va boshqa jihozlar talab qilinadi. darsdan tashqari ishlarga: ekskursiyalar, tanlovlar, diapozitiv va kinofilmlar ko’rsatiladigan mavzuli kechalar, xar xil tadbirlar( kushlar kuni, gullar bayrami, xosil bayram va boshkalar), biologiya xonasi, tirik tabiat burchagidagi, o’quv tajriba uchastkasidagi va tabiatdagi ishlar kiradi. biologiya kabineti va tirik tabiat burchagida o’tkaziladigan ishlar uchun o’quvchilarga topshiriqlarni darslarda kursning barcha mavzulari bo’yicha o’quv yili davomida berib boriladi.o’quvchilarning o’quvtajriba uchastkasidagi yozgi topshiriqlarning natijalari ham barcha sinflar bo’yicha kuzda o’tkaziladigan darslarda foydalaniladi. darsdan tashqari ishlar majburiydir va buning uchun o’quvchilar baho oladilar. sinfdan tashqari mashg’ulotlarning majburiy bo’lmagan, ko’ngilli shakllari; individual ishlar, sinfdan tashqari o’qishlar yoki tabiatshunoslar to’garaganing ish, ommaviy kechalar, ijtimoiy foydali mehnatlar keng ko’llaniladi. sinfdan tashqari ishlar o’quv materiali asosida unga bog’liq holda uyushtiriladi. biroq uning mazmunini takrorlamaydi dastur doirasi bilan cheklanmaydi,ammo uni to’ldiradi. yosh tabiatshunoslar to’garagi biologiya darslarda namoyish qilish uchun kurs bo’yicha …
5 / 6
emas, chunki o’qitishning har bir shaklida metodlar qo’llanilishi mumkin. ekskursiyani shunday metodlar bilan utkazish mumkin: ogzaki metodlar – ko’rilayotganlar xakida o’qituvchi xikoya kiladi, suxbatlashadi. ko’rgazmali metodlar – o’quvchilar marshurut buyicha o’qituvchi ko’rsatgan ob’yekt va xodisalarni kuzatib boradilar. amaliy metodlar – o’quvchilar o’qituvchining topshirig’i bilan mustakil ishlaydilar. biologiya o’qitish sistemasi asosan tarbiyalovchi ta’lim asosiy elementlarning rivojlanishidan, o’qitishning barcha shakllari o’rtasidagi bog’lanishlardan iboratdir bilimlarni taqqoslash, xulosalar va xal kilinishini talab kiladigan, o’ylab tuzilgan tegishli savollar mustakil tafakkurning rivojlanishiga yordam beradi. o’tkazilgan ishning natijasi mexnat madaniyatini tarbiyalaydi, uning rasmiylashtirilishi estetik tarbiyaga , o’rtoqlik kollektivining tashkil kilinishi esa etik tarbiyaga yordam beradi. yangi mavzuni mustaxkamlash. 1. biologiya o’qitish shakllariga nimalar kiradi? 2. biologiya o’qitish shakllari ta’lim-tarbiyaviy ahamiyati nimadan iborat? 3. dars o’qitishning boshqa shakllarn bilan qanday boglanadi? 4. o’qitish shakllari o’rtasida to’gri va teskari bog’lanishlar mavjudmi? izoxli lug’at. 1. “sistema» yunon tilida narsalar, xodisalar, tushunchalarning ma’lum mantiqiy tartibdagi bir butun birikmasini ifodalaydi 2. dars …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 6 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "biologiyani o’qitish shakllarining sistemasi"

biologiyani o’qitish shakllarining sistemasi. darsning maqsadi va vazifalari: a) ta’limiy: o’qitishning shakllari. o’qitish shakllarining o’zaro bog’lanishi. b) tarbiyaviy. o’tkazilgan ishning natijasi mexnat madaniyatini tarbiyalaydi, uning rasmiylashtirilishi estetik tarbiyaga , o’rtoqlik kollektivining tashkil kilinishi esa etik tarbiyaga yordam beradi. v) rivojlantiruvchi: bilimlarni takkoslash, xulosalar va xal kilinishini talab kiladigan, o’ylab tuzilgan tegishli savollar mustaqil tafakkurning rivojlanishiga yordam beradi darsning turi: ma’ruza. dars uchun ajratilgan vaqt: 80 min. dars o’tish joyi: № 536 xona. darsning jixozlanishi: adabiyotlar, tablitsa. fanlar bilan bog’lab o’tish: psixologiya, pedagogika, . xayot bilan bog’lab o’tish: insonga o’qitish, tushuntirish asosida nazariy...

Этот файл содержит 6 стр. в формате DOC (50,5 КБ). Чтобы скачать "biologiyani o’qitish shakllarining sistemasi", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: biologiyani o’qitish shakllarin… DOC 6 стр. Бесплатная загрузка Telegram