o'rta qiymat, moda va mediana. chetlanish, standart chetlanish

DOCX 16 sahifa 1,0 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 16
@dars_ishlanma_yangi o’zbekiston respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi __________________ viloyati ______________ tuman __-umumiy o’rta ta’lim maktabi matematika fani o’qituvchisi _______________________________ning 11-sinf matematika fanidan 1 soatlik mavzu: o’rta qiymat, moda va mediana. chetlanish, standart chetlanish i.darsning maqsadi: darsning texnologik xaritasi o’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: metod:suhbat, tushuntirish,”savol-javob” metodi,”rasmli boshqotirma”, “eng vijdonli o’quvchi” o’yinlari. shakl:jamoa,guruhda ishlash,hamma o’zi uchun. jihoz:darslik,rangli ko’rgazmalar,harakatli ko’rgazmalar,tarqatma testlar,plakatlar. nazorat:o’quvchilarning darsda faolligi kuzatilib,hisobga olib boriladi. baholash:o’quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida baholanib,dars oxirida e’lon qilinadi. darsning maqsad va vazifalari o‘quvchi shaxsini fikrlashga, o‘zgalar fikrini anglashga, o‘z fikrini og‘zaki hamda yozma shaklda savodli bayon qila olishga qaratilgan nutqiy kompetensiyani rivojlantirish; o‘quvchilarda grammatikaga oid bilimlarni (fonetika, leksikologiya, so‘zning tarkibi, so‘z yasalishi, morfologiya, sintaksis, yozuv va imlo, tinish belgilari, nutq uslublariga oid tushunchalarni) shakllantirish va rivojlantirish hamda ona tilining keng imkoniyatlaridan unumli foydalangan holda fikrini to‘g‘ri va ravon bayon eta olish ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan lingvistik kompetensiyalarni shakllantirishdan iborat. tayanch kompetensiyalar: k-1:ko‘rgan lavhalaridan ma’lumotlar …
2 / 16
bilish; kundalik faoliyatida turli chizmalarni chiza olish; tejamkorlikka rioya qilish. a)ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzu to’g’risida bilimlar berish. b)tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash c)rivojlantiruvchi maqsad: o`quvchilarning darslik va qo`shimcha adabiyotlar ustida mustaqil ishlash ko`nikmalarini rivojlantirish. d) shakllantiriladigan tayanch va fanga oid kompetensiyalar: tk-1, tk-2, tk-3, tk-4, tk-5, tk-6, xk-1, xk-3 ii.darsning turi: amaliy, nazariy, aralash, noan`aviy, ananaviy. iii.darsning usuli: . aqliy hujum, savol-javob, guruhlarda ishlash. iv.darsning jihozi: darslik ,ko’rgazmali qurollar. v.didaktik jihoz: tarqatma materiallar, slaydlar ,bukletlar. vi.texnik jihoz: kadoskop,kampyuter, diaproyektor ekran. vii.darsuchun talab etiladigan vaqt: 45 minut: darsning texnik chizmasi: dars bosqichlari vaqt tashkiliy qism. yangi mavzuni boshlashga hozirlik yangi mavzuni yoritish guruhlarda ishlash. yangi mavzuni tahlil qilish darsni yakunlash uyga beriladigan topshiriqlar darsning borishi darsning tashkiliy qismi: · o’quvchilar bilan salomlashish; · o’quvchilar davomatini aniqlash; · sinfni darsga tayyorgarligini tekshirish darsning maqsadi: ta’limiy – o’quvchilarga yangi mavzu yuzasidan bilim berish. tarbiyaviy – nutq rang-barangligi va go’zalligiga erishishga tarbiyalash rivojlantiruvchi …
3 / 16
borishi (reja): 1.tashkiliy qism: a)salomlashish, b)tozalikni aniqlash, d)davomatni aniqlash c) darsga tayyorgarlik ko`rish va dars rejasi mana bugun ochiq dars, xush kelibsiz, azizlar. dars o’tib xushnud qilay, tahlil qiling ustozlar. *** agarda qilsam xato xulosaga shoshilmang. beayb parvardigordir, bunga hech shubha qilmang. *** darslarga kirsangiz gar, haftasiga bir bora. shunda balkim bizlarni, bosmas hayajon sira. *** marhamat kiring do’stlar, doim darsga tayyormiz. ko’taramiz tanqidni, biz axir ustozlarmiz. so`zlarning eng shirini, ochiq aytay sirini, odob bog`in sharbatin, qalb gavharin qimmatin, qo`l berib shu so`z bilan, dillar qulfin ochamiz. aql nurin sochamiz. qaysi shirin so`z ekan? assalomu alaykum! ____bolajonlar omonmisiz? bugun darsga tayyormisiz? ____ ha, ustozjon, omonmiz, bugun darsga tayyormiz! sinf 2 guruhga bo'lib olinadi 1. ____________ 2._____________ ii.o’tilgan mavzu so’rovi o’tgan mavzuni takrorlash: o'tilgan mavzu "qora quti "usuli yordamida so'raladi. bu usul 2 bosqichda amalga oshiriladi.1- bosqichda o''qituvchi darsni boshlashdan oldin o'tilgan mavzular yuzasidan turli atamalar yozilgan kartochkalarni qutiga joylashtiradi.o'quvchilar galma- …
4 / 16
markazlarini (ba’zi adabiyotlarda markaziy tendensiya deb yuritiladi) ifodalaydi: oʻrta qiymat, moda va mediana. o’rta qiymat= o’rta qiymat haqida tushuncha agar variantalar x1, x2,…….. xn bo’lsa, tanlanmaning o’rta qiymati x=(x1+x2+…..xn)/n songa aytiladi. moda haqida tushuncha berilgan variatsion qatorda o’rganilayotgan belgining eng ko’p uchraydigan qiymati moda deyiladi va m0 kabi belgilanadi. mediana haqida tushuncha variatsion qator hadlarining soni toq bo’lsa, bu qator o’rtasida joylashgan had mediana deyiladi va me kabi belgilanadi . variatsion qator hadlarining soni juft bo’lsa, bu qator o’rtasida joylashgan ikkita sonning o’rta arifmetigi mediana bo’ladi. 1-misol. 11-sinf o‘quvchilaridan 12 nafari tanlab olinib, ularning bo‘ylari o‘lchandi: 168, 159, 181, 172, 161, 163, 164, 170, 169, 154, 168, 175. o‘quvchilarning o‘rtacha bo‘yi necha santimetr? o‘quvchilardan nechtasining bo‘yi o‘rtacha bo‘ydan baland?  o‘lchash natijalarini qo‘shib, o‘quvchilar soniga bo‘lamiz: (168+159+181+172+161+163+164+170+169+154+168+175):12=167. demak, o‘quvchilarning o‘rtacha bo‘yi 167 cm ekan. o‘quvchilardan 7 nafarining bo‘ylari o‘rtacha bo‘ydan baland. ▲ oʻzgarish kengligi deb, berilgan statistik ma’lumotlar qatoridagi eng …
5 / 16
ori, ayrimlariniki esa 75% dan past bo‘lishi mumkin. bunda 75% natijaga erishgan o‘quvchi bo‘lmasligi ham mumkin. ma’lumotlar qatorida variantalar soni toq son boʻlsa, u holda qatorning medianasi deb variatsion qatorning oʻrtasida turgan songa aytiladi. ma’lumotlar qatorida variantalar soni juft boʻlsa, u holda qatorning medianasi deb variatsion qatorning oʻrtasida turgan ikki variantaning oʻrta arifmetigiga aytiladi. 3-misol. statistik ma’lumotlar qatorining o‘rta qiymatini, modasini va medianasini toping: a) 3, 6, 5, 6, 4, 5, 5, 6, 7; b) 13, 12, 15, 13, 18, 14, 16, 15, 15, 17.  a) o‘rta qiymat: bu qator ikkita modaga ega: 5 va 6 (ular uch martadan takrorlanadi). n = 9, bo‘lgani uchun variatsion qatorning ikkala tarafdan hadlarni ketma-ket o‘chirib o‘rta hadini topamiz: 3, 4, 5, 5, 5, 6, 6, 6, 7. demak, mediana 5 ga teng ekan. b) o‘rta qiymat: bu qator modasi 15 ga teng (bu son eng ko‘p marta takrorlanadi). n = 10, bo‘lgani …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 16 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"o'rta qiymat, moda va mediana. chetlanish, standart chetlanish" haqida

@dars_ishlanma_yangi o’zbekiston respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi __________________ viloyati ______________ tuman __-umumiy o’rta ta’lim maktabi matematika fani o’qituvchisi _______________________________ning 11-sinf matematika fanidan 1 soatlik mavzu: o’rta qiymat, moda va mediana. chetlanish, standart chetlanish i.darsning maqsadi: darsning texnologik xaritasi o’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: metod:suhbat, tushuntirish,”savol-javob” metodi,”rasmli boshqotirma”, “eng vijdonli o’quvchi” o’yinlari. shakl:jamoa,guruhda ishlash,hamma o’zi uchun. jihoz:darslik,rangli ko’rgazmalar,harakatli ko’rgazmalar,tarqatma testlar,plakatlar. nazorat:o’quvchilarning darsda faolligi kuzatilib,hisobga olib boriladi. baholash:o’quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida ba...

Bu fayl DOCX formatida 16 sahifadan iborat (1,0 MB). "o'rta qiymat, moda va mediana. chetlanish, standart chetlanish"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: o'rta qiymat, moda va mediana. … DOCX 16 sahifa Bepul yuklash Telegram