kasb-hunar ta`limi tizimi va jarayoni

PDF 4 sahifa 77,6 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (4 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 4
3-mavzu: kasb-hunar ta`limi tizimi va jarayoni reja 1. ta`limning didaktik tizimi haqida umumiy tushuncha. 2. predmet tizimi, operatsiya tizimi, operatsiya-predmet tizimi, motorli mashq tizimi, operatsion-kompleks va boshqa tizimlar 3. kasb-hunar ta`limi didaktik tizimlarini takomillashtirish tayanch tushuncha va iboralar: didaktik tizimi, nazariy bilim, ishlab chiqarish ta`limi, predmet (buyum) tizimi, operatsiya, motor-mashq tizimi, konstrukcion-texnologik tizim ajr/soatlar : ma’ruza 2- soat amaliy mashg‘ulot 2-soat jami: 4- soat mavzuning qisqacha ta’rifi: kasb-hunar ta`limida predmet, operatsiya, operatsiya-predmet tizimi, motor mashq tizimi, operatsion-kompleks va konstrukcion-texnologik tizimlar ma`lum. dastlab predmet (buyum) tizimi paydo bo`lgan. bu tizimga o`quvchi o`zi o`zlashtirayotgan kasb uchun tegishli bo`lgan buyumlarni tayyorlagan. bunda buyumlar murakkabligi ortib borgan. tayyorlash jarayoni didaktik jihatdan alohida operatsiyalarga ajratilmagan. o`quvchi ayrim mehnat usullarini bajarish qoidalari bilan maxsus tanishmagan, faqat o`qituvchining ishi va boshqa harakatlarini takrorlashga intilgan. bunday ta`lim natijasida o`quvchilarni tanish buyumni tayyorlash uchun o`z bilim va malakalaridan foydalana olmaydilar, har bir yangi buyumni tayyorlash jarayonida ishni qaytadan o`rganishga …
2 / 4
omatni aniqlash va kichik guruxlarni shakllantirish sanash orqali 2-bosqich: refleksiya. 5 min o‘tgan mavzuni asosiy tushunchalarini eslash va darsning maqsadini bayon etish. javob baradilar amaliyot yakunida talaba tushunadi (ko’nikma): mavzuni metodik jarayonining uslubiy va amaliy asoslarini tahlil etish ko’nikmalariga ega bo’ladilar. qaysi savollar beriladi: mavzuni metodik jarayonining uslubiy va amaliy asoslarining ta’siri qanaqa bo’lgan? amaliyot yakunida talaba bajara oladi (malaka): mavzuni metodika, o‘qitish metodikasi, o‘qitish nazariyasini tahlil etish malakalari shakllanadi qanday topshiriqlar beriladi: metodika, o‘qitish metodikasi, o‘qitish nazariyasi masalalarni bugungi kunga mos ravishda tahlil eting. kutilayotgan natijalar: amaliyot yakunida talaba biladi (bilim): mavzuni metodik jarayonining ilmiy-nazariy mazmun-mohiyatini bilib oladilar. qaysi savollar beriladi: mavzuni metodik jarayonining ilmiy-nazariy mazmun-mohiyati nimadan iborat? amaliyot yakunida talaba tushunadi (ko’nikma): mavzuni metodik jarayonining uslubiy va amaliy asoslarini tahlil etish ko’nikmalariga ega bo’ladilar. qaysi savollar beriladi: mavzuni metodik jarayonining uslubiy va amaliy asoslarining ta’siri qanaqa bo’lgan? amaliyot yakunida talaba bajara oladi (malaka): mavzuni metodika, o‘qitish metodikasi, o‘qitish …
3 / 4
taqdimot qilinadi, talabalar bilan birgalikda muxokama etiladi 4. baxs munozara uchun vaziyat yaratadi guruhlarda ishlashadi “keys” vaziyatiga echim topishadi guruhlarning taqdimoti guruhlar bir- birini kamchiliklarini muxokama qiladilar 4-bosqich: yakuniy bosqich(uyga vazifa) 10 min 1. talabalarni baxolash 2. o‘quv yiliga mo‘ljallangan metodik ishlar ro‘yhatini tuzing. 2-guruhga bo‘lingan holda (1-ilova) “kichik guruxlarda” ishlash metodi (2-ilova) “keys-stadi” yangi guruhda dars boshladingiz. birinchi darsdanoq 3-qatorda o‘tirgan talaba luqma tashlab o‘rtoqlarini kuldira boshladi. siz unga tanbeh berasiz. u uzr so‘raydi, lekin birozdan so‘ng yana boshqa xarakatlar bilan o‘rtoqlari e’tiborini tortadi. uning qiliqlari shaxsan sizga qaratilmagan bo‘lsada, darsning borishiga salbiy ta’sir qiladi. sabr kosangiz to‘lib talabani darsdan chiqarib yubordingiz. u indamay chiqib ketdi. keyingi xaftadagi darsingizda xuddi shunday xolat yuz berdi. siz raxbariyatga talaba ustidan shikoyat yozasiz va xuddi shu kun gazetalarning birida “talabasi ustidan shikoyat qilgan o‘qituvchi o‘z kasbining ustasi emas” degan fikrni o‘qib qolasiz. bu fikr sizni o‘ylantiradi. o‘zingiz chora izlashga xarakat qilasiz. talabangiz …
4 / 4
ozing. 5. operatsion-kompleks tizimi va konstruksion-texnologik tizimini taqqoslang. 6. konstruksion-texnologik tizimining afzalliklarini yozing.

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 4 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"kasb-hunar ta`limi tizimi va jarayoni" haqida

3-mavzu: kasb-hunar ta`limi tizimi va jarayoni reja 1. ta`limning didaktik tizimi haqida umumiy tushuncha. 2. predmet tizimi, operatsiya tizimi, operatsiya-predmet tizimi, motorli mashq tizimi, operatsion-kompleks va boshqa tizimlar 3. kasb-hunar ta`limi didaktik tizimlarini takomillashtirish tayanch tushuncha va iboralar: didaktik tizimi, nazariy bilim, ishlab chiqarish ta`limi, predmet (buyum) tizimi, operatsiya, motor-mashq tizimi, konstrukcion-texnologik tizim ajr/soatlar : ma’ruza 2- soat amaliy mashg‘ulot 2-soat jami: 4- soat mavzuning qisqacha ta’rifi: kasb-hunar ta`limida predmet, operatsiya, operatsiya-predmet tizimi, motor mashq tizimi, operatsion-kompleks va konstrukcion-texnologik tizimlar ma`lum. dastlab predmet (buyum) tizimi paydo bo`lgan. bu tizimga o`quvchi o`zi o`zlashtir...

Bu fayl PDF formatida 4 sahifadan iborat (77,6 KB). "kasb-hunar ta`limi tizimi va jarayoni"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: kasb-hunar ta`limi tizimi va ja… PDF 4 sahifa Bepul yuklash Telegram