zulmat ichra nur

PPTX 12 pages 231.5 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 12
mavzu: mirkarim osimning “zulmat ichra nur” asari qahramonlari tahlili. darsning shiori: ko’ngil mahzanining qulfi til, va ul mahzanning kaliti so’z bil. (alisher navoiy) darsning maqsadi: ta’limiy maqsad: o’quvchilarni “zuimat ichra nur” asaridan berilgan parcha bilan tanishtirish ularda asar mazmunini va timsollarni tahlil qilish malakasini shakllantirish; tarbiyaviy maqsadi: o’quvchilarda buyuk ajdodlarimiz va ularning ezgu ishlaridan ibrat olish hissini tarbiyalash; rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarni mustaqil fikrlashga o’rgatish. darsning turi: yangi bilim beruvchi, mustahkamlovchi darsda foydalanadigan usullari: musobaqa va interfaol. dars jihozi: 5-sinf darsligi, “zulmat ichra nur” qissasi, plakat, rangli qalamlar, kopyuter, ekran, videoproyektor darsning borishi: i tashkiliy qism: salomlashish, navbatchi axborotini tinglash, siyosiy yangiliklar bilan tanishish. ii o’tgan mavzuni so’rash. o’quvchilarning o’tilgan mavzu yuzidan egallagan bilimlarini takrorlash maqsadida mirkarim osimning hayoti va ijodi bo’yicha tuzilgan “o’z-o’zingni baholas” so’rovnomasi tarqatiladi. bunday usul orqali bir paytning o’zida barcha o’quvchilarning o’tilgan mavzuni qay darajada o’zlashtirganini bilib olish mumkin. mirkarim osimning “zulmat ichra nur” qissasi qahramonlari tahlili …
2 / 12
rda buyuk ajdodlarimiz va ularning ezgu ishlaridan ibrat olish hissini tarbiyalash; c)rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarni mustaqil fikrlashga o’rgatish va tasavvur doirasini kengaytirish hamda jamoa bo’lib ishlash ko’nikmasini rivojlantirish. darsning turi: yangi bilim beruvchi, mustahkamlovchi darsda foydalanadigan usullari: musobaqa va interfaol. dars jihozi: 5-sinf darsligi, “zulmat ichra nur” qissasi , plakat, rangli qalamlar, kopyuter, ekran, videoproyektor darsning borishi: i tashkiliy qism: salomlashish, navbatchi axborotini tinglash, siyosiy yangiliklar bilan tanishish. ii o’tgan mavzuni so’rash. o’quvchilarning o’tilgan mavzu yuzidan egallagan bilimlarini takrorlash maqsadida mirkarim osimning hayoti va ijodi bo’yicha tuzilgan “o’z-o’zingni baholas” so’rovnomasi tarqatiladi. bunday usul orqali bir paytning o’zida barcha o’quvchilarning o’tilgan mavzuni qay darajada o’zlashtirganini bilib olish mumkin. javoblar savollar “to’maris”, “shiroq”,”iskandar va spitamin”,”aljabrning tug’ilishi”,”ibn sino qissasi” ,”jayhun ustida bulutlar”,”o’tror”, “temur malik”,… 1917-1920yillar “shams ul- urfon” maktabida 1907-yilda toshkentning ziyoli oilasida oybek va homil yoqubov 1950-yil 15-yanvarda “astrobod” alisher navoiy 1926-1930-yillar tarix “alisher navoiy vadarveshali”, “badarg’a”, “navoiyning xislatlari”, “ulug’bek va navoiy” “yangi …
3 / 12
n iborat bo’ladi. yangi mavzu e’lon qilingach , o’quvchilarga, oldingi darsda berilgan topshiriq davom ettiriladi, ya’ni har ikki o’quvchiga, qobiliyatidan kelib chiqib, asar voqealarini rasmini chizish topshiriladi. rasmni chizib tugatishga 5 daqiqa vaqt beriladi. masalan: 1-guruh: alisherbek jang tasvirini ko’rib turgan paytdagi rasmini chizadi. 2-guruh: alisher otasining tizzasida o’tirib hikoya eshtayotganini tasvirlaydi. 3-guruh: alisherlar uyida bo’ladigan g’azalxonlik kechalari tasvirini chizishadi. 4-guruh: alishirning hasayn bilan birga maktabga borayotgani tasviri. 5-guruh: alisherning tog’asi mirsaid pochchasiga shoxruxning o’gani haqida hayajon bilan gapirib berayotgani tasvirini chizishadi. 6-guruh: yazd cho’li tasviri 7-guruh: alisher quduq oldida buyuk tarixchi sharafiddin ali yazdiy bilan suhbati tasviri. 8-guruh: alisherning cho’lda tushib qolgani tasviri. 9-guruh: otasini ko’rgan alisherning yig’lab yuborgani tasviri. o’quvchilar shu mavzular asosida rasm chizishni boshlashlari bilan bir o’quvchi a.navoiyning “kelmadi” radifli g’azaliga bastalangan “munojot” kuyi ostida maskur gazal ifodali aytiladi. yana bir o’quvch doskada “zulmat ichra nur” asari qahramonlarini “klaster” usulida yozadi. shohrux mirzo sharafiddin ali yazdiy …
4 / 12
qaysi tomonga qarab yo’loladi? a) g’arbga b)quyosh botarga d)quyosh chiqarga 8 sabzavorga hokim qilib tayinlandi? a)alisherning tog’asi b) alisher d) g’iyosiddin kichkina 1 2 3 4 5 6 7 8 d a d b d d d d v darsni yakunlash : darsda faol ishtirok etgan o’quvchilar baholanadi. vi uyga vazifa: o’qib kelish . image3.jpeg image4.jpeg image5.jpeg image6.jpeg oclim 3yjimat hupa hyp tapuxuit xucca ¢ rwww.ziyouz.com! eps 10 vector vector eps 10 /docprops/thumbnail.jpeg mirkarim osimning “zulmat ichra nur” qissasi qahramoniari tabllli mavzusidagl ‘dars ishlanmasi
5 / 12
zulmat ichra nur - Page 5

Want to read more?

Download all 12 pages for free via Telegram.

Download full file

About "zulmat ichra nur"

mavzu: mirkarim osimning “zulmat ichra nur” asari qahramonlari tahlili. darsning shiori: ko’ngil mahzanining qulfi til, va ul mahzanning kaliti so’z bil. (alisher navoiy) darsning maqsadi: ta’limiy maqsad: o’quvchilarni “zuimat ichra nur” asaridan berilgan parcha bilan tanishtirish ularda asar mazmunini va timsollarni tahlil qilish malakasini shakllantirish; tarbiyaviy maqsadi: o’quvchilarda buyuk ajdodlarimiz va ularning ezgu ishlaridan ibrat olish hissini tarbiyalash; rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarni mustaqil fikrlashga o’rgatish. darsning turi: yangi bilim beruvchi, mustahkamlovchi darsda foydalanadigan usullari: musobaqa va interfaol. dars jihozi: 5-sinf darsligi, “zulmat ichra nur” qissasi, plakat, rangli qalamlar, kopyuter, ekran, videoproyektor darsning borishi: i tashkiliy qi...

This file contains 12 pages in PPTX format (231.5 KB). To download "zulmat ichra nur", click the Telegram button on the left.

Tags: zulmat ichra nur PPTX 12 pages Free download Telegram