absolyut temperatura

DOCX 10 pages 489.1 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 10
mavzu: absolyut temperatura i.darsning maqsadi.o’quvchilarga mavzuni aniq va tushunarli yetkazib berish. ko’rsatmali vositalardan o’rinli, unumli foydalanish,o’quvchilar bilimlarini oshirish va mustahkamlash,nazariy bilimlarini amaliyot bilan bog’lash. darsning ta’limiy maqsadi: o’quvchilarga temperatura haqida tushuncha berish, absalyut temperatura va temperaturaning molekulyar kinetik talqini, temperaturaning o’lchov birliklari haqida tushuncha berish. darsning tarbiyaviy maqsadi: aqliy tarbiya berish, vatanparvarlik, milliy g’ururni tarkib toptirish, o’quvchilarga termometr asbobidan turmushda foydalanishni tushuntirish xavfsizlik texnikasi qoidalariga rioya qilishga o’rgatish. darsning rivojlantiruvchi maqsadi: o’quvchilarni dars jarayonida aqliy qobilyatlarini o’stirish, masala yechish ko’nikmalarini oshirish. ii.darsda shakllantiriladigan kompetensiyalar. a) fanga doir. temperatura,issiqlik muvozanati, temperaturaning selsiy shkalasi, absalyut temperatura, temperaturaning molekulyar kinetik talqini haqida tushunchalarga ega bo’lish. fizik jarayon va hodisalarni kuzatish, tushinish va tushuntirish kompetensiyasi. b) tayanch: matematik, savodxonlik, fan texnika yangiliklaridan xabardor bo’lish, hamda foydalanish kompetensiyasi. iii.dars turi. noan’anaviy. iv.dars uslubi: taqdimot, guruhlari bilan ishlash, so’z tuzish o’yini, tezkor savol javob o’yini, aqliy hujum metodlari. v.dars materiallari va jihozlari. tarqatmali materiallar, 9-sinf darsligi, …
2 / 10
a,tushuncha berish og’zaki muloqat 3 daqiqa 2-bosqich o’qituvchi ishtirokida o’tilgan mavzuni takrorlash va guruhlar bilan ishlash guruhlarda ishlash,amaliy topshiriq bajarish va guruhlar taqdimoti 12 daqiqa 3-bosqich mavzu bayoni o’qituvchi o’quvchilarga tabiatda yuz beradigan temperatura to’g’risidagi maruza so’z tuzish o’yini savol javob,og’zaki bayon,slaydlar bilan ishlash 15 daqiqa 4-bosqich mustahkamlash mavzu bo’yicha o’quvchilar bilimlari tushunchalarini guruhdagi faoliyatlari orqali aniqlash o’z-o’zini baholash 10 daqiqa 5-bosqich baholash va uyga vazifa darsda g’olib bo’lgan guruh va qatnashgan o’quvchilarni rag’batlantirish, og’zaki muloqat 5 daqiqa darsning borishi 1. tashkiliy qism. a) salomlashish. b) davomatni aniqlash. s) sinf xonasi va o’quvchilarining darsga tayyorgarligi tekshiriladi. darsni guruhlar o’rtasida musobaqa tarzda olib borish uchun sinf 2 guruhga bo’linadi, guruhlarga savol topishmoqlar beriladi va ularning javoblari guruh nomiga beriladi. 1-guruhga savol: bu olim birinchi bolib gaz molekulalarining xarakat tezligini tajriba yo’li bilan aniqladi.bu olim kim? otto shtern 2-guruhga savol: miqdori 1 mol bo’lgan moddadagi molekulalar soni qaysi olim nomiga qo’yilgan.bu olim …
3 / 10
kulalar qanday harakat qiladi va bu harakatlarning fizikaviy va kimyoviy jarayonlarga ta'siri qanday? 2) avogadro doimiysi - bu molekullar, atomlar yoki boshqa zarrachalarning sonini belgilovchi muhim konstantadir. uning qiymati qanday o'zgarishlarga olib keladi va bu o'zgarishlar kimyoviy hisob-kitoblarga qanday ta'sir qiladi? 3) molekulalarning konsentratsiyasi nima? ushbu tushuncha qanday qilib moddaning sifatini va reaksiya tezligini aniqlaydi? 4) atom va molekular orasida mavjud bo'lgan kuchlar (masalan, ionik, kovalent, van der waals kuchlari) qanday qilib ularning bir-biriga ta'sirini belgilaydi va moddaning fizikaviy xususiyatlariga qanday ta'sir ko'rsatadi? 5) modda miqdori tushunchasi kimyo jarayonlari uchun qanchalik muhimdir? u moddaning reaksiya tenglamalaridagi roli nimadan iborat? 6) molekula nimalardan tashkil topgan? ularning tuzilishi va atomlararo bog'lanish turlari moddalarining kimyoviy xususiyatlarini qanday belgilaydi? 7) atom va molekularning o'lchami qanday tartibda bo'ladi va ularning o'lchamlari moddaning agregat holatlariga (suyuq, gaz, qattiq) qanday ta'sir qiladi? 8) moddadagi molekulalar soni qanday hisoblanadi? ushbu hisob-kitoblarda qo'llaniladigan metodologiyalar va ulardan foydalanishning amaliy ahamiyati …
4 / 10
ytiladi. e –elektr toki. elelktr toki deb zaryadli zarralarni tartibli harakati ya’ni oqimiga aytiladi. r-reostat. reostat deb elektr zanjiridagi tok kuchi va kuchlanishni rostlash, ya’ni o’zgartirish uchun qo’llaniladigan elektr asbob. a-ampermetr.ampermetr zanjirdagi tok kuchini qiymatini o’lchaydi. t-tebranish davri.tebranish davri deb jismni bir marta to’liq tebranish uchun ketgan vaqtiga aytiladi. u- unversal gaz doimiysi. unversal gaz doimiysinini qiymati r=8,31j/k*mol. r-rezistor.rezistor deb elektr zanjirida tokni va kuchlanishni rostlash uchun qo’llaniladigan ma’lum qarshilikli elektr asbob. a-avagadro doimiysi.avagadro doimiysinining qiymati na=6,02*10-23mol-1. issiqlik muvozanati issiqlik hodisalarini o’rganishda temperatura tushunchasi muhim o’rnini egallaydi. temperatura molekulyar fizika va termodinamikaning asosiy kattaliklaridan biridir. temperatura-moddaning issiqlik darajasini miqdor jihatdan aniqlaydigan fizik kattlikdir. > lotincha > degan ma’noni bildiradi. odam tanasining temperaturasini o’lchashda tana bilan termometr ichidagi simob orasida issiqlik muvozanati qaror topguncha ma’lum vaqt o’tadi.issiqlik muvozanati qaror topguncha keyin termometr ko’rsatishi o’zgarmaydi. moddalarda issiqlik almashinishi natijasida ularning temperaturalari tenglashishiga issiqlik muvozanati deyiladi. issiqlik muvozanati bo’lgan sistemaning hamma qismlarida temperatura …
5 / 10
mosfera bosimida muzning erishi temperaturasi nol gradus deb, suvning qaynash temperaturasi 100 gradus deb olingan.bu oraliq 100 ta teng bo;laklariga bo’lingan va har bir bo’lak 1 gradus deb qabul qilingan. > lotincha > degan ma’noni bildiradi. bunday shkala 1742-yil andres selsiy tomonidan tavsiya etilgan va u temperaturaning selsiy shkalasi deb ataladi. selsiy shkalasi o’lchashda temperature 0c shaklida belgilanadi va ‘’gradus selsiy’’ deb o’qiladi. termometr qo’llash maqsadlariga ko’ra ular turlicha darajalangan bo’ladi.masalan , suvning temperaturasini o’lchaydigan termometrlar 0 0c dan 1000c gacha, odam temperaturasini o’ichaydigan tibbiyot termometrlari 350c dan 420c gacha , havo temperaturasini o’lchaydigan termometr esa, 200c dan 500c gacha darajalangan bo;ladi.selsiy shkalasida temperatura t harfi bilan belgilanadi. absalyut temperatura. turmushda, asosan, selsiy shkalasida ifodalangan t temperatura qo’llaniladi.lekin moddalardagi issiqlik hodisalarini o;rganishda absalyut temperatura deb ataladigan temperaturadan foydalaniladi. absalyut temperatura t harfi bilan belgilanadi . ingliz olimi uilyam tomson (kelvin) 1848-yilda temperaturaning absalyut shkalasini taklif qildi. absalyut temperaturaning bu shkalasi …

Want to read more?

Download all 10 pages for free via Telegram.

Download full file

About "absolyut temperatura"

mavzu: absolyut temperatura i.darsning maqsadi.o’quvchilarga mavzuni aniq va tushunarli yetkazib berish. ko’rsatmali vositalardan o’rinli, unumli foydalanish,o’quvchilar bilimlarini oshirish va mustahkamlash,nazariy bilimlarini amaliyot bilan bog’lash. darsning ta’limiy maqsadi: o’quvchilarga temperatura haqida tushuncha berish, absalyut temperatura va temperaturaning molekulyar kinetik talqini, temperaturaning o’lchov birliklari haqida tushuncha berish. darsning tarbiyaviy maqsadi: aqliy tarbiya berish, vatanparvarlik, milliy g’ururni tarkib toptirish, o’quvchilarga termometr asbobidan turmushda foydalanishni tushuntirish xavfsizlik texnikasi qoidalariga rioya qilishga o’rgatish. darsning rivojlantiruvchi maqsadi: o’quvchilarni dars jarayonida aqliy qobilyatlarini o’stirish, masala yechis...

This file contains 10 pages in DOCX format (489.1 KB). To download "absolyut temperatura", click the Telegram button on the left.

Tags: absolyut temperatura DOCX 10 pages Free download Telegram