dars ishlanmasi - fizika fanidan

PPT 15 sahifa 348,0 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 15
ассесимент o’zbekiston respublikasi xalq ta’limi vazirligi respublika ta’lim markazi * “ta’limni tarbiyadan, tarbiyani esa ta’limdan ajratib bo’lmaydi - bu sharqona qarash, sharqona hayot falsafasi” i.a.karimov “yuksak ma’naviyat-yengilmas kuch” asari. 6-sinf mavzu: shisha prizma yordamida yorug‘likning spektrga ajralishini o‘rganish darsning texnologik xaritasi darsning maqsadi: o‘quvchilarga shisha prizma yordamida yorug‘likning spektrga ajralishini amalda hosil qilishni o’rgatish. ta'limiy maqsad: o'quvchilarga dts asosida bilim berish orqali turli xil ranglar tabiatda muhim ahamiyatga ega ekanligini tushuntirish. bilim: kamalak to‘g‘risidagi bilimlarini boyitish, ranglarning hayotimizdagi o‘rni haqida ma’lumotlar berish. ko’nikma: yorug’likning turli rangli spetrga ajralishini amaliy mashg’ulot davomida tushintrish malaka: shisha pirizma yordamida yorug’likning spektrga ajralishini ko’rsatish. tarbiyaviy: vatandoshlarimizning shu sohadagi faoliyati haqida tanishtirish, o‘quvchilarda kommunakativ, shaxs sifatida o‘z-o‘zini rivojlantirish, umummadaniy, kompetensiyalarni shakllantirish. rivojlantruvchi: o'quvchilarni erkin fikrlashga orgatish, og'zaki nutqini o'stirishga undash. o‘quv jarayonining mazmuni; o‘quvchilar mavzuning mazmun-mohiyatini tushunib yetishlari va amaliy ishlashlari, optik asboblarning nomlari, ularning tuzilishi, ishlashi va qo‘llanilishi bo‘yicha bilim, ko‘nikma va malakalarga ega …
2 / 15
mavzu davomida o‘quvchilarning fanga bo‘lgan qiziqishi ortadi. o‘quvchilar o‘rtasida do‘stona muhitni yaratadi. o‘z oldiga qo‘ygan maqsadlariga erishadi. o‘quvchilarni mustaqillikka va ijodkorlikka o‘rgatadi. past o‘zlashtiruvchi o‘quvchilarning fikrlash qobiliyatini o‘stiradi o‘quvchi: o‘quvchilar erkin va mustaqil fikrlaydilar. o‘z ustida ishlashni o‘rganadilar. eslab qolish, fikrlay olish, ayta olish, ko‘rsata olish, amalda bajara olish ko‘nikma va malakalarga ega bo‘ladilar. darsning borishi: darsda kerakli jihozlar: proyeksion lampa, 3 burchakli prizmalar, ekran, 12 v kuchlanishli tok manbayi, kompyuter texnikasi, slaydlar, didaktik tarqatmalar, rangli shisha plastinkalar. asosiy tushuncha va atamalar: -kamalak, spektr, uchburchakli prizmalar, yorug‘likning sinishi va qaytishi dars shiori: ilmdan yaxshiroq xazina bo‘lmas qo‘lingdan kelguncha tera olsang bas. (abu abdullo rudakiy) dars uslubi: interfaol metodlar, amaliy ish bajarish i.tashkiliy qism: (2 minut). a) o‘quvchilar bilan salomlashish. b) davomatni aniqlash ( ingliz tilida navbatchi axborot berish). dars fizika fanining targ‘iboti bilan boshlanadi. faolmiz fidoiymiz , kamtarmiz , kabutarmiz, inoqmiz ijodkormiz , allomalar avlodimiz. zukkomiz va ziyrakmiz, fizika fanlar …
3 / 15
eganlar. ha, fizikada lirika ham mujassam ekanda. -huddi shunday do‘stim. shundan so‘ng o‘qituvchi tomonidan akademik shoir g‘.g‘ulomning quyidagi satrlarini o‘qib darsni boshlaydi. aziz asrimizning aziz onlari , aziz odamlardan so‘raydi qadrin. fursat g‘animatdir shoh satrlar-l , bezamoq chog‘idir umr daftarin . ii.o’tilgan mavzularni so’rash va takrorlash: (5 minut). o‘tilgan mavzu bo‘yicha o‘quvchilar bilan savol-javob o‘tkaziladi. kamalakni qachon kuzatgansiz? kamalakda qanday ranglarni kuzatgansiz? ranglar ketma-ketligi qanday joylashgan? yorug‘likning rangini birinchi bo‘lib qaysi olim o‘rgangan? spektr nima? qaysi rang eng katta, qaysi rang eng kichik burchakka og‘adi? yetti xil rangning yig‘indisi qaysi rangni hosil qiladi? yorug‘likning yutilishi jismlarning rangiga bog‘liqmi? nima uchun qishda ko‘proq qora, yozda esa oq matodan tayyorlangan kiyim kiyiladi? agar jism qizil rangda bo‘lsa, qaysi rangni qaytaradi? “kamalak ” to‘g‘risidagi tushunchalar tahlil qilinadi. allomalarimizning “kamalak” to‘g‘risidagi fikrlari tinglanadi. “keksalarni e’zozlash yili” ga to‘xtab o‘tiladi. iii.yangi mavzuni o‘rganish: (20 minut). reja: 1. shisha prizma yordamida yorug‘likning spektrga ajralishini o‘rganish mavzusi …
4 / 15
didan elektr zanjirida ishlatiladigan laboratoriya jihozlarining tozaligiga, sozligiga, tok manbayining buraladigan kallagi eng minimal holatda turganligiga e’tibor berilishi lozim. elektr zanjirlarini yig‘ish va yig‘ilgan zanjirlarda tuzatish ishlarini bajarayotganda zanjir tok manbayidan uzilgan holda bo‘lishi kerak. xona maxsus pardalar yordamida qorong‘ulashtirilib, ishni bajarish tartibiga binoan tajriba namoyish etiladi. spektr kengligi prizma yasalgan shisha turiga , prizma asosining kengligiga bog‘liqligi o‘rganiladi. natijalar doskaga (jadvalga) yoziladi. t/r prizma asosining kengligi (mm) spektr kengligi (mm) 1 2 iv.mustahkamlash: (13 minut). 1.o‘quvchilarga rangli qog‘ozlardan “kamalak yasash” amaliy topshirig‘i beriladi. 2.rangli shisha plastinkalar yordamida “fikrlay olasizmi?” amaliy topshirig‘i beriladi. fikrlay olasizmi? ranglar qizil shisha orqali (tasavvuringizda ) amalda ko‘rganda qanday rang hosil bo‘ldi ? ko‘k shisha orqali (tasavvuringizda) amalda ko‘rganda qanday rang hosil bo‘ldi ? qizil zarg‘ aldoq sariq yashil havorang ko‘k binafsha javoblari ranglar qizil shisha orqali ko‘k shisha orqali qizil oq qizil zarg‘aldoq och qizil zarg‘aldoq sariq och qizil sariq yashil qora yashil havorang …
5 / 15
ob: d= 1 / f 8. savol: yorug‘lik manbalari necha xil? javob: yorug‘lik manbalari 2 xil: tabiiy va sun’iy. 9. savol: spektr ranglari ketma-ketligini ingliz tilida ayting. javob: qizil – red, zarg‘aldoq – light red, sariq – yellow, yashil – green, havorang – blue, ko‘k – dark blue, binafsha – violet 10. savol: kamalak ingliz tilida nima deyiladi? javob: kamalak ingliz tilida “rainbow” deyiladi. v. o‘quvchilarni rag‘batlantirish: darsda eng faol qatnashgan o‘quvchilarni baholash va kundaliklarga qayd qilish, rag‘batlantirish . o‘quvchilarning bergan javoblari tahlil etilib, “barakalla, ofarin”, “harakat qiling”, “yetib oling” kartochkalari yordamida rag‘batlantiriladi. vi. uyga vazifa: (2 minut). 1. labaratoriya ishiga xulosa yozib kelish. 2. “kamalak” so‘ziga boshqotirma tuzish. foydalanilgan adabiyotlar: 1. 6-sinf. fizika darsligi. n.sh,turdiyev. toshkent 2013 2. “optika” fanidan maruzalar matni. amanov.r.o’. angren 2007 3. “optika va atom yadro fizikasi” a.a.axmedov, sh.o.toshpo’latova. navoiy 2005 4. internet malumotlari : ziyonet.uz “elektron kutbxona” kitob.uz “elektron darsliklar”

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 15 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"dars ishlanmasi - fizika fanidan" haqida

ассесимент o’zbekiston respublikasi xalq ta’limi vazirligi respublika ta’lim markazi * “ta’limni tarbiyadan, tarbiyani esa ta’limdan ajratib bo’lmaydi - bu sharqona qarash, sharqona hayot falsafasi” i.a.karimov “yuksak ma’naviyat-yengilmas kuch” asari. 6-sinf mavzu: shisha prizma yordamida yorug‘likning spektrga ajralishini o‘rganish darsning texnologik xaritasi darsning maqsadi: o‘quvchilarga shisha prizma yordamida yorug‘likning spektrga ajralishini amalda hosil qilishni o’rgatish. ta'limiy maqsad: o'quvchilarga dts asosida bilim berish orqali turli xil ranglar tabiatda muhim ahamiyatga ega ekanligini tushuntirish. bilim: kamalak to‘g‘risidagi bilimlarini boyitish, ranglarning hayotimizdagi o‘rni haqida ma’lumotlar berish. ko’nikma: yorug’likning turli rangli spetrga ajralishini amaliy m...

Bu fayl PPT formatida 15 sahifadan iborat (348,0 KB). "dars ishlanmasi - fizika fanidan"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: dars ishlanmasi - fizika fanidan PPT 15 sahifa Bepul yuklash Telegram