fe’l nisbatlari

PPTX 14 sahifa 1,6 MB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 14
sana:20.10.2016 sinf:5-,,b’’ fan:ona tili sana:10.10.2017 sinf:6-,,b’’ fan:ona tili mavzu: fe’l nisbatlari dars shiori: tilga ixtiyorsiz – elga e’tiborsiz. (a. navoiy) darsning maqsadi: ta'limiy maqsad: bilim:mavzu bo’yicha to’liq ma’-lumot berish, mashqlar asosida mustahkamlash. tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarga estetik tarbiya berish. rivojlantiruvchi maqsad: so’z boyligini, bilim sa-viyasini oshirish. dars tipi: yangi bilim berish. dars metodi: savol-javob, suhbat. dars jihozi: darslik, ko’rgazma, tarqatmalar. i. tashkiliy qism: a) o'quvchilar bilan salomlashish; b) o'quvchilarning davomatini tekshirish; c) o'quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish; d) sinf xonasining tozaligini tekshirish. darsning borishi: ii. o'tilgan mavzuni so'rash. 1. o‘timli fe’llar deb nimaga aytiladi? 2. o‘timsiz fe’llar qanday so‘zlarga bog‘lanib keladi? 3. o‘timli fe’llarni o‘timsiz fe’llarga aylantiruvchi vositalar qaysilar? 4. o‘timsiz fe’llar qanday iii. yangi mavzu bayoni. 1-topshiriq. o‘qidi — o‘qitdi, keldi — keltirdi fe’llari o‘rtasidagi ma’no farqlarini aniqlang. 2-topshiriq. bajardi — bajarildi, bajarishadi — bajartirdi fe’llari o‘rtasidagi ma’no farqlarini izohlang. ! bilib oling. bajaruvchining harakat va holat jarayonida qay darajada ishtirok …
2 / 14
b berilgan kosasini tushirib sindirdi, buni ko‘rgan kelini nordon so‘zlar aytib, uning ko‘nglini vayron qildi. shundan keyin yigit otasini hovlining bir chekkasidagi zax uyga ko‘chirdi. kelin esa eri keltirib bergan yog‘och kosada qaynotasiga ovqat bera boshladi. o‘g‘li va kelinining bu kabi yaramas muomalalaridan ko‘ngli ozor topgan ota vafot etgan kampirini eslab, ba’zan o‘ksib yig‘lardi. besh-olti yoshli nevarasi bilangina tasalli topar edi. bola bobosining yoniga kelib o‘tirardi, ma’sum so‘zlari, yoqimli qiliqlari bilan bobosini kuldirib, uning qayg‘u-alamlarini yengillashtirardi mustaqil ish. berilgan rasmlardagi fe’llarning nisbatiga mos misol toping. 108-mashq. matnni yozing. fe’llarni aniqlab, ularning nisbat shakllarini ayting. yer yuzida qancha millat, xalq, elat bo‘lsa, shuncha til bor. tilsiz xalq yo‘q. xalqsiz til ham bo‘lmaydi. bular egizak tushunchalardir. birini biridan ayirib bo‘lmas. ular ayirib qo‘yilsa, ikkisi ham o‘zligini yo‘qotadi. xalq boshqa bir xalqqa qo‘shilib ketadi. 109-mashq. yurmoq, o‘qimoq, o‘ynamoq, quvonmoq, rivojlanmoq, gapirmoq fe’llariga nisbat shakllarini qo‘shib o‘zgartiring va ular ishtirokida gaplar tuzing. iv. mustahkamlash. …
3 / 14
ng image3.gif image4.gif image13.jpeg image14.png image15.jpeg image5.png image6.jpeg image7.jpeg image8.jpeg image9.jpeg image10.jpeg image11.png image12.png image1.jpeg
4 / 14
fe’l nisbatlari - Page 4
5 / 14
fe’l nisbatlari - Page 5

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 14 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"fe’l nisbatlari" haqida

sana:20.10.2016 sinf:5-,,b’’ fan:ona tili sana:10.10.2017 sinf:6-,,b’’ fan:ona tili mavzu: fe’l nisbatlari dars shiori: tilga ixtiyorsiz – elga e’tiborsiz. (a. navoiy) darsning maqsadi: ta'limiy maqsad: bilim:mavzu bo’yicha to’liq ma’-lumot berish, mashqlar asosida mustahkamlash. tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarga estetik tarbiya berish. rivojlantiruvchi maqsad: so’z boyligini, bilim sa-viyasini oshirish. dars tipi: yangi bilim berish. dars metodi: savol-javob, suhbat. dars jihozi: darslik, ko’rgazma, tarqatmalar. i. tashkiliy qism: a) o'quvchilar bilan salomlashish; b) o'quvchilarning davomatini tekshirish; c) o'quvchilarning darsga tayyorgarligini tekshirish; d) sinf xonasining tozaligini tekshirish. darsning borishi: ii. o'tilgan mavzuni so'rash. 1. o‘timli fe’llar deb nimaga aytiladi? 2....

Bu fayl PPTX formatida 14 sahifadan iborat (1,6 MB). "fe’l nisbatlari"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: fe’l nisbatlari PPTX 14 sahifa Bepul yuklash Telegram