mavzu: uyushiq bo`lakli gaplar va ularda tinish belgilarining ishlatilishi

DOC 9 стр. 2,4 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 9
farg`ona viloyati margilon shahar xalq ta’limi bo`limi tasarrufidagi 1-davlat ixtisoslashtirilgan umumta’lim maktabi ona tili va adabiyot fani o`qituvchisi azimova mavjudaxonning “yilning eng yaxshi fan o`qituvchisi-2019” ko`rik-tanlovi ii bosqichida 5-sinflar uchun “uyushiq bo`lakli gaplar va ularda tinish belgilarining ishlatilishi” mavzusida bir soatlik namunaviy dars ishlanmasi sana: 20.04.2019-yil 5-“ ” sinf mavzu: uyushiq bo`lakli gaplar va ularda tinish belgilarining ishlatilishi darsning maqsadi maqsadlar: ta’limiy: uyushiq bo`lakli gaplar va ularda tinish belgilarining ishlatilishi haqida nazariy ma’lumot berish. tarbiyaviy: o`quvchilarni ona tabiat va hayvonot olamiga muhabbat tuyg`usi bilan tarbiyalash. rivojlantiruvchi: o`quvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini, og`zaki va yozma nutqlarini rivojlantirish. o`quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: dars turi: yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi metod: suhbat, tushuntirish, izohli diktant, jadval, “kim topqir?”, “savatcha” interfaol o`yini shakl: jamoa, guruhlarda ishlash jihoz: darslik, videoproyektor va tarqatma materiallar baholash: o`quvchilar bilimi ishtirokiga ko`ra baholanib, dars oxirida e’lon qilinadi. dars jarayoni va texnologik xaritasi ishning borishi bajariladigan ish mazmuni metod vaqt 1-bosqich …
2 / 9
roki hisobga olinib, reyting ballari e’lon qilinadi. baholash 2 daq 6-bosqich uyga vazifa berish 167-mashq vazifa qilib beriladi tushuntirish 2 daq darsning borishi: i. tashkiliy qism: 1. kirish suhbati: davomat, o`quvchilarning darsga tayyorligini tekshirish o`quvchilarga lola, atirgul, boychechak kabi gul nomlaridan birini tanlash aytiladi va tanlangan gulga ko`ra o`quvchilar guruhlanadi. (bunda guruhlarning bilim darajasi turli xil bo`lib qolishi mumkinligini e’tiborga olish kerak.) 2. kun yangiliklari uzoq o`tilgan mavzularni takrorlash uchun mavzulashtirilgan testlarni bo”boshqotirma” usulida beriladi va bu orqali kalit so`z – tashabbus so`zi topilib, o`zbekiston respublikasi prezidenti sh.m.miromonovich tomonidan ilgari surilgan 5 ta tashabbus bo`yicha qisqa suhbat quriladi. 1 2 3 4 5 6 7 8 t a sh a b b u s dars nooan’naviy usulda boshlanib, kirish suhbati va o`tilgan mavzularni takrorlash qismi o`zaro bog`lanib ketadi. o`quvchilar daftaridan 163-mashqda berilgan jadval tekshiriladi, xatoliklarni to`g`rilash uchun slayd orqali to`g`ri to`ldirilgan jadval namoyish etiladi. kesim ega hol to`ldiruvchi aniqlovchi nima …
3 / 9
`qittiriladi hamda izohlanadi. har bir gap bo`lagining uyushishiga slayd orqali misollar ko`rsatilib, har biri izohlanadi va bog`lanish usuli – ohang yoki bog`lovchi vositalarga alohida e’tibor beriladi. iii. yangi mavzuni mustahkamlash. 1. darslik bilan ishlash. darslikda berilgan 164-mashq shartiga ko`ra og`zaki bajartiriladi. she’r ifodali o`qitilib, uyushiq bo`laklarni topish topshiriladi, qaysi gap bo`laklari uyushganligiga e’tibor qaratiladi. igna bigiz sotuvchi, jayraga qon tortuvchi, o`lja poylab yotuvchi tipratikanga salom. jirafa-yu bo`taloq, zebra, maymun, ot, uloq, to`q yo`lbars-u, och timsoh, ayyor qoplonga salom. bulbul kabi izillar, tog`-toshlarda gizillar, yirtqichlardan bezillar do`stim jayronga salom. mashqni bajarish jarayonida uyushib kelgan hayvon nomlari alohida sanaladi, slayd orqali rasmlari ko`rsatiladi va zoologiya fanidan olingan bilimlarga asoslanib, qisqa ta’rif berilishi mumkin. shuningdek, fanlararo bog`lanishni kuchaytirish uchun bu hayvon yoki parrandalar badiiy adabiyotda kimning qaysi asarida uchraganligi so`ralishi mumkin. masalan, bulbul qushi hans kristian andersenning “bulbul” ertagida uchraydi. ertak soxta va samimiy insonlar, ularning xatti-harakatlari, insonga baho berishda uning faqatgina tashqi …
4 / 9
kam qatnashgan o`quvchilarga 166-mashq asosida tayyorlangan tarqatma materiallar tarqatiladi. unda berilgan gaplardagi nuqtalar o`rniga bilan, va, -u, -yu bog`lovchi vositalarini qo`yish topshirilig`i beriladi. vaqtdan yutish uchun bir paytda guruhlar uchun interfaol usuldagi o`yin o`takaziladi. guruhlarda mavzuni mustahkamlash uchun interfaol o`yin “savatcha” o`yini har bir guruhga oq va rangli qog`ozlar, qaychi va yelim beriladi. o`quvchilar bu mahsulotlar orqali savatcha yasashlari hamda slayd orqali namoyish etilgan gaplardan tarkibida uyushgan aniqlovchi, uyushgan to`ldiruvchi va uyushgan hol qatnashgan gaplarni o`z savatchalariga solish topshiriladi. topshiriqni tez va to`g`ri bajargan guruh g`olib hisoblanadi. bu o`yin bevosita estetika fanlari tarkibiga kiruvchi texnologiya fani bilan bog`liqligini, aprel oyida ana shu fan oyligi o`tkazilayotganini ham ta’kidlash mumkin. tarqatma materiallarning javoblari tekshirilgach, ularda berilgan gaplar haqida fikrlar va ularning mualliflari to`g`risida qisqa ma’lumotlar aytilishi mumkin. masalan, ko`plab mard va jasur o`g`lonlarimiz urushda halok bo`lganligi, bugun ularni xotirlash hamda e’zozlash uchun ii jahon urushi qatnashchilariga prezidentimiz tomonidan bir martalik 7,5 mln …
5 / 9
guruhlar g`olibi aniqlanadi. guruh a’zolari uchun ballari qo`shib beriladi. bu mening kutubxonam, sizning kutubxonangiz qani? v. uyga vazifa sifatida 167-mashq beriladi. unga ko`ra o`quvchilar o`zbekiston respublikasi davlat madhiyasidagi uyushiq bo`lakli misralarni topib, daftarlariga ko`chiradilar. namuna: serquyosh hur o`lkam, elga baxt, najot sen o`zing do`stlarga yo`ldosh, mehribon. uyushiq so`zi uyushgan, jipslashgan, ahil ma’nolarini bildiradi. bir xil so`roqqa javob bo`lib, bir xil vazifada keladigan so`zlarga uyushiq bo`laklar deyiladi. masalan, dadam, oyim va men (kim?) hayvonot bog`iga bordik. sanash ohangi yordamida bog`langan uyushiq bo`laklar bir-biridan vergul bilan ajratiladi. 1. bigiz – poyafzaldo`zlarning terini teshish uchun ishlatadigan asbobi 2. o`lja – dushman ustidan g`alaaba qilish tufayli qo`lga kiritilgan narsa 3. ayyor – makr-hiylaga usta, firibgar 4. izillar – bir turli cho`ziq, chinqiriq ovoz chiqaradigan 5. g`izillar – chaqqon, tez harakat bilan yuruvchi 6. bezillar – qo`rqish, hadik va qo`rquvga tushish shijoat deb botir … yurakli bo`lmakni aytilur. yashnagay to abad ilm … fan, ijod. …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 9 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "mavzu: uyushiq bo`lakli gaplar va ularda tinish belgilarining ishlatilishi"

farg`ona viloyati margilon shahar xalq ta’limi bo`limi tasarrufidagi 1-davlat ixtisoslashtirilgan umumta’lim maktabi ona tili va adabiyot fani o`qituvchisi azimova mavjudaxonning “yilning eng yaxshi fan o`qituvchisi-2019” ko`rik-tanlovi ii bosqichida 5-sinflar uchun “uyushiq bo`lakli gaplar va ularda tinish belgilarining ishlatilishi” mavzusida bir soatlik namunaviy dars ishlanmasi sana: 20.04.2019-yil 5-“ ” sinf mavzu: uyushiq bo`lakli gaplar va ularda tinish belgilarining ishlatilishi darsning maqsadi maqsadlar: ta’limiy: uyushiq bo`lakli gaplar va ularda tinish belgilarining ishlatilishi haqida nazariy ma’lumot berish. tarbiyaviy: o`quvchilarni ona tabiat va hayvonot olamiga muhabbat tuyg`usi bilan tarbiyalash. rivojlantiruvchi: o`quvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini, og`zaki...

Этот файл содержит 9 стр. в формате DOC (2,4 МБ). Чтобы скачать "mavzu: uyushiq bo`lakli gaplar va ularda tinish belgilarining ishlatilishi", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: mavzu: uyushiq bo`lakli gaplar … DOC 9 стр. Бесплатная загрузка Telegram