seminar. o`quv muassasalarining yoritilishi, isitilishi va shamollatilishini gigienik baholash.

PDF 7 sahifa 150,4 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 7
7. seminar. o`quv muassasalarining yoritilishi, isitilishi va shamollatilishini gigienik baholash. darsning maqsadi: talabalarga hozirgi zamon fan dalillariga asoslangan holda, o`quv muassasalarining yoritilishi, isitilishi va shamollatilishini gigienik baholash. tabiiy va su`niy yoritilish manbalarini aniqlash. tabiiy va su`niy yoritilish koeffitsientlarini to’ish. fan bo’yicha olgan bilimlarni mustaxkamlab, bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirish. dars uchun kerakli jihozlar: darslik, amaliy ishlanma, doska, bor, ruchka, oq qog’oz. darsning borishi: reja: 1. o`quv muassasalarining yoritilishini gigienik baholash. 2. o`quv muassasalarining isitilishini gigienik baholash. 3. o`quv muassasalarining shamollatilishini gigienik baholash. o`quv muassasalarining yoritilishini gigienik baholash. o`quv muassasalarining tabiiy yoritilishini gigienik baholash. quyosh nurining inson organizimiga bo’lgan biologik ahamiyati juda katta. uning tetiklashtiruvchi, organizmning turli kasalliklarga bo’lgan qarshiligini orttiruvchi ta’siri hammaga ma’lum. quyosh nuri almashinuv jarayonlarini yaxshilab, to’g’ri o’sish va rivojlanishga zamin yaratadi. ultrabinafsha nurlari bola terisidagi provitamin “d” ni faoliyatsiz xolatidan faol holatga o’tkazib, suyaklarning o’sishi va shakllanishiga yaxshi ta’sir ko’rsatadi. yorug’lik psixologik ahamiyatga ega: yoruqlikning kerakli miqdorda …
2 / 7
ishlab chiqarish ustaxonalarining derazalari quyoshdan himoya qiluvchi moslamalar bilan to’siladi. gigiyenisistlar tomonidan olib borilayotgan kuzatishlar o’quvchilarning bir qismida (20-30 %) asosan uzoqni ko’ra olmaslik bilan bog’liq bo’lgan ko’rish faoliyati pasayishi kuzatiladi. uzoqni ko’ra olmaslik- miopiya xastaligi bolalarning yoshiga bog’liq ravishda miqdor jixatdan ortib boradi. uzoqni ko’ra olmaslik- miopiyaning yuzaga kelishi va rivojlanishida boshqa sabablar qatorida yorug’likning yetishmasligi ham katta ahamiyatga ega. barcha ko’rish funksiyalari yorug’lik yetishmasligi tufayli yuzaga kelishi va uning yanada pasayishi bilan bu o’zgarishlarning kuchayib borishi isbotlangan. gigiyena talablariga javob beradigan yorug’likni ta’minlashda yorug’lik darajasi hamda ko’rish maydonida yorug’likning tekis va taqsimlanishiga ham talablar qo’yiladi. barcha o’quv xonalari (o’quv sinflari, laboratoriya (tahlilxonalar), ustaxonalar) tabiiy yorug’ bo’lishi lozim. mazkur ma’lumotlar bolalar muassasalarida ko’zning faoliyati uchun maksimal yaxshi sharoitlar yaratish zarurligini ta’kidlaydi. ko’zning ko’rish qobiliyatini miyorida saqlash va keksalik davrida ham yaxshi kurish uchun ko’zga zo’r kelmaydigan qo’lay sharoit yaratish zarur. bolalar va o’smirlarning o’qish va boshqa ishlar bilan shug’ullanadigan …
3 / 7
ol sathini to`rtdan yoki beshdan bir qismiga teng bo`lishi lozim. demak, sinfning pol sathi gigiyena qoidasiga binoan 50 m2 bo`lib, derazalarning umumiy sathi 12,5 m2, kamida 10 m2 bo`lishi talab etiladi. koridor-rekreasiyalar va fizkultura zalida u 1:5-1:6 gacha kamaytirilishi mumkin; yordamchi xonalar uchun - 1:8 va zinapoyalar uchun 1:12 teng. sinf xonalari va boshqa xonalarning tabiiy yorug’lik bilan yoritilganligi derazalarning shakliga, pastki va ustki chetlarining balandligiga bog’liq va hokazo. ustki qismi dumaloq qilib ishlangan derazalar, yorug’lik bir tomondan tushadigan bo’lsa, deraza ustki cheti balandligining xona ichi (eni)ga nisbatini buzadi, bu nisbat 1:2 ni tashkil qilishi kerak. buning ma’nosi shuki, xonaning eni derazaning yorug’lik tushadigan ustki chekkasidan polgacha bo’lgan balandligidan yuqori bo’lmasligi zarur. modomiki shunday ekan, derazaning ustki cheti nechog’lik baland bo’lsa, sinf xonasiga tik to’shadigan nurlarni kulami shuncha kengroq bo’ladi va osmonning shuncha kattaroq qismi derazadan ko’rinib turadi. bu holda derazadan hisoblaganda uchinchi qatordagi partalar yaxshiroq yoritiladi. dеraza oynasi toza …
4 / 7
an och sariq yoki och pushti rangli uzun pardalar derazaning ikki chetiga surib qo`yilishi kerak. faqat yozning issiq kunlari quyosh nurini to`sish uchun parda derazaning quyosh tushayotgan tomoniga surib qo`yiladi. derazadan quyosh o`tgach, parda ya`na chetga suriladi. ba`zi maktablarda dars paytida o`quvchilarning e`tibori bo`linmasin degan maqsadda, deraza oynalarining pastki qismiga bo`yoq surtib qo`yishadi. bunday qilish mutlaqo mumkin emas. chunki, birinchidan bo`yoq surtilgan oyna yorug`likni kam o`tkazadi; ikkinchidan esa, dars paytida o`quv-yozuv mashg`ulotlari o`quvchilar ko`zini charchatadi, ko`zning ichidagi bosimi oshadi, shuning uchun har 10-15 minutda o`quvchi e`tiborini o`qituvchiga qaratgani holda, u deraza oynalaridan uzoqqa qarab, ko`zini dam oldirishi kerak. bunda ko`z qorachig`i torayib, ko`z ichidagi bosim pasayadi va ko`zi dam oladi. shu sababdan derazaga qaragan o`quvchiga, o`qituvchi tanbeh bermasligi va aksincha, o`quvchilarni shunga odatlanishi lozim. o’quv xonalarining chuqurligi 6 m dan yuqori bo’lganda o’ng tomonlama biroz yoritilgan qurilmali quyoshdan himoya etadigan qurilmalar ishlatilgan, yon tomonlama lеntali, chap tomondan yorug’ tushishi – …
5 / 7
vvati talab etiladi. buning uchun har biri 100 vt lik 9 ta elektr lampalar 2 qatorga 4 tadan ilinadi, bittasi doska ustiga ilinadi. yoritgichlar ichki dеvoridan bir yarim mеtr, tashqi dеvoridan 1,3 mеtr masofadan ikki qator qilib joylashtiriladi. qatorlardagi yoritgichlar orasidagi masofa 2,65 mеtr sinf doskasidan 1,2 mеtr uzoqlikda bo`lishi kеrak. lyuminessent lampalar qo`llanadigan bo`lsa, elektr quvvati 2 marta ko`p talab qilinadi, ya`ni 1m2 pol sathiga 36 vt, jami 1800 vt quvvatga ega bo`lgan lyuminessent lampalar sinf shipiga 2 qator qilib o`rnatiladi.sinf doskasini yoritish uchun maxsus oyna o`rnatilgan lpo-13 tipidagi lyuminessent lampa qo`llanadi. sinfning sun'iy yoritilishi 175 — 350 lyuksdan kam bo`lmasligi kеrak. rеaktsion bo'lmagan dahlizlarning o’tish joylarini, yuvinish xonalarini, shuningdеk, sport zallaridagi yеchinish xonalarini ikkinchi nur bilan yoritishga ruxsat etiladi. kasb hunar tеxnika kollеjlari turli xonalarining tabiiy yoritish darajalari "tabiiy va sun'iy yoritish" talablariga mos kеlishi lozim. sinf xonalarida dеrazalardan ancha uzoqlashgan nuqtadagi xonada tabiiy yorug’lik koeffitsеnti 1,5 % …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 7 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"seminar. o`quv muassasalarining yoritilishi, isitilishi va shamollatilishini gigienik baholash." haqida

7. seminar. o`quv muassasalarining yoritilishi, isitilishi va shamollatilishini gigienik baholash. darsning maqsadi: talabalarga hozirgi zamon fan dalillariga asoslangan holda, o`quv muassasalarining yoritilishi, isitilishi va shamollatilishini gigienik baholash. tabiiy va su`niy yoritilish manbalarini aniqlash. tabiiy va su`niy yoritilish koeffitsientlarini to’ish. fan bo’yicha olgan bilimlarni mustaxkamlab, bilim, ko’nikma va malakalarini shakllantirish. dars uchun kerakli jihozlar: darslik, amaliy ishlanma, doska, bor, ruchka, oq qog’oz. darsning borishi: reja: 1. o`quv muassasalarining yoritilishini gigienik baholash. 2. o`quv muassasalarining isitilishini gigienik baholash. 3. o`quv muassasalarining shamollatilishini gigienik baholash. o`quv muassasalarining yoritilishini gigienik bah...

Bu fayl PDF formatida 7 sahifadan iborat (150,4 KB). "seminar. o`quv muassasalarining yoritilishi, isitilishi va shamollatilishini gigienik baholash."ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: seminar. o`quv muassasalarining… PDF 7 sahifa Bepul yuklash Telegram