g’g’ulomning hayoti va ijodi

DOC 471,0 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1
g’g’ulomning h.doc undal ma aziz asrimizningazizonlari, aziz odamlardanso’raydiqadrin. fursatg’animatdirshohsatrlar-la, bezamoqchog’dirumrdaftarin. (“vaqt”) mavzu: g’g’ulomning hayoti va ijodi darsning maqsadi: ta’limiy : o’quvchilarda yozuvchi, shoir g’.g’ulom hayoti va ijodi haqida tushuncha va malakalar hosil qilish; tarbivayiy : o’quvchilarda insoniylik fazilatlarini shakllantirish ; rrivojlantiruvchi: o’quvchilarda bahslashish , musobaqalashish , fikrlash ko’nikmalarini shakllantirish, o’g’zaki va yozma nutqiy savodxonlik darajasini rivojlantirish . dars uslibi: suhbat,amaliy dars usuli: aqliy hujum, klaster,”kim ko’p ma’lumot aytadi?”aktyorlik mahorati darsning turi: yangi bilim ko’nikmalarni shakllantirish dars jihozi :1. g’g’ulomning asarlari , she’riy to’plami ,shoir portreti, savollar yozilgan tarqatmalar 2. s.matjon adabiyot qo’llanma ,8-sinf adabiyot darsligi. darsning shiori : bir onning bahosin o’lchamoq uchun oltindan tarozu olmosdan tosh oz. dars rejasi : 1.aqliy hujim 2.ifodali o’qish mashqi 3 aktyorlik mahorati 4. kim ko’p ma’lumot biladi? 5. she’riyat bo’stoniga sayr 6. xotira mashqi darsning borishi :tashkiliy qism 1.davomat 2. sinfda psixologik iqlim yaratish o’qtuvchi: aziz o’quvchila, biz bugun g’g’ulomning hayoti va ijodi …
2
qaysi davr voqealari tasvirlangan edi? -chor rossiyasining o’rta osiyoni mustamlakaga aylantirgan vaqti adibning hayoti va ijodidan bilimlaringizni sinaymiz aqliy hujum 1- guruhga 1.g’g’ulom qachon , qayerda tug’ilgan? 2.shoirning birinchi she’riy to’plami? 3.yozuvchining bolaligi 4.qaysi asarlari kinofilm qilib ishlangan? 5.siz yoqtirgan asaringiz qahramoni? 2- guruhga 6. g’g’ulomning “mening o’g’rigina bolam”hikoyasi qahramonlari 7. hikoyada qaysi davr tilga olingan? 8. g’g’ulomning davlatimiz tomonidan taqdirlanishi 9. shoirning qaysi she’rida orzu qilgan istaklar mustaqillik yillarida namoyon bo’ldi? 10. 2- jahon urushi yillarida yozgan asarlari? “adabiyotshunoslar” guruhi g’g’ulomning “mening o’g’rigina bolam”hikoyasi asosida sahna ko’rinishini namoyish etishadi qora buvi: -o’g’rigina bolam, hoy o’g’rigina bolam, hoynahoy biror tiriklikning ko’yida tomga chiqqan ko’rinasan , axir kasbing nozik, tumov- pumovingni yozib chiqsang bo’lmaydimi? o’g’ri: -axir buvijon siz ham biror kecha tinchingizni olib uxlasangiz bo’lmaydimi, bizning tirikchiligimizning yo’lini to’saverasizmi?. -hoy, aylanay ,o’g’rigina bolam, boshimda shunday musibat turganda ko’zimga uyqu keladimi?mana olti oy bo’ldi, biror soat mijja qoqib uxlaganim yo’q. kechalari xayol …
3
ukib o’ldi · hrom o’lgan ot go’shti qayoqda ekan? · - ha, o’zimizning to’riq qashqaning go’shtini yeb o’ldida , begona ot emas . · -hay- hay bola , og’zingga qarab gapir. · -to’riq qashqa o’ldi dedignmi? xo’sh to’riq qashqa nima qilib o’ldi? · xomlik qilib o’ldi. klasster usuli dan foydalanib asar qahramonlarini fazilatlarini har bir guruh o’quvchilari doskaga yozishadi mavzu yuzasidan qo’shimcha ma’lumotlar beriladi. shoirning 1- she’riy to’plami – “dinamo”, 2- she’riy to’plami “tirik qo’shiqlar” “sharqdan kelayotirman” she’riy to’plami uchun davlat mukofotiga sazovor bo’ladi. balladalari: “to’y” “ikki vasiqa” 2- jahon urushi yillarida : “kuzatish”, “sog’inish”’vaqt” ,”bizning ko’chada ham bayram bo’lajak”, ‘oltin medal”, ‘men yahudiy” she’rlari 1963- yil o’zbekiston xalq shoiri unvoniga va oybek bilan akademik unvoniga sazovor bo’ldi. 2003- yil 100 yilligi respublikamizda tantanali nishionlandi. shoirga “buyuk xizmatlari uchun “ ordeni berilgan. shoir 1966 yil 10-iyul kuni vafot etgan shoirning “vaqt “ she’ri ifodali o’qiladi. she’r tahlil qilinadi. aziz asrimizning …
4
estetik tarbiya berish;. rrivojlantiruvchi: o’quvchilarda bahslashish , musobaqalashish , ijodiy fikrlash ko’nikmalarini shakllantirish, dars uslibi: suhbat,amaliy dars usuli: aqliy hujum, klaster darsning turi: yangi bilim, malaka, ko’nikmalarni shakllantirish dars jihozi :1.shoira portreti, testlar, adabiyot qo’llanma safo matjonov va bopshqalar . “ehtirom” toshkent 1995 yil , shoira haqida buklet , darsning shiori: umrlarcha davom etsin vatan ufqida parvozing zamon aksi sadosidek , jaranglab tursin ovozing. g’.g’ulom dars rejasi : 1.shoira haqida zamondoshlari fikrlari 2.shoira hayot yo’liga nazar 3.she’riyat bo’stoniga sayr aylab 4.shoira hayoti va ijodidan test darsning borishi :tashkiliy qism 1.davomat 2. sinfda psixologik iqlim yaratish o’qtuvchi: aziz o’quvchilar, biz bugun zulfiyaning hayoti va ijodi yuzasidan o’rgangan bilimlarimizni mustahkamlaymiz .sinfni 2. guruhga bo’linadi. o’yin shartlari eslatilib ,rag’bat kartochkalari asosida guruhlar baholab boriladi . darsga zulfiya zamondoshlari taklif qilinadi .ular zulfiya haqida o’zlarining fikrlarini bayon etishadi. darsda mirtemir domla qiyofasi jonlantiriladi.: o’zbek poeziyasida zulfiya degan nomning chaqnab paydo bo’lishi – tong yulduzining …
5
bo’la olar edi. aqliy hujum: 1.zulfiya qachon, qayerda tug’ilgan? zulfiya isroilova 1915 yil 1- martda toshkentda temirchi oilasida tug’ilgan 2. maktabda nechanchi yillarda tahsil oladi? 1922- 1931- yillarda 3.ish faoliyati ? 1935- 1938 yillarda til va adabiyot jurnali aspiranturasida o’qiydi, 1938- 1948 yillarda bolalar nashriyotida, “ozbekiston” nashriyotida 1953- 1980 yillarda “soaodat “ jurnalida ishlaganlar. 4..mukofotlari ? “ nilufar “ hamda jovarharlal neru nomidagi davlat mukofoti 5. pyesa va operalari? ‘semurg”, “zaynab va omon” tarjimalari ? rus, ukrain, ozorboyjon, hind shoirlari she’rlarini o’zbek tiliga o’girgan 6.zulfiya she’rlari qaysi tillarga tarjima qilingan? ingliz, nemis, rus, bolgar, xitoy, hind, yapon, arab, fors, vetnam tillariga tarjima qilingan. 7. 1- she’riy to’plami- “hayot varaqalari” 1932 yil. 8. hamid olimjon xotirasiga bag’ishlab yozilgan to’plami ? “bahor keldi seni so’roqlab” 9. shoiraning qaysi she’ri hindiston mamalakati bilan bog’liq ? “hindiston” 10. shoira farzandlari? hulkar, omon, qo’shimcha ma’lumotlar: shoira she’rlari : “qizlar qo’shig’i”, (1938) “she’rlar” 1939, “hijron kunlarida” …

Хотите читать дальше?

Скачайте полный файл бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "g’g’ulomning hayoti va ijodi"

g’g’ulomning h.doc undal ma aziz asrimizningazizonlari, aziz odamlardanso’raydiqadrin. fursatg’animatdirshohsatrlar-la, bezamoqchog’dirumrdaftarin. (“vaqt”) mavzu: g’g’ulomning hayoti va ijodi darsning maqsadi: ta’limiy : o’quvchilarda yozuvchi, shoir g’.g’ulom hayoti va ijodi haqida tushuncha va malakalar hosil qilish; tarbivayiy : o’quvchilarda insoniylik fazilatlarini shakllantirish ; rrivojlantiruvchi: o’quvchilarda bahslashish , musobaqalashish , fikrlash ko’nikmalarini shakllantirish, o’g’zaki va yozma nutqiy savodxonlik darajasini rivojlantirish . dars uslibi: suhbat,amaliy dars usuli: aqliy hujum, klaster,”kim ko’p ma’lumot aytadi?”aktyorlik mahorati darsning turi: yangi bilim ko’nikmalarni shakllantirish dars jihozi :1. g’g’ulomning asarlari , she’riy to’plami ,shoir portreti, sav...

Формат DOC, 471,0 КБ. Чтобы скачать "g’g’ulomning hayoti va ijodi", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: g’g’ulomning hayoti va ijodi DOC Бесплатная загрузка Telegram