uchburchak tashqi burchagi xossasi

PPT 4,9 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1
1699436275.ppt uchburchak tashqi burchagi xossasi mavzu: uchburchak tashqi burchagi xossasi darsning maqsadi darsning texnologik xaritasi. i. darsning maqsad va vazifalari maqsad: uchburchak tashqi burchaklarini topishni o’rgatish vazifalar: o’quvchilarga mavzu asosida bilim va ko’nikmalarini rivojlantirish, masalalarni yechish jarayonida qo’llay olishni nazorat qilish ii.o’quv jarayoning mazmuni o’quvchilarni yangi mavzudagi masalalarni yechish orqali aqliy tafakkurini kengaytirish, darslik bilan mustaqil ishlash ko’nikmalarini rivojlantirish. ularga estetik, ekologik va ahloqiy tarbiya berish bilan o’zaro hamkorlik,hurmat,faolik,ishchanlik,tartiblik va madaniyatlilikka o’rgatish. vatanni sevish va o’z yurtidan g’ururlanish tuyg’usini shakllantirishdan iborat iii. o’quv jarayonini tashkil etish shakl: yahgi bilim berish. anjuman dars.og’zaki va amaliy.jamoa bo’lib ishlash usul: chizmalar, guruhlar bilan ishlash.slayddan foydalanish. uslub: guruhlar bilan ishlash, juftlikda ishlash,individual ishlash vosita:darslik,kompyuter,proyektor,slaydlar,ko’rgazmalar,daska,bo’r, transporter,chizg’ch, bukletlar nazorat turi: o’z-o’zini nazorat qilish, kuzatish, tekshirish baholash: yig’ilgan doirachalar soniga qarab baholaniladi. iv. kutiladigan natijalar o’qituvchi: belgilangan vaqt ichida o’quvchilarning o’zlashtirishini nazorat qilish. guruhda va juftlikda ishlash orqali o’quvchilar faolligini oshirish. o’quvchi: mavzu yuzasidan olgan bilimlari mustahkamlahiladi, …
2
larni takrorlash iqtidorli yoshlar 5 min aqliy hujum (tezkor savollar) 3 yangi mavzu bayoni 12 min ma’ruza 4 mavzuni mustahkamlash 10 min kim epchil-u, kim chaqqon? sonli topishmoq. so’zdan-so’z aql charxi yangi shakil-o’yinlari 5 baholash uyga vazifa 3 min 2 min rag’batlantirish ballik reyting asosida o’quvchilar sinfga kirib,tanlangan emblemalari orqali guruhlarga bo’linib, stollarga o’tiradilar. 1-guruh “bobur” 2-guruh ”navoiy” darsning borishi: tashkiliy qism: o’qituvchi: good morning bays and girls! (assalomu alaykum bolalar) o’quvchular: good morning teacher! (assalomu alaykum ustoz) o’qituvchi: sit dawn please! let’s star our lesson! (marhamat o’tiringlar! bugungi darsimizni boshlaymiz) tashkiliy qismdan so’ng o’quvchilar bilan birgalikda. shior: al-xoraxmiy, beruniy, ulug’beklar boyitgan, shu ajoyib fan bizga olam sirin tanitgan. darsning tashkil etilishi. bobur navoiy fevral oyi “matematika va informatika” fan oyligi bo’libgina qolmay, balki. navoiyxonlik, boburxonlik oyligi hamdir. chunki bu oyda o’zbek xalqi ma’naviy dunyosining shakllanishida juda katta ta’sir ko’rsatgan ulug’ zotlarimiz a.navoiy, z.m.boburlar tavallud topganlar. iqtisod vaziri algebra: bizda …
3
metriya o’tirdi. shoh turib so’zlaydi anjumanni ochiq deb e’lon qiladi xush keldingiz , azizlarim oliy anjumanimizga .nasl – nasab vazifangiz , bir-bir aytib bering bizga . davlatimiz maqsadi shu aniq halol bolaylik . o’lchanganda kesganda biz , teng qisimga bo’laylik vazirlarim qani boshlang , fuqorongiz ne bilan band ? boshqa davlat, boshqa fan , fuqorongiz yemasin pand . shoh: maylibo’tam,men roziman, faqat bitta shartim bor. biror amal bajarginchi. meni qo’lamay zinhor. informatik: uzr ustoz mendan o’tdi, yoshlik qildim biroz. bir umrga xizmatdaman, ko’zim xira qildi viqor. shoh: gaplaringda jon bor asli, kuch birlikda bo’ladi. ikki fanni yaxshi bilsa, unda iqbolkuladi. yonimda tur,men bilan bo’l, ikkovlon bir bo’laylik. koinotning sirin ochib, birga davlat quraylik. shoh o’quvchilarga yuzlanadi: qani o’quvchilarim bugun qanday mavzu bo’yicha o’rtoqlashamiz? nuqta: eng kichigi men bo’laman, doim oxirda turaman. o’nli kasr sonida men, doim o’rnimni bilaman, aytaversam xizmatlarim, chiziq, kesma o’rtoqlarim. shakllarni o’rinlarin ko’rsatmoqlik mening burchim. to’g’ri chiziq: …
4
i burchagi deb ataladi. 1-rasmda abc uchburchakning b burchagiga tashqi bo’lgan cbd va abe burchaklar tasvirlangan. ravshanki bu burchaklar vetikal bo’lgani uchun o’zaro teng bo’ladi. qolgan a va c burchaklarini tashqi burchaklarni chizib ko’rsating uchburchak burchaklarini, uning tashqi burchaklaridan farqlash uchun ichki burchaklar ded ham ataymiz. geometirik tadqiqot. 2 -rasimdagi abc uchburchakning hamma ichki va tashqi burchaklarini transportirda o’lchang va quyidagi burchaklar {har bir tashqi burchak va unga qo’shni bo’lmagan ichki burchaklar yig’indisining} kattaliklarini o’zaro solishtiring ; a) <4 va <2+<3 b) <5 va <1+<3 c) <6 va <1+<2 solishtirish natijasida qanday xulosaga keldingiz .uni taxminiy tasdiq ko’rinishida ifodalang. teorema :uchburchak tashqi burchakgi uchburchakning unga qo’shni bo’lmagan ikki ichki burchaklari yig’indisiga teng . abc, < 4 –tashqi burchak ( 1-rasim ) <1+<2=<4 isbot. 1-rasmga murojaat qilamiz. unda ,qo’shni burchaklar xossasiga ko’ra <3+<4=180. uchburchak burchaklari yig’indisi haqidagi teoremaga ko’ra <1+<2+<3=180 . bu ikki tenglikdan, <1+<2+<3=<3+<4, yangi <1+<2=<4 tenglikni hosil qilamiz , …
5
ish mumkinmi? uchburchakning tashqi burchaklarining yig’indasini hisoblang. burchak 1336 14.02 1992 9.04 533 8.12 navoiy guruhiga bobur guruhiga 29.02 1.09 2016 9.02 ikkala guruhga uchburchak uchlarini alisher navoiy va bobur nomlari bosh harfi bilan belgilab, hozirda ularning tavallud topgan yoshlari farqini c burchakning ichki burchagi deb oling va c burchakning tashqi burchagida alisher navoiy hikmatlar soni kelib chiqadi. a x b c bu o’yinda geometrik shakllardan, yangi shakllar yasash, ko’proq shakllarni ishlata bila olish kerak. guruhlarda krossvord: 1) burchak o’lcov birli? 2)uchburchak burchagi bissektrisasining uchburchak ichki sohasida yotgan qismi (kesmasi) uchburchak ….. deyiladi. 3) ikki to’g’ri chiziq va kesuvchi hosil qiluvchi burchaklardan biri.( ….. burchak) 4)isbot talab etmaydigan jumla? 5)uchburchak uchini shu uch qarshisidagi tomonning o’rtasi bilan tutashtiruvchi kesma uchburchakning ….. deyiladi. 6) nuqta so’zining inglizcha ma’nosi? 7) ikki to’g’ri chiziqning kesishishidan hosil bo’lgan va o’zaro qo’shni bo’lmagan burchaklar juftiga …. burchaklar deyiladi. 8) chiziq so’zining inglizcha ma’nosi? 9) tomonlari …

Хотите читать дальше?

Скачайте полный файл бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "uchburchak tashqi burchagi xossasi"

1699436275.ppt uchburchak tashqi burchagi xossasi mavzu: uchburchak tashqi burchagi xossasi darsning maqsadi darsning texnologik xaritasi. i. darsning maqsad va vazifalari maqsad: uchburchak tashqi burchaklarini topishni o’rgatish vazifalar: o’quvchilarga mavzu asosida bilim va ko’nikmalarini rivojlantirish, masalalarni yechish jarayonida qo’llay olishni nazorat qilish ii.o’quv jarayoning mazmuni o’quvchilarni yangi mavzudagi masalalarni yechish orqali aqliy tafakkurini kengaytirish, darslik bilan mustaqil ishlash ko’nikmalarini rivojlantirish. ularga estetik, ekologik va ahloqiy tarbiya berish bilan o’zaro hamkorlik,hurmat,faolik,ishchanlik,tartiblik va madaniyatlilikka o’rgatish. vatanni sevish va o’z yurtidan g’ururlanish tuyg’usini shakllantirishdan iborat iii. o’quv jarayonini tashkil...

Формат PPT, 4,9 МБ. Чтобы скачать "uchburchak tashqi burchagi xossasi", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: uchburchak tashqi burchagi xos… PPT Бесплатная загрузка Telegram