xalq og'zaki ijodi. “go‘ro‘g‘ining tug‘ilishi” dostoni

DOCX 3 sahifa 18,3 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (3 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 3
2-mavzu: xalq og`zaki ijodi. “go‘ro‘g‘lining tug‘ilishi” dostoni darsning maqsadi: a) ta’limiy: o‘quvchilarga adabiyot, uning ma’naviyatni yuksaltirish vositasi sifatidagi ahamiyati haqidayangi bilim berish; b) tarbiyaviy: o‘quvchilarda yurtimizda ro‘y berayotgan o‘zgarishlarga shaxsiy munosabat bildirish malakasini shakllantirish; d) rivojlantiruvchi:o‘quvchilarni she’riy san’antlarni farqlashga o‘rgatish, mavzu yuzasidan olgan bilimlarini hayotiy vaziyatlarga qo‘llay bilishiga erishish. mavzuga oid shakllantiriladigan kompetensiyalar: a) tayanch kompetensiya(lar): tk1, tk2; b) fanga oid kompetensiya(lar): fk1. dars turi: yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi. dars uslubi: an’anaviy. dars jihozlari: darslik, adabiyotshunoslik atamalari lug‘ati, mavzuga oid ilmiy adabiyotlar, slaydlar, bukletlar, tarqatma materiallar, ko‘rgazmali qurollar (audio, video, fotolavhalar, jadvallar) jamlanmasi. darsning borishi: tashkiliy qism: o‘quvchilar bilan salomlashib, sinf xonasining darsga tayyorlik darajasini tekshirish, davomatni aniqlash. ma’naviyat daqiqasi: o‘quvchilar bilan kunning muhim iqtisodiy, ijtimoiy-siyosiy, ma’naviy-ma’rifiy, axloqiy-tarbiyaviy yangiliklari xususida qisqacha suhbat tashkil etish, ularga nisbatan o‘quvchilarning mustaqil yondashuvini tinglash, bahs-munozara uyushtirish. o‘tilgan mavzuni takrorlash: o‘quvchilar bilan quyi sinflarda olingan bilimlarni og‘zaki yoki tarqatmali materiallar asosida takrorlash – savol-javob o‘tkaziladi.mustaqil …
2 / 3
ston mavjud. ularda xalq tarixi, taqdiri, o‘tmishdagihayoti, ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy, diniy, axloqiy- ma’naviyhamda ba diiy-estetik qarashlari o‘ziga xos tarzda aks etgan.«go‘ro‘g‘lining tug‘ilishi» – shu turkumning ilk dostoni.uni ko‘plab baxshilar ijro etishgan. darslikda muhammadjomurot o‘g‘li po‘lkan shoir (1874–1941) varianti berilgan.unda xalqning juda qadim zamonlardagi badiiy-estetik qarashlariifodalangan. shu ning uchun undagi ayrim fakt vamotivlar, obraz va ularning talqinlari hozirgi tasavvurlarimizdankeskin farq qiladi. doston voqealari zargar yurtining podshosi shohdorxonningyovmit yurtiga bosqinchilik urushi qilishi bilan rivojlanibboradi. bu yerda ikki davlat podsholarining, ya’nigo‘ro‘g‘lining bobosi odilxon podsho bilan shohdorxonningo‘ziga xos bo‘lgan xislatlari yoritiladi. odilxon podshoninginsoniy fazilatlariga qarama-qarshi o‘laroq, shohdorxonningnuqsonlari ko‘zga tashlanadi. shohdorxonning maslahatgaquloq solmay, o‘ylamay qaror qabul qilishi, uzoqni ko‘rabilmasligi ko‘plab insonlarning bevaqt o‘limiga, taqdirlariningo‘zgarib ketishiga sabab bo‘ladi. chunki mana shu urush tufayli go‘ro‘g‘lining ota-onasi – ravshan va bibi hilolham bolaligida zargar eliga borib qolib, musofirchilikdavoyaga yetadi.go‘ro‘g‘lining g‘ayritabiiy tug‘ilishi – uning kelajakdaboshqalarga o‘xshamaydigan, favqulodda kuch-qudrat, aqlidrok egasi bo‘lib kamol topishiga ishora. tengdoshlariganisbatan sho‘xliklari, o‘zidan kattalarga ham tegajoqlik …
3 / 3
r: 1. «go‘ro‘g‘libek ko‘zini ochib qarasa, katta bir shahar ko‘zigako‘rindi...» gapi bilan boshlanadigan xatboshini o‘qing. shushahar haqidagi tasavvurlaringizni aytib bering. 2. sol, kema, qayiq so‘zlarining ma’nosini bilasizmi? lug‘atlargaqarab ularni aniqlang. 3. dostonning she’riy qismi ko‘pincha to‘rt misrali bandlarshaklida keladi. fikr oqimining shiddati, his-hayajonningkuchi bilan ularda ayrim o‘zgarishlar bo‘lishi mumkin.shunday o‘rinlarni toping va ularni izohlashga harakat qiling. 4. alohida voqealarning bir-biri bilan bog‘lanishi qanday amalgaoshayotganiga e’tibor berdingizmi? ularning ayrimlarinitoping va tushuntirib bering. o‘quvchilarni baholash: o‘quvchilar darsdagi ishtirokiga ko‘ra belgilangan baholash mezonlari asosida baholanadilar. baholar o‘quvchilarning kundalik daftarlarida va sinf jurnalida aks ettiriladi. darsda faol ishtirok etmagan o‘quvchilar bilan ishlanadi. uyga vazifa: o‘quvchilarga uyga vazifa sifatida mazkur mavzuni o‘qib-o‘rganish, qo‘shimcha materiallar izlab topish va tushunchalarini boyitish topshiriq qilib beriladi.

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 3 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"xalq og'zaki ijodi. “go‘ro‘g‘ining tug‘ilishi” dostoni" haqida

2-mavzu: xalq og`zaki ijodi. “go‘ro‘g‘lining tug‘ilishi” dostoni darsning maqsadi: a) ta’limiy: o‘quvchilarga adabiyot, uning ma’naviyatni yuksaltirish vositasi sifatidagi ahamiyati haqidayangi bilim berish; b) tarbiyaviy: o‘quvchilarda yurtimizda ro‘y berayotgan o‘zgarishlarga shaxsiy munosabat bildirish malakasini shakllantirish; d) rivojlantiruvchi:o‘quvchilarni she’riy san’antlarni farqlashga o‘rgatish, mavzu yuzasidan olgan bilimlarini hayotiy vaziyatlarga qo‘llay bilishiga erishish. mavzuga oid shakllantiriladigan kompetensiyalar: a) tayanch kompetensiya(lar): tk1, tk2; b) fanga oid kompetensiya(lar): fk1. dars turi: yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi. dars uslubi: an’anaviy. dars jihozlari: darslik, adabiyotshunoslik atamalari lug‘ati, mavzuga oid ilmiy adabiyotlar, slaydl...

Bu fayl DOCX formatida 3 sahifadan iborat (18,3 KB). "xalq og'zaki ijodi. “go‘ro‘g‘ining tug‘ilishi” dostoni"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: xalq og'zaki ijodi. “go‘ro‘g‘in… DOCX 3 sahifa Bepul yuklash Telegram