modulli ta’lim texnologiyasi asosida 6-sinf o’quvchilari uchun bir soatlik dars ishlanmasi

DOCX 10 стр. 28,5 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 10
modulli ta’lim texnologiyasi asosida 6-sinf o’quvchilari uchun bir soatlik dars ishlanmasi o’quv fanining nomi: botanika mavzu: o`simlik to`qimalari darsning maqsadi: ta’limiy maqsad: o’quvchilarga o'simlik to`qimalari to’g’risida bilimlar berish. tarbiyaviy maqsad: o‘rtog‘iga yordam ko‘rsata bilish, o‘zgalarni tinglay olish va eshitish qobiliyatini, qayg‘urish hislari. o’quvchilarni tabiat va atrof muhitga nisbatan ongli munosabatda bo’lishga undash, ekologik, iqtisodiy, ilmiy tarbiya berish. rivojlantiruvchi maqsad: mantiqiy fikrlash; berilgan to’qimalar bo‘yicha kuzatish, topish, ajratish va tanib olishni bilish; jamoada ishlash ko‘nikmasi, o‘z-o‘zini nazorat va analiz qilish; turli xil o‘quv materiallari bilan ishlay olish, o‘zining va o‘rtog‘ining javobini baholay bilish.o`quvchilarning darslik va qo`shimcha adabiyotlar ustida mustaqil ishlash ko`nikmalarini rivojlantirish. darsning turi: modulli ta’lim texnologiyasi darsda foydalaniladigan metodlar: . “yumaloq qor”,”aqliy hujum”, savol-javob,testlar , ikkita o’quvchi bo’lib ishlash va guruhlarda ishlash. darsda yoritilishi lozim bo’lgan asosiy tushunchalar: hosil qiluvchi to’qima, asosiy to’qima, jamg’aruvchi to’qima, ajratuvchi to’qima, qoplovchi to’qima, mexanik to’qima. darsning jihozi: darslik ,ko’rgazmali qurollar. dars turi: nazariy dars …
2 / 10
r vazifalari to’g’rida tushundilar va ma’lumotga ega bo’ldilar. 5.o’simlikni vegetativ va generativ organlaridagi to’qimalarni lupa orqali topadilar va vazifasini tushuntirib bera oladilar. darsning texnologik xaritasi № texnologik bosqichlar vaqt o’qituvchi faoliyati o’quvchi faoliyati 1-bosqich tashkiliy qism. (3 daqiqa) 3 daqiqa 1.sinf o’quvchilarini darsga tayyorlaydi. 2.davomatni aniqlaydi. 3.darsning maqsadi va vazifalari, haftalik yangiliklar bilan tanishtiradi. 1.darsga tayyorlanadilar. 2.bugungi darsning borishi, maqsadlari bilan tanishadilar. 2-bosqich o’tilgan mavzuni so’rash, xulosalash. (12 daqiqa) 8 daqiqa 4 daqiqa o’tilgan mavzu yuzasidan tuzilgan nazorat topshiriqlari asosida o’quvchilar bilimlarini aniqlaydi. o’quvchilarni 4 ta kichik guruhlarga ajratadi va ularning mustaqil ishlashini ta’minlaydi. guruhlar ishini nazorat qiladi (tegishli holda yordam beradi ). quyidagi o’quv topshiriqlarini beradi: 1-mustaqil topshiriq “yumalovchi qor” 2-mustaqil topshiriq “tezkor savol javob” berilgan topshiriqlarni individual, guruhlarda mustaqil bajaradilar. 3-bosqich yangi mavzuni o'rganish. (20 daqiqa) 20 daqiqa yangi mavzuni modul dasturi asosida o’rganiladi. yangi mavzuni o’zlashtiradilar. nazariy bilim oladilar.topshiriqlarni bajaradilar. 4-bosqich yangi mavzuni mustahkamlash. (7 daqiqa) 3-daqiqa …
3 / 10
hi o’quvchilar bilan salomlashadi, davomatni aniqlaydi, yangi mavzuni e’lon qiladi va quyidagi haftalik yangilik bilan o’quvchilarni tanishtiradi. 2. uyga vazifani so`rab baholash: a) savol /javob b) daftarni tekshirish v) tarqatma materiallar orqali amalga oshadi ii. o’tilgan mavzuni so’rash va xulosalash 1-mustaqil topshiriq. “yumalovchi qor” metodi (4 daqiqa). o’tgan darsda “yumalovchi qor” metodini tashkillashtirish topshirig’i berilgan o’quvchi bu metodni boshqaradi. o’quvchilar 3ta kichik guruhlarga bo’linadi va har bir guruhga alohida-alohida “yumalovchi qor” topshiriladi. guruhlar navbat bilan aylana atrofidagi qor parchalariga yozilgan savollarga javob beradilar. har bir to’g’ri javob bergan o’quvchi 1ta rag’bat bilan baholanadi. 2-mustaqil topshiriq. “tezkor savol javob” guruhda bajariladi. har bir guruhga mavzuga oid savollar beriladi. barcha savollarga to’g’ri javob berilsa 4 ta rag’bat, 2 ta xatoga 3 ta rag’bat, 4 ta xatoga 2 ta rag’bat beriladi 1..piyoz hujayrasi shakli-(cho’ziq silindrsimon) 2..chigit yuzasidagi tolani uzunligi-(3-4 sm) 3..elodeya qayerda o’sadi-(akvariumda) 4.hujayra harakati qaysi o’simlik misolida-(elodeya bargida) 5.elodeya nima uchun mikroskopda …
4 / 10
atish mumkin m1.hosil qiluvchi to’qima tuzilishi va uning hujayralarini vazifalari m2.asosiy to’qima tuzilishi va vazifasi m3.jamg’aruvchi to’qima hujayralari m4.ajratuvchi to’qima vazifasi va qanday hujayralardan tashkil topganligi m5.mexanik to’qima va uni o’simlik hayotidagi ahamiyati mini testni ishlang va natijasini o‘qituvchiga bildiring. modul 1,2,3,4,5 da ko‘zlangan maqsadlarga qarang, unga qanchalik darajada erishdingiz. o’quv faoliyati elementi (o’fe) o’quvchilar o’zlashtirishi lozim bo’lgan o’quv materialiga oid topshiriqlar topshiriqlarni bajarish bo’yicha ko’rsatmalar 1-o’fe 2-o’fe 3-o’fe maqsad: o’simlik to’qimalari. darslikdagi matnni diqqat bilan o’qib chiqib, quyidagi savollarga javob toping va topshiriqlarni bajaring. 1.o`simlik to’qimasi deb nimaga aytiladi? 2.o`simliklar to’qimalarini vazifasi aytib bering? maqsad: hosil qiluvchi to’qima darslikdagi matnni diqqat bilan o’qib chiqib, quyidagi savollarga javob toping va topshiriqlarni bajaring. 1. hosil qiluvchi to’qima qanday hujayralardan tashkil topgan? 2.yon hosil qiluvchi to’qima vazifasi? 3.uchki hosil qiluvchi to’qima vazifasi? maqsad: asosiy,jamg’aruvchi,qoplovchi, ajratuvchi to’qima darslikdagi matnni diqqat bilan o’qib chiqib, quyidagi savollarga javob toping va topshiriqlarni bajaring. 1.asosiy to’qima vazifasi …
5 / 10
k parenxima hujayralaridan iborat. u yashil barglarda, yosh nov- dalarda, ba'zan gul, meva va havo ildizlarida epidermaning ostidagi etli qavatda joylashgan. jamg'aruvchi to'qima. o'simliklarda turli jarayonlar natijasida hosil bo'lgan yoki tashqaridan qabul qilingan moddalar (oqsil, kraxmal, yog' va boshqalar) to'planadi. jamg'aruvchi to'qimalar, asosan tirik parenxima hujayralaridan tashkil topgan. bularga urug', meva, ildizmeva, tugunak, piyoz va boshqalar kiradi. bug'doy, suli, arpa, loviya, mosh, no'xatning urug'ida kraxmal va oqsillar mayda, qattiq donachalar shaklida saqlanadi. lavlagi, sabzi, uzum, qovun, tarvuzning mevasida shakar moddalar erigan holda bo'ladi. qoplovchi to'qimalar. chiqib kelishiga qarab qoplovchi to'qima 3 ga bo'linadi: 1) epiderma; 2) po'kak; 3) po'stloq. epiderma tirik, bir-biri bilan zich joylashgan, bir qavat hujayralardan tuzilgan bo'lib, asosan, o'simliklarning barg va yosh novdalarini qoplab turadi. unda o'simlikni tashqi muhit bilan bog'lab turuvchi og'izchalar bo'ladi. po'kak to'qima tashqi qavati o'lik hujayralardan iborat bo'lib, uning qobig'iga esa maxsus moddalar (suberin) shimilgan. shu- ning uchun o'zidan suv va gazlarni o'tkazmaydi. …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 10 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "modulli ta’lim texnologiyasi asosida 6-sinf o’quvchilari uchun bir soatlik dars ishlanmasi"

modulli ta’lim texnologiyasi asosida 6-sinf o’quvchilari uchun bir soatlik dars ishlanmasi o’quv fanining nomi: botanika mavzu: o`simlik to`qimalari darsning maqsadi: ta’limiy maqsad: o’quvchilarga o'simlik to`qimalari to’g’risida bilimlar berish. tarbiyaviy maqsad: o‘rtog‘iga yordam ko‘rsata bilish, o‘zgalarni tinglay olish va eshitish qobiliyatini, qayg‘urish hislari. o’quvchilarni tabiat va atrof muhitga nisbatan ongli munosabatda bo’lishga undash, ekologik, iqtisodiy, ilmiy tarbiya berish. rivojlantiruvchi maqsad: mantiqiy fikrlash; berilgan to’qimalar bo‘yicha kuzatish, topish, ajratish va tanib olishni bilish; jamoada ishlash ko‘nikmasi, o‘z-o‘zini nazorat va analiz qilish; turli xil o‘quv materiallari bilan ishlay olish, o‘zining va o‘rtog‘ining javobini baholay bilish.o`quvchilarni...

Этот файл содержит 10 стр. в формате DOCX (28,5 КБ). Чтобы скачать "modulli ta’lim texnologiyasi asosida 6-sinf o’quvchilari uchun bir soatlik dars ishlanmasi", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: modulli ta’lim texnologiyasi as… DOCX 10 стр. Бесплатная загрузка Telegram