o’zbekiston tarixi 7-sinf dars ishlanmasi butun yillik (4 chorak) uchun mo’ljallangan

DOC 265 pages 971.0 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 265
o’zbekiston tarixi 7-sinf dars ishlanmasi butun yillik (4 chorak) uchun mo’ljallangan 7 “_” 7 “_” 7 – “_” darsning mavzusi: diyorimiz jahon sivilisatsiya beshiklaridan biri darsning shiori: go’zal va betakrorsan, muqaddas vatanim, jonim senga fido o`zbekistonim! darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarda o’zbekiston mustaqilligining ahamiyati haqida bilimlarni kengaytirish, 7-sinfda iv-xvi asrlar davomidagi tarixiy davrlarni o’qitilishi haqida ma’lumot va tushuncha berish tarbiyaviy: o’z vatani tarixini o`rganishga qiziqish orttirish. o`quvchilarni o’zlikni anglash, mustaqillikni qadrlash , uni asrab-avaylash ruhida tarbiyalash rivojlantiruvchi: o`quvchilarni voqea-hodisalarni tahlil qilish qobiliyatlarini rivojlantirish dars turi: yangi bilim, ko`nikma, malaka hosil qilish. dars uslubi: og`zaki,ko`rgazmali. dars usuli: aqliy hujum, tushuntirish, savol-javob. dars jihozi: darslik, o’zbekiston respublikasi xaritasi,vatanimiz manzaralari aks ettirilgan rasmlsr, atama ,tushuncha , sanalar yozilgan kartochkalar, videoproyektor, slaydlar. darsning texnologik xaritasi: i.tashkiliy qism 5 daqiqa ii.yangi mavzu mazmunini yoritish 15 daqiqa iii.yangi mavzuni mustahkamlash 15 daqiqa iv.o’quvchilarni baholash 5 daqiqa v.uyga vazifa berish 5 daqiqa darsning borishi: i.tashkiliy qism. o’quvchilar bilan …
2 / 265
lari safida «o‘zbiy» va «o‘zbek» atamalari bilan ulug‘langan dono daholar yo‘lboshchiligida mehnatkash va erksevar o‘zbek xalqi shakllandi. o‘zbek» - qabila begi, hukmdor. ajdodlarimiz kanallar qazib, dasht-u biyobonlarga suv chiqar- dilar, qo‘riq yerlarni bog‘-u bo‘stonga aylantirdilar. dehqonchi- lik, chorvachilik va hunarmandchilik rivojlandi. o‘tloq vohalar o‘rnida qishloq va shaharlar qad ko‘tardi. ular ilm-u ma’rifat va kasb-hunarlarning markaziga aylandi. tasviriy san’at, musiqa, me’morchilik rivoj topib, o‘ziga xos madaniyat yuzaga keldi. dehqonchilik vohalarida dastavval voha hokimlari, so‘ngra esa eftallar, turk xoqonligi, somoniylar, qoraxoniylar, xo- razmshohlar, amir temur davlati kabi yirik davlatlar hukm surdi. o‘rta asrlarda yuzaga kelgan ushbu davlatlar mazkur hudud aholisining ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy va ma’naviy ha- yoti rivojiga ta’sir ko‘rsatdi. bu davrda «qishloq hokimi» deb atalgan katta yer egasi - «dehqon»lar va ularning ekinzorla- rida ishlovchi yersiz «kadivar»lar, ya’ni korandalar shakllan​di. yerga, suvga bo‘lgan munosabat tubdan o‘zgardi. yerda ishlash va unda qo‘shchilarni ishlatish tartiblari o‘zgardi. meh- natkashlar ustidan zulm kuchaydi, ijtimoiy hayotda tabaqalanish …
3 / 265
qilgan jaloliddin manguberdi, temur malik va mashhur shayx naj​middin kubro, mahmud torobiy, amir temur kabi vatanparvarlar timsolida bilib olasiz. mustaqillik xalqimizning asriy orzusi va kurashlarining sharofatli natijasi ekanligiga guvoh bo‘lasiz. ma’lumki, amudaryo va sirdaryodek yirik suv havzalari atrofida joylashgan qadimgi turon hududlarida azaldan o‘troq o‘zbeklar bilan yonma-yon qardosh tojik, qirg‘iz, qozoq, qo- raqalpoq va turkmanlarning ham ota-bobolari yashab kelgan. shu boisdan, o‘zbek xalqining o‘tmishi etnik jihatdan yaqin bo‘lgan qardosh xalqlarning tarixi bilan chambarchas bog‘lanib uyg‘unlashgan. ayniqsa, chet ellik bosqinchilarga, adolatsiz mustabid hukmdorlarga, shafqatsiz mulkdor zodagonlarga qarshi olib borilgan kurashlar qardosh xalqlarni birlashtirdi. shu tufay- li ular ko‘p hollarda yagona davlatning umumiy fuqarosi bo‘lib yashadilar, el-yurtni obod etishda faol ishtirok etdilar. xullas, darslikda vatanimiz va o‘zbek xalqining o‘rta asrlarda boshidan kechirgan g‘oyat murakkab va mashaqqatli hayot tarixi bayon etiladi. unda siyosiy voqealarning yoritilishi jarayonida xalqimizning bunyodkorlik faoliyati, o‘ziga xos madaniyati va e’tiqodi hamda vatanga bo‘lgan cheksiz muhabbati va sadoqatiga bag‘ishlangan sahifalarni …
4 / 265
lar haqida tushuncha berish tarbiyaviy: o`quvchilarni o’zlikni anglash, mustaqillikni qadrlash , uni asrab-avaylash ruhida tarbiyalash rivojlantiruvchi: o`quvchilarni voqea-hodisalarni tahlil qilish qobiliyatlarini rivojlantirish dars turi: aralash dars uslubi: og’zaki, yozma dars usuli: ma’ruza, test, savol-javob, tushunchalar tahlili dars jihozi: darslik, elektron darslik, akt – videoproyektor darsning texnologik xaritasi: i.tashkiliy qism 2 daqiqa ii. o’tgan mavzuni so’rash 10 daqiqa iii.yangi mavzu mazmunini yoritish 15 daqiqa iv.yangi mavzuni mustahkamlash 12 daqiqa v.o’quvchilarni baholash 4 daqiqa vi.uyga vazifa berish 2 daqiqa darsning borishi: i.tashkiliy qism: o’quvchilar bilan salomlashish, davomadni aniqlash, darsga jalb qilish,sinfda ishchi muhitini yaratish, dunyoda va o`zbekistonda yuz bergan muhim yangiliklardan qisqacha xabarlar berish. ii. o’tgan mavzuni so’rash: 1. 7-sinf o’zbekiston tarixi kursida nechanchi asrlar o’rganiladi? 2. vatanimiz tarixi necha asrlarga teng? 3. yurtimiz qadimda qanday nomlar bilan atalgan? 4. yurtimizdan qanday vatanparvarlar yetishib chiqqan? 5. vatanparvarlik deganda nimani tushunasiz? 6. vatanimizni dunyoga tanitgan qanday allomalarni bilasiz? 7. hozirgi kunda vatanimizni dunyoga …
5 / 265
aydonlarga suv chiqarib obod etildi. ziroatchilikda g‘allakorlik, sholikorlik va polizchilik bilan bir qatorda paxtachilik va bog‘dorchilik maydonlari kengaydi. ekin maydonlarini sug‘orish va ishlov berishning takomillashuvi tufayli aholi dehqonchilikdan mo‘l hosil oladigan bo‘ldi. shaharlarda aholining gavjumlashuvi, hunarmandchilik, ichki va tashqi savdoning rivoj topishi bilan qishloq xo‘jalik mahsulotlariga bo‘lgan ehtiyoj ortib bordi. natijada mamlakatning iqtisodiy hayotida xomashyo yetkazuvchi qishloqlarning nufuzi o‘tarildi. bir tomondan, yerga, ziroatkor maydonlarga bo‘lgan munosabat, ularga egalik qilish shakli asta-sekin o‘zgara boshladi. ikkinchi tomondan esa, o‘troq ziroatkor aholi bilan chorvador qabilalar o‘rtasidagi aloqalar rivojlandi. mamlakatning dasht va tog‘oldi mintaqalarida yashovchi ko‘chmanchi va yarim ko‘chmanchi aholining o‘troq hayot tarziga o‘tishi kuchaydi. oqibatda dehqonchilik uchun yaroqli obikor yerlarga bo‘lgan ehtiyoj tobora oshib borishi natijasida qo‘riq va bo‘z yerlarga suv chiqarilib, katta-katta ekin maydonlari barpo etildi. bunday obodonchilik ishlarini amalga oshirishda mamlakat ijtimoiy hayotida kattagina nufuzga ega bo‘lgan mulkdor tabaqa vakillari, qishloq oqsoqollari hamda qabila boshliqlari sarkor-ishboshi sifa- tida faol qatnashadilar. qo‘riqlarda …

Want to read more?

Download all 265 pages for free via Telegram.

Download full file

About "o’zbekiston tarixi 7-sinf dars ishlanmasi butun yillik (4 chorak) uchun mo’ljallangan"

o’zbekiston tarixi 7-sinf dars ishlanmasi butun yillik (4 chorak) uchun mo’ljallangan 7 “_” 7 “_” 7 – “_” darsning mavzusi: diyorimiz jahon sivilisatsiya beshiklaridan biri darsning shiori: go’zal va betakrorsan, muqaddas vatanim, jonim senga fido o`zbekistonim! darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarda o’zbekiston mustaqilligining ahamiyati haqida bilimlarni kengaytirish, 7-sinfda iv-xvi asrlar davomidagi tarixiy davrlarni o’qitilishi haqida ma’lumot va tushuncha berish tarbiyaviy: o’z vatani tarixini o`rganishga qiziqish orttirish. o`quvchilarni o’zlikni anglash, mustaqillikni qadrlash , uni asrab-avaylash ruhida tarbiyalash rivojlantiruvchi: o`quvchilarni voqea-hodisalarni tahlil qilish qobiliyatlarini rivojlantirish dars turi: yangi bilim, ko`nikma, malaka hosil qilish. dars uslubi: og...

This file contains 265 pages in DOC format (971.0 KB). To download "o’zbekiston tarixi 7-sinf dars ishlanmasi butun yillik (4 chorak) uchun mo’ljallangan", click the Telegram button on the left.

Tags: o’zbekiston tarixi 7-sinf dars … DOC 265 pages Free download Telegram