1-sinf matematika 13 14 15 sonlarining tarkibi dars ishlanma

DOCX 7 стр. 46,2 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 7
o‘zbekiston respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi __________________ viloyati ______________ tuman __-umumiy o‘rta ta’lim maktabi ___________ fani o‘qituvchisi ____________________________ning ___-sinf _____________ fanidan 1 soatlik fan: matematika sinf:_______________sana: _______________________ mavzu: 13,14, 15 sonlarining tarkibi. misol va masalalar yechishni o`rganish.. texnologik xarita o’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: metod: suhbat, tushuntirish,”savol-javob” metodi,”rasmli boshqotirma”, “to’g’risini tez top” shakl: jamoa,guruhda ishlash,hamma o’zi uchun. jihoz: darslik, tarqatma materiallar, mavzuga oid rasmlar.multmediya darslari nazorat: og'zaki nazorat, savol-javob, kuzatish, o'z-o'zini nazorat qilish. baholash: o'quvchilar bilimi 5 ballik reyting tizimida baholanadi. maqsadlar: ta'limiy: berilgan sonlarni va eng sodda kasrlarni o‘qiydi, yozadi, taqqoslay oladi, tartibga solib, turli ko‘rinishlarda tasvirlay oladi; tarbiyaviy: o'quvchilarning matematikaga bo'lgan qiziqishlarini yanada oshirish, ularda bu fan orqali atrofdagi har birnarsani qadrlash, unga mehr bilan yondoshish hamda darsda ahillik, birodarlik bilan ishlash kabi xislatlarni tarbiyalash. rivojlantiruvchi: matematik topshiriqlarni bajarish orqali o'quvchilarning mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. tayanch kompetensiyalar: axborot bilan ishlash kompetensiya elementi: mavzu doirasida ko’rsatilgan …
2 / 7
soda matematik amallarni bajarish. suhbat 3 minut 3-bosqich. yangi mavzu bayoni mavzuga oid matematik amallarni bajarish dam olish daqiqasini o'tkazish suhbat, tushuntirish, muammoli izlanish 20 minut 4-bosqich.yangi mavzuni mustahkamlash interfaol usullardan foydalanish.multmediyadan foydalangan holda darsni mustahkamlash o'yin 15 minut 5-bosqich. baholash darsdagi faolligiga qarab o'quvchilar baholanadi. 3 minut 6-bosqich. uygavazifa darslikdagi uyga vazifa ekanligi aytiladi, ularni yechish bo'yicha ko'rsatmalar beriladi. tushuntirish 2 minut darsning maqsadi.: 1) o`quvchilarning bir va ikki xonalai sonlar haqida egallagan bilimlarini boyitib borish, 13,14,15 sonlarning tarkibi haqida tushuncha berish, ikki xonali sonlarni xona birliklariga ajrata olish. 2) o`quvchilarga dars jarayonida hamjihatlik, birodarlik tuyg`ularini singdirish. 3) o‘quvchilarning matematik nutq va xotirani rivojlantirish dars turi: aralash dars metodlar: suhbat, savol-javob, mustaqil ish, didaktik o`yin dars jihozlari: darslik, tarqatma materiallar, mavzuga doir plakatlar, akt darsning borishi: i.tashkiliy qism: o`quvchilarning darsga tayyorgarligini ta`minlash o`quvchilarning diqqatini darsga jalb etish. ii.o’tilgan mavzuni so’rash va mustahkamlash. uy vazifasi turli xil usullardan foydalangan holda …
3 / 7
ilarga ekran orqali yoki ko`rgazmalar orqali tushuntirib beradi. o`nta birlik bitta o`nlik bo`lishi ekranda sanoq cho`plar orqali tushuntiriladi. agar o`quvchilarning o`zlarida sanoq cho`plari bo`lsa, har biri o`zining partasida bajarib ko`rishlari mumkin. ikkita o`nlikning hosil bo`lishi ekran orqali tushuntiriladi. unda ikkita o`nlik va no`lta birlik borligi tushuntiriladi. darslikadi 1-2-topshiriqlar og`zaki savol-javob orqali bajariladi. 13,14,15 sonlarining hosil qilinishi va tarkibi tushuntiriladi. 10+3=13 10+4=14 10+5=15 13 sonida 1 ta o`nlik 3 ta birlik bor. 14 sonida 1 ta o`nlik 4 ta birlik bor. 15 sonida 1 ta o`nlik 5 ta birlik bor. 2-misol 10+3=13 predmetlar bilan yuqoridagi sonlarni hosil qilish ko`rsatiladi. o`tilgan mavzularni mustahkamlash uchun “tipratika’ trenajyori beriladi. iv. mustahkamlash. mavzuni mustahkamlash uchun darslikdagi misol va masalalar bajariladi. 3-misol. bir starga bir xonali sonlarni, ikkinchi satrga ikki xonali sonlarni o`sib borish tartibida yozing. 1) 2, 5, 6, 7, 9. 2) 10, 11, 12, 13, 14, 15 4-topshiriqni o`quvchilar mustaqil bajaradilar. 13>12 11 11 …
4 / 7
v jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: metod: suhbat, tushuntirish,”savol-javob” metodi,”rasmli boshqotirma”, “to’g’risini tez top” shakl: jamoa,guruhda ishlash,hamma o’zi uchun. jihoz: darslik, tarqatma materiallar, mavzuga oid rasmlar.multmediya darslari nazorat: og'zaki nazorat, savol-javob, kuzatish, o'z-o'zini nazorat qilish. baholash: o'quvchilar bilimi 5 ballik reyting tizimida baholanadi. maqsadlar: ta'limiy: berilgan sonlarni va eng sodda kasrlarni o‘qiydi, yozadi, taqqoslay oladi, tartibga solib, turli ko‘rinishlarda tasvirlay oladi; tarbiyaviy: o'quvchilarning matematikaga bo'lgan qiziqishlarini yanada oshirish, ularda bu fan orqali atrofdagi har birnarsani qadrlash, unga mehr bilan yondoshish hamda darsda ahillik, birodarlik bilan ishlash kabi xislatlarni tarbiyalash. rivojlantiruvchi: matematik topshiriqlarni bajarish orqali o'quvchilarning mustaqil va mantiqiy fikrlash qobiliyatlarini rivojlantirish. tayanch kompetensiyalar: axborot bilan ishlash kompetensiya elementi: mavzu doirasida ko’rsatilgan multimedia ilovalariga ongli munosabat bildirish. fanga oid kompetensiyalar: o‘quvchilarda kundalik faoliyatda qo‘llash, fanlarni o‘rganish va ta’lim olishni davom ettirish uchun zarur bo‘lgan matematik bilim va ko‘nikmalar tizimini shakllantirish va rivojlantirish; dars jarayoni va texnologiyasi dars bosqichi bajariladigan ish mazmuni metod …
5 / 7
ut 6-bosqich. uygavazifa darslikdagi uyga vazifa ekanligi aytiladi, ularni yechish bo'yicha ko'rsatmalar beriladi. tushuntirish 2 minut darsning maqsadi.: 1) o`quvchilarning bir va ikki xonalai sonlar haqida egallagan bilimlarini boyitib borish, 13,14,15 sonlarining tarkibi haqida tushuncha berish, ikki xonali sonlarni xona birliklariga ajrata olish. 2) o`quvchilarga dars jarayonida hamjihatlik, birodarlik tuyg`ularini singdirish. 3) o‘quvchilarning matematik nutq va xotirani rivojlantirish dars turi: aralash dars metodlar: suhbat, savol-javob, mustaqil ish, didaktik o`yin dars jihozlari: darslik, tarqatma materiallar, mavzuga doir plakatlar, akt darsning borishi: i.tashkiliy qism: o`quvchilarning darsga tayyorgarligini ta`minlash o`quvchilarning diqqatini darsga jalb etish. ii.o’tilgan mavzuni so’rash va mustahkamlash. uy vazifasi turli xil usullardan foydalangan holda tekshiriladi. o`tilgan mavzu ekranda berilgan “tipratikan” nomli trenajyor mashqi orqali mustahkamlanadi. bu trenajyordan foydalanish qoidalari avvalgi darslarda keltirilgan. unga ko`ra 10 ichida qo`shish va ayirishga oid misollarni yechish kerak. iii.mustahkamlash.: o`qituvchi o`rganilgan mavzuni o`quvchilarga ekran orqali yoki ko`rgazmalar orqali tushuntirib beradi. o`nta birlik bitta o`nlik bo`lishi ekranda …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 7 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "1-sinf matematika 13 14 15 sonlarining tarkibi dars ishlanma"

o‘zbekiston respublikasi maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi __________________ viloyati ______________ tuman __-umumiy o‘rta ta’lim maktabi ___________ fani o‘qituvchisi ____________________________ning ___-sinf _____________ fanidan 1 soatlik fan: matematika sinf:_______________sana: _______________________ mavzu: 13,14, 15 sonlarining tarkibi. misol va masalalar yechishni o`rganish.. texnologik xarita o’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: metod: suhbat, tushuntirish,”savol-javob” metodi,”rasmli boshqotirma”, “to’g’risini tez top” shakl: jamoa,guruhda ishlash,hamma o’zi uchun. jihoz: darslik, tarqatma materiallar, mavzuga oid rasmlar.multmediya darslari nazorat: og'zaki nazorat, savol-javob, kuzatish, o'z-o'zini nazorat qilish. baholash: o'quvchilar bilimi 5 ballik reyting ...

Этот файл содержит 7 стр. в формате DOCX (46,2 КБ). Чтобы скачать "1-sinf matematika 13 14 15 sonlarining tarkibi dars ishlanma", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 1-sinf matematika 13 14 15 sonl… DOCX 7 стр. Бесплатная загрузка Telegram