amallarni bajarish tartibi dars ishlanma

PPT 2,5 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1
1425374672_60393.ppt samarqand tuman 2- ixtisoslashtirilgan umumta`lim maktab boshlang`ich sinf o`qituvchisi ishbayeva gulchexraning matematika fanidan 1 soatlik dars ishlanmasi www.arxiv.uz www.arxiv.uz www.arxiv.uz ii.darsning maqsadi: o`quvchilarga amalllarni bajarish tartibi haqida keng qamrovli tushuncha berish. a)ta’limiy maqsad: o`quvchilarga qo`shish va ayrishni yoki ko`paytirish va bo`lishni o`z ichiga olgan qavssiz ifodalarda amallar qaysi tartibda yozilga bo`lsa,shu tartibda yechish haqida tushuncha berish b) tarbiyaviy maqsad: dars orqali o`quvchilarga vatanparvarlik, ma’naviy-axloqiy, do`stlik, mehnat,ekologik kattalarni hurmat qilish ko`nikmalarini singdirish, o`quvchilarni kasbga yo`naltirish, matematika faniga qiziqtirish. d) rivojlantiruvchi maqsad: o`quvchilar bilim doirasini kengaytirish, og`zaki va yozma nutqlarini o`stirish,o`quvchilarni mantiqiy fikrlashga o`rgatish. iii. darsning turi: yangi bilim beruvchi iv. darsning jihozi: mavzuga oid ko`rgazmalar, rasmlar tarqatmalar. v. darsning borishi: tashkiliy qism: salomlashish yil oy kun sanani so`rash davomotni aniqlash bayramlar sanalari, faslga oid sh`erlar,qatorlarga bo`lish, uyga vazifani so`rash. www.arxiv.uz www.arxiv.uz o`qituvchi: hozir darsimiz nima? o`quvchilar: matimatika darsi o`qituvchi: fanimizni qanday olqishlaymiz? hamma: darsimiz riyoziyot hisob kitob qilamiz raqamlarning sirlarin …
2
va bo`lishni o`z ichiga olgan qavssiz ifodalarda amallar qaysi tartibda yozilgan bo`lsa , shu tartibda chapdan o`ngga qarab bajariladi. namuna: 46+4-8=50-8=42 15:3*4=5*4=20 www.arxiv.uz www.arxiv.uz 1-misol. quyidagi ifodalar qanday amallarni o`zichiga olgan? 27+3-5=30-5=25 50-20-9=30-9=21 12:2*4=6*4=24 3*6:2=18:2=9 2-masala. maktab bog`ida olcha va o`rik daraxtlari bor. olchaning balandligi 5m, o`rikning balandligi 8m. qaysi daraxt baland? qancha baland? olchaning balandligi-5m o`rikning balandligi-8m qaysi daraxt baland-? qancha baland-? yechish:8-5=3(m) javob: o`rik daraxti 3 m baland www.arxiv.uz www.arxiv.uz 3-masala. jadval asosida masala tuzing va uni yeching. yechish: 1)24+16=40 (m) 2)40-10=30 (m) javob 30 m chit qoldi. www.arxiv.uz bor edi ishlatildi qoldi? 1-to`pda-24m chit 2-to`pda-16m chit 10 metr chit ? metr bor edi ekildi qoldi? 29 tup qayin 35 tup daraxt ko`chatlari ? daraxt ko`chati 20 tup majnuntol www.arxiv.uz > < = www.arxiv.uz www.arxiv.uz www.arxiv.uz www.arxiv.uz 12:3+3= 27+3-6= 10:2+7= 38-8+4= 15:3*3= 40-20+8= www.arxiv.uz www.arxiv.uz test sinovi: 1.bo`linmani toping? 48:6= a)5 b)7 d)8 2. ifodaning qiymatini toping? 40:4+8= …
3
amallarni bajarish tartibi dars ishlanma - Page 3
4
amallarni bajarish tartibi dars ishlanma - Page 4
5
amallarni bajarish tartibi dars ishlanma - Page 5

Хотите читать дальше?

Скачайте полный файл бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "amallarni bajarish tartibi dars ishlanma"

1425374672_60393.ppt samarqand tuman 2- ixtisoslashtirilgan umumta`lim maktab boshlang`ich sinf o`qituvchisi ishbayeva gulchexraning matematika fanidan 1 soatlik dars ishlanmasi www.arxiv.uz www.arxiv.uz www.arxiv.uz ii.darsning maqsadi: o`quvchilarga amalllarni bajarish tartibi haqida keng qamrovli tushuncha berish. a)ta’limiy maqsad: o`quvchilarga qo`shish va ayrishni yoki ko`paytirish va bo`lishni o`z ichiga olgan qavssiz ifodalarda amallar qaysi tartibda yozilga bo`lsa,shu tartibda yechish haqida tushuncha berish b) tarbiyaviy maqsad: dars orqali o`quvchilarga vatanparvarlik, ma’naviy-axloqiy, do`stlik, mehnat,ekologik kattalarni hurmat qilish ko`nikmalarini singdirish, o`quvchilarni kasbga yo`naltirish, matematika faniga qiziqtirish. d) rivojlantiruvchi maqsad: o`quvchilar bilim doira...

Формат PPT, 2,5 МБ. Чтобы скачать "amallarni bajarish tartibi dars ishlanma", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: amallarni bajarish tartibi dars… PPT Бесплатная загрузка Telegram