9_sinf_adabiyot_fanidan_konspekt (1)

DOCX 132 sahifa 249,9 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 132
[bookmark: _goback]1-9 adabiyot 9-sinf darsning mavzusi:n.b.rabg’uziy”qisasi rabg’uziy”asari darsning maqsadi:a)ta’limiy-“qisasi rabg’uziy”asari yuzasidan o’quvchilarga ma’lumot berish va asardan keltirilgan parcha”rasul alayhissalom vafoti so’zlari”matni ustida ishlash; b)tarbiyaviy-adolat,haqiqat,tenglik,imon-e’tiqod tuyg’ularini tarbiyalash; d)rivojlantiruvchi-o’quvchilarning islom dini,olam va odamning yaratilishi ,ulug’ anbiyolar,imon-e’tiqod yuzasidan tushuncha va fikrlarini kengaytirish. darsning turi:yangi bilim berish; darsning uslubi:matn ustida ishlash,asar tahlili,bahs; darsning jihozi:”qisasi rabg’uziy”asari,tarqatmalar,”sharq hikoyatlari va rivoyatlari ”kitobi. darsning borishi: tashkiliy ishlar: a)salomlashish,navbatchi axboroti; b)kitob-daftarlar nazorati; d)o’quvchilar diqqatini darsga jalb . o’tgan mavzu va uyga vazifani so’rash: 1.nosiriddin burxoniddin rabg’uziy hayoti va ijodi yuzasidan savol-javob; 2.”qissasi rabg’uziy”asarining yaratilishi va asarning g’oyaviy olami haqida so’zlang. darsning mohiyatini anglash bosqichida: i.”qisasi rabg’ziy”asari sharq adabiyotida “qisas ul-anbiyoyi turkiy”nomi bilan ham mashhur bo’lgan.adib o’zigacha yaratilgan payg’ambarlar haqidagi qissalarni puxta o’rgandi,ularning yutuqlarini umumlashtirdi,rivojlanntirdi.ikkinchidan,salaflari yo’lqo’gan kamchiliklarni tuzatdi.xato va kamchiliklarga barham berdi.uchinchidan,oldingi nabiylar qissalari arab va fors tillarida yozilgan bo’lsa,rabg’uziy qissalari turkiy tilda bitilib,turkiyzabon xalqlarning bebaho ma’naviy mulkiga aylandi. qissalar turlicha bo’lsa-da,ularni bir zot siymosi-muhammad alayhissalom siymosi birlashtirib turadi.bu asar …
2 / 132
sh bosqichida: i.asardan berilgan parcha yuzasidan savol-javob:1.ukosha muhammad alayhissalomdan nimani talab qildi?2.muhammad alayhissalom bu vaziyatda qanday yo’i tutdi? 3.ukoshaning asli niyati nima edi? 4.sahobalar muhammad alayhissalomga qanday ta’rif va tavsiflar berdilar? 5.rasul alayhissalomning jon berish paytidagi ruhiy holatlari,yaqinlari va sahobalarining iztirobi asarda qay tarzda berilgan? 6.rasul alayhissalomning o’z ummatlariga bo’lgan mehribonliklarini izohlang. ii.”qisasi rabg’uziy ”asarining to’liq nashri ustida ishlash va undagi hikoyatlarni g’oyaviy-badiiy tahlil qilish.iii.test sinovi: 1.”qisasi rabg’ziy” qissalarni qaysi siymo o’zaro birlashtiradi? a.muso payg’ambar b.muhammad alayhissalom c.odam ato d.momo havo 2.odamato va momohavo nima uchun jannatlan quvildilar? a.bug’doy mojarosi tufayli b.shayton vasvasiga uchdilar c.dunyoda yashab,nom qozonishlarini istashgani uchun d.taqdirlarida shu bitilgani uchun 3.ukosha nega muhammad alayhissalom egnini yalang’och ko’rishni istadi? a.payg’ambarlik muhrini ko’risn uchun b.qamchi bilan urish uchun c.barchaning yonida izza qilish uchun d.atrofdagilar shunin talab qilgani uchun 4.sahobalar kim? a.muhammad alayhissalomning qarindoshlari b.muhammad paygambar bilan suhbatda bo’lgan,uni yaqindan bilgan kishilar c.payg’ambarni tanimagan va bilmagan kishilar d.had is yig’uvchilar …
3 / 132
a ilgari surilgan pok insoniy tuyg’larni o’quvchi ongiga singdirish; d)rivojlantiruvchi-o’quvchilarning fikrlash salohiyatini takomillashtirish. darsning turi:mustahkamlash; darsning uslubi:matn ustida ishlash,asar tahlili,bahs,hikoyalarni qiyoslash; darsning jihozi: “qisasi rabg’uziy”asari,tarqatmalar,darslik. darsning borishi: tashkiliy ishlar: darsning chaqiriq bosqichida: a)salomlashish,navbatchi axboroti; b)kitob-daftarlar nazorati; d)o’quvchilar diqqatini darsga jalb qilish; o’tgan mavzu va uyga vazifani so’rash: 1.”qisasi rabg’uziy” asaridan berilgan”rasul alayhissalom vafoti so’zlari”hikoyati yuzasidan bahs; 2.asarning bugungi kundagi ahamiyati:asarning to’liq nashridan hikoyatlarga tayanib tahlil; darsning mohiyatini anglash bosqichida:i.”qisasi rabguziy”asaridan berilgan parcha asosida asar matnini g’oyaviy-badiiy tahlil qilish:“bugun diningizni sizlarga mukammal qilib berdim va tamom qilib berdim sizlarga ne’matimni va to’g’ri yo’l ko’rsatadigan din bo’lsin uchun islomni sizga ravo ko’rdim”-islom dini insonni ruhan va qalban poklaydi.muhammad alayhissalom ushbu da’vatlari bilan ummatlarini poklikka chorlaydilar,islom dinining mohiyatini anglashga chorlaydilar.lekin bugungi kunda islom dinini niqob qilib olgan ayrim kimsalar islom dinining pok olamini o’zlarining nopok hatti-harakatlari bilan bulg’amoqdalar.islom dinining maqsadi :inson qalbini poklantirish. ii.asarning to’liq nashri ustida ishlash.hikoyalardan o’qib,g’oyaviy-badiiy tahlil qilish. darsning mustahkamlash …
4 / 132
ng umumiy ko’rinishidir. ii.savol-topshiriqlar ustida ishlash. uyga vazifa: o’quvchilar bilimini baholash. 1-11 adabiyot 9-sinf darsning mavzusi:alisher navoiy hayoti va ijodi darsning maqsadi:a)ta’limiy-alisher navoiy hayoti va ijodi haqidagi bilimlarni takomilllashtirish; b)tarbiyaviy-adabiyotga,she’riyatga va shoir ijodiga buyuk hurmat,ehtirom va qiziqish tuyg’ularini tarbiyalash; d)rivojlantiruvchi-o’quvchilarning dunyoqarashi va fikrlash salohiyatini boyitish. datsning turi:noan’anaviy; darsning uslubi:bahs,b.b.b. ,matn ustida ishlash,nazm gulshani; darsning jihozi:darslik,alisher navoiy asarlari,shoir siymosi va tarqatmalar. darsning borishi: tashkiliy ishlar: darsning chaqiriq bosqichida: a)salomlashish,navbatchi axboroti; b)kitob-daftarlar nazorati; d)o’quvchilar diqqatini darsga jalb qilish. o’tgan mavzu va uyga vazifani so’rash: 1.lutfiy merosi va nazariy bilimlar yuzasidan savol-javob; 2.lutfiy g’azallari vatuyuqlaridan yod so’rash; darsning mohiyatini anglash bosqichida: i.nazm gulshani:alisher navoiy ijodidan yod aytish. ii.siz alsher navoiy hayoti vaijodiy merosi haqida nimalarni ayta olasiz. iii.alisher navoiy 1441-yil 9-fevralda xuroson davlatining poytaxti hirot shahrida dunyoga keldi,maktabda o’qib yurgan kezlaridanoq frididdin attorning “mantiq yt-tayr”asarini sevib oqigan,”lison ut-tayr”asarida”…men “mantiq ut-tayr ”matnini to’liq yod olgan edim” ,-deb yozgan edi.siyosiy vaziyatlar tufayli ular oilasi mashhadga …
5 / 132
tahkamlash bosqichida: i.a.navoiy haqida berilgan adabiy maqola tahlili. ii.alisher navoiyning lirik merosi: navoiyning ilk devoni 1465-1466 –yillarda uning muxlislari tomonidan”ilk devon”nomi bilan chiqariladi,1472-1476-yillarda husayn boyqaro iltimosi bilan “badoyi’ ul-bidoya”ni tuzdi.1486-yilda”navodir un-bihoya”devonini yozdi.!493 yil forsiy devoni “devoni foniy”ni yaratdi.(554 ta g’azal) 1491-1499-yillarda”xazoyin ul-maoniy” (“chor devon”)-turkiy devonini tuzdi: 1.”g’aroyib us –sig’ar”-“bolalik g’aroyibliklari” 2.”navodir ush-shabob”-”yigitlik nodirliklari” 3.”badoye’ ul-vasat”-“orta yosh yangiliklari” 4.”favoyid ul-kibar”-“qari;lik foydalari” devonda 16 ta lirik janrda:har bir devonda 650 ta g’azal,jami 2600 ta g’azal keltirilgan. iii.test sinovi: 1.alisher navoiy yoshligida yod olgan asar a.”lson ut-tayr” b.”mantiq ut-tayr” c.”gul vanavro’z” d”guliston” 2.boyqaro navoiyga qanday ta’rif bergan? a,muqarrabi shohiy b.mavlono c.eshik og’asi d.ulug’ ustod 3.”xamsa ”dostoni nechanchi yillarda yaratildi? a.1482-86y b.1483-87y c1483-85y d.1484-88y 4.h.boyqaro iltimosi bilan yozilgan devon a.”badoyi’ ul-bidoya” b”ilk devon” c.”navodir un- nihoya” d.”g’aoyib us-sig’ar” 5.navoiyning forsiy devoni a.”chor devon” b.”devoni foniy” c.”navodir ush-shabob” d.”ilk devon” javoblar:1.b 2.a 3.c 4.a 5.b uyga vazifa :alisher navoiyning lirik merosini o’rganish va ijodidan yod …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 132 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"9_sinf_adabiyot_fanidan_konspekt (1)" haqida

[bookmark: _goback]1-9 adabiyot 9-sinf darsning mavzusi:n.b.rabg’uziy”qisasi rabg’uziy”asari darsning maqsadi:a)ta’limiy-“qisasi rabg’uziy”asari yuzasidan o’quvchilarga ma’lumot berish va asardan keltirilgan parcha”rasul alayhissalom vafoti so’zlari”matni ustida ishlash; b)tarbiyaviy-adolat,haqiqat,tenglik,imon-e’tiqod tuyg’ularini tarbiyalash; d)rivojlantiruvchi-o’quvchilarning islom dini,olam va odamning yaratilishi ,ulug’ anbiyolar,imon-e’tiqod yuzasidan tushuncha va fikrlarini kengaytirish. darsning turi:yangi bilim berish; darsning uslubi:matn ustida ishlash,asar tahlili,bahs; darsning jihozi:”qisasi rabg’uziy”asari,tarqatmalar,”sharq hikoyatlari va rivoyatlari ”kitobi. darsning borishi: tashkiliy ishlar: a)salomlashish,navbatchi axboroti; b)kitob-daftarlar nazorati; d)o’quvchilar diq...

Bu fayl DOCX formatida 132 sahifadan iborat (249,9 KB). "9_sinf_adabiyot_fanidan_konspekt (1)"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 9_sinf_adabiyot_fanidan_konspek… DOCX 132 sahifa Bepul yuklash Telegram