texnologiya 9-sinf (o'g'il bolalar)

DOC 51 стр. 1,3 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 51
texnologiya (texnologiya dizayn yo’nalishi) 9 sana: sinf: 1-mavzu: 1-dars: kasb tushunchasining ta’rifi. kasbni to‘g‘ri tanlashning mohiyati va istiqboli. darsning maqsadi: ta’limiy maqsad: kasb tushunchasining ta’rifi. kasbni to‘g‘ri tanlashning mohiyati va istiqboli bo‘yicha to’liq ma’lumotlar berish. tarbiyaviymaqsad: o’quvchilami tozalikka, mehnatsevarlikka o‘rgatish. turmushdagi ehtiyojlar va ulardan foydalanishni tushuntirish. texnika xavfsizligi qoidalari, ish o‘rnini tashkil qilish qonun qoidalarini tushuntirish, sanitariya gigiyena talablariga to’liq rioya etishni o‘rgatish. rivojlantruvchi maqsad: o‘zbek xalq hunarmandchiligining tarixi, rivojlanishi va istiqbollari. o’zbek xalq hunarmandchiligiga asos solgan hunarmand ustalar, xalq hunarmandchiligining turlari, ish usullari, “hunarmand” uyushmasi va uning istiqbollari, hunarmandlar tayyorlagan buyumlar, xalq hunarmandchiligi haqida tasavvurlarini shakllantirish. kompetentlikni shakllantirish: o‘quvchilarda umumiy va fanga oid kompetensiyalami rivojlantirish: (darsda shakilantiriladigan kompetemiyalaming tagiga chizing) tayanch kompetensiyalar: kommunikativ kompetensiya; axborot bilan ishlash kompetensiya; shaxs sifatida o‘zini o‘zi shakllantiruvchi kompetensiya; ijtimoty faol fuqarolik kompetensiya; umummadaniy kompetensiya; matematik savodxonlik va fan-texnika taraqqiyoti yangiliklaridan xabardor bo’lish hamda foydalanish kompetensiya. fanga oid kompetensiyalar: -buyum va mahsulot turlarini, ulami …
2 / 51
alar. dars metodi: guruhlarda ishlash, “kim epchil-u, kim chaqqon”, “ko‘rsam tezroq o‘rganaman”, “muammo va yechim”, “krossvord”, “labirint”, “tushunchalar tahlili” “kubik” “charxpalak”, “t- jadval”, “blits savol” va shu kabi metodlar (belgilangan metodlardan darsda qotnanilishi lozim bo’lganining tagiga chizing). darsda jihozi: texnologiya fani o'quv xonasi, rasm va tarqatma materiallar, o'quv qurollari, elekron materiallar, test materiallari, shablonlar, mehnat qurollari. darsning borishi: i. tashkiliy qism: a)salomlashish b)davomatni aniqlash c) darsga tayyorgarlik ko‘rish ii. uyga vazifani so’rash: a)savol - javob o‘tkazish b)topshiriqlarni tekshirish c) o‘quvchilami baholash 111. yangi mavzu bayoni: kasb tanlashdagi xatolar va qiyinchiliklar o’z maqsadingizga yetishish yo’lida uchrashi mumkin bo’lgan qiyinchiliklami ham oldindan ko‘ra bilish kerak bu behuda iztirob chekishning oldini olish va mabodo zarur bo’lib qolsa, tanlangan kasbni boshqasi bilan almashtirish imkonini beradi. kasbga doir rejada kishining o‘z-o‘zini tarbiya kilish dasturi: kasbiy jihatdan muhim bo’lgan qanday fazilatlami shakllantirish va rivojlantirish, o‘z sogiigini qanday qilib mustahkamlash mumkinligi va boshqa shu singari tadbirlar ham …
3 / 51
ga aylantirilishi mumkin. quyida misol tariqasida kasbga doir rejaning fragmenti qanday o‘zgarib borishi mumkinligini keltirib o‘tamiz. bu o‘zini qishloq xo'jalik ekinlari etishtirish bilan bogiiq bo’lgan ishgabag‘ishlagankishiningrejasidir: · biologiva va qishloq xo'jalik ekinlari (sabzavotchilik) agrotexnikasiga oid adabiyotlami o‘qib- o‘rganish; · biologiya va qishloq xo‘jalik ekinlari agrotexnikasiga doir qiziqarli kitoblar va maqolalar nomini to‘plab kartoteka tuzish, mazkur masalaga doir kitoblami yig‘ib kutubxonacha tashkil etish; · o‘quvchilar fermer dalalarida ishlab, mot hosil olinishiga erishish; · sabzavot ekinlari etishtirish sohasidagi ish tajribalari yuzasidan jamoa fermerlardan, ilmiy muassasalaming xodimlari va olimlaridan topshiriqlar olish uchun ular bilan aloqa o‘matish; · boshqa maktablaming yosh tabiatshunoslari bilan tajriba almishish. to‘g‘ri kasb tanlash bu oson ishlardan emasligini endi o‘zingiz ham bilasiz. demaq kasbni shunday tanlash kerakki, kelgusida bajaradigan ishingiz o'zingizda qoniqish hosil qilsin va jamiyatga foyda keltirsin. birdaniga yuksak yoki oliy malakali kasbni nazarida tutib ish ko‘rish kerak, har qanday faoliyat sohasida mahoratning dastlabki bosqichlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan kishilar mehnatda …
4 / 51
xta, asossiz tushunchadir. sizning o‘zingiz ham yaxshi bilasizki, bizning mustakil davlatimizda har qanday mehnat muhim va hurmatga sazovordir. «sheriklardan orqada qolmaslik uchun» kasb tanlash. to‘qqizinchi sinfhi bitirgan bolalaming ko'pchilik qismi o‘rtoqlik yoki do'stlik printsipi boyicha kasb tanlaydilar, faqat birga bo’lishni maqsad qilib o'qishga. ishga kiradilar. xo‘sh, bu yaxshimi yoki yomonmi? agar do‘stlaming qiziqishlari, mayllari, qobiliyatlari bir xil kasb sohasidagi faoliyatga mos kelib qolgan hollarda bu yaxshi, albatta. lekin ulaming birortasi «sheriklari shu kasbni tanlagani uchun» bunday qilgan botsa, u holda yomon, albatta. bunday hollarda odatda kishi afsuslanib qoladi va oradan uzoq vaqt o'tgach, ba'zan esa mashaqqatli sarsongarchilikdan key in dastlabki tanlagan kasbini o‘zgartirishga majbur bo’ladi. albatta, bi-ror joyda o’rtog‘ing bilan yonma-yon ishlashga nima etsin. lekin har bir kishi o‘z mehnat yotini tanlar ekan, eng avvalo, shu kasb men ishlay oladigan sohamikan, bu ishni eplay olarmikanman, shu kasbga mos kelarmikanman, shu sohada ishlasam qanday natijalami ko’rga kiritarkinman? degan savollar togiisida oylab …
5 / 51
dat zo‘r mashaqqat chekib qidiruv, kuzatish ishlarini olib boradi, o‘z uyidan uzoqda bo’lgan joylarda oylab qolib ketib ishlashga, ishlaganda ham ba’zan nihoyatda og'ir iqlim sharottlarida ishlashga, nihoyatda nozik otchash, hisoblash ishlari bilan shug'ullanishga, bitta qidiruv ishini har xil joylarda takrorla shga to‘g‘ri keladi. xuddi mana shu ish sharottini unutmasliq kasb tanlayotganda eng avvalo u yoki bu kasb vakiliga bo’lgan shaxsiy hurmat-ehtiromgagina asoslanmasdan, eng avvalo, o‘sha kasbning yuqorida aytilgan o‘ziga xos xususiyatlariga asoslanish kerak. kasbning faqat tashqi yoki xususiy bir tomoniga qiziqish. sizlaming ko‘pchiligingiz uchuvchilik kasbini ko‘pincha jasoratlar bilan, odatdan ta shqari katta tezlikda parvoz qilish bilan, qahramonona qidiruv ekspeditsiyalari bilan bog’liq holda tasavvur qilasiz. uchuvchining kundalik mehnatiga xos bo’lgan xususiyatlar to‘g‘risida juda oz narsa bilasiz, albatta. uchuvchi eng avvalo, o‘zini qat’iy rejimga boysundira olishi, uzoq muddat davom etadigan asosiv nagruzkalarga chidamli bo’lishi zarur, avariya holatiga tushib qolgan kezlarda o‘zini yo‘qotib qoymasligi, o‘ziga ishonib topshirilgan texnikani ato darajada bilmog‘i lozim. shuning …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 51 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "texnologiya 9-sinf (o'g'il bolalar)"

texnologiya (texnologiya dizayn yo’nalishi) 9 sana: sinf: 1-mavzu: 1-dars: kasb tushunchasining ta’rifi. kasbni to‘g‘ri tanlashning mohiyati va istiqboli. darsning maqsadi: ta’limiy maqsad: kasb tushunchasining ta’rifi. kasbni to‘g‘ri tanlashning mohiyati va istiqboli bo‘yicha to’liq ma’lumotlar berish. tarbiyaviymaqsad: o’quvchilami tozalikka, mehnatsevarlikka o‘rgatish. turmushdagi ehtiyojlar va ulardan foydalanishni tushuntirish. texnika xavfsizligi qoidalari, ish o‘rnini tashkil qilish qonun qoidalarini tushuntirish, sanitariya gigiyena talablariga to’liq rioya etishni o‘rgatish. rivojlantruvchi maqsad: o‘zbek xalq hunarmandchiligining tarixi, rivojlanishi va istiqbollari. o’zbek xalq hunarmandchiligiga asos solgan hunarmand ustalar, xalq hunarmandchiligining turlari, ish usullari, “hu...

Этот файл содержит 51 стр. в формате DOC (1,3 МБ). Чтобы скачать "texnologiya 9-sinf (o'g'il bolalar)", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: texnologiya 9-sinf (o'g'il bola… DOC 51 стр. Бесплатная загрузка Telegram