ona tili 4-sinf iv chorak

DOCX 58 sahifa 415,7 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 58
sana_________ darsning mavzusi: fe’l-so‘z turkumi. (368-370-mashqlar) [bookmark: _goback]darsning maqsadi: ta’limiy: fe’l-so‘z turkumi haqida ma’lumot berish , shaxs va narsani harakatiga qarab fe’llarga to‘g‘ri savol berish malakasini shakllantirish, fe’llarni to‘g‘ri yozish, nutqda qo‘llashga o‘rgatish; fk1: fe’l, uning so‘roqlari, gapdagi vazifasi, bo‘lishli va bo‘lishsiz shakllarini, fe’l zamonlari, fe’llarning shaxs-son qo‘shimchalari bilan qo‘llanishi tuslanishini bilish;tarbiyaviy: o‘quvchilarda o‘z buymlarini toza, saranjom, saqlash, ularni avaylash ko‘nikmasini shakllantirish; tk4: sinfdagi jihozlar va o‘quv qurollarini asrab-avaylash. rivojlantiruvchi: o‘quvchilarda mustaqil fikrlashga , ijodiy tafakkur salohiyatini oshirishga o‘rgatish . fk2: mavzuga oid yangi so‘zlarni og‘zaki va yozma nutqda qo‘llay oladi; yozma nutqda tinish belgilarini to‘g‘ri qo‘llay oladi. tk2:media vositalaridan, didaktik materiallaridan foydalanib, topshiriqlarni bajarish. dars turi: yangi tushuncha, bilim, ko‘nikma, malakalarni shakllantirish darsi. dars metodi: suhbat, savol- javob,“kichik guruhlarda ishlash” metodi, “kim chaqqon?” ta’limiy o‘yin. darsning jihozi: multimedia ilovasi, mavzuga mos rasmlar, tarqatma materiallar. darsning borishi: i.tashkiliy qism. o‘qituvchi darsni quyidagicha tashkil qiladi. assalom, ey mening o’quvchilarim, kelajakda buyuk …
2 / 58
mlarini “kim chaqqon?” ta’limiy o‘yini orqali tekshiradi. -kishilik olmoshlarini ayting. -kishilik olmoshlari qanday qo‘shimchalar bilan qo‘llaniladi? -kelishik qo‘shimchalari bilan qo‘llangan kishilik olmoshlarida bo‘ladigan tovush o‘zgarishlarini ayting. -kishilik olmoshlari gapda qaysi bo‘lak vazifasida keladi?savollarga to‘g‘ri javob bergan o‘quvchi g‘olib hisoblanadi, taqdirlanadi. iii.yangi mavzu bayoni. yangi mavzuni tushuntirishda o‘qituvchi “kichik guruhlarda ishlash” metodidan foydalanadi. o‘quvchilarni 3 guruhga bo‘linadi va nomlanadi, guruh sardorlari tayinlanadi. o‘qituvchi har bir guruhga quyidagicha topshiriq beradi. -chiziqchalar o‘rniga gap mazmuniga mos so‘zlarni qo‘yib yozing. chaqqonlar guruhi: o‘quvchilar hayvonot bog‘iga _______.( bordilar ) ziyraklar guruhi: vazira qiziqarli kitob _____________. ( o‘qidi ) topqirlar guruhi: qizlar sinf xonasini ____________. ( tozaladilar ) o‘quvchilar chiziqlar o‘rniga qo‘ygan so‘zlariga savollar berib, qaysi so‘z turkumi ekanligini aniqlaydilar. bu so‘zlar fe’l- so‘z turkumiga kirishini va gapda ega vazifasida keladi, deb xulosa chiqaradilar. 1-topshiriq.darslikda berilgan 368-mashqning matni o‘quvchilarga o‘qitiladi. matn mazmuni savollar yordamida yoritiladi, savollar quyidagicha bo‘lishi mumkin: -nima uchun etik bola yig‘ladi? -etiklar nima …
3 / 58
najyor mashqi orqali ko‘rsatiladi. so’roqlar yordamida fe’llarni belgilaydilar. ular kimning harakatini bildirganligini topadilar. v. darsga yakun yasash va baholash. o‘quvchilarning darsda olgan bilimlarini tekshirish maqsadida quyidagicha savol-javob uyushtiriladi: -fe’l deb nimaga aytiladi? -harakatni bildirgan so‘zlar gapda qanday bo‘lak vazifasida keladi? - ularning tagiga qanday chiziq chiziladi? o‘quvchilarning javoblari umumlashtirilib, bilimlari izohlab baholanadi. dars yakunlanadi,xulosa qilinadi. aqlli bo’l ,bo’lgin beziyon, hamisha tilingga bo’lgin posbon. bo’l muhandis , bo’l ishchi, xalqingga bo’l xizmatchi. vi.uyga vazifa.. 370-mashq.she’rni ko‘chirib yozish va fe’llarning tagiga chizish topshirig‘i beriladi. sana_______ darsning mavzusi:fe’l-so‘z turkumi.(371-373-mashqlar) darsning maqsadi:ta’limiy: fe’lning gapdagi vazifasi, bo‘lishli va bo‘lishsiz fe’llar haqida o‘quvchilarning bilimini aniqlash; mavjudot, zakovat, o‘quv-idrokso‘zlari bilan lug‘atini boyitish; fk1: fe’l, uning so‘roqlari, gapdagi vazifasi, bo‘lishli va bo‘lishsiz shakllarini, fe’l zamonlari, fe’llarning shaxs-son qo‘shimchalari bilan qo‘llanishi tuslanishini bilish;tarbiyaviy: o‘quvchilarda ilmning inson hayotidagi ahamiyatini anglatish orqali ilm olishga rag`batlantirish; tk4: o‘zining o‘quvchilik burch va huquqlarini, vazifalarini bilish va ularga rioya qilish; tk3: o‘quv fanlarini o‘rganish …
4 / 58
sini o‘qituvchi tekshirib chiqadi.370-mashqda berilgan ,,o‘yin bo‘lsa” she’ri o‘quvchilarga o‘qitiladi yoki yodlagan o‘quvchilarga yod ayttiriladi. o`quvchilar o‘ynaymiz, topamiz, topolmasak, chopamiz, yiqilamiz, turamiz fe`l ekanini, nima qilamiz? so`rog`iga javob bo‘layotganini, ularning gapda kesim vazifasida kelishini aytadilar. she’rdagi qaysi so‘zlarni yozishda qiynalasiz? savoliga javob olinadi. topshiriqni to‘g‘ri bajargan o‘quvchilar rag‘batlantiriladi. husnixat daqiqasi: odam mehnatda sinaladi. iii.yangi mavzu bayoni. 371-mashq.o‘qituvchi mashq shartini va matnini o‘qib beradi.matndagi o‘quvchilarga ma’nosini qiyin bo‘lgan so‘zlarni “tushunchalar tahlili” metodi orqali izohlab beradi. tushunchalar tahlili uquv-idrok fahm,uste’dod,qobiliyat mavjudot olamdagi bor narrsalar zakovat o‘tkir aql-idrok, zehn yusxoshojibhaqidaqisqachama’lumotberiladi. uning birgina ,,qutadg‘u bilig`” (,,saodatga eltuvchi bilim”)asari bizgacha yetib kelgan. bu asar orqali u yashagan davrdagi avlodlarimizning tili, urf-odatlari haqida bilimlarga ega bo‘lganmiz. · uquv – idrokli, bilimli kishilar qanday bo‘lar ekan? (pokiza, yuksak zehnli kishilar bo‘lar ekan.) · inson boshqa mavjudotlardan nimasi bilan farqlanadi? · (bilimi bilan farqlanadi.) · dunyodagi hunarlar nimaga tayanadi? (bilimga tayanadi.) · hunar egallash uchun nima qilish kerak …
5 / 58
ar orqali izlanishga yo‘llaniladi: · fe’lning so‘roqlarini eslang. · fe’lni shu so‘roqlar yordamida aniqlang. · fe’lning gapdagi vazifasini toping. · shu fe’l orqali gapni egasini aniqlang (nima pokizalaydi? · aql-idrok pokizalaydi. aql-idrok– ega, pokizalaydi – kesim) 1-topshiriq. 371-mashqni o‘qituvchi trenajyor mashqi orqali tushuntiradi. mashq matni ikki abzats bo‘lib, ekranga alohida chiqadi. matn ostida bir, ikki, to’lqinli chiziqlar beriladi. o‘quvchilar so’roqlar yordamida fe’llarni aniqlab, uning gapdagi vazifasiga ko’ra tegishlicha belgilaydilar. “aqliy hujum” metodi: · gapning egasi gapning qayerida keladi? · gapning kesimi-chi? o‘quvchilar javobi umumlashtiriladi, xulosa qilinadi: demak, bosh bo`laklarning gapdagi o‘rniga ham e’tibor berish kerak. iv.yangi mavzuni mustahkamlash. 372-mashq. o‘quvchilar she’rni ifodali o‘qiydilar. husnixat bilan she’riy matnni yozadilar. she’rdagi ma‘nosi tushunarsiz so‘zlar izohlab beradilar. lug‘at ustida ishlash. inmasin-qo‘nmasin, o‘tirmasin. o‘quvchilar so‘roqlar yordamida fe’llarni topadilar. bo‘lishsiz fe’llardagi –ma qo‘shimchasining tagiga to‘lqinli chiziq chizadilar. bo‘lishli v abo‘lishsiz fe’llarning ma’nosini aytadilar. -she’rdagi gaplar nima nomidan aytilayapti? (sinfxona nomidan aytilyapti.) -she’r misrasi oxiridagi ohangdosh …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 58 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"ona tili 4-sinf iv chorak" haqida

sana_________ darsning mavzusi: fe’l-so‘z turkumi. (368-370-mashqlar) [bookmark: _goback]darsning maqsadi: ta’limiy: fe’l-so‘z turkumi haqida ma’lumot berish , shaxs va narsani harakatiga qarab fe’llarga to‘g‘ri savol berish malakasini shakllantirish, fe’llarni to‘g‘ri yozish, nutqda qo‘llashga o‘rgatish; fk1: fe’l, uning so‘roqlari, gapdagi vazifasi, bo‘lishli va bo‘lishsiz shakllarini, fe’l zamonlari, fe’llarning shaxs-son qo‘shimchalari bilan qo‘llanishi tuslanishini bilish;tarbiyaviy: o‘quvchilarda o‘z buymlarini toza, saranjom, saqlash, ularni avaylash ko‘nikmasini shakllantirish; tk4: sinfdagi jihozlar va o‘quv qurollarini asrab-avaylash. rivojlantiruvchi: o‘quvchilarda mustaqil fikrlashga , ijodiy tafakkur salohiyatini oshirishga o‘rgatish . fk2: mavzuga oid yangi so‘zlarni og‘zaki ...

Bu fayl DOCX formatida 58 sahifadan iborat (415,7 KB). "ona tili 4-sinf iv chorak"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: ona tili 4-sinf iv chorak DOCX 58 sahifa Bepul yuklash Telegram