4_sinf_ona_tili_4_chorak_yangi_2019_2020_to`liq_hajmda_pechatga

DOCX 13 стр. 227,5 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 13
sana:___________________ darsning mavzusi: kishilik olmoshi yuzasidan takrorlash.(362- 364-mashq) darsning maqsadi: ta’limiy:o‘quvchilarga kishilik olmoshlari va ularning so‘roqlari, qaysi so‘z turkumidagi so‘zga bog‘lanishi haqidagi bilimlarini aniqlash;kishilik olmoshlarini o‘zi bog ‘lanib kelgan so‘zlar bilan birgalikda yozish malakasini rivojlantirish.fk1:kishilik olmoshining kelishik qo‘shimchalari bilan qo‘llanishini, do‘sti, ota-onasi, ustoziga tabriknoma, xat yoza olishi.; tarbiyaviy:o‘quvchilarda do‘stlik va inoqlik, hurmat, o‘zaro yordam berish kabi xislatlarni tarbiyalash; tk4: sinfda va oilada o‘z o‘rnini bilish, o‘ziga yuklatilgan vazifalarni anglay olish; o‘zidan kattalarga, o‘rtoqlariga va o‘zidan kichiklarga yordam berish; rivojlantiruvchi:o‘quvchilarda boshqa a‘zolarining fikrlarini tinglay olish ko‘nikmalarini rivojlantirish. fk2: mavzuga oid yangi so‘zlarni og‘zaki va yozma nutqda qo‘llay oladi; yozma nutqda tinish belgilarini to‘g‘ri qo‘llay olishi. tk2: media vositalaridan, didaktik materiallaridan foydalanib, topshiriqlarni bajarish. darsning turi: mustahkamlash darsi. dars metodi: savol-javob, test, “chiroyli xat egasi” ta’limiy o‘yini. dars jihozi: multimedia ilovasi, tarqatma materiallar, navro‘z bayrami tasvirlangan rangli rasmlar. darsning borishi: t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash …
2 / 13
, do‘stlar har doim bir-birlariga yordam berishlari kerakligini aytib o‘tadi. uzoqdagi do‘stinining sog‘lig‘ini, qanday yashayotganligini xat orqali so‘rash mumkinligini tushuntiradi. 362- mashqda berilgan xat namunasini o‘quvchilar o‘qiydilar. hurmatli do‘stim komil! sen yozgan xatni oldim. sog‘lig‘ingning, o‘qishlaringning yaxshiligini bilib xursand bo‘ldim. men senga navro‘z bayramini qanday o‘tkazganimiz haqida yozmoqchiman. biz bayramni tabiat qo‘ynida nishonladik.men bayramda bahor haqida she’r aytdim.3-sinf o‘quvchilari biz bilan gullar haqida aytishuv qildilar. qizlar tayyorlagan milliy taomlari bilan qatnashdilar. o‘g‘il bolalar varrak uchirish musobaqasini o‘tkazdilar. salom bilan shuhrat. xat matnidan kishilik oimoshlarini topib, ularning shaxs va sonini hamda qaysi kelishikda qo‘llanganini aytadilar. “chiroyli xat egasi” mashqi o‘tkaziladi. o‘quvchilar kishilik olmoshlaridan foydalanib, o‘rtog‘i yoki do‘stiga xat yozadilar. xatni husnixat qoidalariga rioya qilgan holda yozish kerakligi aytiladi. g‘olib o‘quvchi aniqlanadi. iv.yangi mavzuni mustahkamlash. yangi mavzuni mustahkamlashda o‘qituvchi “assalom, navro‘z!” mavzusida rasmlar tanlovi o‘tkazadi.o‘quvchilar o‘zlari chizgan rasm asosida kichik hikoya tuzadilar. unda quyidagi so‘zlardanfoydalaning:an’ana, milliy,ko‘k somsa, sumalak. navro‘z . 2-topshiriq. kishilik …
3 / 13
-qizil lolalar ochildi. ular hammaning havasini keltirmoqda. d) kim ko‘p o‘qisa, u ko‘p biladi. e) hamid olimjon o‘z she’riyatida shunday kamolot darajasiga erishdiki, u so‘zidan tanbur torlaridek turli pardalarda foydalana bilardi. 4. yerni sizga sotganman. u yerdan nima chiqsa, sizniki. ushbu gapda nechta kishilik olmoshi qatnashgan? a) 1 b) 3 c) 4 d) 2 5. qaysi javobdagi gapda ii shaxs ko‘plikdagi olmosh qatnashgan? a) oyi, nima yumush bo‘lsa, menga ayting. b) men bo‘sh vaqtimda qayiqcha yasayapman. d) sen bu gapimni uqib ol. e) sizni sog‘indim, mehribon akajonim. 363-mashq.chiziqchalar o‘rniga kishilik olmoshlarini qo ‘yib, gaplarni yozib kelish topshirig‘i beriladi. namuna: yaxshilik tilayman odamga, u meni (i sh., birl., t.k.) tanitganolamga. parvarish, xizmatin oqlay deb. imlayman huzurbaxsh soyamga. (e. majidov) v. darsga yakun yasash va baholash. o‘quvchilarning bilimlari izohlab baholanadi. dars yakunlanadi,xulosa qilinadi. vi.uyga vazifa.. 364-mashq o`ibdo`:____________________________________________ sana:___________________ darsning mavzusi: olmosh yuzasidan takrorlash.(365- 366-mashq) 2 soat darsning maqsadi: ta’limiy:o‘quvchilarga kishilik olmoshlari va …
4 / 13
olishi. tk2: media vositalaridan, didaktik materiallaridan foydalanib, topshiriqlarni bajarish. darsning turi: mustahkamlash darsi. dars metodi: savol-javob, test, “chiroyli xat egasi” ta’limiy o‘yini. dars jihozi: multimedia ilovasi, tarqatma materiallar, navro‘z bayrami tasvirlangan rangli rasmlar. darsning borishi: t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa i.tashkiliy qism. ii. o‘tilgan mavzuni mustahkamlash. uy vazifasi aniqlanadi. o‘qituvchi 361-mashqning bajarilishini tekshirib chiqadi. o‘quvchilarga yozib kelgan gaplarini o‘qitadi va kishilik olmoshi gapda qanday vazifada kelganligini aytadilar. husnixat daqiqasi: sening vataning go‘zal diyor! iii.yangi mavzu bayoni. 365- mashq. o‘qing. ajratib ko‘rsatilgan otlarning o‘rniga shu otlarni ko‘rsatadigan olmoshlarni qo‘yib ko‘chiring. yana qanday olmoshlar borligini ayting. 1. — rahimjon, otingiz judayam chiroyli ekan, —dedim men. rahimjon yalt etib menga qaradi.rahimjonning ko‘zlarida sevinch, g‘urur bor edi.2. rahimjon …
5 / 13
baholash o‘quvchilarning bilimlari izohlab baholanadi. dars yakunlanadi,xulosa qilinadi. vi.uyga vazifa.. 366-mashq o`ibdo`:____________________________________________ sana_________ darsning mavzusi: fe’l-so‘z turkumi. (368-370-mashqlar) darsning maqsadi: ta’limiy: fe’l-so‘z turkumi haqida ma’lumot berish , shaxs va narsani harakatiga qarab fe’llarga to‘g‘ri savol berish malakasini shakllantirish, fe’llarni to‘g‘ri yozish, nutqda qo‘llashga o‘rgatish; fk1: fe’l, uning so‘roqlari, gapdagi vazifasi, bo‘lishli va bo‘lishsiz shakllarini, fe’l zamonlari, fe’llarning shaxs-son qo‘shimchalari bilan qo‘llanishi tuslanishini bilish;tarbiyaviy: o‘quvchilarda o‘z buymlarini toza, saranjom, saqlash, ularni avaylash ko‘nikmasini shakllantirish; tk4: sinfdagi jihozlar va o‘quv qurollarini asrab-avaylash. rivojlantiruvchi: o‘quvchilarda mustaqil fikrlashga , ijodiy tafakkur salohiyatini oshirishga o‘rgatish . fk2: mavzuga oid yangi so‘zlarni og‘zaki va yozma nutqda qo‘llay oladi; yozma nutqda tinish belgilarini to‘g‘ri qo‘llay oladi. tk2:media vositalaridan, didaktik materiallaridan foydalanib, topshiriqlarni bajarish. dars turi: yangi tushuncha, bilim, ko‘nikma, malakalarni shakllantirish darsi. dars metodi: suhbat, savol- javob,“kichik guruhlarda ishlash” metodi, “kim chaqqon?” ta’limiy o‘yin. darsning jihozi: multimedia ilovasi, mavzuga mos rasmlar, tarqatma materiallar. darsning borishi: t/r bo’limlar …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 13 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "4_sinf_ona_tili_4_chorak_yangi_2019_2020_to`liq_hajmda_pechatga"

sana:___________________ darsning mavzusi: kishilik olmoshi yuzasidan takrorlash.(362- 364-mashq) darsning maqsadi: ta’limiy:o‘quvchilarga kishilik olmoshlari va ularning so‘roqlari, qaysi so‘z turkumidagi so‘zga bog‘lanishi haqidagi bilimlarini aniqlash;kishilik olmoshlarini o‘zi bog ‘lanib kelgan so‘zlar bilan birgalikda yozish malakasini rivojlantirish.fk1:kishilik olmoshining kelishik qo‘shimchalari bilan qo‘llanishini, do‘sti, ota-onasi, ustoziga tabriknoma, xat yoza olishi.; tarbiyaviy:o‘quvchilarda do‘stlik va inoqlik, hurmat, o‘zaro yordam berish kabi xislatlarni tarbiyalash; tk4: sinfda va oilada o‘z o‘rnini bilish, o‘ziga yuklatilgan vazifalarni anglay olish; o‘zidan kattalarga, o‘rtoqlariga va o‘zidan kichiklarga yordam berish; rivojlantiruvchi:o‘quvchilarda boshqa a‘zolarining ...

Этот файл содержит 13 стр. в формате DOCX (227,5 КБ). Чтобы скачать "4_sinf_ona_tili_4_chorak_yangi_2019_2020_to`liq_hajmda_pechatga", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 4_sinf_ona_tili_4_chorak_yangi_… DOCX 13 стр. Бесплатная загрузка Telegram