2-sinf musiqa namuna 2019-2020

DOCX 5 pages 620.3 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 5
birinchi chorak mavzu: yakkanavozlik, jo'rnavozlik l-dars. vatanimizni madh etamiz sana_______________________ darsning maqsadi: ta’limiy: o'quvchilarda ona-vatanga bo'lgan mehr-muhabbatni shakllantirish. t.k.1 o‘z fikrini og‘zaki bayon qila olish, mavzudan kelib chiqib savollarga to‘g‘ri javob berish. — tarbiyaviy: «o'zbekiston respublikasining davlat madhiyasi»ning mualliflari haqida tushuncha berish. tk5: orasta kiyinish, do‘stlariga, yaqinlari va atrofdagilarga mehribon bo‘lish, san’at asarlarini tushunish, insonlarga mehr-oqibatli bo‘lish. — rivojlantiruvchi: o'quvchilarda mustaqil fikrlash, mushohada yuritish ko'nikmalarini shakllantirish. fk3: tinglagan qo‘shiq va kuyni ohangidan bilib oladi, ularning nomlarini aytib beradi. darsning metodi: suhbat, «klaster» usuli. darsning jihozi: davlat ramzlari, m.burhonov, a.oripov portretlari, texnik vositalar, 2-sinf «musiqa» darsligi. darsning blok-chizmasi t/r dars bosqichlari vaqt 1 tashkiliy qism 2 minut 2 kirish suhbati 15 minut 3 mavzu ustida ishlash 23 minut 4 darsni yakunlash va uyga topshiriqlar 5 minut darsning borishi o'quvchilar musiqa sadolari ostida sinfga kiradilar. tashkiliy qism. darsni tashkil etish. musiqa tinglash. o'quvchilar «o'zbekiston respnblikasining davlat madhiyasi»ni tinglaydilar. suhbat o'tkaziladi. o'qituvchi o'quvchilarga …
2 / 5
nlarini doskaga chiqib yozadilar. shu orqali o'quvchilarning vatan haqidagi bilimlari aniqlanadi va mustahkamlanadi. [image: c:\documents and settings\user\moi dokumenti\moi risunki\,, 358.jpg]shundan so'ng o'qituvchi ijrosida ona-vatanni, mustaqil diyorimizni madh etuvchi qo'shiq ifodali ijro etiladi. qo'shiq mazmuni o'qnvchilar bilan tahlil etiladi va o'qituvchi hamkorligida kuyhnadi. o'quvchilar qo'shiq harakatlariga mos raqs harakatlarini bajaradilar. shoir p. mo’minning “vatanjonim – vatanim “she’r matnini o’qish va yod olish: vatanjonim – vatanim, bahra olib bag’ringdan, ko’zim quvnab ko’rganim ulg’ayaman mehringdan. istiqloldan kulganim, vatanjonim - vatanim, o’ zbekiston – gulshanim! o’ zbekiston – gulshanim! musiqa savodi bo'yicha 1-sinfda o'tilganlar takrorlanadi. musiqiy tovushlar haqida tushuncha beriladi. atrofimizda tovushlar juda ko’p. tabiatdagi barcha tovushlar shovqinli tovushlarga kiradi. [image: ] [image: ] [image: ] qo’shiq kuylashda va cholg’u sozlarini chalishda yangraydigan tovushlar musiqiy tovushlar deyiladi uyga vazifa. «vatanimni madh etaman» mavzusida rasm chizib kelish. 2-dars. musiqa bizning hayotimizda vatanjonim- vatanim p.mo’min she’ri, d. omonullayeva musiqasi darsning maqsadi: ta’limiy: o'quvchilarda musiqiy qobiliyatlarni rivojlantirish. …
3 / 5
; — fortepiano, texnik vositalar, musiqa savodiga oid plakatlar. darsning blok-chizmasi t/r dars bosqichlari vaqti 1 tashkiliy qism 3 minut 2 uy vazifalarini tekshirish 5 minut 3 o'tilganlarni takrorlash 10 minut 4 yangi mavzu ustida ishlash 20 minut 5 mustahkanilash 5 minut 6 uyga vazifa 2 minut darsning borishi o'quvchilar musiqa sadolari ostida sinfga kiradilar. i tashkiliy qism. salomlashish, davomot aniqlash, tozalikni nazorat qilish. uyga berilgan vazifani tekshirish. o'quvchilar chizgan rasmlari haqida gapirib beradilar. ii o’tgan darsni mustahkamiash. uy vazifasini tekshirish. o'quvchilardan uy vazifasi so'ralib, baholanadi. o'tilgan mavzuni takrorlash. “o'zbekiston respublikasining davlat madhiyasi”mualliflari so'raladi va o'qituvchi hamkorligida kuylanadi. musiqa savodi. nota yo'li, nota laming yozilishi va nomlanishi, nota cho'zimlari to'g'risida musiqa savodidan savollar beriladi, 1-sinfda olgan bilimlari mustahkamlanadi va takrorlanadi: 1. nota yo'li nechta chiziqdan iborat? 2. skripka kaliti nota yo'lining qaysi chizig'ida yoziladi va qaysi nota shu chiziqda joylashadi? 3. musiqada nechta nota bor va ularning nomlarini ayting? 4. …
4 / 5
tiladi. qo'shiq xarakteriga mos raqs harakatlari bajariladi. iv yangi mavzuni mustahkamlash nota chizigi va skripka kaliti haqidagi o’quvchilar bilimlarini mustahkamlash. [image: ] nota daftarlarida skripka kalitini yozilishini mashq qiladilar. [image: ] v baholash dars yakunida o'quvchilar darsdagi ishtiroki asosida baholanadilar va rajbatlantiriladilar. vi uyga vazifa. «vatanjonim - vatanim» qo'shig'ini yod olish. 3-dars. musiqa bizning hayotimizda vatanjonim- vatanim p.mo’min she’ri, d. omonullayeva musiqasi darsning maqsadi: ta’limiy: o'quvchilarda musiqiy qobiliyatlarni rivojlantirish. t.k.1 o‘z fikrini og‘zaki bayon qila olish, mavzudan kelib chiqib savollarga to‘g‘ri javob berish. — tarbiyaviy: o'quvchilarda musiqiy va shovqinli tovushlarni qiyoslash asosida xulosalar chiqarish ko'nikmasini shakllantirish. tk5: orasta kiyinish, do‘stlariga, yaqinlari va atrofdagilarga mehribon bo‘lish, san’at asarlarini tushunish, insonlarga mehr-oqibatli bo‘lish. — rivojlantiruvchi: o'quvchilarda musiqa tinglash va jamoa bo'lib kuylash malakalarini mustahkamlash. fk3: tinglagan qo‘shiq va kuyni ohangidan bilib oladi, ularning nomlarini aytib beradi. darsning metodi: aralash. darsning jihozi: — 2-sinf musiqa darsligi; — o'zbekiston respublikasining davlat madhiyasi mualliflarining portretlari; …
5 / 5
ng davlat madhiyasi”mualliflari so'raladi va o'qituvchi hamkorligida kuylanadi. musiqa savodi. nota yo'li, nota laming yozilishi va nomlanishi, nota cho'zimlari to'g'risida musiqa savodidan savollar beriladi, 1-sinfda olgan bilimlari mustahkamlanadi va takrorlanadi: 1. nota yo'li nechta chiziqdan iborat? 2. skripka kaliti nota yo'lining qaysi chizig'ida yoziladi va qaysi nota shu chiziqda joylashadi? 3. musiqada nechta nota bor va ularning nomlarini ayting? 4. notalar qanday cho'zimdan iborat? iii yangi mavzu bo'yicha o'quvchilarga tevarak-atrolimizdagi shovqinli va cholg'u asbobida yangraydigan musiqiy tovushlar haqida tushuncha beriladi. bunda shovqinli tovushlarni darslikda berilgan rasmlar misolida tushuntirilsa, musiqiy tovushlarni cholg'u asboblarda ijro etish lozim bo'ladi. so'ngra o'qituvchi ijrosida yoki cd disk yozuvida musiqa tinglanib, tahlil etiladi. o'quvchilarga musiqa asari namunasida ovoz sozlash mashqi o'tkazish. musiqa tinglash va jamoa bo'lib kuylash. o'qituvchi tomonidan h.muhamedovaning «vatanjonim - vatanim» qo'shig'i ijro etiladi. o'quvchilar qo'shiqni tinglab, o'qituvchi bilan qo'shiq mazmuni, xarakteri haqida suhbat o'tkazadilar. keyin qo'shiqjumlalar bo'yicha kuylab o'rganiladi. qo'shiq aytish qoidalariga rioya …

Want to read more?

Download all 5 pages for free via Telegram.

Download full file

About "2-sinf musiqa namuna 2019-2020"

birinchi chorak mavzu: yakkanavozlik, jo'rnavozlik l-dars. vatanimizni madh etamiz sana_______________________ darsning maqsadi: ta’limiy: o'quvchilarda ona-vatanga bo'lgan mehr-muhabbatni shakllantirish. t.k.1 o‘z fikrini og‘zaki bayon qila olish, mavzudan kelib chiqib savollarga to‘g‘ri javob berish. — tarbiyaviy: «o'zbekiston respublikasining davlat madhiyasi»ning mualliflari haqida tushuncha berish. tk5: orasta kiyinish, do‘stlariga, yaqinlari va atrofdagilarga mehribon bo‘lish, san’at asarlarini tushunish, insonlarga mehr-oqibatli bo‘lish. — rivojlantiruvchi: o'quvchilarda mustaqil fikrlash, mushohada yuritish ko'nikmalarini shakllantirish. fk3: tinglagan qo‘shiq va kuyni ohangidan bilib oladi, ularning nomlarini aytib beradi. darsning metodi: suhbat, «klaster» usuli. darsning jihozi:...

This file contains 5 pages in DOCX format (620.3 KB). To download "2-sinf musiqa namuna 2019-2020", click the Telegram button on the left.

Tags: 2-sinf musiqa namuna 2019-2020 DOCX 5 pages Free download Telegram