2- sinf matematikadan konspekt yangi

DOC 89 стр. 9,9 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 89
sana: ________________ 1-dars mavzu: 1-sinfda o'tilgan materiallarni takrorlash va umumlashtirish.yigindi va ayirmani topishga doir misollar. mavzuga oid tayanch tushunchalar:narsalar, tovushlar va harakatlarni sanash soatlar soni: 1 soat mavzuning qisqacha mazmuni: 60+40, 90-50 ko'rinishidagi misol va masalalarni yechish. geometrik shakllar haqidagi bilimlarni mustahkamlash. o’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: metod:suhbat, tushuntirish,”savol-javob” metodi,”rasmli boshqotirma”, “to’g’risini tez top”, “eng vijdonli o’quvchi”, “o’zingni halol bahola” o’yinlari. shakl:jamoa,guruhda ishlash,hamma o’zi uchun. jihoz: darslik, tarqatma materiallar, mavzuga oid rasmlar. nazorat: og'zaki nazorat, savol-javob, kuzatish, o'z-o'zini nazorat qilish. baholash: o'quvchilar bilimi 5 ballik reyting tizimida baholanadi. darsning maqsadi maqsadlar: ta'limiy: o'quvchilarning 60+40, 90-50 ko'rinishidagi misol va masalalarni yechish hamda geometrik shakllar bo'yicha 1-sinfda olgan bilim, ko'nikma va malakalarini mustahkamlash. tarbiyaviy: o'quvchilarning matematikaga bo'lgan qiziqishlarini yanada oshirish, ularda bu fan orqali atrofdagi har bir narsani qadrlash, unga mehr bilan yondoshish hamda darsda ahillik, birodariik bilan ishlash kabi xislatlarni tarbiyalash. rivojlantiruvchi: matematik topshiriqlarni bajarish orqali o'quvchilarning mustaqil va mantiqiy fikrlash …
2 / 89
qlash 1- sinfda o'rganilgan materiallarni takrorlash, ya'ni 100 soni ichidagi misol va masalalar yechish. suhbat 3 minut 3-bosqich. yangi mavzu bayoni • 2-sinf «matematika» darsligi bilan tanishtirish. •1,2- misol, masalalarni lushuntirib yechish. • 3- masala. rasm asosida masala tuzib, uni yechish. • dam olish daqiqasini o'tkazish. • 4-misolni yechish. suhbat, tushuntirish, muammoli izlanish 20 minut 4-bosqich. yangi mav- zuni mustahkamlash «o'yla, izla, top!» o'yinini o'tka​zish. 5-misol. geometrik shakllar haqida topshiriq. o'yin 15 minut 5-bosqich. baholash darsdagi faolligiga qarab o'quvchilar baholanadi. 3 minut 6-bosqich. uyga vazifa darslikdagi 6,7-misollar uyga vazifa ekanligi aytiladi, ularni yechish bo'yicha ko'rsatmalar beriladi. tushunti​rish 2 minut darsning borishi: 1-, 2-bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi. 3-bosqich. yangi mavzu bayoni: 1-sinfda nimalar o'rganilganligi, endi 2-sinfda nimalar o'tilishi, 2-sinf «matematika» darsligi bilan (muqovasi, mualliflari, undagi shartli belgilar, 3-betdagi rasm) va u bilan qanday ishlash kerakligi yuzasidan o'quvchilar bilan suhbat o'tkaziladi. 1-misolni yechish (og'zaki). 1) 10, 12, 14, 16, 18, …
3 / 89
iladi (sinf o'quvchilari guruhlarga bo'linadi). [image: image10.png] yechilishi: 60 bilan 40 ning yig'indisi 100, 100 bilan 50 ning ayirmasi 50. 50 bilan 27 ning yig'inidsi 77, 77 bilan 70 ning ayirmasi 7 ga teng. 5-misol (og'zaki). hamma shakllar bir so'z bilan qanday nomlanadi? [image: image11.png] yechilishi: 1-shakl - kvadrat. 2-shakl - to'g'ri to'rtburchak, 3-shakl uchburchak, 4-shakl - to'rtburchak. bu shakllar bir so'z bilan geometrik shakllar deb nomlanadi. 5-bosqich. baholash. o'quvchilar darsdagi faolligiga qarab, 5 ballik reyting tizimida baholanadi. 6-bosqich. uyga vazifa: 6, 7- misol. ularni yechish bo'yicha tegishli ko'rsatmalar beriladi. ko`rildi:_______________________________________o`ibdo` sana: ________________ 2-dars mavzu: 67+3 ko'rinishidagi misol va masalalarni yechish mavzuga oid tayanch tushunchalar:narsalar, tovushlar va harakatlarni sanash soatlar soni: 1 soat mavzuning qisqacha mazmuni: 67+3 ko'rinishidagi misol va masalalarni yechish, geometrik shakllar to'g'risidagi bilimlari kengaytiriladi. o’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: metod:suhbat, tushuntirish,”savol-javob” metodi,”rasmli boshqotirma”, “to’g’risini tez top”, “eng vijdonli o’quvchi”, “o’zingni halol bahola” o’yinlari. shakl:jamoa,guruhda ishlash,hamma o’zi uchun. …
4 / 89
ar ichidagi uchburchaklarni topish bo'yicha bilim, ko'nikma va malakalari mustahkamlanadi. dars bosqichi bajariladigan ish mazmuni metod vaqt 1-bosqich. tashkiliy qism o'quvchilar davomati, sinfning darsga tayyorligi tekshiriladi. savol- javob 1 minut 2-bosqich. ehtiyojlarni (refleksiya) aniqlash 67+3 ko'rinishidagi misol va masalani yechish, geometrik shakllar ichidagi uchburchaklarni topish. suhbat 2 minut 3-bosqich. o'tilgan mavzuni mustahkamlash • o'tilgan materiallarni so'rash va mustahkamlash. savol- javob 12 minut 4-bosqich. yangi mavzu bayoni · 1-misolning yechilishini tushuntirish. · 2-masalani yechish. tushuntirish 15 minut 5-bosqich. yangi mav- zuni mustahkamlash 3- misolni namuna bo'yicha bajarish. 4- misol (geometrik shakllar ichidagi uchburchaklarni topish). boshqotirma. mustaqil ish 10 minut 6-bosqich. baholash o'quvchilarning reyting ballari izohlab, e'lon qilinadi. 3 minut 7-bosqich. uyga vazifa darslikning 5-betidagi 5, 6-misol- larni yechish bo'yicha ko'rsatmalar beriladi. 2 minut darsning borishi: 1-, 2-bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi. 3-bosqich. o'tilgan materiallarni so'rash va mustahkamlash. uyga berilgan 6, 7-misollar tekshiriladi. 37-7=30 40+9=49 58-50= 8 94-90= 4 20+8=28 16-6=10 …
5 / 89
hish: 27+3=30 nafar o'quvchi. javob: 2-sinfdan 30 nafar o'quvchi hayvonot bog'iga borgan. 5-bosqich. yangi mavzuni mustahkamlash. 3-misolni namuna bo'yicha bajarish: 65=60+5 57 = 50 + 7 32=30+2 78 = 70+8 45=40+5 96 = 90+6 29=20+9 4-misol (og'zaki). har bir shaklda nechtadan uchburchak borlgini topish. [image: image12.png] yechilishi: 1-shaklda 2 ta uchburchak bor, 2-shaklda 7 ta uchburchak, 3-shaklda 5 ta uchburchak bor. 5-masala. rasm asosida masala tuzib. uni yechish. [image: image13.png] yechish: 1) 10+7=17 ta 2) 17+3=20 ta koptok; javob: hamma koptoklar 20 ta. 6-bosqich. baholash. o'quvchilarning reyting ballari izohlanib. e'lon qilinadi. 7-bosqich. uyga vazifa: 6-7-misol. ularni yechish bo'yicha o'quvchilarga tegishli ko'rsatmalar beriladi. ko`rildi:_______________________________________o`ibdo` sana:____________3-dars mavzu: qiymati bir xil bo'lgan misollar mavzuga oid tayanch tushunchalar:narsalar, tovushlar va harakatlarni sanash soatlar soni: 1 soat mavzuning qisqacha mazmuni: o'tilgan mavzu yuzasidan egallangan bilimlarni test orqali boyitib borish, 57+32, 57-32 ko'rinishidagi misollarni yechishga o'rgatiladi. o’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: metod:suhbat, tushuntirish,”savol-javob” metodi,”rasmli boshqotirma”, “to’g’risini …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 89 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "2- sinf matematikadan konspekt yangi"

sana: ________________ 1-dars mavzu: 1-sinfda o'tilgan materiallarni takrorlash va umumlashtirish.yigindi va ayirmani topishga doir misollar. mavzuga oid tayanch tushunchalar:narsalar, tovushlar va harakatlarni sanash soatlar soni: 1 soat mavzuning qisqacha mazmuni: 60+40, 90-50 ko'rinishidagi misol va masalalarni yechish. geometrik shakllar haqidagi bilimlarni mustahkamlash. o’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: metod:suhbat, tushuntirish,”savol-javob” metodi,”rasmli boshqotirma”, “to’g’risini tez top”, “eng vijdonli o’quvchi”, “o’zingni halol bahola” o’yinlari. shakl:jamoa,guruhda ishlash,hamma o’zi uchun. jihoz: darslik, tarqatma materiallar, mavzuga oid rasmlar. nazorat: og'zaki nazorat, savol-javob, kuzatish, o'z-o'zini nazorat qilish. baholash: o'quvchilar bilimi 5 ballik r...

Этот файл содержит 89 стр. в формате DOC (9,9 МБ). Чтобы скачать "2- sinf matematikadan konspekt yangi", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 2- sinf matematikadan konspekt … DOC 89 стр. Бесплатная загрузка Telegram