2-sinf odobnoma yillik

PDF 5 pages 483.8 KB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 5
darsning maqsad: a)ta'limiy:o'quvchilarga bizning vatanimiz o’zbekiston.o’zbekiston buyuk allomalar yurti ekanligi va biz ulardan faxrlanishimiz ularga munosib farzand bo’lishimiz haqida bilim berish; b)tarbiyaviy:o'quvchilarda ajdodlar merosiga muhabbat tuyg'ularini tarbiyalash; d)rivojlantiruvchi:o'quvchilarni ijodiy flkrlashga, o'rganganlaridan xulosa chiqara olishga o'rgatish. dars uslubi:yangi bilim beruvchi.muloqot, innovatsion texnologiyalardan foydalanish. dars jihozi: kartochkalar, tarqatma materiallar suratlar. darsning borishi: 1.darsni tashkil etish. 1.tashkiliyqism.a)davomatni aniqlash b)ob-havo haqida suhbat 2.yangi mavzu ustida ishlash. vatan - ona sen tugilgan qutlug' xona. aziz diyor, pok ostona. qiyosi yo’q, bu yagona. sen-u menga, vatan - ona. shunday go’zal ulug' yurtkim, tuprog'ini ko’zga surtgin. tursunboy adashboyev aziz o’quvchi! bizning vatanimiz o’zbekiston deb nomlanadi. uning bunday nomlanishi asosiy qonunimiz bo’lgan konstitutsiyamizda mustahkamlab qo’yilgan. mamlakatimizning poytaxti toshkent shahridir. vatan - g'oyat ulug' tushuncha. inson tug'ilgan, voyaga yetgan xonadon, mahalla, qishloq va shahar vatan ichidagi kichik vatandir. o’z kindik qoni to’kilgan, ota- bobolari xoki yotgan ona yurtini dunyoda tengsiz, muqaddas vatan deb biladigan odamning maqsad- muddaolari aniq, g’urur …
2 / 5
hib bormoqda. shuning uchun ham ushbu shaharlarni "qadimiy va hamisha navqiron" deb ta'riflashadi. bizning vatanimiz - buyuk mutafakkirlar, allomalar, shoirlar yurti.biz vatanimiz nomini dunyoga tanitgan abu ali ibn sino, abu rayhon beruniy, amir temur, mirzo ulug'bek, alisher navoiy va boshqa ko’plab mutafakkirlarning avlodlarimiz. bizning ana shunday vatanda yashashimizning o’zi katta baxt. 3.o’tilgan mavzuni mustahkamlash. 1.siz nima debo’ylaysiz? buyuk ajdodlarimiz bunday muvaffaqiyatlarga qanday erishganlar? 2. yuqoridagi rasmlarda qaysi allomalarimiz tasvirlangan? kattalar yordamida ularning kimlar ekanligini aniqlang 4.darsni yakunlashtopshiriq bajariladi. o'quvchilar javoblari eshitiladi. namunali javoblar rag'batlantiriladi. 5.uygavazifa. mavzuni mukammal o'rganish, matn mazmuni ustida ishlash. o’qituvchi:_________________________________o’ibdo’:___________ a)ta'limiy:o'quvchilarga bizning ajdodlar merosi – faxr va iftixorimiz ekanligi va biz ulardan faxrlanishimiz ularga munosib farzand bo’lishimiz haqida bilim berish; b)tarbiyaviy:o'quvchilarda ajdodlar merosiga muhabbat tuyg'ularini tarbiyalash; d)rivojlantiruvchi:o'quvchilarni ijodiy flkrlashga, o'rganganlaridan xulosa chiqara olishga o'rgatish. dars uslubi:yangi bilim beruvchi.muloqot, innovatsion texnologiyalardan foydalanish. dars jihozi: kartochkalar, tarqatma materiallar suratlar. darsning borishi: 1.darsni tashkil etish. 1.tashkiliyqism.a)davomatni aniqlash b)ob-havo haqida suhbat …
3 / 5
nyoga tanitgan abu ali ibn sino, abu rayhon beruniy, amir temur, mirzo ulug'bek, alisher navoiy va boshqa ko’plab mutafakkirlarning avlodlarimiz. bizning ana shunday vatanda yashashimizning o’zi katta baxt. 3.o’tilgan mavzuni mustahkamlash. 1.siz nima debo’ylaysiz? buyuk ajdodlarimiz bunday muvaffaqiyatlarga qanday erishganlar? 2.yuqoridagi rasmlarda qaysi allomalarimiz tasvirlangan? kattalar yordamida ularning kimlar ekanligini aniqlang 4.darsni yakunlashtopshiriq bajariladi. o'quvchilar javoblari eshitiladi. namunali javoblar rag'batlantiriladi. 5.uyga vazifa. mavzuni mukammal o'rganish, matn mazmuni ustida ishlash. o’qituvchi:_________________________________o’ibdo’:___________ fan:odobnoma sana____ _____________20___yil. 2.mavzu: ajdodlar merosi — faxr va iftixorimiz a)ta'limiy:o'quvchilarga mavzu yuzasidan atrof muhit haqida bilim berish; b)tarbiyaviy:o'quvchilarda ajdodlar merosiga muhabbat tuyg'ularini tarbiyalash; d)rivojlantiruvchi:o'quvchilarni ijodiy flkrlashga, o'rganganlaridan xulosa chiqara olishga o'rgatish. darsuslubi:yangi bilim beruvchi.muloqot, innovatsion texnologiyalardan foydalanish. dars jihozi: kartochkalar, tarqatma materiallar suratlar. darsning borishi: 1.darsni tashkil etish. 1.tashkiliyqism.a)davomatni aniqlash b)ob-havo haqida suhbat 2.o'tilgan mavzuni takrorlash. o’tilgan dars yuzasidan og’zaki savol javob.o’quvchilar uyga berilgan uyga vazifalari tekshirib baholanadi. 1. tarqatma materiallar bilan ishlash. 2. o’tilgan mavzusida tuzib kelingan hikoyalar …
4 / 5
toshga o'yilgan naqsh kabi mustahkam bo’ladi, balog'atda olgan bilim esa muzga o’yngan yozuvdek tez yo’qolib ketadi", - deb uqtirgan. hikoya qilishlaricha, husayn 17 yoshga to’lganida buxoro amiri nuh ibn mansur betob bo’lib qoladi. husayn amirning kasalini davolagach, amir undan "nima tilaysan?" deb so’raydi. yosh husayn amir nuh ibn mansurning kutubxonasida bebaho bilimlar xazinasi - noyob kitob va qo’lyozmalar ko’p ekanligini yaxshi bilar edi. shuning uchun ham hech ikkilanib o’tirmay amirdan kutubxonadan foydalanishga ruxsat so’raydi. buyuk mutafakkir abu ali ibn sino shogirdlariga yozib qoldirgan o’gitlarida 18 yoshgacha olgan bilimi butun umriga yetganini, undan keyin o£z bilimiga boshqa bilim qo’shilmaganini aytib o’tgan. odobli, bilimdon va aqlli, mehnat- sevar, imon-e'tiqodli farzand nafaqat ota- onaning, balki butun jamiyatning eng katta boyligidir. islom karimov 4.o’tilgan darsni mustahkamlash. 1. "bolalikda olingan bilim toshga o’ynagan naqsh kabi mustahkam boladi, balog'atda olgan bilim esa muzga o'yilgan yozuvdek tez yo’qolib ketadi", - deganda nimani tushunasiz? 2. yuqoridagi hikoya asosida …
5 / 5
2-sinf odobnoma yillik - Page 5

Want to read more?

Download all 5 pages for free via Telegram.

Download full file

About "2-sinf odobnoma yillik"

darsning maqsad: a)ta'limiy:o'quvchilarga bizning vatanimiz o’zbekiston.o’zbekiston buyuk allomalar yurti ekanligi va biz ulardan faxrlanishimiz ularga munosib farzand bo’lishimiz haqida bilim berish; b)tarbiyaviy:o'quvchilarda ajdodlar merosiga muhabbat tuyg'ularini tarbiyalash; d)rivojlantiruvchi:o'quvchilarni ijodiy flkrlashga, o'rganganlaridan xulosa chiqara olishga o'rgatish. dars uslubi:yangi bilim beruvchi.muloqot, innovatsion texnologiyalardan foydalanish. dars jihozi: kartochkalar, tarqatma materiallar suratlar. darsning borishi: 1.darsni tashkil etish. 1.tashkiliyqism.a)davomatni aniqlash b)ob-havo haqida suhbat 2.yangi mavzu ustida ishlash. vatan - ona sen tugilgan qutlug' xona. aziz diyor, pok ostona. qiyosi yo’q, bu yagona. sen-u menga, vatan - ona. shunday go’zal ulug' yurtki...

This file contains 5 pages in PDF format (483.8 KB). To download "2-sinf odobnoma yillik", click the Telegram button on the left.

Tags: 2-sinf odobnoma yillik PDF 5 pages Free download Telegram