burchakni transportir bilan oʻlchash 3-dars

PDF 10 стр. 4,0 МБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 10
___________________viloyati _______________tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi tasarrufidagi ___-umumiy o`rta ta`lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi __________________________________________ning 4-sinflar uchun matematika fanidan sana:________________________________ mavzu: burchakni transportir bilan oʻlchash darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarni burchakni transportir bilan oʻlchashbilan tanishtirish, bilim ko`nikma hosil qilish. f.k.1. o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi; tarbiyaviy: sport bilan shug`ullanishni targ`ib qilish, ish bajarishda tozalikka, ozodalikka, tartibga rioya qilishga o`rgatish. t.k.3. o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini qismlarga ajrata olish; o‘qituvchi bilan birgalikda masala yechimiga yaqinlashish darajasini baholay olish va zarur hollarda o‘z faoliyatini to‘g‘irlay olish; rivojlantiruvchi: o’quvchilarda matematik nutq, xotira, tafakkurni, yozuv ko’nikmalarini rivojlantirish. o’quvchilarning faolligini oshirish, olingan bilimlarini hayot bilan bog’lash f.k.3: sodda real hodisalarni matematik tilda ifodalash usullarining samarali ekanligini tushuna olish. darsning turi:yangi bilim beruvchi: darsning metodi: savol javob, tushuntirish darsning jihozi: mavzuga oid ko’rgazma, tarqatmalar.kitob darsning borishi: t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash …
2 / 10
akkir shoir.nishopurda boshlangich maʼlumotni olgach, balx, buxoro va samarqandda tahsil koʻrgan. malikshoh va nizomulmulk (1019—92) daʼvati bilan 1074- yilda isfahonda rasadxona qurdirgan va unga rahbarlik qilgan. yulduzlar jadvali https://uz.wikipedia.org/wiki/nishopur https://uz.wikipedia.org/wiki/matematik https://uz.wikipedia.org/wiki/astronom https://uz.wikipedia.org/wiki/faylasuf https://uz.wikipedia.org/wiki/hakim https://uz.wikipedia.org/w/index.php?title=mutafakkir&action=edit&redlink=1 https://uz.wikipedia.org/wiki/shoir https://uz.wikipedia.org/wiki/balx https://uz.wikipedia.org/wiki/buxoro https://uz.wikipedia.org/wiki/samarqand https://uz.wikipedia.org/wiki/nizomulmulk https://uz.wikipedia.org/wiki/isfahon https://uz.wikipedia.org/wiki/rasadxona (zij), 1079-yilda yangi isloh qilingan taqvim (kalendar) tuzgan. bu taqvim yevropada undan 500 yil keyin joriy qilingan grigoriy kalendaridan ham aniqroq boʻlgan. umar xayyom ilmda ham, ijodda ham oʻzini shayx urrais abu ali ibn sinoning hassos va sadoqatli shogirdi hisoblagan. ibn sino asarlarini tushunmagan kishilar ularni izohlash va sharhlashni undan soʻraganlar. u ustozining bir qator asarlarini arabchadan forschaga tarjima qilib, sharhlab bergan, uning gʻoya va qarashlarini davom ettirgan hamda targʻib qilgan. xorazmlik ulugʻ alloma abu rayho n beruniy ota-onasidan juda yosh yetim qolgan va iroqiylar xonadonida tarbiyalangan. iroqiylarning oxirgi vakili xorazmshoh, abu abdulloh muhammad ibn ahmad ibn iroq hisoblanadi. xorazmshohning jiyani — amakisining oʻgʻli abu nasr mansur ibn iroq …
3 / 10
nj (urganch)ning amiri maʼmun ibn muhammad bosib oladi. beruniy iroqiylar xonadoniga mansubligi uchun maʼmunning gʻazabidan qochib, ray shahriga (hozirgi tehron yaqinida) keladi. u rayda mashhur olim — matematik va astronom al- xoʻjandiy, tabib va faylasuf ar-roziylar bilan tanishadi. beruniy rayda oʻzining „al-faxriy sekstanti“ risolasini yozadi. 997-yil beruniy katga qaytdi. bu davrda xorazmda oʻzgarishlar boʻlib, maʼmun vafot etib, uning oʻrniga ali ibn maʼmun taxtga chiqqan edi. 997 yilda buxorolik mashhur tabib abu ali ibn sino ham urganjga keladi. https://uz.wikipedia.org/w/index.php?title=zij&action=edit&redlink=1 https://uz.wikipedia.org/wiki/kalendar https://uz.wikipedia.org/wiki/yevropa https://uz.wikipedia.org/wiki/abu_ali_ibn_sino https://uz.wikipedia.org/wiki/abu_ali_ibn_sino https://uz.wikipedia.org/wiki/astronomiya https://uz.wikipedia.org/wiki/matematika https://uz.wikipedia.org/wiki/geodeziya https://uz.wikipedia.org/wiki/geografiya https://uz.wikipedia.org/wiki/mineralogiya https://uz.wikipedia.org/wiki/990 https://uz.wikipedia.org/wiki/995 https://uz.wikipedia.org/wiki/tehron https://uz.wikipedia.org/wiki/997 https://uz.wikipedia.org/wiki/ibn_sino ii. o`tgan mavzuni mustahkamlash.o’quvchilarni bilim va ko’nikmalari tekshiriladi savollar orqali uyga berilgan vazifa so’ralib o’quvchilar baholanadi. 9. 1 m3 dengiz suvida 35 kg tuz boʻladi. 1 litr dengiz suvida necha gramm tuz bor? janubiy orol ko'lining suvi dengiz suvidan 4 marta sho'r. orol suvining 1 litrida qancha tuz bor? 1 litr suvda 35 gr tuz bor 35 • …
4 / 10
arini ishlashadi va misol javobi bilan mos qalamdon bilan birlashtirishadi ma’lum bir vaqt fikrni to’liq bayon qilish vaqt dan unumli foydalanish intizomli va faol bo’lish yangiliklar sari intilish o’zgalar fikrini tinglash oltin qoidalar segmenti o’qituvchi tomonidan belgilanadi. huddi shu tarzda guruhlar almashadi qaysi guruh ko’proq baliq tutsa g’olib bo’ladi. bu o’yin orqali o’quvchilarning chaqqonligi topqirligi o’zaro hamjihatlikda ishlash qobilyatlari shakllanadi. o’yin uchun shablon namuna uchun misol iii.yangi mavzu bayoni: yondosh mavzu haqida ma’lumot geografiya yoki joʻgʻrofiya (grekcha: „yer“, — „tasvirlamoq“ yoki „yozmoq“ yoxud „xaritalamoq“) — yerning geografik qobigʻi, uning struktura va dinamikasi, alohida komponentlarini hududlar boʻyicha oʻzaro taʼsiri va taqsimlanishini oʻrganadigan fanlar majmui. antik dunyo gʻarb olimlari yer yuzasining manzarasini „geografiya“ soʻzi bilan ifodalaganlar. geografiya terminini dastlab eratosfen (mil. av. 276—194- yillarda yashagan) kiritgan. oʻrta osiyoda 9—10-asrlardan boshlab geografiya soʻzi maʼnosida „surati arz“, „yetti iqlim“, „kitob almasolik valmamolik“ („mamlakatlar va masofalar kitobi“) iboralari qoʻllanilgan. 19-asrda va 20-asr boshlarida oʻzbek tilida …
5 / 10
chang va daftaringizga yozing. bu burchaklarning yigʻindisini toping. 4. tadqiqot o'tkazing. a) daftaringizda ixtiyoriy to'rtburchak yasang. b) to'rtburchakning barcha burchaklarini oʻlchang va ularning yigʻindisini toping. d) natijalaringizni sinfdoshlaringizning natijalari bilan taqqoslang. qanday natijaga koʻproq duch keldingiz? e) partadoshingiz bilan daftarlaringizni almashing. tekshirib ko'ring, u burchaklarni toʻgʻri o'lchaganmi? f) xulosa chiqaring. 5. toshkentdan londongacha masofa 5400 km. samolyot toshkentdan ertalab soat 8:40 da uchadi. uchish tezligi 600 km/h. samolyot london vaqti bilan soat nechada qo'nadi? 5400 : 600=9 9 soat uchadi shunda 17:40 da qo’nadi 6. sirdaryoning uzunligi taxminan 2200 m, amudaryoning uzunligi sirdaryo uzunligining 13 20 qismini tashkil etadi, surxondaryo esa amudaryodan ikki marta qisqa. surxondaryo sirdaryodan qancha qisqa? 2200 : 20=110 110 • 13=1300 m 1300 : 2=650 m a (4 1 7 + 2 3 7 ) − 5 5 7 = 2 1 7 l 2 3 14 + (3 1 14 − 2 2 14 ) …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 10 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "burchakni transportir bilan oʻlchash 3-dars"

___________________viloyati _______________tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi tasarrufidagi ___-umumiy o`rta ta`lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi __________________________________________ning 4-sinflar uchun matematika fanidan sana:________________________________ mavzu: burchakni transportir bilan oʻlchash darsning maqsadi: ta’limiy: o’quvchilarni burchakni transportir bilan oʻlchashbilan tanishtirish, bilim ko`nikma hosil qilish. f.k.1. o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi; tarbiyaviy: sport bilan shug`ullanishni targ`ib qilish, ish bajarishda tozalikka, ozodalikka, tartibga rioya qilishga o`rgatish. t.k.3. o‘rganilgan mavzu doirasida o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini qismlarga ajrata olish; o‘qituvchi bilan...

Этот файл содержит 10 стр. в формате PDF (4,0 МБ). Чтобы скачать "burchakni transportir bilan oʻlchash 3-dars", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: burchakni transportir bilan oʻl… PDF 10 стр. Бесплатная загрузка Telegram