3_sinf_ona_tili_bosh_bolaklar_mavzus

DOCX 5 sahifa 46,8 KB Bepul yuklash

Sahifa ko'rinishi (5 sahifa)

Pastga aylantiring 👇
1 / 5
aim.uz ona tili fanidan tayanch kompetensiyalar asosida ishlangan 1 soatlik dars ishlanmasi (3-sinf) mavzu: bosh bo‘laklar. 107-109-mashqlar mavzuga oid tayanch tushunchalar: gap bo‘lagi, gapning asosi, ega, kesim [bookmark: _goback]mavzuning qisqacha ta`rifi bosh bo’laklar haqida ma’lumot beriladi, so‘zlarga so‘roq berib, gapdagi ega va kesimni aniqlash, gapning asosini topishni o‘rganadilar. o‘quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: metod: suhbat, tushuntirish, “mozaika”metodi. shakl: jamoa, guruhda ishlash jihoz: darslik, multimedialiilovali disk, ko‘rgazma va tarqatma materiallar. nazorat: o‘quvchilarning darsda faolligi kuzatilib, hisobga olib boriladi. baholash: o‘quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida baholanib, dars oxirida e`lon qilinadi. darsning maqsadi maqsadlar: ta`limiy: bosh bo’laklar haqida ma’lumot berish, so‘zlarga so‘roq berib, gapdagi ega va kesimni aniqlash gapning asosini topish ko‘nikmasini shakllantirish. tarbiyaviy: o’quvchilarda mehnatga muhabbat tuyg’ularini uyg’otish, kasb egalariga nisbatan hurmat hissini tarbiyalash. rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning bog‘lanishli nutqini o‘stirish, imlo malakalarini takomillashtirish. tayanch kompetensiya elementlari: axborot bilan ishlash kompententsiyasi, o‘zini-o‘zi rivojlantirish kompetentsiyasi nutqiy kompetensiya elementlari (tinglab tushunish, so‘zlash, o‘qish,yozish): o‘qituvchi nutqini, video …
2 / 5
. kayfiyat mashqi 2 daqiqa 2-bosqich ehtiyoj (refleksiyalarni aniqlash) dars shiori tanlanadi. dars davomida rioya qilish lozim bo‘lgan qoidalar belgilanadi. suhbat 2 daqiqa 3-bosqich darsning borishi 1. o‘tgan darsni so‘rab baholash, uy vazifasini tekshirish. 2. darslik bilan ishlash. 107-mashq. 3. darslikdagi qoida ustida ishlash 4. “mozaika” metodi. tartibsiz berilgan so‘zlardan gap tuzish. 5. multimedia ilovasidagi topshiqni bajarish suhbat mustaqil ish qoidalarni eslab qolish izlanish namoyish suhbat 4 daqiqa 7 daqiqa 3 daqiqa 5 daqiqa 6 daqiqa 4-bosqich mustahkamlash 1. darslik bilan ishlash. 108-mashq 2. multimedia ilovasidagi topshiqni bajarish mustaqil ish namoyish suhbat 5 daqiqa 7 daqiqa 5-bosqich dars yakuni va baholash o‘quvchilarning darsda ishtiroki hisobga olinib, reytingi e`lon qilinadi. dars yakunlanadi. baholash 2 daqiqa 6-bosqich uyga vazifa berish uyga 109-mashq beriladi. tushuntirish 2 daqiqa darsning borishi: i. tashkiliy qism. ii. o’tilgan mavzuni mustahkamlash 106-mashq tekshiriladi. gapning bosh bo‘laklari aniqlanadi. mashqda berilgan gaplarning bosh bo‘laklari ajratib o‘qitiladi (onam yopar, yomg‘ir yashnatdi, …
3 / 5
da kim bo‘ladi? — duradgorlik qanday kasb? — siz qanday kasblarni sevasiz? — kelajakda kim bo‘lishni orzu qilasiz? — haydovchi, shifokor, duradgor, oshpaz, o‘qituvchi bo‘lish uchun nima qilish kerak? bolalarning javoblaridan xulosa chiqariladi: o‘quvchilar matndagi gaplarni o‘qiydilar, savollarga javob beradilar. matndan birinchi gap o‘qiladi. so‘ngra bolalar uni daftarga ko‘chirib yozadilar. birinchi gap kim haqida aytilyapti? shu so’zning tagiga bir chiziq chizing.umid haqida nima deyilgan? shu so’zning tagiga ikki chiziq chizing. keyingi gaplarni ham shu tartibda tahlil qilish vazifasi beriladi. — demak, birinchi gap umid haqida aytilgan. umid — gapning egasi. umid haqida nima deyilganini bildirgan so‘z — qatnaydi. qatnaydi — gapning kesimi. shunday qilib, umid duradgorlik to‘garagiga qatnaydi gapida umid — ega, eganing tagiga bir chiziq chizamiz, qatnaydi — kesim, kesimning tagiga ikki chiziq chizamiz va hokazo. suhbat yordamida o‘quvchilar uchinchi gap yamin haqida aytilgani, yamin so‘zi kim? so‘rog‘iga javob bo‘lishini, qatnaydi so‘zi nima qiladi? so‘rog‘iga javob bo‘lishini, ikkinchi gap …
4 / 5
zmunini bildiradi. bolalar bu qoidani darslikdan topib o‘qiydilar. matndagi gaplarni ko‘chiradilar. eganing tagiga bir chiziq, kesimning tagiga ikki chiziq chizadilar. “mozaika” metodidan bu jarayonda foydalanilsa maqsadga muvofiq bo‘ladi. unda 10-12 ta konvertning ichida gaplar yozilgan kartochkalar bo‘ladi. har bitta partaga bittadan konvert beriladi. konvertda tartibsiz berilgan so‘zlardan gap tuzish va bosh bo‘laklarini belgilash vazifasi beriladi. masalan: javon, o’rganishyapti, yasashni, bolalar, hozir. hozir bolalar javon yasashni o’rganishyapti. [image: opisanie: c:\users\user\desktop\icon\generic_cdr_software.png]1-topshiriq (animasiya)da berilgan she’rdagi bosh bo‘laklarni aniqlab, tegishlicha belgilash lozim. bosh bo‘laklarni tegishlicha belgilash uchun chiziqlar she’r matni ostiga berilgan. novdalarga o‘ralib sovuq shamol bo‘zladi. qorlar yog‘di bo‘ralab. soyning suvi muzladi. qoida tanishtiriladi. iv. yangi mavzuni mustahkamlash 108-mashq. mashq avval og‘zaki, so‘ngra doskada va o‘quvchilarning daftarlarida yozma bajariladi. o‘quvchilardan biri doskaga chiqib, mashqdagi birinchi gapni o‘qiydi. mashq ostida berilgan so‘zlardan so‘roqqa va gapning mazmuniga mos so‘zni tanlab, u so‘zni so‘roq so‘zdan keyinga qo‘yib, gapni o‘qiydi va uni doskaga yozadi. gapdagi kim yoki …
5 / 5
tonning hamma viloyatlarida o‘stiriladi. u aprel oyida (nima qiladi?)... . gullari pushti yoki oq rangda bo‘ladi. mevasi sentabr-oktabr oylarida (nima qiladi?)... . behi mevalarining shifobaxshligi qadim zamondan ma’lum. (kim?)... behi mevasidan va urug‘idan dori-darmonlar tayyorlagan. foydalanish uchun so‘zlar: behi, gullaydi, ibn sino, pishadi. matn mazmuni yuzasidan suhbat tashkil qilinadi. v.darsni yakunlash va baholash o‘quvchilarga quyidagi savollar beriladi: — ega deb nimaga aytiladi? — kesim deb nimaga aytiladi? — ega va kesim gapning qanday bo'lagi? — ular birgalikda gapning nimasini bildiradi? o‘qituvchi o'quvchilarning javoblarini quyidagicha umumlashtiradi: — biz bugun gapning bosh bo ‘laklarini aniqlashni o‘rgandik. gapning kim yoki nima haqida aytilganini bildirgan bo‘lak ega deb ataladi. gapdagi ega haqida nima deyilganini bildirgan bo‘lak kesim deyiladi. ega bilan kesim gapning bosh bo ‘laklaridir. ular birgalikda gapning asosiy mazmunini bildiradi. darsda o’rganilgan bilimlarni savol-javoblar bilan umumlashtirib va xulosalanadi, o’quvchilar bilimi baholanadi, baholar izohlanadi. vi. uyga vazifa berish.109- mashqdagi she’r o‘qitiladi va matn mazmuni …

Ko'proq o'qimoqchimisiz?

Barcha 5 sahifani Telegram orqali bepul yuklab oling.

To'liq faylni yuklab olish

"3_sinf_ona_tili_bosh_bolaklar_mavzus" haqida

aim.uz ona tili fanidan tayanch kompetensiyalar asosida ishlangan 1 soatlik dars ishlanmasi (3-sinf) mavzu: bosh bo‘laklar. 107-109-mashqlar mavzuga oid tayanch tushunchalar: gap bo‘lagi, gapning asosi, ega, kesim [bookmark: _goback]mavzuning qisqacha ta`rifi bosh bo’laklar haqida ma’lumot beriladi, so‘zlarga so‘roq berib, gapdagi ega va kesimni aniqlash, gapning asosini topishni o‘rganadilar. o‘quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: metod: suhbat, tushuntirish, “mozaika”metodi. shakl: jamoa, guruhda ishlash jihoz: darslik, multimedialiilovali disk, ko‘rgazma va tarqatma materiallar. nazorat: o‘quvchilarning darsda faolligi kuzatilib, hisobga olib boriladi. baholash: o‘quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida baholanib, dars oxirida e`lon qilinadi. darsning maqsadi maqsadlar: ta`l...

Bu fayl DOCX formatida 5 sahifadan iborat (46,8 KB). "3_sinf_ona_tili_bosh_bolaklar_mavzus"ni yuklab olish uchun chap tomondagi Telegram tugmasini bosing.

Teglar: 3_sinf_ona_tili_bosh_bolaklar_m… DOCX 5 sahifa Bepul yuklash Telegram