3_sinf_ona_tili_1_chorak_yangi_2020_2021_to`liq_hajmda_pechatga

DOCX 15 pages 2.7 MB Free download

Page preview (5 pages)

Scroll down 👇
1 / 15
sana:_____________________ darsning mavzusi: nutq. gap. so‘z (1-4-mashqlar) darsning maqsadi: ta’limiy: o‘quvchilarning nutq,gap haqidagi tushunchalarini aniqlash, matndagi gaplarni tinish belgilariga rioya qilgan holda tugallangan ohang bilan o‘qish, matndagi gaplarning chegarasini aniqlash ko‘nikmalarini takomillashtirish; fk1:o‘qilgan matn mazmunini va o‘zgalar fikrini anglab, ifodalay oladi, og‘zaki nutqda so‘z va gaplar ohangiga rioya qila olish, gapning maqsadga ko‘ra turlarini farqlash, gapning ohangiga ko‘ra tinish belgilarini (nuqta, so‘roq, undov belgilari)ishlata olish; tarbiyaviy: o‘quvchilarda vatanga muhabbat hissida tarbiyalash; tk2:media vositalridan, didaktik materiallaridan foydalanish; tk4:davlat ramzlarini bilish, davlat ramzlariga hurmat va ehtirom ko‘rsatish; rivojlantiruvchi: o‘quvchilarning og‘zaki va yozma nutqini rivojlantirish, mustaqil fikrlash qobiliyatini rivojlantirish; fk2: talaffuz me’yorlariga, bo‘g‘in ko‘chirish qoidasiga rioya qila oladi, mavzuga oid so‘zlarni og‘zaki va yozma nutqda, o‘zlashtirilgan leksik birliklarni matnda qo‘llay olish. darsning turi: o‘quvchilarning bilim, ko‘nikma va malakalarini rivojlantiruvchi dars. darsning metodi: “muzyorar”, “savolning javobini top” ta’limiy o‘yinlari, suhbat. darsning jihozi: mavzuga oid rasmlar, multimedia ilovalari. darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy …
2 / 15
i tomonidan biror o‘quvchiga, ismini aytgan holda (,,dilnoza” deb) otiladi. kaptokchani ilib olgan dilnoza boshqa o‘rtog‘ining ismini va ismining bosh harfidan boshlanadigan insoniy xislatlarni qo‘shib aytib, koptokchani uloqtiradi. masalan,rasul— rahimdil,iroda—iboli, zafar — zehnli…. iii. mustahkamlash. vatanimiz haqida suhbat o‘tkaziladi. o‘qituvchi,,o‘zbekiston deganda ko‘z o‘ngingizda nimalar jonlanadi?" degan savol beradi. o‘quvchilar o‘zbekiston haqida bilgan tushunchalarini aytadilar. so‘ngra savollar orqali o‘quvchilarning o‘zbekiston haqidagi bilimlari mustahkamlanadi. ‒ o‘zbekiston qanday davlat? ‒ o‘zbekiston — mustaqil davlat. ‒ o‘zbekistonning milliy boyligi? ‒ paxta milliy boyligimiz. ‒ o‘zbekistonning ramzlari haqida ayting? ‒ bayroq, gerb, madhiya. ‒ har bir ramzlarimiz haqida ayting-chi? .. va h. k. iv.yangi mavzu: sana , yangi mavzu sinf doskasiga yozib qo’yiladi. o’qituvchi yangi mavzuni e’lon qiladi va mashqlar asosida tushuntiradi . [image: d:\maktab hujjatlari\rasmlar\mavzularga oid rasmlar\1-oktabr\1.jpg][image: ]darslikdagi 1-mashq asosida yangi mavzu quyidagicha tashkil etiladi. rasm asosida og'zaki hikoya tuzing. hikoyangizga sarlavha toping [image: d:\maktab hujjatlari\rasmlar\mavzularga oid rasmlar\1-oktabr\49.jpg] 2-mashq.o'qing. qishlog'imizdakattamaktabbor. menshumaktabdao'qiyman.maktabimizbog' yaqinidajoylashgan.bizo'qishdanbo'shpaytlarimizdabog'bon- largayordamberamiz. gaplar …
3 / 15
a ijodkorligi, faolligi, topshiriqlarni bajarish darajasiga ko‘ra o‘qituvchi tomonidan baholanadi. dars yakunida umumiy baholar e’lon qilinadi va faol, bilimdon o‘quvchilar rag‘batlantiriladi. vi. uyga vazifa. 1)savollariga javob topib kelish nutq nima? gap nima? so’z nima? 2)4-mashqning shartini darslikdan o’quvchilardan biri o’qiydi. 4-mashq o'qing, matnda nechta gap bor? faqat insonlargina so'zlashishni biladilar. matnga sarlavha toping va ko'chirib yozing. matn:kishilar so'zlaydilar. so'zlash orqali bir-birlari bilan munosabatda bo'ladilar. bola so'zlashni atrofdagi kishilardan o'rganadi.so'zlash orqali u atrofdagi kishilarga o'z fikrini bildiradi. o’qituvchi: matnda nechta gap bor? matnga mos sarlavha toping. uyda topgan sarlavhangizni qo’yib mashqni ko’chiring. o`ibdo`:_______________________________ sana:_____________________ mavzu: nutq. gap. so‘z 5-7-mashqlar ta’limiy: o‘quvchilarning nutq,gap haqidagi tushunchalarini aniqlash, matndagi gaplarni tinish belgilariga rioya qilgan holda tugallangan ohang bilan o‘qish, matndagi gaplarning chegarasini aniqlash ko‘nikmalarini takomillashtirish; fk1:o‘qilgan matn mazmunini va o‘zgalar fikrini anglab, ifodalay oladi, og‘zaki nutqda so‘z va gaplar ohangiga rioya qila olish, gapning maqsadga ko‘ra turlarini farqlash, gapning ohangiga ko‘ra tinish belgilarini (nuqta, …
4 / 15
lning javobini top” ta’limiy o‘yinlari, suhbat. darsning jihozi: mavzuga oid rasmlar, multimedia ilovalari. darsning borishi. t/r bo’limlar vaqti 1 tashkiliy qism 3 daqiqa 2 o`tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa 3 yangi mavzu bayoni 15 daqiqa 4 yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 o`quvchilarni rag`batlantirish. darsni yakunlash. 10 daqiqa 6 uyga vazifa 2 daqiqa jami 45 daqiqa 1 . tashkiliy qism. · salomlashish · davomatni aniqlash · navbatchining axboroti · sinf tozaligini va o‘quvchilarni darsga tayyorgarligini nazorat qilish 2 o`tilgan darsni mustahkamlash. husnixat daqiqasi: vatani borning baxti bor mehnati borning taxti bor. o’tgan dars yuzasidan savol javob o`tkazish. o’qituvchi: nutq nima? gap nima? so’z nima? uyga berilgan vazifani tekshirish.o'quvchilar daftarlarini ochiq qo’yadi. o’qituvchi uyga vazifani nazorat qilib chiqadi. o’qituvchi: 4-mashq matnida nechta gap bor ekan? o’quvchi:….. o’quvchilar matnga qo’ygan sarlavhalarini o’qiydilar. 3.yangi mavzu: sana , yangi mavzu sinf doskasiga yozib qo’yiladi. o’qituvchi yangi mavzuni e’lon qiladi va mashqlar asosida tushuntiradi. yangi …
5 / 15
nechta sport to'garaklari bor men shaxmat to'garagiga qatnashaman to'garakda biz shaxmat sirlarini o'rganyapmiz sen qanday to'garakka qatnashyapsan unda nimalar o'rgatiladi nag bir gapning tinish belgisini qo'yib, ko'chiring. matnga sarlavha toping. 4.yangi mavzuni mustahkamlash : yangi mavzu yuzasidan o’quvchilarga savollar beriladi o’qituvchi: gap so’ngiga qanday tinish belgilari qo’yiladi? gap nimalardan tuziladi? “diqqat bolalar” ta’limiy o‘yini. buning uchun o‘quvchular diqqat bilan o‘qituvchining topshirig‘ini eshitib darhol javob berishlari kerak bo‘ladi. o‘qituvchi bir kichik matnni o‘qiydi o‘quvchilar esa matnda nechta gap ishtirok etganini aytishlari kerak. har bir gapni ohangga rioya qilib, o‘qib beriladi. kuz.paxta dalasi. paxtalar qiyg‘os ochilgan. matnda nechta gap o‘qildi? (uchta.) birinchi, ikkinchi va uchinchi gapni ayting? bu gaplarda nechtadan so‘z ishtirok etgan? o‘quvchilar shu tariqa gap haqidagi bilimlarini mustahkamlaydilar 5.baholash: o‘quvchilarning darsdagi ishtiroki va ijodkorligi, faolligi, topshiriqlarni bajarish darajasiga ko‘ra o‘qituvchi tomonidan baholanadi. dars yakunida umumiy baholar e’lon qilinadi va faol, bilimdon o‘quvchilar rag‘batlantiriladi. 6.uyga vazifa : 1)o’qituvchi: uyda yangi mavzuni …

Want to read more?

Download all 15 pages for free via Telegram.

Download full file

About "3_sinf_ona_tili_1_chorak_yangi_2020_2021_to`liq_hajmda_pechatga"

sana:_____________________ darsning mavzusi: nutq. gap. so‘z (1-4-mashqlar) darsning maqsadi: ta’limiy: o‘quvchilarning nutq,gap haqidagi tushunchalarini aniqlash, matndagi gaplarni tinish belgilariga rioya qilgan holda tugallangan ohang bilan o‘qish, matndagi gaplarning chegarasini aniqlash ko‘nikmalarini takomillashtirish; fk1:o‘qilgan matn mazmunini va o‘zgalar fikrini anglab, ifodalay oladi, og‘zaki nutqda so‘z va gaplar ohangiga rioya qila olish, gapning maqsadga ko‘ra turlarini farqlash, gapning ohangiga ko‘ra tinish belgilarini (nuqta, so‘roq, undov belgilari)ishlata olish; tarbiyaviy: o‘quvchilarda vatanga muhabbat hissida tarbiyalash; tk2:media vositalridan, didaktik materiallaridan foydalanish; tk4:davlat ramzlarini bilish, davlat ramzlariga hurmat va ehtirom ko‘rsatish; rivojlan...

This file contains 15 pages in DOCX format (2.7 MB). To download "3_sinf_ona_tili_1_chorak_yangi_2020_2021_to`liq_hajmda_pechatga", click the Telegram button on the left.

Tags: 3_sinf_ona_tili_1_chorak_yangi_… DOCX 15 pages Free download Telegram