3-ona tili 1-chorak tayyor

DOCX 56 стр. 523,3 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 56
44 tayyorladi: xusanova nargizaxon 7 maktab 3-sinf on:i tili i chorak sana «__» «__» «20__» i mavzu: nutq. gap. so'z (1-4-mashqlar) darsning maqsadi: ta'limiv: o’quvchilaming nulq. nutqning tuzilishi. nulq va uning shakllari. og'zaki nutq, yozma nutqni o'stirish. main. matn nutqning yoztna shakli ckanligi. matnning tuzilishi. matnning gaplardan tuzilishi, matnga sarlavha qo'yilishi. o'quvchilar faolligini oshirish, ularning qiziqish va intilishlarini rivojlantirish, husnixat malakalarini takomillashtirish. tarbiyaviy: barkamol avlodga xos odoblilik san'ati va madaniyatini o'rgatish; o'zbek xalqining milliy urf-odat, an'ana va qadriyatlarini amalda qo'llash malakalarini shakllantirish. rivojlantiruvchi: og'zaki va yozma nutqini rivojlantirish. mustaqil fikrlashga o'rgatish. o'quv jarayoniga o id kompctcnsiya : tk-2: o‘zini nazorat qila olish; tk-3: sinfdagi jihozlar, o‘quv qurollanni asrab-avaylash; maktabda, oilada va turar joylarida bo'layotgan jarayonlarda ishtrok ctish. tk-5: chtiyoji uchun kcrak bo lgan narsalardan (o‘quv qurollari. kiyim-kcchagi) tcjab foydalanish. fk-1: rasmlar asosida va o'qib eshittirilgan matn yuzasidan suhbatga kirisha oladi; nutq jarayonida o'zlashtirgan yangi sovlarni og'zaki nutqda qo llay oladi; …
2 / 56
ning imlosi ustida isblash lo/im. o'quvchilarga quyidagi savollar bcriladi: liga deb nimaga aytiladi? · kesim deb nimaga aytiladi? · ega va kesim gapning qanday bo'lagi? — ular birgalikda gapning nimasini bildiradi? o'qituvchi o'quvchilaming javoblarini quyidagicha umumlashtiradl; gapning kim yoki nima liaqida aytilganini bildirgan bo'lak ega deb ataladi. gapdagi ega haqida nima deyilganini bildirgan bo'lak kesim deyiladi. ega bilan kesim gapning bosh bo laklaridir. ular birgalikda gapning asosiy mazmunini bildiradi. iii. yangi mavzuning bayoni: 1-mashq. rasmni kuzating. o'quvchilar darslikdagi rasmni diqqat bilan kuzatadilar, rasindagi narsa va shaxslami navb.it bilan aytadilar. o'qituvchi yoki o'quvchilar galma-gal bar bir aytilgan so'zni doskaga yozib boradilar. masalan: daraxt. barg. bino. o'quvchilar, gul. papka, qo‘n-g'iroq, qiz,... ana shu so'zlar ishtirokida gaplar tuziladi. masalan: xolida — a'lochi qiz. birinchi qo'ng'iroqni chalish huquqi unga bcrildi. oltin kuz keldi, daraxt barglat i sarg'aydi. tuzilgan gaplar tartibga kcltirilib, matn tuziladi. matnga sar-lavha topib qo'yiladi. masalan: „bilimlar kuni“ yoki „maktabim qadrdonim” kabi …
3 / 56
q ustida ishlash. mashqning topshirig'i o ‘qiladi o'quvchilaming yozda qilgan ishlarini eslash. u haqda fikr yuritish, fikrlarini umumlashtirishlari uchun vaqt beriladi. l ikrlar to'plab olingach, 2—3 o'quvchi ta'tildagi ishlari. eng qiziqarli voqea-hodisalar haqida so'zlab beradi. ijodiy diktant. ijodiy diktant uchun quyidagi so'zlar beriladi. yoz, ta'til, oromgoh, qishloq, dala, ish. yordam. niashg'ulot, kitob, ertak. o'quvchilarga berilgan so'zlardan foydalanib, bog'lanishli gaplar tuzish topshiriladi. v. pars jaiayonida faol qatnashgan o’quvchilarni rag ’batlantirish va baholash. o'quvchilaming darsdagi ishtiroki va ijodkorligi, faolligi, topshiriqlami bajarish darajasiga ko*ra o'qituvchi tomonidan baholab boriladi. dars yakunida umumiy baholar c'lon qilinadi va faol, bilimdon o’quvchilar rag’batlantiriladi. vi uyqa vazifa. 4-mashq. o'qing. matnda nechta gap bor? matnga sarlavha toping va ko'chirib yozing. ko’rdim o’ibdo’: ___________________________ sana «__» «__» «20__» mavzu: nutq. gap. so z 5- 7 -mashqlar darsiiing maqsadi: ta'limiy: o'quvchilaming nutq, nutqning tuzilishi. nutq va uning shakllari. og'zaki nutq, yozma nutqni o'stirish. main. matn nutqning yozma shakli ckanligi. matnning tuzilishi. …
4 / 56
ida va o'qib eshittirilgan matn yuzasidan suhbatga kirisha oladi; nutq jarayonida o'zlashtirgan yangi so'zlarni og'zaki nutqda qo'llay oladi; kk-2: o'zbek tilidagi nutq tovushlanni to’g'ri talaffuz qila oladi; talaffuz me’yorlariga rioya qila oladi: darsning turi: yangi tushuncha. bilimlami shakllantiruvchi. darsning metodi : aqliy hujum, suhbat, savol-javob, ta'limiy o‘yini. darsning jiho/i: mavzuga oid rasmlar. ona tili darsligi darsning borishi. i. tashkiliy qism : salomlashish , davomatni aniqlash, navbatchining axboroti. sinf tozaligini nazorat qilish. o quvchilami darsga tayyorgarligini nazoral qilish. ii. otgan mavzuni sorabbaholash. uyga bcrilgan vazifaniustoztekshirish.2—3 o'quvchidan 4- mashq topshirig'iga ko'ra matn mazmunini so'zlab berish talab etiladi. bir nechta o'quvchi matnga qanday sarlavha tanlaganini aytadi. [image: c:\users\dilmur~1\appdata\local\temp\abbyy\pdftransformer\12.00\media\image1.jpeg]eng yaxshi sarlavha tanlagan o'quvchi rag'batlantiriladi. matn necha gapdan tuzilganligi o'quvchilardan so'rab aniqlanadi. 2. klaster usulini qo'llab, so'z, gap, matn tuzish. doskaga wo'zbekiston" so'zi yozib qo'yiladi. o'qituvchi „o'zbekiston deganda ko'z o'ngingizda nimalar jonlanadi?" degan savol beradi. o'quvchilar o’zbekiston haqida bilgan so'zlarini aytadilar. o'qituvchi so'zlarni quyidagi taxlitda …
5 / 56
rmer\12.00\media\image2.jpeg] bu usul bilan o'quvchilarning dorivor o'simliklar haqidagi tushunchalari kengaytirilib, so'z boyliklari oshiriladi. so'ngra 5-mashq. oqing matnda nechta gap borligini aniqlang. matn niina haqida ekanini ayting. olkarrizdayalpiz, isiriq, kiyiko't va boshqa o'simliklar o'sadi. bu o'si ml ikl ami dorivor o'simliklar deyishadi. dorivor o'simliklar inson hayotida katta ahaniyatga ega. ular yig'ib olinib, dori-darmon tayyorlash korxonasiga topshiriladi. topshiriq: ko’chiring. gaplami bosh harf bilan boshlab, oxiriga nuqia qo'yishni unutmang. nutq - gaplar orqali bildirilgan fikr. nutq gaplardan, gap esa so‘zlardan tuziladi. iv. yangi mavuni mustahkamlash; 6- mashq. oqing. maktabimizda bir nechta sport to‘garaklari bor men shaxmat to‘garagiga qatnashaman to‘garakda biz shaxmat sirlarini o‘rganyapmiz sen qanday to‘garakka qatnashyapsan unda nimalar o‘rgatiladi topshiriq; har bir gapning finish bclgisini qo yib, kochiring. malnga sarlavha toping. taqdiniot: mashqdagi gaplami mustaqil ichda o’qishga topshiriladi. so'ngra 2—3 o'quvchiga gaplar ovoz chiqarib o'qitiladi. shundan so'ng darslik olib qo'yiladi. o’qituvchi o'quvchilardan gap haqidagi bilimlarini so'zlab berishni talab etadi. v. pars jatayonida …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 56 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "3-ona tili 1-chorak tayyor"

44 tayyorladi: xusanova nargizaxon 7 maktab 3-sinf on:i tili i chorak sana «__» «__» «20__» i mavzu: nutq. gap. so'z (1-4-mashqlar) darsning maqsadi: ta'limiv: o’quvchilaming nulq. nutqning tuzilishi. nulq va uning shakllari. og'zaki nutq, yozma nutqni o'stirish. main. matn nutqning yoztna shakli ckanligi. matnning tuzilishi. matnning gaplardan tuzilishi, matnga sarlavha qo'yilishi. o'quvchilar faolligini oshirish, ularning qiziqish va intilishlarini rivojlantirish, husnixat malakalarini takomillashtirish. tarbiyaviy: barkamol avlodga xos odoblilik san'ati va madaniyatini o'rgatish; o'zbek xalqining milliy urf-odat, an'ana va qadriyatlarini amalda qo'llash malakalarini shakllantirish. rivojlantiruvchi: og'zaki va yozma nutqini rivojlantirish. mustaqil fikrlashga o'rgatish. o'quv jarayoniga...

Этот файл содержит 56 стр. в формате DOCX (523,3 КБ). Чтобы скачать "3-ona tili 1-chorak tayyor", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 3-ona tili 1-chorak tayyor DOCX 56 стр. Бесплатная загрузка Telegram