6-sinf ona tili

DOCX 5 стр. 29,4 КБ Бесплатная загрузка

Предварительный просмотр (5 стр.)

Прокрутите вниз 👇
1 / 5
[bookmark: bookmark2]6-sinflar uchun ona tili fani sinf: _____________________________ sana: ________________ 2018-2019 yy mavzu:o'zbekistonda davlat tili va boshqa tillarning rivoji darsning texnologik xaritasi maqsad va vazifalar maqsad: tilning ijtimoiy hodisa ekanligini o'quvchilarga tushuntirish; - o'quvchilarni insonparvarlik rahida tarbiyalash, muomala madaniyatiga o'rgatish; - o'quvchilar so'z boyligini oshirish, nutqini rivojlantirish, mustaqil fikrlashga o'rgatish . vazifalar: o'quvchilarda mavzuga nisbatan qiziqish uyg'otish, ularda mavzu asosida bilim va ko'nikmalarni shakllantirish, kengaytirish; mavzuga oid berilgan savollarni o'quvchilar tomonidan guruh holatida o'zlashtirib olishlari hamda berilgan topshiriqlar qay darajada o'zlashtirilganligini nazorat qilish, ularning bilimini baholash. o'quv jarayonining mazmuni so'z, til, milliytil , til-ijtimoiyhodisa, o'zbektilidayangipaydobo'lganso'zlarhaqida. o'quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi metod: suhbat, tushunchalar tahlili, ta'limiy o'yin ("sababini ayta olaman", "maqolni to'ldir"), suhbat shakl: matn bilan ishlash (slaydlar asosida) usui: induktiv (mashq va topshiriqlar asosida) vosita: darslik, jadvallar, kompyuter, magnitofon, tillar shajarasi surati. nazorat: og'zaki nazorat. baholash: 5 balli tizim asosida tayanch kompetensiyalar axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi, o‘zini o‘zi rivojlantirish, ijtimoiy …
2 / 5
dan darsni mustaqil o'rganish va uni xotirada saqlash, boshqalarga yetkazish, savol berish va savollarga javob berishga o'rgatadi. o'quvchi: yangi bilimlarni egallaydi. mustaqil ijodiy ishlashni o'rganadi, nutqi rivojlanadi. qisqa vaqt ichida ko'p ma'lumotga ega bo'ladi. kelgusi rejalar. o'qituvchi: pedagogik texnologiyalarni o'zlashtirish va darsdl tatbiq etish, takomillashtirish, o'z ustida ishlash. pedagogik mahoratni oshirish. o'quvchi: mustaqil ishlashni o'rganadi. o'z fikrini ravon bayon qila oladi. shu mavzu asosida qo'shimcha materiallar izlaydi, ularni o'rganadi. do'stona muhitda, hamkorlikda ishlash ko'nikmalari shakllanadi. darsning maqsadi: ta’limiy maqsad – mavzu bo‘yicha kengroq ma’lumot berish; tarbiyaviy maaqsad – o‘quvchilarga estetik tarbiya berish; rivojlantiruvchi maqsad – o‘quvchilarning savodxonligini rivojlantirish. darsning turi: takrorlash. darsning usuli: suhbat, savol-javob, musobaqa. darsning jihozi: darslik , kompyuter, qo‘llanma. darsning borishi: i.darsni tashkil qilish: a) salomlashish; b) davomatni aniqlash; d) xona tozaligining nazorati. ii.o‘tilgan mavzuni qaytarish: darsning borishi: i.tashkiliy qism: a)salomlashish. b) davomatni aniqlash.v) o`quvchilarni darsga tayyorlash ii.o`tilgan mavzuni takrorlash iii. yangi mavzu bayoni. o'zbekistonda davlat tili …
3 / 5
ering. ma'lumki, o'zlikni anglash, milliy ong va tafakkurning ifo- dasi, avlodlar o'rtasidagi ruhiy-ma'naviy bog'liqlik til orqali namoyon bo ladi. jamiki ezgu fazilatlar inson qalbiga, awalo, ona allasi, ona tilining betakror jozibasi bilan singadi. ona tili — bu millatning ruhidir. ...nihoyat, 1989-yilning 19-oktabr kuni bu o'ta muhim masala oliy kengash sessiyasi muhokamasiga qo'yildi. va qariyb bir yarim asrlik qaramlikdan so'ng mamlakatimizda o'zbek tili davlat tili deb e'lon qilindi. xalqimizning muqaddas qadriyatlaridan biri bo'lmish ona tilimiz o'zining qonuniy maqomi va himoyasiga ega bo'ldi. bu vatanimiz tarixida torn ma'nodagi buyuk voqea edi. ...1992-yil 7-dekabrda qabul qilingan o'zbekiston respublikasi konstitutsiyasida davlat tilining maqomi huquqiy jihatdan aniq belgilanib, mustahkamlab qo'yildi. shu tariqa o'zbek tili mustaqil davlatimizning bayrog'i, gerbi, madhiyasi, konstitutsiyasi qatorida turadigan, qonun yo'li bilan himoya qilinadigan muqaddas timsol- lardan biriga aylandi. 3-mashq. quyida berilgan so'zlarni ikki guruhga ajratib yozing. bi- rinchi guruhga o'zbek tiliga qarindosh bo'lgan, ikkinchi guruhga esa qarin- dosh bo'lmagan tillarni joylashtiring. …
4 / 5
alqlarning nom- larini toping. dunyo tillari to'g'risida suhbatlashing. ko’rildi: __________________________ ibm mudiri:________________________ 4 [bookmark: bookmark3]6-sinflar uchun ona tili fani sinf: _____________________________ sana: ________________ 2018-2019 yy mavzu:unli tovushlar darsning texnologik xaritasi maqsad va vazifalar maqsad: tilning ijtimoiy hodisa ekanligini o'quvchilarga tushuntirish; - o'quvchilarni insonparvarlik rahida tarbiyalash, muomala madaniyatiga o'rgatish; - o'quvchilar so'z boyligini oshirish, nutqini rivojlantirish, mustaqil fikrlashga o'rgatish . vazifalar: o'quvchilarda mavzuga nisbatan qiziqish uyg'otish, ularda mavzu asosida bilim va ko'nikmalarni shakllantirish, kengaytirish; mavzuga oid berilgan savollarni o'quvchilar tomonidan guruh holatida o'zlashtirib olishlari hamda berilgan topshiriqlar qay darajada o'zlashtirilganligini nazorat qilish, ularning bilimini baholash. o'quv jarayonining mazmuni so'z, til, milliytil , til-ijtimoiyhodisa, o'zbektilidayangipaydobo'lganso'zlarhaqida. o'quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi metod: suhbat, tushunchalar tahlili, ta'limiy o'yin ("sababini ayta olaman", "maqolni to'ldir"), suhbat shakl: matn bilan ishlash (slaydlar asosida) usui: induktiv (mashq va topshiriqlar asosida) vosita: darslik, jadvallar, kompyuter, magnitofon, tillar shajarasi surati. nazorat: og'zaki nazorat. baholash: 5 balli tizim asosida tayanch kompetensiyalar …
5 / 5
oshiradi. o'quvchilardafanganisbatanqiziqishuyg'otadi. birdarsdabarchao'quvchibaholanadi. o'quvchilar tomonidan darsni mustaqil o'rganish va uni xotirada saqlash, boshqalarga yetkazish, savol berish va savollarga javob berishga o'rgatadi. o'quvchi: yangi bilimlarni egallaydi. mustaqil ijodiy ishlashni o'rganadi, nutqi rivojlanadi. qisqa vaqt ichida ko'p ma'lumotga ega bo'ladi. kelgusi rejalar. o'qituvchi: pedagogik texnologiyalarni o'zlashtirish va darsdl tatbiq etish, takomillashtirish, o'z ustida ishlash. pedagogik mahoratni oshirish. o'quvchi: mustaqil ishlashni o'rganadi. o'z fikrini ravon bayon qila oladi. shu mavzu asosida qo'shimcha materiallar izlaydi, ularni o'rganadi. do'stona muhitda, hamkorlikda ishlash ko'nikmalari shakllanadi. darsning borishi: i.tashkiliy qism: a)salomlashish. b) davomatni aniqlash. v) o`quvchilarni darsga tayyorlash ii.o`tilgan mavzuni takrorlash 1.o'zbekiston respublikasi tarkibiga respublika sifatida kirgan xalq nomi. 2.volga daryosi bo'ylarida yashovchi turkiy xalq nomi. 3.o'zbekiston respublikasining shimolidagi davlatda yashovchi xalq nomi. 4.issiqko'l bo'ylarida yashovchi turkiy xalq nomi. 5.hozirda xitoy xalq respublikasi hududida yashovchi turkiy xalq nomi. iii. yangi mavzu bayoni. o'tilganlarni takrorlashunli tovushlar unli tovushlar deb qanday tovushlarga aytiladi? o'zbek tilidagi unli tovushlarni ayting va …

Хотите читать дальше?

Скачайте все 5 страниц бесплатно через Telegram.

Скачать полный файл

О "6-sinf ona tili"

[bookmark: bookmark2]6-sinflar uchun ona tili fani sinf: _____________________________ sana: ________________ 2018-2019 yy mavzu:o'zbekistonda davlat tili va boshqa tillarning rivoji darsning texnologik xaritasi maqsad va vazifalar maqsad: tilning ijtimoiy hodisa ekanligini o'quvchilarga tushuntirish; - o'quvchilarni insonparvarlik rahida tarbiyalash, muomala madaniyatiga o'rgatish; - o'quvchilar so'z boyligini oshirish, nutqini rivojlantirish, mustaqil fikrlashga o'rgatish . vazifalar: o'quvchilarda mavzuga nisbatan qiziqish uyg'otish, ularda mavzu asosida bilim va ko'nikmalarni shakllantirish, kengaytirish; mavzuga oid berilgan savollarni o'quvchilar tomonidan guruh holatida o'zlashtirib olishlari hamda berilgan topshiriqlar qay darajada o'zlashtirilganligini nazorat qilish, ularning bil...

Этот файл содержит 5 стр. в формате DOCX (29,4 КБ). Чтобы скачать "6-sinf ona tili", нажмите кнопку Telegram слева.

Теги: 6-sinf ona tili DOCX 5 стр. Бесплатная загрузка Telegram